İspanya

İSPANYA VİZE İŞLEMLERİ

İspanya, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz. Sayfamızda, İspanya vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Sitemizde bulunan İspanya vizesi başvuru bilgileri, Federal İspanya Cumhuriyeti’nin Türkiye’de bulunan büyük elçilikleri, konsoloslukları ve yetkili birimleri tarafından bildirilmiş bilgilerdir. Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

İspanya Vize İşlemleri Küçük Banner
İspanya Oturum Vizesi İşlemleri
İspanya Vizeleri Formlar ve Dokümanlar
İspanya Vizeleri Sıkça Sorulan Sorular - Schengen Vizesi

Hangi Pasaport Türleri İspanya Vizesine Başvurmalıdır?

İspanya  Hükümeti Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Ancak Hususi pasaport (yeşil pasaport), Hizmet pasaportu (gri pasaport) ve Diplomatik pasaport (siyah pasaport) sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeye tabi değillerdir.

İspanya Schengen vizesine üye bir ülkedir. İspanya vizesi ile diğer Schengen ülkeleri ziyaret edilebilir. Ancak İspanya’dan vize alarak diğer Schengen ülkelerine gitmek isteyenler öncelikle İspanya’ya giriş yapmak zorundalardır. İspanya vizesi alarak diğer Schengen ülkelerine direkt giriş yapılamamaktadır. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 3 ay öncesine kadar yapabilirsiniz. Başvuru esnasında başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır. Fakat 12 yaş altı çocukların, fiziksel olarak parmak izi vermeye müsait olmayanların ve resmi davetle seyahat edecek olan hükümet üyelerinin parmak izi zorunluluğu yoktur.

İspanya Vize Türleri

Süresine Bağlı Olarak İspanya Vize Türleri

İspanya Vize türleri, seyahat edecek kişinin seyahat süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. 90 gün ve üzeri İspanya’da kalma amaçlı olarak seyahat etmeye izin veren vize türüne Uzun Dönem Vize, 90 gün ve daha kısa süreli seyahat etmeye izin veren vize türüne ise Kısan Dönem Vize olarak adlandırılır. Uzun dönem vize aynı zamanda oturum vizesi olarak da adlandırılır. 

Ticari ziyaretler ve fuar ziyaretleri, turistik amaçlı geziler, aile veya yakın ziyaretleri, spor – sanat – organizasyon -etkinlik amaçlı vb. ziyaretler Kısa Dönem Vize kapsamında değerlendirilir. Bu vize türü Schengen vizesi olarak da adlandırılır ve bu vize ile Schengen ülkelerinin hepsi ziyaret edilebilir. Bu vize ile oturum ve çalışma hakkı kazanılamaz. 

Kısa Dönem İspanya Schengen Vizesi(90 Gün ve Daha Kısa Vizeler)

C Tipi (Kısa Süreli) Vize

Schengen vizesi kapsamında olan C tipi vize ile İspanya’da 90 güne kadar kalabilir, turistik ya da kültürel faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Eğitim faaliyetleri, tedavi maksatlı ziyaretler gibi durumlar içinde kullanılabilen bu vize en sık başvurulanlar arasındadır.

 • İspanya Turistik vize
 • İspanya Ticari vize
 • İspanya Aile/ Arkadaş ziyareti vizesi
 • İspanya Transit vize
 • İspanya Transit Denizci Vizesi
 • İspanya Kültür Vizesi
 • İspanya Öğrenci Vizesi (90 güne kadar)

Uzun Dönem İspanya Schengen Vizesi(90 Gün ve Daha Uzun Vizeler)

 • İspanya Oturum vizesi
 • İspanya Çalışma vizesi
 • İspanya Eğitim vizesi (90 günden uzun)
 • İspanya Aile birleşimi vizesi

İspanya’ya yapacağınız 90 günden az sürecek seyahatleriniz için kısa süreli Schengen Vizesi, 90 günden uzun seyahatler içinse ‘D Vize’ alınması gerekmektedir.

İspanya Vizesi Nasıl Alınır?

İspanya Vizesi işlemlerinin sağlıklı şekilde yürümesi ve başarılı şekilde sonuçlanması için aşağıdaki sıralamanın takip edilmesi gerekir,

 1. İspanya’ya yapılacak seyahatin amacı belirlenmeli: Yapılacak seyahatin amacının belirlenmesi çok önemlidir. Seyahat amacına bağlı olarak başvuru yapılması gereken vize türü değişiklik göstermektedir.
 2. Seyahat amacına göre vize türüne karar verilmeli: Seyahat amacına göre vize türünün belirlenmesi, belirlenen vize türü ile ilgili olarak hazırlanması gereken belgelerde farklılıklar gösterecektir. Bundan dolayı doğru vize türü belirlenmesi önemlidir. Ayrıca, vizeye başvuru yapacak kişinin iş durumu,mesleği, iştigal konusu da önemlidir.
 3. Vize türüne göre gerekli olan belgeler hazırlanmalı: Her vize türü başvurusu için hazırlanması gerekli olan ortak belgeler olduğu gibi, vize türüne bağlı olarak hazırlanması gerekli olan farklı belgeler de vardır. Vize türünüze uygun belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, talep edilen belgelerden farklı olarak konsolosluk ek belge talep edebilir. 20 Yılı aşkın tecrübeye sahip acentamız, tecrübesi sayesinde sizleri doğru şekilde yönlendirerek, maddi ve zaman kaybına uğramadan vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz.
 4. Vize Başvurusu için randevu alınması: Vize evrakları hazırlandıktan sonra sistem üzerinden online randevu alınması gerekmektedir. Randevu işlemlerimiz vize ekibimiz tarafından alınmaktadır.
 5. Vize Evraklarının Teslim Edilmesi: Randevu gün ve saatinde konsolosluk vize merkezinde vize başvuru evrakları verilerek başvuru işlemi tamamlanmış olur. Eğer son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi alınmış ve parmak izi (VIS) konsolosluk sistemine kaydedilmiş ise, başvuru sahibinin başvuru esnasında bulunmasına gerek yoktur.
İspanya Vize Randevusu

İspanya Vize Randevusu

İspanya Vize Başvurusu yapılabilmesi için İspanya Vize Randevusu alınmış olması gerekmektedir. Vize randevusu alınmamış başvurular kabul edilmez. Başvuru yapacağınız vize türüne göre belgeler hazırlandıktan sonra, vize ekibimiz sistem üzerinden vize başvuru merkezinin başvuru için müsait olunan ilk tarih ve saate randevunuzu alır. Bayram, Yılbaşı, yaz tatili gibi  konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde randevular ileri tarihlere verilebilmektedir. Bundan dolayı bu dönemlerde yapılacak başvurularda, randevuların erken alınmasında yarar olacaktır.

Eski veya geçerli pasaportunuzda son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi alınmış, sistemlere VIS kaydı girilmiş ve biyometrik bilgileriniz kayıtlı ise, başvuru zamanında şahsen bulunulmasına gerek yoktur. Fakat VIS kaydı yoksa, başvuru esnasında hazır bulunulması gerekmektedir.

İspanya Vize randevusu gün ve saatinde, vize başvuru merkezinde hazır bulunulmaması durumunda randevu iptal olur ve yeniden randevu alınması gerekir.

Randevu esnasında İspanya Vize Başvuru personelimiz randevu formunu belgelerle beraber başvuru merkezine getirecektir. Başvuruyu kendiniz yapmanız durumunda, bu forumun beraberinizde getirilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru merkezi başvurunuzu kabul etmeyecektir.

İspanya seyahati süresince diğer Schengen ülkelerine ziyaretler yapılacaksa, en uzun kalınacak ülke konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Eğer her ülkede aynı sürede konaklanılacaksa ilk giriş yapılacak ülke üzerinden vizenin alınması gerekmektedir. Alınan vize ile ilk giriş, vizenin alındığı ülkeden başka ülkeye yapılmaması gereklidir. Bu durumda sonraki vize başvurularınız için sorun teşkil edebilir.

İspanya Schengen Vize Ücreti Ne kadar?

İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Umama mahsus Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının İspanya ve Schengen bölgesine yapacakları seyahatler için almaları gerekli olan İspanya Vizesi ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan “İspanya Vizesi Kaç Günde Çıkar?” sorusunun ne yazık ki tek bir cevabı yoktur.

Vize almaya karar verilen andan, vize başvurusunun tamamlanıp, vizeyi elinize almanız arasında geçen zaman, her şeyin normal şartlar altında seyretmesi durumunda 7 ile 20 iş günü arası olduğu söylenebilir.

İspanya Başkonsolosluğu vize bölümü, 2020 itibarıyla vize başvurularında yeni bir uygulamaya gitmiştir. İspanya Konsolosluğu, Turistik, Kültürel, Öğrenci ve Ziyaret amacıyla yapılacak vize başvurularında artık başvuru ile seyahat tarihinin arasında 17 gün olmasını talep etmektedir. 

Diğer bir değişiklik ise İstanbul’dan yapılacak İspanya Ticari vize başvurularında başvuru ile seyahat tarihi arasında 8 iş günü aranması zorunluluğudur. Söz konusu tarihleri dikkate alınarak seyahat planlaması yapılmasını önemle rica ederiz. Aksi takdirde İspanya vize başvurularınızı kabul edilmeyecektir.

Seyahat tarihlerine dikkat edilmelidir. Randevu günü ile seyahat günü arasında en az 17 gün kuralı bulunmasından dolayı seyahat planlamasını bu husus göze alınarak yapılmalıdır

İspanya vizesi işlemlerinin sonuçlanma süresinin pek çok şarta bağlı olarak değişmesi çok olasıdır.

 • Resmi tatil, bayram, yaz tatili – sömestr, festival gibi dönemlerde, randevunun alınma ve vizenin çıkma süresi uzayabilir
 • Başvuru evraklarının hazırlanması aşamasındaki gecikmeler, eksiklikler, hatalar
 • Konsolosluk tarafından ek belge talep edilmesi

Bu veya benzeri sebeplerden dolayı vize başvurusu ve sonuçlanma süresinde gecikmeler olabilir. Ligarba Turizm vize servisi olarak,  İspanya vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 ay önce başlatmanızı tavsiye ederiz.

İspanya Vize Talebi Reddi

İspanya Vize Reddi

İspanya vize başvurularınızın reddedilmesinin pek çok nedenleri vardır. Vizenin reddedildiğine dair konsolosluk onaylı vize red mektubu verilir. Bu dökümanda vizenin red sebebi belirtilir. Vize başvurunuzun reddedilmiş olması paniğe sebep olmamalıdır. Öncelikle vize red mektubunda işaretlenmiş olan vize red sebebi incelenmeli ve nedeni anlaşılmalıdır.

Eğer belirtilen işaretli sebep sizin için doğru olmadığını düşünüyorsanız, karara itiraz edebilirsiniz. İspanya Konsolosluğu vize bölümüne hazırlayacağınız itiraz dilekçesi ile karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz dilekçesi standard bir formatı yoktur, net ve açık şekilde hazırlayacağınız dilekçeyi, konsolosluk vize bölümüne sunarken, yanına destekleyici ekstra dokümanlarınız varsa bunları da eklemelisiniz. İtiraz dilekçeniz, vize red kararının tarafınıza ulaşmasından sonra maksimum 30 gün içerisinde konsolosluğa teslim edilmiş olması gerekmektedir. Dilekçeyi kargo ile gönderiyorsanız, kargoda meydana gelebilecek muhtemel gecikmeleri de hesaba katmanız gerekmektedir.

İspanya Vize Reddi, red mektubunu incelediğinizde sebeplerinin makul olduğunu düşünüyorsanız, karara itiraz etmek yerine yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeni vize başvurusunda bir önceki başvurudaki hataların düzeltilmesi gereklidir. Aksi takdirde tekrar red alma ihtimaliniz yüksektir. İlk vize başvurusunun reddedilmiş olması, ikinci başvuruda oldukça titiz belge hazırlığı yapılmasını gerektirir. Çünkü ilk başvurunun reddedilmiş olması, ikinci başvuru için de negatif bir referans taşımaktadır.

İspanya Vize Reddi, Ret durumunda nasıl davranılması gerektiği, itiraz mı edilmeli yeni başvuruda mı bulunulmalı gibi detaylar için detaylı sayfaya gidiniz.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İspanya için vize elde etmek zor değildir, ancak işlem zaman alabilir ve çeşitli belgelerin sunulmasını gerektirir. Seyahatinizin amacını, konaklama süreniz için yeterli maddi kaynakları ve ülkenize bağlılığınızı kanıtlamanız gerekecektir.

Genel olarak, gerekli belgeleri sunarsanız ve gereklilikleri karşılarsanız, İspanya’yı ziyaret etmek için vize almanız oldukça kolay olacaktır.

İspanya vizesinin işlem süresi başvuru yoğunluğuna, seyahatinizin amacına ve İspanya’nın bulunduğunuz ülkedeki konsolosluğunun veya büyükelçiliğinin iş yüküne bağlı olarak değişebilir.

Genellikle İspanya vize başvuruları 15 gün içinde sonuçlanır. Ancak, bazı durumlarda bu süre daha uzun olabilir ve başvurunuzun incelenmesi daha fazla zaman alabilir. Bu nedenle, başvurunuzu mümkün olan en erken tarihte yapmanız ve seyahatiniz için yeterli süre bırakmanız önemlidir.

Evet, İspanya, Türkiye vatandaşlarından (Umuma Mahsus Pasaport sahiplerinden) Schengen vizesi talep etmektedir. Türkiye, AB üyesi olmayan bir ülkedir ve bu nedenle İspanya’ya seyahat etmek isteyen Türkiye vatandaşları, İspanya için Schengen vizesi almak zorundadır. Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport sahipleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla, İspanya seyahatlerinde vizeden muaftır.

İspanya vizesi almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekir:

 1. Vize türünü belirleyin: İspanya için farklı vize türleri bulunmaktadır. Seyahatinizin amacına bağlı olarak hangi tür vizeye başvurmanız gerektiğini belirleyin.
 2. Gerekli belgeleri hazırlayın: İspanya vizesi başvurusu için bir dizi belge sunmanız gerekmektedir. Bunlar arasında pasaport, seyahat sigortası, konaklama rezervasyonları, uçuş biletleri, finansal durumunuzu gösteren belgeler ve seyahatinizin amacına bağlı olarak ek belgeler yer alabilir.
 3. Online randevu alın: İspanya’nın ülkenizdeki büyükelçiliği veya konsolosluğu ile iletişime geçerek randevu almanız gerekmektedir. Bu randevu genellikle online olarak alınabilir.
 4. Başvuru yapın: Randevu tarihinde gerekli belgelerle birlikte İspanya’nın büyükelçiliği veya konsolosluğuna başvurun. Başvuru ücreti ödemeyi unutmayın.
 5. Sonucu bekleyin: İspanya vizesi işlem süresi başvuru yoğunluğuna ve seyahat amacınıza bağlı olarak değişebilir. Başvurunuzun sonucunu e-posta veya telefon yoluyla öğrenebilirsiniz.

Başvurunuz onaylanırsa, İspanya vizesi pasaportunuza yapıştırılacaktır. Artık İspanya’ya seyahat edebilirsiniz.

İspanya vizenizi almak için yapacağınız hazırlık esnasında uzman vize ekibimiz ile iletişime geçerek vize işlemleri sürecinizi daha iyi yönetebilir böylelikle vizenizi daha kolay alabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın