Avusturya Vize Reddi

Avusturya Vize Reddi İşlemleri

Avusturya vizesi için belgelerinizi titizlikle hazırladınız ve sundunuz. Artık yapılacak tek şey vizeyi alıp seyahate başlamak kalmıştır. Fakat vize başvurusunda bulunmak her zaman vizenin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Avusturya vize başvurusunda bulunulduğunda, vizenin onaylanması veya reddedilmesi Avusturya  konsolosluğunun inisiyatifindedir. Konsolosluk vize bölümünün, başvuruda görebileceği herhangi bir eksiklik veya tutarsızlık vizeyi reddetmesi için yeterlidir. Vize başvurusu Avusturya konsolosluğu tarafından reddedildiğinde, pasaportunuz ile beraber vizenin reddedilme sebebini bildiren Vize Talebinin Reddi belgesi verilir. 

Avusturya vize başvurusu randevu alımı, başvuru dosyasının hazırlanması, Avusturya vize talep dilekçesinin uygun şekilde yazılması, seyahat sigortasının uygunluğu, kişinin seyahat geçmişi, başvuru formlarının doldurulması ve daha birçok ayrıntısı bulunan  bir süreçtir. Dolayısıyla bu süreçte yapılacak hata, eksik, kasıtlı veya kasıtsız yanlış bilgi verilmesi gibi sebepler Avusturya vize red sebepleri olarak sayılabilir. Bu nedenle gerekli evrakların ve vize türünün doğru belirlenmesinden, dosyanın eksiksiz hazırlanması, randevu işleminin başarılı şekilde tamamlanmasına kadar olan tüm süreçler, bilgi ve deneyim sahibi Ligarba Turizm danışmanları tarafından yönetilerek başarılı bir vize süreci yaşamanız hedeflenir. Her başvuruda onay veya red verme yetkisi Avusturya Konsolosluğu makamlarına aittir.

Avusturya Vize Reddi Nedenleri

Avusturya Vize Reddi Nedenleri
 • Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı Avusturya vizesi reddi

Avusturya vizesi için yapılan başvurularda ülkeye yapılacak seyahatin amacı açıkça ifade edilmeli ve bu amaca uygun evraklar ibraz edilmelidir. Kişi ayrıca başvuru yaptığı Avusturya vize tipinin şartlarını yerine getirecek durumda olduğunu kanıtlayan belgeler ibraz etmelidir.

Kişi Avusturya’ya Aile ziyareti amacıyla seyahat ediyorsa Avusturya’da ikamet eden yakınlarına ve yapacağı seyahatin şekline ilişkin belgeler sunmalıdır.

Avusturya seyahat şartları ve seyahat amacına ilişkin kanıtlayıcı belgeler sunamayan başvuru sahipleri Avusturya vizesi reddi ile karşı karşıya kalabilmektedir. Kişinin seyahat amacı ve şartlarına ilişkin sunduğu belgelerin inandırıcı bulunmaması da Avusturya vizesi reddi sonucuna neden olabilmektedir.

 • Ekonomik durumdan kaynaklı Avusturya vize reddi

Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişiler, Avusturya seyahatleri süresince ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik koşullara sahip olduklarını ve sahip oldukları gelirin yasal yollarla elde ettiklerini gösterir belgeler sunmalıdır.

Avusturya Konsolosluğu, Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişinin seyahat için yeterli maddi imkana sahip olmadığını ya da sahip olduğu maddi olanaklara yasal yollarla kavuşmasının mümkün olmadığına kanaat getirmesi durumunda, bu kişilerin Avusturya vize başvurularını reddetmektedir.

 • Schengen vizesi süresinden kaynaklı Avusturya vizesi reddi

Schengen vizesi sahibi olan kişiler bu vize ile Schengen Bölgesi’nde 6 aylık süre içerisinde en fazla 90 gün konaklama hakkına sahip olurlar. Avusturya Schengen vizesi başvurusunda bulunan kişi son 6 ay içerisinde Schengen Bölgesi’nde 90 gün konaklamış ise, kişi Avusturya vize reddi ile karşılaşabilmektedir.

 • Schengen Giriş yasağından kaynaklı Avusturya vize reddi

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerden herhangi birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesi’ne üye diğer ülkeler açısından da bağlayıcı olabilmektedir. Schengen Bilgi Sisteminde (SIS) üye ülkelerden herhangi birine girişi yasak olduğuna dair kayıt bulunan kişilerin başvuruları Avusturya vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

 • Kamu Güvenliği nedeniyle Avusturya Vizesinin reddedilmesi

Avusturya Vizesi başvurusunda bulunan kişinin belirlenen yasal çerçevede Schengen bölgesine üye ülkelerden biri ya da birkaçı için kamu düzeni, kamu sağlığı, güvenlik gibi konularda tehlikeli bulunması durumunda Avusturya vizesi talebi reddedilir.

 • Sağlık sigortası sebebiyle Avusturya Vizesinin reddedilmesi

Avusturya’ya seyahat edecek kişiler seyahat sürelerini kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmalıdır. Geçerli ve istenen standartlara uygun seyahat sağlık sigortası sahibi olduklarını kanıtlayan belgeler sunamayan kişilerin Avusturya vizesi başvuruları vize reddi ile sonuçlanabilmektedir.

 • Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe olmasından kaynaklı Avusturya vizesi reddi

Avusturya vizesi başvurusunda bulunan kişilerin Almanya vize sürelerinin sona ermesi ile birlikte ülkelerine geri döneceklerini kanıtlayan belgeler sınması gereklidir. Kişilerin Avusturya vize süresi sonunda ülkeden ayrılma niyetinde olmadığı anlaşıldığı takdirde kişilerin Avusturya vize başvurusu reddedilir.

Avusturya Vize Reddine İtiraz

Avusturya vize başvuruları ret ile sonuçlanan kişiler Avusturya Vize reddi kararına itiraz etme hakkına sahiptirler. Avusturya vize ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Avusturya Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunabilirler.

Sıkça sorulan sorular

Avusturya vize başvurularında en çok redde sebep olan nedenler aşağıda sıralandığı gibidir;

 1. Seyahat amacınızın yanlış belirlenmesi.
 2. Seyahat amacınızın yeteri kadar anlaşılamaması
 3. Seyahatiniz sırasında geçiminizi sağlayacak finansal kanıtınızın yeterli olmaması
 4. Seyahatiniz bitince ülkenize geri döneceğinize dair Konsolosluk inancının oluşmamış olması

Avusturya vize reddi alan kişilerin sonrasında vize reddi kararına itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Konsolosluğun eksik veya yanlış gördüğü belgeler tamamlanarak Avusturya Ankara Büyükelçiliğine reddedilen vizesi için yeniden değerlendirme talebi için başvurabilirler.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın