Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçü ve Özellikleri

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri

Schengen vize başvurularının en önemli unsurlarından bir tanesi, vize başvuru evrakları beraberinde istenen fotoğraftır. Konsolosluğa sunmuş olduğunuz fotoğraflar, istenen özellikleri karşılamıyorsa, sadece bu sebeple dahi olsa vize başvurunuz reddedilebilir. Dolayısı ile, bu sayfamızda vermiş olduğumuz schengen vizesi fotoğraf özellikleri, format ve fotoğraf boyutu, odak, kontrast, parlaklık, fotoğraf arka fon, aksesuar gözlük, gölge, ışık, baş örtüsü, şapka gibi bilgiler çerçevesinde fotoğraflarınızı hazırlamanız oldukça büyük önem taşımaktadır.

  1. 6 aydan eski olmamak kaydı ile aynı fotoğraftan 2 adet.
  2. 35 mm genişlik 45 mm yükseklikte olmalıdır.
  3. Fotoğraflar renkli olmalı, siyah beyaz olmamalıdır.
  4. Kafa boyutu fotoğrafın %70-80’ini kaplamalıdır.
  5. Fotoğrafın arka fonu açık olmalıdır, açık gri tavsiye edilir. Herhangi bir desen olmamalıdır.
  6. Kişi doğrudan kameraya bakıyor olmalıdır.
  7. Nötr bir yüz ifadesi olmalı, gülmemeli ve ağız kapalı olmalıdır.
  8. Arka fon ile aynı veya benzeyen kıyafet veya renk olmamalıdır.
Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri
Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri

Format ve Fotoğraf Boyutu

schengen vize fotoğraf ölçüleri maksimum
İzin Verilen Maksimum Yükseklik

Schengen Vizesi başvurusunda sunulacak fotoğrafta çene ile saç bitim noktasına kadar olan mesafe maksimum 36 mm olmalıdır. Bu uzunluktan daha uzun fotoğraflar standartları karşılamamaktadır.

Schengen Vizesi Fotoğraf Ölçüleri
İzin Verilen Minimum Yükseklik

Schengen Vizesi başvurusunda sunulacak fotoğrafta çene ile saç bitim noktasına kadar olan mesafe en az 32 mm olmalıdır. Bu uzunluktan daha kısa fotoğraflar standartları karşılamamaktadır.

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri 1
Fotoğraf Formatı ve Ölçüsü

Schengen vizesi fotoğraf ölçüsü sabittir ve ölçüleri değişmemektedir. Sunulacak fotoğraf 35 mm genişlik, 45 mm yükseklikte olmalıdır. Fotoğrafta kişinin yüz özellikleri net şekilde görülmelidir. Çeneden başın en üst noktasına, sağdan ve soldan olmak üzere kişinin yüzü tam ortalanmış olması gerekmektedir. Fotoğrafın %70 – 80 kadar kısmı tamamen kişinin yüzü olması gerekmektedir. Yüzün yüksekliği 32-36 mm ler arasında olmalı, saç şekline kadar net şekilde görünmelidir.

Belirtilen özellik ve ölçülerin dışında sunulan fotoğraflar vize reddi sebebi olabilir.

Odak ve Kontrast

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri | Işık | Gölge | Parlaklık | Kontrast
Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri Odak ve Kontrast

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğraf net ve keskin olmalıdır. Çok parlak, flu ve düşük kontrastlı olmamalıdır. Kişinin yüz hatları net şekilde görülmelidir.

Parlaklık

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri | Işık | Gölge | Parlaklık
Fotoğraf Parlaklığı

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğrafta ışık yüzde homojen şekilde dağılmış olmalıdır. Koyu veya parlak fotoğraflar, yüzde gölgeler veya kızıl göz olmamalıdır.

Arka Fon

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri | Fotoğraf arka fon
Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri Arka Fon

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğrafta arka fon renkli, desenli ve gölgeli olmamalıdır. Kabul edilen format tek renk, nötr gri, arka fon yüzün özelliklerini ortaya çıkaracak şekilde olmalıdır.

Fotoğraf Kalitesi

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri | Fotoğraf Kalitesi | Çözünürlük
Schengen Vizesi Fotoğraf Kalitesi

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğraf kaliteli kağıda en az 600 dpi çözünürlükte basılmış olmalıdır. Cilt rengi doğal, fotoğraf rengi nötr olmalıdır. Fotoğrafta herhangi leke veya çizik olmamalıdır.

Yüz İfadeleri ve Kafa Pozisyonu

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri 6
Yüz İfadesi ve Kafa Pozisyonu

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğrafta yüz ifadesi nötr olmalıdır. Kafa sağa veya sola dönük olmamalı, doğruca kameraya bakıyor olmalıdır. Ağız kapalı olmalıdır. 

Gözler ve Bakış Yönü

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri 7
Gözler ve Bakış Yönü

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğrafta saç veya herhangi obje yüzü tamamen veya kısmen kapatmamalı, gözler açık ve bakış kameraya olmalıdır.

Gözlükler

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri | Gözlük | Aksesuar Gözlük
Gözlükler

Schengen vize başvurusunda sunulan fotoğraf çekilirken, güneş gözlükleri, kalın çerçeveli gözleri kapatan gözlükler, koyu renkli gözlükler takılmamalıdır. Gözlükle çekilmiş fotoğraflar sadece gözlüklerin gözün net şekilde görülmesini engellemiyorsa kabul edilir.

Şapka ve Baş Örtüsü

Schengen Vizesi Fotoğraf Özellikleri Baş örtü | Şapka
Şapka ve Baş Örtüsü

Schengen vize başvurusu için sunulan fotoğrafta şapka takılmamalıdır. Yüz hatlarını örten veya gölgelendiren baş örtüsü olmamalıdır. Eğer dini amaçlı olarak baş örtüsü kullanılıyorsa, yüz hatlarını örtmeyecek şekilde kullanılması gerekmektedir.

Schengen vize fotoğraf özellikleri konusunda uzman Schengen vize ekibimizle görüşebilir, belgelerinizi en doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Schengen vizesi hakkında daha fazla bilgi almak için aşağıdaki sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz;

Schengen Vizesi

Schengen Vizesini Tanıyalım
Schengen Vize Başvuru Formu

Schengen Vizeleri Sıkça Sorulan Sorular

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

6 aydan eski olmamak kaydı ile aynı fotoğraftan 2 adet olması yeterlidir.

Schengen vize başvurusunda kullanılacak fotoğrafın kaliteli kağıda en az 600 dpi çözünürlükte basılmış olması gerekmektedir.

Çektirebilirsiniz. Eğer dini amaçlı olarak baş örtüsü kullanılıyorsa, yüz hatlarını örtmeyecek şekilde kullanılması gerekmektedir.

Gözünüzü kapatan koyu renkli gözlükler, kalın çerçeveli gözlükler kullanılmamalıdır. Gözlükle çekilmiş fotoğraflar sadece gözün net şekilde görülmesini engellemiyorsa kabul edilir.

Schengen Vizesi başvurusunda sunacağınız fotoğrafta çene ile saç bitim noktasına kadar olan mesafe maksimum 36 mm, minimum 32 mm olmalıdır.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın