Evrak Onay İşlemleri

Evrak Onay İşlemleri

Evrak Onay İşlemleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nde yaptığınız Ticari veya Bireysel resmi işlemlerinizde zaman zaman sizden istenen Apostil ve Evrak Onay işlemlerini Türkiye’deki Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğunda Ligarba Turizm ve Seyahat Acentesi olarak sizin adınıza gerçekleştirmekteyiz.

Türkiye’deki, Çin Halk Cumhuriyeti Başkonsolosluğu Evrak onay işlemlerinde prosedürler :

Konsolosluk evrak onay işlemleri için görevli olan uzman personelimize evrak onayları için vekalet verildiği taktirde aşağıdaki işlemleri sırasıyla sizin adınıza gerçekleştirmekteyiz.

Evrak Onayı istenen her bir belgeye uygulanacak işlemler:

  1. Yeminli Tercüman tarafından istenen dilde çeviri
  2. Çeviri yapılan belgeye Noter Tasdiki
  3. Valilik Onayı
  4. Konsolosluk Onayı

Evrak Onayı Kategorileri

ŞAHSİ EVRAKLARIN ONAYLANMASI

Sabıka Kaydı, Nüfus Kayıt Örneği, Kimlik/Pasaport, Diploma, Evlilik Cüzdanı, Tapu, Şahsi Banka Dökümü, Muvafakatname/Taahhütname, Doğum Belgesi, Öğrenci Belgesi gibi kişiye ait olan resmi evrakların onaylanması işlemidir.

TİCARİ EVRAKLARIN ONAYLANMASI

Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi, Şirketin Banka Dökümleri, Atama Mektubu, Referans Mektubu gibi bir iş ile ilgili ya da bir kuruma ait evrakların onaylanması işlemidir.

Evrak Onay Aşamaları

  • Onaylatılması istenen belgenin yeminli tercüman tarafından Çince veya İngilizceye tercüme işlemi yaptırılır. ( Eğer evrakın orijinal dilinde onayı istenmişse bu işlem yapılmayacaktır.)
  • İstenen dile tercüme edilmiş evrak Notere onaylatılır. ( Eğer evrakın orijinal dilinde onayı istenmişse bu işlem yapılmayacaktır.)
  • Noter tarafından onaylanmış evrak İstanbul Valiliği’nde onaylatılır. (Evraklar diğer bölgelerimizin Valiliklerinde onaylanmışsa, tekrar İstanbul Valiliğinde de onaylanır.)
  • Son aşamada evraklar onaylanması için Çin Halk Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu’na onaylanması için teslim edilir. 

Evrak onayı işlemlerinin onay süresi : 10 – 15 iş günüdür.

Evrak onay ücreti: Onay ücretleri belgeye uygulanacak işlemlere, belgenin türüne, karakter uzunluğuna ve çeviri yapılacak dile göre belirlenmektedir. Evrak onayı yapılacak belge ya da belgelerinizi  ( info@ligarbatravel.com ) adresimize mail yoluyla göndermeniz halinde ücret hesaplaması yapılır tarafınıza bilgi verilecektir.

Evrak Onayı İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

1) Evraklar gerçek ve yasal olup, Çin’in ulusal, uluslararası ve sosyal çıkarlarına zarar verebilecek bir beyan içermemelidir.

2) Çin’de evlilik kaydı için kullanılmak üzere olan bekarlık belgesinin alındığı tarihten itibaren 6 ay geçerliliği olup, eğer 6 ayı geçmiş ise başvuru sahibinin evrağı yenilemesi gerekecektir.

3) Çin’e evlat edinmek için gidenlerin evlilik, sağlık ve adli sicil durumlarını gösteren noter belgelerinin yapıldığı günden itibaren 6 ay geçmiş ise belgeler kabul edilmeyecektir.

4) Konsolosluk tarafından başvuru sahibinden tasdik işlemleri ile ilgili başka belgeler de istenebilir.

5) Konsolosluk tarafından tasdik edilmiş evrakların içeriğinde bir değiştirme veya yer değişikliği varsa evrak geçersiz olur.

6) Onaylanmış evraklar üzerinde düzeltime ya da değiştirme yapılmamalıdır. Başvuru sahibinin değişiklik veya düzeltme yapmasından kaynaklanan sorun ve hukuki yükümlülüklerden başvuru sahibi sorumludur.

7) Dışardan konsolosluğa gelen evrak tasdik taleplerinde konsolosluğun talimatları esas alınacaktır. Türkiye’den almış olduğunuz belgelerin Hong Kong’ta kullanılabilmesi için Çin Konsolosluğu üzerinden Apostil işlemi yapılmasına gerek yoktur. Evrak noter onaylı yeminli tercüme yapıldıktan sonra Valilik onayı yaptırarak Hong Kong’ta kullanabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın