Top
 

Avusturya

Avusturya, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz.

Sayfamızda, Avusturya vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz.. Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz.  

Avusturya Turistik Vize

Avusturya turistik vize 2022, yabancı bir ülke vatandaşının sınırlı bir süre için Avusturya’yı ziyaret etmesine izin vermek amacını taşımaktadır. Bu vize kategorisi, seyahat acentesi aracılığı ile bir tura katılma veya uçak ve otel rezervasyonlarının kişi tarafından temin edilmesi ile turistik amaçlarla Avusturya’yı ziyaret etmek isteyen kişiler için verilen bir vize türüdür.

Konusunda deneyimli Ligarba Turizm vize ekibi başvuru süresince size danışmanlık vereceklerdir. Daha önce alınmış VIS’li Schengen vizeniz varsa başvuru sürecinizi ofise gelmeden evraklarınızı kargo yoluyla ofislerimize ileterek başvurunuzu yaptırabilirsiniz.

Avusturya, Schengen Bölgesi’ne dahil ülkelerden biri olduğundan ülkeye seyahatinizden önce Schengen vizesi almanız beklenmektedir. Schengen vize başvuru dosyanızın sorunsuz hazırlanacak olması önem taşır. Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgiyi Ligarba Turizm Schengen Vize ekibinden alabilirsiniz.

Avusturya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Turistik amaçlı vize en fazla 6 ay 90 günlük bir süre için onaylanmaktadır. Turistik amaçlı vizeler için daha uzun bir süre öngörülmemektedir. Verilen vize ile Avusturya’da herhangi bir işe girilmesi ve çalışmak yasaktır. Ancak gidilecek esas hedef ülkenin Avusturya olması halinde vize için müracaatı yapılabilmektedir. Vize başvuru sahibinin vizenin kabul edilmesine dair herhangi bir hukuki hakkı bulunmamaktadır. Kabul edilmiş bir vize kişiye diğer Schengen ülkelerine seyahat hakkı vermez, ülkeye giriş sınır kontrolü tarafından reddedilebilir.

Vize başvurularının seyahat başlangıcından en az 4 hafta önce yapılmış olması gerekmektedir. Başvuru en erken seyahat başlangıcından 3 ay önce yapılabilir. Bütün yabancı dilde olan evrakların Almanca veya İngilizce tercümesi yaptırılmalıdır. 

Vize işlemleri seyahatin niteliğine bağlı olup, 6 ila 14 iş günü sürmektedir. Bazı özel durumlarda birkaç haftayı da bulabilmektedir. Başkonsolosluk her zaman yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir. Tamamlanmamış evraklar işlem sürecini uzatmaktadır.

 1. Vize başvuru formu: Başvuru formunun el ile yazılmış büyük harflerle yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir.
 2. Vize talep dilekçesi: Konsolosluğa hitaben yazılmış vize talep dilekçesi.
 3. Pasaport: Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport. Pasaportun veriliş tarihi 10 yılı aşmamalı. Güncel ve eski pasaportunuzun ve daha önce alınan vize fotokopileri başvuruya muhakkak eklenmelidir.
 4. Fotoğraf: 2 adet yeni çekilmiş renkli biyometrik (3,5 x 4,5 cm) fotoğraf. Bir tanesi başvuru formun sağ üst köşesinde yer almalıdır, diğerini de başvurunuza ekleyiniz. Fotoğrafın arka planı aydınlık olmalıdır. Kişinin yüzü, alnı, kulağı ve boynu açık ve net görünmeli.
 5. Sürücü belgesi: Özel araçlı seyahatlerde: ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergâhının detaylı beyanı.
 6. Uçak, tren, otobüs seyahatlerinde rezervasyon belgesi (gidiş ve dönüş)
 7. Otel rezervasyonu: Tüm seyahati kapsayacak.
 8. Seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000, Euro teminatlı, seyahat sağlık sigortası. 

Başvuru sahibi çalışan ise:

avusturya-vizesi-basvuru-sahibi-calisan-ise
 • Şirketin antetli kağıdına yazılmış çalışma belgesi. Bu belgenin Almanca veya İngilizce olması şarttır. Belgenin içeriğinde bulunması gereken bilgi:
 • İş verenin açık adresi ve telefon numarası
 • Çalışanın göreve başlama tarihi
 • Çalışanın şirket içerisindeki pozisyonu
 • Çalışanın izinli olduğu gün sayısı
 • İmzalayan yetkilinin adı, soyadı ve görevi
 • Son 3 ayın maaş bordrosu
 • SGK giriş bildirgesi ve Hizmet Dökümü (E-devlet çıktısı)
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri

Başvuru sahibi şirket ortağı ise:

avusturya-vizesi-basvuru-sahibi-sirket-ortagi-ise
 • Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküleri
 • Ziyaret sebebini ve dönüş niyetini uygun belgeler ile inandırıcı şekilde sunmak başvuru sahibinin sorumluluğundadır.
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına istinaden belgeler (son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü veya hesap cüzdanlarının orijinalleri ve fotokopisi, banka imza sirküleri, bankadan alınan bütün belgeler banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gereklidir).

Ev hanımları ve öğrenciler eşinin veya ebeveynlerinin belgelerini sunmalıdır.

 • Seyahat masraflarını karşılayacak kişi başvuru sahibinin kendisi değilse noter tasdikli taahhütname başvuruya eklenmelidir. Alternatif olarak taahhüt eden kişi şahsen başvuru esnasında dilekçe yazıp imzalayabilir.
 • Başvuru sahibi reşit değilse, 18 yaşın altında ise ve yalnız veya sadece bir ebeveyn veya yasal velisi ile seyahat ediyorsa: Seyahate eşlik etmeyen ebeveyninden noter tasdikli muvafakatname gereklidir. Anne ve baba resmi olarak boşandıysa velayetin kime verildiğine dair belge.

Avusturya Turistik Vize İşlemleri

Avusturya turistik vizesi seyahat acenteleri aracılığıyla bir tura katılma ya da kişinin kendi konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını yaparak turistik amaçlarla Avusturya’yı ziyaret etmek ve kültürünü tanımak isteyen kişiler için geçerli “kısa süreli” vize tipidir. Avusturya turistik vizesine sahip olan kişiler ülkede en fazla 90 gün konaklama hakkına sahiptir. Avusturya Schengen üyesi olduğu için Avusturya turistik vizesine sahip olan kişiler, seyahatlerini Avusturya’dan başlatmaları halinde Schengen’e üye olan diğer ülke veya ülkelere de Avusturya Schengen vizeleriyle giriş yapabilirler. 

Avusturya turistik vize başvuru dosyanıza ekleyeceğiniz gelir dökümünüz ve Türkiye’ye geri dönmenizin gerektiğini destekleyen belgeler seyahat niyetinizi açığa çıkarıcı nitelikleri taşıdığından Avusturya Konsolosluğu için önem arz etmektedir. Vize talep dilekçenizi Avusturya Konsolosluğu’na hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlamanızı; pasaportunuzun Avusturya’dan dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Avusturya turistik vizesi için başvuru dosyanıza Schengen standartlarında çekilmiş 2 adet biometrik fotoğrafınızı da eklemeyi unutmayınız. 

Avusturya turistik vize başvuru dosyanıza çalışansanız gelir belgenizi; ev sahibiyseniz tapunuzu; araç sahibiyseniz aracınızın ruhsatını; eğitiminiz devam ediyorsa öğrenci belgenizi eklemeniz gerekebilir.  Ayrıca bu belgeleri özenle ve birbirleriyle tutarlı şekilde hazırlamanızı öneririz. Avusturya’ya turistik vize başvuru dosyasına eklenecek belgeler kişinin mesleki durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Avusturya turistik vize başvuru dosyanıza; şirket sahibi veya çalışanı iseniz güncel şirket evraklarınızı; hizmet döküm belgenizi ve son 3 aylık banka hesap özetinizi dahil etmelisiniz. 

Avusturya turistik vize başvurunuz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım için ödeme yapmanız, vize alım sürecinizin uzaması veya seyahat öncesi karşılaşılabileceğiniz olası bir sorunda sizi zor duruma sokabilir. Avusturya Konsolosluğu tarafından ek olarak talep edilmediği sürece ulaşım ve konaklamada iadesi bulunmayan ödemelerle ilgili sorunlardan kurumumuzun sorumlu olmadığını hatırlatırız. 

Avusturya turistik vize başvuru işlemlerinize Avusturya’ya olan seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı tavsiye ederiz. Seyahat tarihine 2 haftadan daha kısa bir süre kalmış kişilerin vizelerinin seyahat tarihine yetişememe riski bulunmaktadır. Vize başvuruları için beyan edeceğiniz evraklarınızın güncel tarihli olduğunda emin olunuz.

Yorum Yazın

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.