Schengen Vizeleri Sıkça Sorulan Sorular

Schengen Vizeleri Sıkça Sorulan Sorular

VİZE İŞLEMLERİ İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Schengen vizesi nedir?

Schengen, Avrupa ülkelerinin çoğunu kapsayan AB pasaportsuz seyahat bölgesini ifade eder. Dünyadaki en büyük serbest seyahat bölgesidir. Schengen vizesi ile, Schengen bölgesindeki 26 ülkenin tamamına giriş yapabilirsiniz.

Schengen bölgesi nedir?

Lüksemburg’un, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Antlaşmasını  ile bir araya gelmiş ve üye devletleri içinde ve arasında özgür dolaşım hakkı  veren 26 Avrupa ülkesinin topraklarını kapsamaktadır

Schengen bölgesi, Schengen bölgesi içindeki ülkeler, sınırları arasında geçiş yapan kişiler için sınır kontrolünü kaldırmıştır.

1.      Almanya14.   İzlanda
2.      Avusturya15.   Letonya
3.      Belçika16.   Lihtenştayn
4.      Çek Cumhuriyeti17.   Litvanya
5.      Danimarka18.   Lüksemburg
6.      Estonya19.   Macaristan
7.      Finlandiya20.   Malta
8.      Fransa21.   Norveç
9.      Hollanda22.   Polonya
10.   İspanya23.   Portekiz
11.   İsveç24.   Slovakya
12.   İsviçre25.   Slovenya
13.   İtalya26.   Yunanistan

1- Schengen vizesi ne kadar süre için geçerlidir?

Schengen vizeleri, bölgesinde 180 günde 90 gün kalış hakkı tanımaktadır ve maximum 5 yıllık verilebilmektedir.

2- Schengen vizesine nasıl başvurulur?

Seyahatinizin çoğunu geçireceğiniz Schengen ülkesinin konsolosluk ya da elçiliğine başvurunuzu yapabilirsiniz. Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman Ligarba Turizm vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

3- Yeşil pasaport için vize almam gerekiyor mu?

Vizesiz girişler: 6 aylık dilim içinde 90 günü geçmeyen ziyaretler için T.C. Hizmet/Hususi Pasaport sahipleri (yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri), mesleki faaliyette bulunmama koşuluyla vizesiz seyahat edebilirler. Vizesiz seyahat söz konusuysa, sınır kontrol noktalarında seyahat kısıtlamalarından muafiyeti belgeleyen uygun belgeler ibraz edilmelidir.

4- Birkaç farklı Schengen ülkesine gidilicek ise, başvurunun hangi ülkeye yapılması gerekir?

Seyahatinizin çoğunluğunu geçireceğiniz Schengen ülkesinden başvuru yapmanız gerekir. Eğer iki farklı ülkede eşit süre kalacaksanız, başvurunuzu ilk gideceğiniz ülkeye yaparsınız.

5- Schengen vizesi almak için seyahat sağlık sigortasına başvurmam gerekir mi?

Evet. Çocuklar dâhil olmak üzere, Schengen vizesine başvuran herkesin seyahat sağlık sigortası edinmesi ve sigorta kapsamının ispatını sunması gerekir. Bu sigorta, bir Schengen vizesiyle Schengen bölgesinde bulunurken hastaneye yatırılmanızı gerektiren tıbbi bir durumla karşılaşırsanız, size teminat olsun diye vardır. Havaalanı Transit Vizesi için sigorta almanız gerekmez (yani Tek Tip Vize – C Tipi değilse).

6- Schengen vizesine başvurmak için uçak rezervasyonu yaptırmam gerekir mi?

İllaki uçak rezervasyonu diye bir zorunluluk olmasa da vize geçerlilik süresi içinde Schengen bölgesini terk etme niyetinizi kanıtlamanız gerekir. Uçak rezervasyonu, “dönüş ispatı” sunmanın en yaygın yollarından biridir ancak onun yerine Schengen bölgesini terk edeceğinizi gösteren herhangi bir geçerli ulaşım yöntemi de yeterli olacaktır.

7- Schengen seyahatimi mali açıdan karşılayabileceğimi nasıl ispat ederim?

“Geçim ispatı” (yani seyahatinizi karşılayabileceğinizi) sunmak isteyen kişiler, başvuru formlarıyla birlikte banka ekstresi, maaş bordrosu ya da başka bir kişisel mali kayıt verebilirler.

8- Gerekli Evrakların Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Tek girişli vize başvurusu yapılıyor ise, sunulan seyahat belgesinin, kişinin Üye Devlet sınırlarını terk etmeyi planladığı tarihten itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğini koruyacak bir belge olması gerekmektedir.

Çok girişli vize başvurularında ise, sunulan seyahat belgesinin, kişinin Üye Devlet sınırlarını terk etmeyi planladığı en son tarihten itibaren en az üç ay süreyle geçerliliğini koruyacak bir belge olması gerekmektedir.

9- Başvuruda bulunabilmek için pasaportumun süresi ne olmalıdır?

Schengen vize başvuruları için, son 10 yılda alınmış, Turistik başvurular için öngörülen seyahat bitim tarihinden itibaren en az 3 ay geçerliliği olan, Ticari başvurular için başvuruya gelindiğinde az 6 ay süresi bulunan pasaporta sahip olmalısınız.

10- Pasaportumda hasar mevcut, başvuru yapabilir miyim ?

Başvuru sırasında sunulacak olan pasaportun hasarlı ( yırtık / eksik, ıslanmış- kurumuş ) olmamasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.

11- Schengen vizesiyle Schengen bölgesine kaç kere giriş yapılabilir?

Schengen tek giriş vizesi Schengen bölgesine yalnızca bir kere girebilmenizi sağlarken, çift giriş vizesiyle iki kere, çoklu giriş vizesiyle ise istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz.

12- Vize üzerinde yazan tek giriş ne demek?(01)

Vize alınan ülkeye yalnızca bir defa girebilme hakkınız var demektir. İkinci defa, vize süreniz olsa bile, ülkeye giremezsiniz.

Schengen vizesini tanıyalımSchengen vizesi üzerindeki bilgileri daha doğru okumak için Schengen Vizesini tanıyalım sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

13- Vizede Çift Giriş Ne Demek?(02)

Vize alınan ülkeye/bölgeye bir kez giriş yapıldıktan sonra, schengen vizenizin geçerlilik süresi içinde ikinci kez schengen vizesi almaksızın 2. kez girilebilir. Ancak ikinci çıkıştan sonra süre kalsa bile tekrar girilemez.

14- Çok Girişli Schengen Vizesi  Ne Demek?(MULT)

Çok girişli schengen vizesi ‘multiple vize’ olarak geçer. Vize alınan ülkeden/bölgeden çıkış yapıldıktan sonra, vizenin geçerlilik süresi içinde istenildiği kadar tekrar vize almaksızın schengen vizesi isteyen ülkelere giriş yapılabilir.

15-  60 Ya Da 90 Günlük Vize Süresi Ne İfade Ediyor?

Vizenizin olduğu ülke ya da bölgede sadece 60 yazıyorsa 60 gün, 90 yazıyorsa 90 gün kalabilirsiniz anlamına gelmektedir.

16- Ulusal vize ne demektir?

Ulusal vizeler (D tipi), Schengen bölgesinde 90 günü aşan ikamet süreleri için geçerlidir.

17- Ulusal vize başvurusunda bulunmadan önce pasaportumun süresi en az ne kadar olmalıdır?

Başvuru tarihinde pasaportunuzun en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. En az önlü arkalı veya karşılıklı iki boş sayfası bulunmalıdır.

18- Ulusal vize, Schengen vizesi midir?

Hayır. Ulusal vizeler, Schengen vizeleri değildir. “Ulusal Schengen Vizesi” diye de bir şey yoktur. Ulusal vizeler ile Schengen vizeleri tamamıyla farklı başvuru ve işlem sürecine sahip ayrı vize kategorileridir.

19- Schengen vizesine mi yoksa ulusal vizeye mi başvurmalıyım?

Eğer Avrupa’da birden fazla ülkeye seyahat edecek (bazı istisnalar hariç) ve Schengen bölgesinde 90 günden az kalacaksanız, Schengen vizesine başvurmanız tavsiye edilir. Alternatif olarak, yalnızca tek bir Avrupa ülkesine seyahat edecek ve orada 90 günden fazla kalacaksanız, o ülkenin ulusal vizesine başvurmanız muhtemelen daha iyi olacaktır.

20- Tek Tip Schengen Vizesine başvurdum ama onun yerine Sınırlı Bölgesel Vize verdiler. Bu ne anlama geliyor?

Eğer Sınırlı Bölgesel Vize almışsanız, bu bütün Schengen bölgesi yerine yalnızca vizenin geçerli olduğu ülke veya ülkelere seyahat edebileceğiniz anlamına gelir. Tek Tip Schengen Vizesi çıksaydı, bütün Schengen bölgesine gidebilirdiniz.

21- Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı pasaportumla başvuru yapabilir miyim?

​Başvurunuz için güncel pasaportunuzun ibraz edilmesi gerekmektedir. Evlilik, boşanma vb ad/soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz başvuru sırasında kabul edilemeyecektir.

22- Ad/soyad değişikliklerinde eski ad/soyadımın yer aldığı pasaportumda bulunan schengen vizesi geçerliliğini korur mu ?

​Hayır, vizenizin güncel pasaportunuzda yer alması gerekmektedir. Evlilik, boşanma vb. ad/soyad değişiklikleri sebebiyle güncel olmayan pasaportunuz ile vize geçerliliğini kaybetmektedir.

23- 18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatname çıkarması gerekiyor mu?

18 yaş altında çocukları olan ebeveynlerin başvurularında hem anne hem de babanın muvafakatnamelerinin olması gerekmektedir.

24- 18 yaş altı çocuğumuz var. Boşandık ve çocuğumla yurtdışına çıkacağım. Muvafakatname sunmak zorunda mıyım?

Mahkeme tarafından ebevynlerin birine belirli günlerde çocuğu görme hakkı verilmişse, başvuru için muvafakatnamesi gerekmektedir.

25- Boşandık ve çocuğumla yurtdışına çıkacağım,çocuğun velayeti %100 bende.Her iki ebeveynin de muvafakatame çıkarması gerekiyor mu?

Hayır, mahkeme kararında ebeveynlerin birinde belirli günlerde çocuğu görme hakkı yoksa ve velayet %100 sadece bir ebeveynde ise mahkeme kararlı ile gelinmesi gereklidir ve başvuruda muvafakatname getirilmesine gerek yoktur.

26- Yeni işe girmem sebebiyle iş ile ilgili evraklarım eksik, ne yapmam gerekir?

İşe giriş bildirgenizde işe giriş tarihinizin ibrazı ile birlikte bu bilgiyi destekleyici şahsi dilekçeniz sunulmalıdır.

27- 2. derece akraba garantör olarak kabul edilir mi ?

Hayır. Başvuru için sadece 1. derece garantör sunulmalıdır. Bekar başvuru sahipleri için anne veya baba, evli olan başvuru sahipleri için sadece eş kabul edilmektedir.

28- Aile ziyaretlerinde akrabalık ispatı için belge gerekli midir?

Evet. Aile ziyaretlerinde davetiyeyi gönderen kişinin akraba olduğunun ispatı için aileden bağı olan bireyin vukuatlı nüfus örneğinin sunulması gereklidir.

29- Biyometrik bilgi nedir ve kimlerin bu bilgiyi vermesi gerekir?

Schengen vize başvurunuzu yaparken biyometrik bilgi vermenizin zorunlu olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Biyometrik bilgi, parmak izi demenin bir diğer yoludur ve Schengen vizelerine başvururken vermeniz istenir. Parmak iziniz muhtemelen vize başvuru belgelerinizi teslim ederken alınacaktır. 12 yaşından küçük çocuklar ve son 59 ay içinde parmak izini vermiş olanlar dışında herkesten parmak izi istenir.

30- Neden Schengen vizesi için parmak izi vermek zorundayım?

28 Schengen Ülkesi, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Türkiye’den vize başvurusunda bulunacak olan tüm başvuru sahiplerinden biyometrik bilgilerin (parmak izi kaydı) alınmasına karar vermiştir. Bilgiler, Avrupa Vize Bilgi Sistemi (VIS) için kullanılacaktır.

31- Daha önce yapmış olduğum başvuruda almış olduğum VIS İbareli vizem şimdi yapmış olduğum güncel başvuru sonucum red olması durumunda geçerliliğini korur mu?

Evet korur, VIS ibareli vize son 5 yılı aşmamış ise verilen parmak izi geçerlidir.

32- Schengen bölgesinde bulunan bir havaalanından geçiş yapacağım. Vizeye ihtiyacım var mıdır?

Schengen bölgesindeki bir havaalanından uçak değişimi yapacak bazı ülke vatandaşları için Schengen vizesi gerekli olabilir. Eğer bu ülkelerin birindenseniz, Schengen bölgesindeki bir havaalanında uçak değiştiriyorsanız ve terminal değişimi için uluslararası transit alanından çıkmanız gerekiyorsa, teknik olarak Schengen bölgesine girmiş olursunuz. Dolayısıyla, Schengen bölgesi içindeki uluslararası havaalanları arasında geçiş yapmak için Schengen Transit Vizesi (A) almanız gerekir.

33- Pasaportumun süresi, seyahate çıktıktan iki hafta sonra doluyor. Yine de Schengen vizesine başvurabilir miyim?

Pasaportunuz, Schengen vize sürenizin tamamı boyunca geçerli olmalıdır. Eğer Schengen bölgesinde kaldığınız süre içinde pasaportunuzun geçerliliği sona erecekse, Schengen vize başvurunuz reddedilir. Böyle bir durumda, Schengen vizesine başvurmadan önce pasaportunuzu yenilemenizi tavsiye ederiz

34- Vize süremi geçirirsem ne olur?

Unutmayın ki Schengen vizesinde belirtilen süreyi aşarsanız alacağınız cezalar son derece ciddidir. Schengen bölgesini zamanında terk etmezsiniz, aşağıdaki cezaların biri, birkaçı ve hatta tamamını alabilirsiniz:

  • Para cezası
  • Anında sınır dışı edilme.
  • Schengen bölgesinden birkaç yıllığına menedilme.

Konsolosluğunuz Schengen vizesini çıkarma kararını verirken geçmişinizi inceleyip daha önce Schengen vizenizin süresini aşıp aşmadığınızı kontrol eder. Schengen vize geçmişinize ilişkin bütün bilgiler Schengen Bilgi Sistemi’ne (Schengen Information System/SIS) kaydedilir. Bu yüzden, Schengen vizesinin süresini aşmak, gelecekteki Schengen vize başvurularını çok büyük ihtimalle olumsuz şekilde etkileyecektir.

35- Tatil Sona Ermeden Vizenin Süresi Biterse Ne Olur?

Eğer ki böyle bir durumla karşılaşacaksanız yerel resmi makamlardan vizenizin geçerlilik süresini uzatmak için başvuru yapabilirsiniz. Ya da bir sonraki vize başvurunuz için olumsuz olmasını göze alıp ülkeden çıkışta para cezası ödeyebilir, birkaç günlük hapis cezası alabilirsiniz.

36- Vize başvurum reddedilirse ne yapacağım?

Eğer Schengen vize başvurunuz reddedilirse, bu karara itiraz etme hakkınız vardır. İtiraz süreci her ülke için farklı olsa da çoğunda, olumsuz yanıt aldıktan sonraki 3 hafta içinde, ilk başvurunuzu yaptığınız konsolosluk ya da elçiliğe itiraz mektubu yazmanız gerekecektir.

37- Schengen vize başvurum reddedilirse, paramı geri alır mıyım?

Hayır. Eğer vize için başvurur ve reddedilirseniz, paranızı geri alamazsınız.

38- Almış olduğum red için itiraz hakkım var mı?

Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra 1 ay içerisinde faks veya e-mail ekinde İngilizce dilinde dilekçeniz ile itiraz hakkınız bulunmaktadır. 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Dilan
| Mar 22, 2023

Merhaba yeşil pasaport için örgün okumak mı gerek açık öğretim okumak olarak sayılmıyor mu ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 23, 2023

Merhaba Dilan Hanım;
Konuyla ilgili detaylı görüşebilmemiz için bizlere 0212 291 73 73 nolu numaramızdan ulaşabilirsiniz.
Saygılarımızla


Volkan
| Nis 13, 2023

Merhaba, Avrupa birliği vatandaşlarıda mı kendi aralarında seyahat ederlen altı aylık süre içerinde maksimum 90 gün orada kalabiliyorlar. Yani bir alman vatandaşı örneğin italyaya gidip 7-8 ay kalamıyor mu?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Nis 25, 2023

Merhaba,

Verilen vize de bahsi geçen kalış süresinden daha fazla kalış yapılamıyor ne yazık ki.

Saygılarımızla


Oktay
| Nis 19, 2023

Merhaba iyi gunler benim tek girisli polonya d tipi calisma vizem var bu vize ile diger schengen ulkelerine seyahat edebilir miyim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Nis 25, 2023

Merhaba,

Polonyo vizeniz schengen vizesi olmasına karşı Gümrükte memurların insiyatif kullanma hakları vardır. Oyüzden bu sorunuza net cevap veremiyoruz.
Saygılarımla


Nur
| Nis 26, 2023

Merhaba, Hollanda için Turistik vize başvurusunda bulunacağım. Bir kaç sorum olacak size.
– Seyahat süremde İtalya’ya da gideceğim. Hollanda için vize alıp İltalya’ya geçiş yapmam da sorun yaşar mıyım?
– Hollanda’dan giriş yapıp İtalya’dan Türkiye’ye dönmem sorun olur mu?
– Hollanda vize başvurum sırasında sadece Hollanda’da olacağımı bildireceğim, İtalya’ya gideceğimi belirtmesem sorun yaşar mıyım.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Nis 26, 2023

Merhaba Nur Hanım,

Hollanda seyahatiniz içerisinde italya’ya da gideceğinizi belirtilen niyet dilekçesi yazıp vize başvurusunu bu şekilde yapmanızda yarar var.
Hollanda’dan alınan schengen vize ile mutlaka ilk giriş hollanda olmalı sonrasında eğer vizeniz multi(çok girişli) ise seyahati kapsayan tarihler arasında diğer schengen ülkelerine giriş yapabilirsiniz.
Eğer vize başvurusu sürecinizde niyet dilekçeniz ile italya sehatinizden de bahsederseniz italyadan türkiyeye dönüşte herhangi bir sorun yaşamazsınız.
Belirtmeden Hollanda’dan alınan multi schengen vizenizle diğer schengen ülkelerine seyahat edebilir ve türkiyeye diğer ülkelerden giriş yapabilirsiniz.
Ancak Bir sonraki vizenizde Hollaanda konsolosluğu bu seyahati neden bildirmediğinizi sorabilir ya da gümrüklerde bu sorulara muhattap olabilirsiniz.

Saygılarımızla


eylem
| May 24, 2023

Merhabalar polonya d tipi multi vize aldım 357 günlük ancak polonya biletleri pahalı olduğundan ben ilk önce almanyaya giriş yapıp oradan uçak veya otobüsle polonyaya geçebilir miyim herhangi bi sorun yaşar mıyım havaalanında-gümrük noktalarında?


Ligarba Çözüm Merkezi
| May 24, 2023

Merhaba,

Genel kurallar gereği vizenizin alındığı ülkeye ilk girişi yapmanız gerekmektedir. Oluşabilecek sorunlar ile ilgili öngörüde ne yazık ki bulunamıyoruz.
Saygılarımızla


Selçuk Aksoy
| Haz 6, 2023

Merhaba. 16 mayısta berline ulusal vize ile geldim. Şirketim 2 hafta sonra beni İspanyaya yollamak istiyor ama vizemin geçerli olup olmadığını bilmiyoruz. Vizenin üzerinde MULT ibaresi mevcut. Vizemin geçerlilik süresi 1 sene. Bu vize ile schengen bölgesine giriş yapabilir miyiz?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Haz 6, 2023

Merhaba Selçuk Bey,

Ulusal D tipi multi girişli ise sahibine, Schengen ülkesine dilediği gibi giriş çıkış yapabilme ve aynı zamanda başka vize şartları olmadan tüm Schengen Bölgesinde seyahat etme izni verir.
Sınırlı bölgesel geçerliliği olan vizeler (LTV) vize türüdür ve sadece alındığı ülkeye giriş çıkış hakkı verir.
Ulusal D tipi tek girişli vize de aynı şekilde sadece alındığı ülkeye giriş çıkış hakkı tanır.
Saygılarımızla


Batuhan yilmaz
| Haz 18, 2023

Merhaba,

Size bir konuda danismak isterim.

Almanya hükumetinden bir sene geçerli olmak üzere schengen ( multiple ) vize almış bulunmaktayım. Biliyorum ki vizenin ilk olarak alınan Schengen ülkesinde kullanılması gereklidir. Bu vizeyi Almanya’da kullanmak üzere iş ve müşteri ziyareti için araç ile Bulgaristan üzerinden Almanya’ya doğru yola çıktım, yol süresinde annemin hastaneye kaldırıldığını ve rahatsızlandığını öğrendiğim için aciliyet ile geri dönmek durumunda kaldım. Ve Almanya’ya varamadan Bulgaristandan çıkış yaptım. Vizemin ilk giriş çıkışı bu üzücü olay ile Almanya’da yapamamış bulundum.

Bunun uzerine cikis yaparken bulgaristandan sadece transit gecis yapma hakkim oldugu icin bana bir ceza verdiler ve bulgaristana girerken ileride sorun yasayacagimi soylediler.

23.06.2023’de Almanya’ya planlı bir seyahatim bulunmaktadır. Bu durum Almanyada gümrükte beni nasıl etkiler ? Etkiler mi ? Sizlerden bu belirsizlik ile ilgili destek rica ederim.

Saygılarımla,


Ligarba Çözüm Merkezi
| Haz 19, 2023

Merhaba Batuhan Bey,

Öncelikle umarım annenizin sağlık durumu iyidir, geçmiş olsun dileklerimizi iletmek isterim.

Gümrük ve konsoloslukların nasıl tepki verecekleri konusunda ne yazık ki net bir şey söyleyemiyoruz.
Seyahati sonlandırmak zorunda kaldığınız hali hastane raporu ile kanıtlayabilir ve Bulgaristan’da hali hazırda ödediğiniz ceza makbuzunu da yanınızda bulundurursanız sorgu halinde bu bilgileri kanıtları ile almanya gümrüğüne iletirseniz bir sıkıntı olacağını düşünmüyoruz.

Saygılarımızla


Songul
| Haz 21, 2023

Merhaba yunanistan dan multi shengen vizesi aldım ama ilk olarak guney fransa nice e gideceğim ama ordan atinaya biletim ve otel rezervasyonum var, fransaya girişte sorun olurmu, daha önce 14 kez shengen aldım ve bir çok avrupa ulkesine gittim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Haz 21, 2023

Merhaba,

Multi schengen vizeniz ile avrupa ülkerine girişlerde sıkıntı yaşamazsınız ancak bir sonraki yunanistan vize başvurunuzda neden ilk girişinizin yunanistan olmadığını sorabilirler.İlk girişinizin yunanistan olamadığını ancak yunanistan’daki konaklamanızı gösterirseniz sorun yaşamazsınız.

Saygılarımızla


Dicle
| Tem 10, 2023

Merhaba,

Birkaç ülkeyi içeren bir tur almayı planlıyoruz.Schengen vizesine başvurmak durumundayız bunun için.İlk iniş yapacağımız ülke İtalya,en çok kalacağımız ülke Fransa.Vizeye başvururken hangi ülkeden başvuru yapmalıyız?Ayrıca tur süresi dışında da Türkiye’ye geri döndükten sonra duruma göre farklı bir ülkeye seyahat edebilme ihtimali için uzun süreli vize verilebilmesi ihtimali için sadece multiple tipinde başvuru yapmak yeterli midir?Yorumlarınızı iletebilir misiniz?
İyi günler


ligarbatravela
| Tem 11, 2023

Merhabalar, kural olarak Schengen ülkelerine vize alınacağı zaman ilk hangi ülkeye girilecekse oradan alınması gerekir. Daha sonra dilediğiniz bütün Schengen ülkelerine gerek ilk seyahatinizde gerekse Türkiye’ye döndükten sonra giriş yapabilirsiniz. Schengen ülkeleri genellikle Çok Girişli ( Multiple) vize verirler. Verilen vizenin kullanma süresi ( vize üzerindeki from – until tarihleri arasında) ve toplam kalabileceğiniz süre ( duration of stay) belirtilir. Yani verilen tarihler arasında “toplam kalınabilecek gün sayısı” kadar kalabilirsiniz. https://ligarbatravel.com/schengen-vizesini-taniyalim/ Vizenin deytaylarını bu link üzerinden inceleyebilirsiniz.
İyi Seyahatler


Ahmet
| Tem 14, 2023

merhaba, iki hafta önce 15 günlük shengen vizesi aldım ve süresi bitti. Tekrardan shengrn vizesine başvurabilirmiyim, yoksa belli bir süre beklemem mi gerekli ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Tem 20, 2023

Merhaba Ahmet Bey,

Yeniden başvuru yapabilirsiniz herhangi bir bekleme süresi bulunmamaktadır.

Saygılarımızla


Erol
| Tem 21, 2023

Merhabalar,

Yakın zamanda Macaristandan vize aldık ve 6 gün boyunca macaristan tatil planı yaptık. Fakat planımızı macaristan gidiş almanya dönüş olarak değiştrmeye karar verdik. Bu ileride farklı ülkerden alıcağımız vizeler konusunda bizi etkiler mi acaba?

Teşekkürler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Tem 27, 2023

Merhaba,

Konsolosluklar sadece Vize alınan ülkeye ilk girişin yapılması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Çıkış yapılan ülke ile ilgili bir uyarıları bulunmuyor.
Saygılarımızla


Merve
| Tem 27, 2023

Merhaba, Hollanda için Eylül ayında gideceğim bir vizem var tek girişlik fakat Ağustos ayında Karadağ a gideceğim. Karadağ Schengen bölgesinde olmadığı için vizemi etkiler mi?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Tem 27, 2023

Merhaba,
Schengen vizeniz tek giriş olduğu için Avrupa ülkerine tek giriş hakkı vermektedir.
Vizesiz ülkelere yapılacak seyahatlerinizi dilediğiniz gibi planyalabilirsiniz.

Saygılarımızla


Aylin
| Tem 30, 2023

Merhaba, 15 Mayıs 2024e kadar geçerli yeşil pasaportum var. En son kaç ay öncesinde yurt dışına çıkış yapabilirim? Mart 2024ün ilk haftası yurt dışına çıkış yapmam mümkün olur mu?
Geri dönüş için şimdiden teşekkür ederim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Tem 31, 2023

Merhaba,

Her ülke yeşil pasaport için farklı süre aramaktadır. Ülkelerin kaç ay kullanım süresi aradıklarını Dışişleri Bakanlığı’nın resmi siteden https://www.mfa.gov.tr/resmi.tr.mfa ulaşabilirsiniz.Tüm bilgiler maalesef kesin olmadığından mutlaka gideceğiniz ülkenin başkonsolosluğu ile görüştükten sonra kesin bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer pasaportunuzun son kullanım tarihinden geriye 3 ay hesapladığınızda daha az süre var ise hem Türkiye’den çıkış hem de gideceğiniz ülkelere girişte sıkıntı yaşanabilir.

Saygılarımızla


Kerem Akçağlayan
| Ağu 30, 2023

Merhaba, kafama çok takılan bir şey sormak istiyorum. Diyelim ki İspanya’dan multi vize aldım. İlk ispanyaya gittim 1 gün kaldım daha sonra oradan Hırvatistan’a geçtim ve 2 gün Hırvatistanda kaldım sonra oradan Türkiye’ye dönüş yaptım. Daha sonra tekrar shengen bölgesine ziyaret etmek istedim fakat direk Macaristan ‘a gittim 1 gün kaldım ve oradan Slovenya’ya geçtim bir gün de burada kaldıktan sonra Slovenya’dan Türkiye’ye döndüm. Bu durumda ispanyaya sonraki vize başvurularımda az da olsa bir sorun yaşama ihtimalim var mı?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ağu 31, 2023

Merhaba,

Schengen vizenizi aldığınız ülkeye ilk girişi yaptıktan sonra eğer vizeniz multi ise değer schengen ülkerine giriş çıkış yapmanız ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.
Ancak schengen vizesi aldığınız ülkeye giriş yapmadan diğer ülkere giriş yaparsanız bir sonraki vizenizde sorun yaşayabilirsiniz.

Saygılarımızla


Ali Öztürk
| Eyl 16, 2023

merhaba, Polonya d multi girişli 1 yıllık vizem var. İlk olarak Polonya’ya seyahat ettim ordan Almanya’dan 63 gün kaldım ve çıkış yapıp tr ye döndüm. şimdi aynı vizeyle almanya’ya giriş yapabilir miyim? Teşekkürler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eyl 18, 2023

Merhaba,

Evet giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Ali
| Eyl 16, 2023

Merhaba, yeşil pasaportum var. 3 ay almanyada kalacağım, turkiyeye donup 1 hafta sonra italyaya gidebilirmiyim? Italyada da 3 kalmayı planlıyorum.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eyl 18, 2023

Merhaba,

Yeşil pasaport ile Avrupa ülkeleri seyahatinizde 180 gün içerisinde toplam kalış süresi 90 günü aşmamak kaydıyla, Avrupa ülkesine yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Saygılarımızlaa


Aybüke
| Eyl 19, 2023

Merhaba
İsviçreye tek girişli vizem var isviçreden girip italyadan türkiyeye girebilir miyim ? İsviçreden tek girişli olduğu için isviçreden girip isviçreden mi geri dönemem gerekir ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eyl 19, 2023

Merhaba,

Tek girişli vize ile Türkiye’den avrupaya bir kere giriş yapabilir ve dönebilirsiniz. Seyahat süresinde diğer ülkere girişiniz ile ilgili bir sıkıntı yoktur.

Saygılarımızla


Buket
| Eyl 27, 2023

Merhabalar daha önce 4 defa İsveçten vize aldım ve bu senede başvuru yapıp aile ziyareti için isveçe bir ay süreliğine gideceğim ama öncesinde Türkiyeden Fransaya biletim var ve orada 5 gün konaklamayı planlıyorum ve dönüş için fransadan Isvec’e bilet alacağım ve isveçte bir ay kalacağım bu şekilde bana gelen vize multi giriş olduğu sürece vizemi isveçten alsam dahi ilk olarak Fransaya girişte sorun yaşar mıyım ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eyl 27, 2023

Merhaba,

Schengen vizenizi aldığınız ülkeye ilk girişi yaptıktan sonra eğer vizeniz multi ise değer schengen ülkerine giriş çıkış yapmanız ile ilgili herhangi bir sorun yaşamazsınız.
Ancak schengen vizesi aldığınız ülkeye giriş yapmadan diğer ülkere giriş yaparsanız bir sonraki vizenizde sorun yaşayabilirsiniz.

Saygılarımızla


Ceren t.
| Eki 3, 2023

Merhaba, 27 kasımda vizem bitiyor, 23 Kasım 26 Kasım arası seyahat planladim, 23unde.gittigimde vizenin bitmesine az kalmis bahanesiyle kapıdan içeri alinmama durumuyla karşılaşabilir miyim acaba? Tecrübe edenler olduysa sizinle paylasmislardir diye düşünerek soruyorum, teşekkür ederim.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 3, 2023

Merhaba Ceren Hanım,

Seyahatiniz geçerli olan vize süresi icerisinde olduğundan dolayı herhangi bir problem yaşamazsınız ancak sizden satın alinmis dönüş uçak biletinizi gostermeniz istenenilir.

Saygilarimizla


Mehmet cakici
| Eki 12, 2023

merhaba, Polonya d multi girişli 1 yıllık vizem var. İlk olarak Polonya’ya seyahat ettim ordan Almanya’da kaldım ve çıkış yapıp tr ye döndüm. şimdi aynı vizeyle özel aracımla Bulgaristan’dan çıkış yapıp Almanya ya gitmek istiyorum önümüzde ki schengen olmayan mesela( Sırbistan )vs ülkelerden geçerken herhangi bir problem yaşarmıyım. Teşekkürler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 17, 2023

Merhaba,
Schengen vizeniz ile schengen ülkesi olmayan ülkere girişte herhangi bir sorun yaşamazsınız.
Saygılarımızla


Tuğba Şahin
| Eki 24, 2023

Schengen multi vizesi ile vize sürem bitmeden Almanya da vizemi artırma şansım var mı


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 24, 2023

Merhaba,

Schengen vizenizin süresini Almanya’da uzatma şansınız bulunmamaktadır.

Saygılarımızla


Ahmet
| Eki 25, 2023

Merhaba,
Tek girişli yunanistan vizem var, bu vizeye başvururken evraklarımı, başvurumu süremi Yunanistan’da geçirecek şekilde vermiştim. Tek girişli Yunanistan vizesi ile Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra Almanya’ yada diğer shengen ülkelerine gidebilir miyim. Çıkışı Almanya’dan yapmamda sakınca var mı ? Eğer giriş Yunanistan çıkışı Almanya’dan yaparsam gelecekte alacağım vizelerde red almama sebep olur mu?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 26, 2023

Merhaba Ahmet Bey,
Tek girişli schengen vizesi ile verilen kalış süresi boyunca diğer schengen ülkelerini ( schengen bölgesinden çıkmamak şartıyla) ziyaret edebilirsiniz. Ancak Yunanistan’a giriş yapıp tekrar Türkiye’ye döndük sonra her hangi bir schengen ülkesine giriş yapamazsınız.

Yunanistan vizeniz ile ilk girişi yunanistan üzerinden yapmanız yeterlidir. Çıkış yapılan başka bir ülke bir sonraki vizenizi etkilemez.

Saygılarımızla


Furkan
| Eki 26, 2023

Merhabalar, evlilik oncesi italya vizesine basvurduk. Ve 6 aylik vize aldik. Evlilik sonrasinda esim herhangi bir pasaport soyad degisikligi yapmadi ve o sekilde cikis yaptik. Ve ulkelerde herhangi bir sorun yasamadik. Simdi esim pasaport defterini soyad degisikligi sebebi ile yeniledi. Belediyedeki pasaport gorevlisi eski pasaportunun ilk sayfasini deldi. Fakat bulunan schengen vizesini delmedi. Zaten soyad degisikligi oldugu icin pasaportun gecerliligini kaybettigini belirtiler. Fakat vizeyi delmedikleri icin sorun olmayacagini dile getirdiler. Yani sizede sormak isterim. Simdi yeni soyad degisikligi yapilan pasaport ile cikis yaparken eski delinen, eski soyad iceren ve gecerli schengen vizesi pasaportunu yanimiza aldigimizda herhangi bir sorun olur mu? Sonuc olarak pasaportun hangi amacla degistirildigi ortada. Yorumunuzu rica ederim. Tesekkurler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 26, 2023

Merhaba,
Belediyedeki pasaport gorevlisi bir sorun olmayacağını dile getirdiyse herhangi bir sorun yaşamazsınız ancak önlem alabilmek için belediyeden bir yazı talep edebilirsiniz.

Saygılarımızla


Yagiz
| Eki 27, 2023

Merhaba benim multi giris yunanistandan alinmis vizem vardi 6 aylik. Yazin yunanistandan cikarak avrupayi gezmistim 2 haftaligina. Simdi kasim ayinda almanyaya biletim var. Acaba havalimaninda sikinti cikar mi?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 27, 2023

Merhaba Yağız Bey,

Yunanistan’dan almış olduğunuz Multi vize ile ilk girişinizi Yunanistan üzerinden kullandıktan sonra vize süreniz boyunca dilediğiniz Schengen ülkesine giriş çıkış yapabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Saygılarımızla


Burak
| Eki 28, 2023

Merhaba yeşil pasaport sahibiyim almanyaya gitmeyi düşünüyorum ne gibi zorunluluklar olur acaba pasaport kontrolde ne gibi sorunlar çıkabilir


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 31, 2023

Merhaba,

(Yeşil)pasaport sahibi kişiler, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, Almanya’ya yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Pasaport kontrolünde herhangi bir sorun yaşamazsınız.
Saygılarımızla


HAMZA
| Kas 3, 2023

Merhabalar. Bir iş seyehati için Araba ile Istanbuldan Almanyaya gitmem gerekiyor. Müşterimizin daveti ile Almanyadan vize başvurusu yaptım. Konsolosluk vizeme red verdi gerekçesi ise Maltadan aldığım tek girişli D tipi çalışma vizem olması ve vizede valid for Malta yazıyor yani schengen bölgesine izin yok. Bu vize ile karayolu ile Almanyaya gidebilirmiyim ? Vizemi Maltadan almış olmama rağmen ilk giriş ülkem Bulgaristan olacağı için ne gibi sorunlar yaşayabilirim ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 6, 2023

Merhaba,
Mevcut schengen vizeniz olmadığı için Bulgaristan’a giriş yapamazsınız.
Almış olduğunuz Malta vizesi ile tek giriş sadece Malta’ya giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Simge
| Kas 5, 2023

Merhaba,
Macaristan üzerinden vize alıp orda 2 gün kaldıktan sonra Almanya ya geçmek istiyorum. Kardeşim orada yaşıyor. Ve bana davetiye yollasa, Dönüş biletini almanya dan alsam. Vize alırken bir sorun teşkil eder mi?
Haziran ayında Almanya ya direkt vize alıp 10 gün kaldım.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 6, 2023

Merhaba,

İlk giriş yapılacak ülke hangisi ise o ülkeden vize alınmasını öneriyoruz.

Saygılarımızla


Beyza
| Kas 8, 2023

Merhaba Kasım ayı için 10 günlük tek girişli c tipi yunan vizesi aldım. Yunanistana giriş yapıp 2-3gün kalıp ordan almanyaya geçip 2-3 gün de orda kalıp yunanistana geri dönüş yapıp türkiyeye dönsem bu sorun olur mu ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 9, 2023

Merhaba,

Yunanistan’dan aldığınız Schengen vizeniz ile ilk girişi yunanistan üzerinden gerçekleştirdikten sonra diğer schengen ülkerine giriş çıkış sağlayabilirsiniz?

Saygılarımızla


Umid Namazov
| Kas 11, 2023

Merhaba. Ben D vizesi ile Almanyaya 1 ay once giris yaptim. Vizem Ocak 14 u bitiyor. Ulkeme 1 haftalik gidip geri done bilir miyim? Vizemde MULT yaziyor


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 13, 2023

Merhaba,

Vizenizin süre bitimine kadar multi giriş sahibi iseniz schengen ülkelerine giriş ve çıkış yapabilirsiniz.
Dönüş tarihinizin 14 ocak öncesi olması gerekmektedir ve ülke girişinde dönüş biletinizi görmek isteyebilirler.

Saygılarımızla


danial
| Kas 12, 2023

Merhaba.Ben yabancı öğrenciyim ve Türkiye’de ikinci yıl ikametim var ve okuyorum. Sorum şu, ikamet belgelerini ve resmi olarak kayıtlı bir kira kontratını ibraz ederek İtalya’da turist vizesine başvurabilir miyim? Geldiğim ülkeden ve ülkeden bir hesap, Türkiye’yi de tanıtacağım ve ayrıca eşim bu gezide bana eşlik etmeyecek ve evlilik cüzdanımız da var.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 13, 2023

Merhaba,

Öğrenci olduğunuz için sponsor evrakları hazırlamanız gerekmektedir.
Daha detaylı bilgi alabilmek için 0212 291 73 73 nolu numaradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla


Didem
| Kas 13, 2023

Merhabalar. Yunanistana vize başvurusnda bulundk, girişimz yunanistan dönüşümüzü almanyadan yapcaktık. Tüm biletlermz konaklamamz ona göre ayarlandı. Ancak single vize çıkmış. Bu durumda vize geçerlilik süresinde Almanya ya seyahatimiz mümkün mü?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 13, 2023

Merhaba,

Tek giriş Schengen vizeniz ile Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra Almanya’ya seyahat edebilir ve serbest dolaşım izni olan diğer tüm schengen ülkerine giriş çıkış yaparak Türkiye’ye dönüş yapabilirsiniz.
Tek giriş vize ile Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra bir daha Avrupa ülkelerine giriş yapamazsınız.

Saygılarımızla


Erdogan
| Kas 14, 2023

Merhaba
Yunanistandan tek girişli vizem var ilk yunanistana gidip 1 gece kaldıktan sonra almanyaya gidip almanyadan türkiyeye dönebilirmiyim.Tesekurler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 14, 2023

Merhaba,

Yunanistan tek giriş vizeniz ile Yunanistan’a giriş yaptık sonra serbest dolaşım bölgesi olan Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Mustafa
| Kas 16, 2023

Merhaba,
Belçika gidiş, Hollanda dönüş uçak biletim var. Belçika için vize randevusu bulamıyorum ancak Hollanda için mevcut. Bu durumda vize başvurumu Hollanda üzerinden yapsam bir sorun oluşur mu? Kalış süresi 2 gece Belçika 2 gece Hollanda olacak şekilde 4 gün ancak kalış süresini 1 gece Belçika 3 gece Hollanda şeklinde yapsam Hollanda’da daha fazla kalacağım için kabul ederler mi? Şimdiden teşekkür ederim.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 16, 2023

Merhaba,

Tüm Schengen vize başvurularında Konsoloslukların önerileri ilk giriş hangi ülke olacak ise o ülkeden vize alınması yönünde. Hollanda vize başvurunuzda Hollanda’da kalış sürenizin Belçika’dan fazla olması sebebiyle vize alışınızı bir sıkıntı olacağınızı düşünmüyoruz. Detaylı tur programını Otel uçak rezervasyonlarınız ile niyet dilekçenizde bu durumu belirtmenizi öneririz.

Saygılarımızla


Şazimet KÖSE
| Kas 17, 2023

Merhaba Yunanistan’dan tek girişli schengen vizem var Yunanistan’a girmeden Almanya’ya gidebilir miyim asıl seyahatim Almanya idi ama randevu bulamadığım için Yunanistan’dan başvuru yapmıştım. Seyahatim önceden planlanmıştı daha önce Almanya ve Yunanistan seyahatim olmuştu.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 17, 2023

Merhaba,

Almanya seyahatinizde gidiş dönüş biletlerinizi ve otel konaklamalarınızı görmek isterler ve neden Yunanistan’a giriş yapmadığınızı sorabilirler.
Bir sonraki yunanistan vize başvurunuzda da bu durumun neden kaynaklandığını sorabilirler.

Ancak yasal olarak schengen vizeniz ile dilediğiniz schengen ülkesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Ahmet Eren ALTINDAL
| Kas 19, 2023

Merhaba 21 Ocak tarhininde ispanyaya gideceğim. Geri Türkiyeye dönüp 3 Şubat tarihinde almanyaya gitmem nasıl mümkün olur?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 20, 2023

Merhaba
Multi girişli Schengen vizeniz var ise vize geçerlilik süresi boyunca Schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.
Tek girişli vizeniz var ise İspanya seyahatinizi gerçekleştiremezsiniz.
Daha detaylı bilgi alabilmek için lütfen bizlere 0212 291 73 73 nolu numaradan ulaşın.

Saygılarımızla


Cihan
| Kas 23, 2023

Merhaba, Tek girişili(max 4 gün kalışlı) Avusturya üzerinden schengen vizem var. Avusturya’ya girmeden direkt olarak Bulgaristan’a(3 günlük) girip TR’ye geri dönebilir miyim?

Ya da 2. seçenek olarak ilk Avusturya’ya girip ardından oradan Bulgaristan’a mı girebilir miyim?

Teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 23, 2023

Merhaba,

Tüm Schengen vize başvurularında Konsoloslukların önerileri ilk giriş hangi ülke olacak ise o ülkeden vize alınması yönünde.

Ancak Schengen vizeniz ile kalış süresini asymadan herhangi bir Schengen ülkesine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Pasaport kontrolünde neden Avusturya ya girmediğiniz sorulabilir ve dönüş biletinizi görmek isteyebilirler.

Saygılarımızla


Ayben Pilatin
| Ara 3, 2023

Merhaba, yunanistan vizem var 2 gün kalıp italyaya gideceğim, geri dönerken direkt italyadan turkiyede donebilirniyim, yoksa tekrar yunanistana dönüp orada mi turkiyeye donmeliyim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 4, 2023

Merhaba,

Yunanistan’dan almış olduğunuz schengen vizeniz ile ilk girişinizi Yunanistan üzerinden gerçekleştirdikten sonra başka bir ülkeden Türkiye’ye dönüş sağlamanızda herhangi bir sıkıntı yoktur.

Saygılarımızla


Serhat
| Ara 4, 2023

Merhaba size bulgaristan d vizesi ile ilgili bir soru sormak istiyorum, benim D vizesi bir Türk sirket çıkarttı, fakat çalışma şartlarından dolayı başka bir şirkete geçmek istiyorum , şu an çalıştığım şirket kötü niyetli davranıp d vizemi iptal ettirebilirmi


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 5, 2023

Merhaba,

Yeni bir şirkette çalışmaya başlamadan önce vizenizi yeniden almanızı öneririz.

Saygılarımızla


Sine
| Ara 5, 2023

Merhaba. Mart ayında Avusturya için vize basvurusunda bulunacagım fakat ucagım almanya stuttgart havalimanına iniyor. Almanyada hiç bulunmadan havalanından direkt asıl bulunacağım ülke avusturyaya gececeğim. Bu durum ilk giriş yapacagım ülke Almanyada sorun yaratır mı ve diğer vize başvurularımda sorun yaratır mı? Teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 7, 2023

Merhaba,

Avusturya’dan almış olduğunuz schengen vizeniz ile diğer avrupa ülkerinden transit geçişlerde herhangi bir sorun yaşanmaz.

Saygılarımla


Tuba
| Ara 7, 2023

Merhaba, Nisan ayında almanyada bir konferansa katılacağım. Mart ayında ise isveçe turistik gezi planladım. Hangi konsolosluğa başvurmam uygun olur. Daha önce 3 aylık(2016) polonya vizem vardı. Alman vizesi alırsam ilk olarak isveç seyahatimi gerçekleştirebilir miyim?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 7, 2023

Merhaba,

İlk giriş yapmayı planladığınız ülkeden vize başvurusu yapılması önerilmektedir.
Almanya’dan alacağınız vize ile İsveç seyahatinizi yapabilir ancak yeniden Almanya’dan vize başvurusu yaptığınızda neden ilk giriş yapılan ülkeden vize almadığınız sorusunu yanıtlamak zorunda kalabilirsiniz.

Saygılarımızla


Nihat
| Ara 8, 2023

Merhaba yunanistan a tek girşili shengen vizesi aldık 10 günlük. atinadan brüksel e aile dostlarımız yanına oradan da fransaya geçeceğiz fransada otel bilgilerimiz mevcut dönüşte mutlaka atina ya dönüp sonra mı ülkeye giriş yapmalıyız yoksa brüksel den türkiye ye dönüş yapabiliyor muyuz ? Teşekkürler iyi çalışmalar


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 8, 2023

Merhaba,

Yunanistan’dan alınan vizeniz ile Atina’ya giriş yapmanız yeterli dönüşünüz herhangi bir ülkeden olabilir.

Saygılarımızla


Dursun
| Ara 8, 2023

Merabalar Ben isviçreden 1 senelik Multi vize aldım. Önümüzdeki ay İsviçre ye gideceğim. Döndüğüm de 10 aylık Multi vizem devam edecek. Ben bir sonraki yurtdışı ziyaretimi direk İsviçre harici 0lkeye yapabilir miyim? İlk gidişte aldığın ülkeye gidildiğini biliyorum. Gidip Türkiye döndüğümde yine ilk İsviçre ye mi gitmek zorundayım teşekkürler 🙏


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 11, 2023

Merhaba
Multi vizeniz ile ilk girişinizi İsviçre’den yaptıktan sonra Türkiye’te dönüp vize sürenize ve kalış sürenize dikkat ederek dilediğiniz Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Çağla
| Ara 10, 2023

Merhaba,
Çekya D tipi vizem (multi girişli) var. 4 ay önce ülkeye ilk girişimi yine Çekya’dan yaptım. Ancak Türkiye’ye Avusturya üzerinden dönmek istiyorum. Havaalanında pasaport kontrolünde bir sorun yaşar mıyım öğrenmek istiyorum. Yardımınız için teşekkür ederim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 11, 2023

Merhaba

Herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Saygılarımızla


Şevval
| Ara 11, 2023

Merhaba iyi günler ben İspanya vizesine başvurdum bugün geldi 30 günlük ama sadece 1 giriş hakkım var. İlk önce ispanyaya gidicem bir kaç gün kaldıktan sonra yunanistan ve bulgaristana gidicem Bulgaristan shengen ülkesi olmadığı için gittiğimde geri giriş yapamam değil mi? Birde yunanistan içinde aynı şey söz konusu mu? Teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 12, 2023

Merhaba,

Tek giriş schengen vizeniz ile Bulgaristan’a giriş yapamazsınız double ya da multi vizeniz olması gerekmektedir.
Ancak ilk girişiniz İspanya olduktan sonra yunanistan’a giriş yapabilir ve Türkiye’ye dönüş yapabilirsiniz.
Böylelikle tek giriş hakkınızı kullanmış olur ve Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra Herhangi bir avrupa ülkesine seyahat edemezsiniz.
Saygılarımızla


Afşin
| Ara 13, 2023

Merhaba, Fransa (D, MULT) vizem var , ama tren yada otobüs gitmek istemiyorum . Sorun çikar mı ? Teşekkürler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 13, 2023

Merhaba,

Tam olarak sorunuzu anlayamadığımız için yanıt veremiyoruz.

Daha detaylı bilgi alabilmek için lütfen 0212 291 73 73 nolu numaradan bizlere ulaşın.

Saygılarımızla


Ece Sağlam
| Ara 16, 2023

Merhaba, d tipi vizem ile ilgili bir soru sormak istiyordum. Portekiz’de erasmus yapmaktayım ve d tipi multi girişli vizem var. Birkaç gün önce Lizbon- madrid-istanbul şeklinde Türkiye’ye geldim. Geri dönüş biletimi de Madrid’e aldım ve iki hafta bir süre olacak şekilde İspanya’da bir tatil planladım, sonrasında Barcelona’dan Lizbon’a döneceğim. Ancak acaba İstanbul’dan Madrid’e dönüşte ve Schengen bölgesine girişte bir sorun yaşar mıyım? D tipi vizemle sadece vizeyi aldığım ülkeye (Portekiz) mi giriş yapabilirim yoksa başka bir Schengen ülkesine de Türkiye’den giriş yapabilir miyim? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 18, 2023

Merhaba,

D tipi multi vizeniz ile ile dilediğiniz Schengen ülkerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Ekin
| Ara 19, 2023

Merhabalar, İspanyadan aldığım multi schengen vize ile ispanyaya giriş yapamadan, isviçreye giriş yapmam mümkün müdür ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 19, 2023

Merhaba
Mümkündür ancak vizenizin alındığı ülkeye ilk giriş yapılması önerilmektedir.
İsviçre ülke girişinde neden İspanya’ya giriş yapmadığınız sorabilir ve bir sonraki vize başvurunuzda İspanya neden ilk girişi İsviçre üzerinden gerçekleştirdiğinizi sorgulayabilir.

Saygılarımızla


Deniz
| Ara 19, 2023

Merhaba
Yeşil (Hususi) ve Bordo (Umumi) pasaportum bulunmakta. Yeşil pasaportumla Almanyaya giriş yaptım ve 90 gün orada kaldım. Bordu pasaportumda da 2024 sonuna kadar vizem var. Türkiyeye dönüşten sonra 15-20 gün içerisinde tekrar Bordo pasaportumla Almanyaya giriş sağlabilir miyim?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 21, 2023

Merhaba,

Bordo pasaportunuzda sahip olduğunuz schengen vizenizin kalış süresine ve geçerlilik tarihine dikkat ederek Almanya’ya giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Mehmet
| Ara 23, 2023

Merhaba 3 aylık almaya vizem var ve haftaya almanyaya 3 günlüğüne gideceğim. Girişte benden seyehat sağlık sigortası isteyecekler mi? Yani bununla ilgili belge göstermemi isterler mi?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 25, 2023

Merhaba,

Pasaport kontrolde sorulabiliyor. Seyahat Sağlık sigortanızın yaptırmanızı öneririz.

Saygılarımızla


Zehra
| Ara 25, 2023

Merhaba,
1 yıllık 90 gün kalmalı multi girişli Hollanda konsoloslugundan alinmis schengen vizem var. 90 gün Hollanda da kaldıktan sonra Türkiye ye dönüp 90 günden fazla kalırsam, bu 1 yıllık süre içerisinde tekrar bi 90 gün daha kalmak için Hollanda’ya gelebilir miyim?
Tesekkurler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 26, 2023

Merhaba,

Yıllık Multi girişli vizelerde ilk 6 ayda maksimum 90 gün ve sonraki 6 ayda da 90 gün olmak üzere toplamda 180 gün Schengen bölgesinde kalabilirsiniz.

Saygılarımızla


Faruk Ayaz
| Ara 26, 2023

Merhabalar ben Schengen vizesini alıp vizeyi aldım ülkeye giriş yaptım tatilimin sonunda ülkeme döndüm bundan sonra Schengen area içinde başka bir ülkeye kendi ülkemden direkt olarak gidebilir miyim yoksa Schengen vizesini aldığım ülkeden giriş yapmak zorunda mıyım her zaman ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 26, 2023

Merhaba,

Eğer vizeniz multiple giriş(MULTI) ise vize kalış sürenize dikkat ederek başka Avrupa ülkelerine seyahat planlayabilirsiniz.

Saygılarımızla


Betül
| Ara 27, 2023

Merhaba. İtalyadan c tipi multi schengen vize aldım ve italyaya seyahatimi gerçekleştirdim. Vize süresi içerisindeki sonraki seyahatim için farklı ülkeden giriş yaptığım takdirde gelecekteki vize başvurularım için sorun olur mu?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 27, 2023

Merhaba,

İtalya’dan aldığınız Multi schengen vize ile ilk girişinizi İtalya üzerinde gerçekleştirdikten sonra seyahat sürenize dikkat ederek diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Oğuzhan
| Ara 28, 2023

Merhaba,
Öncelikle böyle değerli bilgiler verdiğiniz için teşekkürler.
Soruları okudum ancak benimki gibi bir konu bulamadığım için sormak isterim.
01.02.2024 başlangıçlı multi giriş Almanya’dan alınan 1 yıllık Schengen vizem var. Ticari gezi olarak almıştım ancak toplantım iptal oldu.
Şimdi Almanya’ya giriş yapmadan örneğin Yunanistan’dan giriş yaparsam benim için sorun yaratır mı?
Vize alınan ülkeden giriş yapılmaması sorun ancak baktığınızda ben en zor vize veren ülkeden aldım.
Teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Ara 28, 2023

Merhaba,

Almanya’dan almış olduğunuz schengen vizeniz ile diğer Avrupa ülkelerine giriş yapabilirsiniz ancak bir sonraki Almanya vize başvurunuzda ilk girişi neden Almanya üzerinden gerçekleştirmediğiniz sorulabilir.
Yunanistan’da yine girişte neden Almanya’dan alınan vize ile Yunanistan’a giriş yaptığınızı sorabilirler. Almanya seyahatinizin şimdilik ertelendiğini ve daha sonra giriş yapacağınızı iletebilirsiniz.
Yıl içerisinde Almanya seyahati de gerçekleştirmeniz sizler için bir sonraki vize başvurunuz için daha iyi olacaktır.

Saygılarımızla


Esra
| Ara 30, 2023

Merhaba çekya tek girişli 10 günlük turistik vizem var çekya ya gidip ordan aynı gün veya farklı bir gün uçakla Fransaya geçiş yapsam bir sorun olur mu?
Teşekkürler…


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 8, 2024

Merhaba,

Türkiye’ye giriş yapmadan vize kalış sürenize ve vize bitiş sürenize dikkat ederek diğer Avrupa ülkelerine giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımla


Seda
| Oca 4, 2024

Merhaba, yunanistan tek girişlik vizem var, yunanistana girdikten sonra uçak ile isviçreye gidebilir miyim
Teşekkürler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 8, 2024

Merhaba,

Vizenizin geçerlilik ve kalış süresine dikkat ederek ilk girişi yunanistan üzerinden gerçekleştirdikten sonra türkiyeye giriş yapmadan diğer avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Buse
| Oca 6, 2024

Merhaba, 20 günlük tek girişlik Yunanistan vizesi aldım. İlk Atina’ya uçup aynı gün içinde Brüksel uçağına bineceğim. Orada arkadaşımda kalacağım ve Türkiye’ye geri dönüşüm Brüksel üzerinden olacak. Herhangi bir sorun yaşar mıyım?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 8, 2024

Merhaba,

Yunanistan’a giriş yaptıktan sonra Türkiye’ye giriş yapmadan diğer avrupa ülkelerine giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


İclal
| Oca 14, 2024

Merhabalar benim 1 yıllık geçerliliği olan 90 günlük mult schengen vizem var, bu vize bana 2023 nisan ayında verildi 2024 nisan ayında sona erecek. Vizede 9 günüm kaldı ve 1 hafta sonra viyana gideceğim. Döndükten 2 gün sonra tekrardan 90 günlük bir vizeye başvurmak istiyorum, başvurabilir miyim yoksa 2024 nisan ayını mı beklemem gerekiyor? Ve en son Kasım ayında çıkış yapmıştım 1,5 ay kaldım. 90 günlük bir vizeye başvurabilir miyim?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 18, 2024

Merhaba,

Yıllık multi giriş 90 gün kalış süreli vizeniz ile her ülkeye girişinizin maksimum kalış süresi 90 gündür.
Türkiye’ye döndükten sonra yeniden seyahat süreniz boyunca ülkeye giriş yapabilir ve yeniden 90 gün kalış süresi hakkı kazanmış olursunuz.
Vizenizi yenilemek zorunda değilsiniz.

Saygılarımızla


Öykü İrem Kılıç
| Oca 14, 2024

Merhabalar
Almanya için 3 aylık Multi vizemiz var. Girişimizi Almanya’dan çıkışımızı farklı bir ülkeden yapmak istiyoruz. Sorun olur mu? İlla Türkiye’ye Almanya’dan dönmek zorunda mıyız?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 18, 2024

Merhaba,

İlk girişinizi Almanya üzerinden gerçekleştirdikten sonra vize geçerlilik tarihine ve kalış sürenize dikkat ederek başka bir ülkeye giriş çıkış yapmanızda herhangi bir sıkıntı yoktur.

Saygılarımızla


Serkan
| Oca 15, 2024

Merhabalar kolay gelsin. Benim Polonya’da çalışma iznim var ve 7 senedir orada çalışıyorum. 2026 ya kadar Polonya oturum kartım bulunmaktadır. Ben Türkiye’de pasaportumu kaybettim ve yeni pasaport çıkardım. Bu yeni pasaportumda vize yok, tertemiz pasaport. Benim Polonya’ya dönüşümde pasaportumda vize olmaması sorun yaratır mı? Yoksa sadece oturum kartımı göstermem yeterli mi?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 18, 2024

Merhaba,

Konu ile ilgili direk Polonya konsolosluğu ile iletişime geçmenizi öneririz.
Polonya oturum kartınız bir önceki pasaportunuz ile kayıtlı olduğu için yeni pasaport numaranız ile kayıt yenilemeniz gerekebilir.
Detaylı bilgili Polonya Konsolosluğundan alabilirsiniz.
Istanbul Polonya Konsolosluğuna (0212) 290 66 30 nolu numaradan ulaşabilirsiniz.

Saygılarımızla


Batuhan
| Oca 19, 2024

İyi günler 26 ocak 14 şubat arası vize çıktı fakat 5 gün kalma süresi verilmiş aksi bi durum çıktığında 5 ten fazla kalınırsa bi sorun olurmu olursa ne gibi sorunlar olur veya uzata bilme şans varmı


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 22, 2024

Merhaba,

Kalış süresine dikkat etmeniz çok önemlidir.
Yeniden vize almadan kalış süresini uzatamazsınız.

Bu süreyi aşarsanız para cezası ya da başka yaptırımlar uygulanabilir ancak her ülkenin yaptırımı farklı olduğu için net bir ceza bilgisi ne yazık ki veremiyoruz.

Saygılarımızla


Alp Erarslan
| Oca 20, 2024

Merhaba 5 martta yapacağım hollanda gezisi için vizem çıktı hollanda vizesine başvururken önce almanyadan giriş yapacağımı orada konaklamadan hollandaya geçeceğimi belirtmiştim. Vizem tek girişli olarak çıktı Almanyadan giriş yapınca sıkıntı yaşar mıyım ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 22, 2024

Merhaba,

Türkiye’ye giriş çıkış yapmadan önce Avrupa’da schengen ülkelerine seyahat tarihleri süresinde giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


fatih şen
| Oca 23, 2024

merhaba
daha önce hollanda vizesi aldım hollandya giriş çıkış yaptım ve vizem bitti şimdi yenı ispanya vizesi aldım bu vize ispanyaya giriş yapmadım bu yeni almış olduğum ispanya vizesi ile hollandaya giriş yapabilirmiyim.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 24, 2024

Merhaba,

İspanya’dan almış olduğunuz çok girişli schengen vizeniz ile Hollanda’ya giriş yapmanızda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bir sonraki ispanya vize başvurunuzda neden ilk giriş ispanya üzerinden gerçekleştirilmedi sorusu sorulabilir.

Saygılarımızla


Işık
| Oca 26, 2024

Merhaba Yunanistan için tek giriş 5 günlük schengen vizem var. Yunanistan da iki gün konaklayıp uçak ile Romanya’ya gidip bir gün de orada gezip uçak ile Türkiye’ye dönebilir miyim? Yani tek girişlik vizem ile Romanya’ya da uğrayabilir miyim?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 26, 2024

Merhaba
Romanya’ya Schengen vizeniz ile giriş yapabilmeniz için vizenizin çok girişli (Multi) olması gerekmektedir.

Saygılarımızla


İlknur
| Oca 26, 2024

Merhaba, Danimarka üzerinden Schengen başvurusunda bulundum, c tipi tek girişli schengen states vizesi verildi. Danimarka’dan başka schengen ülkelerine giriş yapabiliyor muyum, sonrasında tekrar Danimarka’ya gidip oradan Türkiye’ye dönebilir miyim yoksa giriş yaptığım diğer schengen ülkesinden mi Türkiye’ye dönmem gerek. Cevaplarsanız çok sevinirim. Teşekkür ederim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 26, 2024

Merhaba
Danimarka’ya giriş yaptıktan sonra diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz ancak Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yeniden Avrupa’ya giriş yapamazsınız.

Saygılarımızla


CEREN
| Oca 29, 2024

merhaba. macaristan vize randevum var,bu süre zarfında macaristandan girip almanyaya geçmek istiyorum. macaristanda konaklamadan direk almanyaya geçsem sorun olur mu? tatil süresince başvuru yaptığım ülkede kalmak zorunda mıyım? giriş yapıp almanyaya geçsem 1 hafta konaklasam olmaz mı? eğer olmuyorsa da 2 gün budapeşte-2 gün viyana-2 gün münih kalıp 3. gün münihten türkiyeye dönsem? budapeşte ilk vizeme tatil süresini kapsayan vize verdi. şimdi tekrar başvurduğumda 3 ay multi verirler diye düşünüyorum ama,sizce?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 29, 2024

Merhaba,

Genel şartlarda hangi ülkeden vize aldıysanız ilk girişinizi o ülkeden gerçekleştirmeniz gerekli.
Alacağınız vize çok girişli ise Macaristan’a giriş yapıp daha sonrasında diğer avrupa ülkelerine kalış sürenize ve seyahat tarihinize dikkat ederek giriş çıkış yapabilirsiniz.
Macaristan’dan ne kadar sürelik vize alıp alamayacağınız konsolosluğun bir önceki vizenizi nasıl kullandığını kontrol ederek verilecektir konu ile ilgili konsolosluk adına ne yazık ki yorum yapamıyoruz.

Saygılarımızla


İbo
| Oca 30, 2024

20.12.2023 de Almanya’ya giriş yaptım shengen vizem var multi çıkışım 11.01.2024 tekrar giriş yapacağım kaldığım süre kadar Türkiye’de kalıp tekrarmı giriş yapmam gerekiyor


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 31, 2024

Merhaba,

Kalış sürenize dikkat ederek seyahat süreniz boyunca ülkeye giriş çıkış yapabilirsiniz.
Multi vizeniz 90 gün kalış seklindeyse
Ülkeye giriş yapıp 90 gün kalıp çıkış yapıp daha sonra yeniden 90 gün kalış hakkınızı kullanmak üzere ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Ceren Bozkurt
| Oca 31, 2024

Merhaba ,
Öncelikle vermiş olduğunuz hizmet için çok teşekkürler.
Çok fazla bilgi kirliliği bulunmasından kaynaklı seyahatim için konuyu netleştirmek istiyorum.
Hollanda için Mart sonuna randevu aldım , Haziran için planlamamı oluşturuyorum. Giriş yapacağım ülke Hollanda , ortalama 6-7 günlük seyahatimde , 4 gece kalış da yine giriş yapacağım ve randevuyu aldığım Hollanda olacak. Ardından Fransa’ya geçip 2 gece de orada kalarak Türkiye’ye dönüş yapmayı düşünüyorum. Vize onayım tek girişli çıkar ise , Fransa’ya geçebiliyor muyum ve Fransa’dan dönebiliyor muyum? Tekrar Hollanda’ya geçerek oradan dönmeme gerek yok değil mi? Bir de seyahat planımı iletirken bu konuyu net şekilde belirtmeli miyim? Onay için herhangi bir aksaklık yaratır mı?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Oca 31, 2024

Merhaba Ceren Hanım,

İlk giriş yapacağınız ülke Hollanda olacak şekilde Hollanda’dan alacağınız tek girişli vize ile seyahat süreniz içerisinde diğer Avrupa ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.
Türkiye’den çıkış yaparak Hollanda’ya giriş yapıp seyahat süreniz boyunca Türkiye’ye dönüş yapmadan diğer Avrupa ulkerine giriş çıkış yapabilir,dilerseniz tekrar Hollanda’ya dönebilir ya da başka bir Avrupa ülkesi üzerinden Türkiye ye giriş yapabilirsiniz.
Tek girişli vize ile Türkiye’ye geri döndükten sonra bir daha Avrupa girişi yapamazsınız.

Vize başvurunuzda niyet dilekçesi hazırlarken seyahat programınızı detaylı şekilde iletmeniz önemlidir. Bu şekilde Multi giriş hakkı alabilme şansınız yüksek olabilir.

Saygılarımızla


gamze
| Şub 1, 2024

Merhaba Nisan ayında 10 günlük bir avrupa seyahati planladık fakat araştırırken tek girişli ve multi vize konusunda başvuru formuna ne yazacağım konusunda kararsız kaldım. Rota 6 gün Prag 2 gün amsterdam ve 2 gün köln dönüş vize başvurusunuz pragdan yapacağız dönüşümüüzn köln olması olumsuz etkilermi ve multi olarak mı başvurmalıyız ?


Ligarba Turizm Vize Servisi
| Şub 1, 2024

Gamze hanım merhaba, başvuruda multi olarak işaretleyebilirsiniz. Konsolosluk uygun gördüğü vize türünü verecektir. Yapacağınız seyahat için tek girişli vize de yeterlidir. Schengen bölgesine girdikten sonra bölgede istediğiniz gibi seyahat edebilirsiniz. Schengen bölgesinden çıkış yaptıktan sonra eğer vizeniz tek girişli ise tekrar giremezsiniz.


Miran
| Şub 4, 2024

Merhaba Polonya D tipi vize ile geldim 1 yıl Polonya da kaldım 3 yıllık Polonya oturması aldım başka schengen ülkesine giriş yapmadım. Bu oturma ile Almanya da Dil okuluna yazılıp Ausbildung yapabilirmiyim. Üniversite diplomamın Almanya denkliğini de aldım .


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 5, 2024

Merhaba,

Polonya’dan almış olduğunuz oturum ile Almanya’ya giriş çıkış yapabilirsiniz.
Almanya’da Ausbildung yapabilmek için Almanya’da dil okulu satın alıp gerekli vize işlemlerine başlamanız gerekli. Mevcut oturumunuzdan bağımsız olarak Almanya için vize başvurusunda bulunup uzun süreli vize almanız gerekmektedir.

Saygılarımızla


Tuğba
| Şub 6, 2024

Merhaba,
İlk kez Yunanistan üzerinden schengen vizesine multiple girişli başvurdum, tur ile ilk olarak Bulgaristan’a girip sonra Makedonya en son Yunanistan’a geçeceğim.
İlk girişi Yunanistan yerine Bulgaristan’dan yapmam başvurumu olumsuz etkiler mi?Sonraki schengen vizelerim için sorun oluşturur mu?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 6, 2024

Merhaba Tuğba Hanım,

Genel şartlarda hangi ülkeden vize aldıysanız ilk girişinizi o ülkeden gerçekleştirmeniz gerekli.
Alacağınız vize çok girişli ise diğer avrupa ülkelerine kalış sürenize ve seyahat tarihinize dikkat ederek giriş çıkış yapabilirsiniz.
Bir sonraki Yunanistan seyahatinizde vize başvurunuzda bu tur programınızı neden iletmediğiniz sorulabilir.

Saygılarımızla


Hilal
| Şub 6, 2024

Merhaba, haarika bilgiler için teşekkür ederim kendi adıma. 1 yıllık 90 gün c vizesi ile bulgaristana geldim 90 gün kalıp mart 2 de çıkmam gerekiyor. Çıktığımda hemen tekrar bulgaristan vizesine başvuramayacağımı söylediler. Bende yunanistana başvuru yapıp aynı gün bulgaristana geçmeyi planlıyorum (tabi uygun vize verilirse) aynı gün ülke değiştirmek ve yunanistanda hiç kalmadan bulgaristanda uzun süre kalıp türkiyeye dönmek sıkıntı çıkartır mı bir çok yere sordum ama net bir bilgi yok. Eşim ( ab vatandaşı genelde çıkıyor vizelee) yardımcı olursanız çok sevinirim.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 6, 2024

Merhaba Hilal Hanım,

Yunanistan’dan aldığınız vize ile Bulgaristan’a giriş yaparken sorun yaşayıp yaşayamayacağınız ile ilgili net bir bilgiyi ne yazık ki bizlerde veremiyoruz.
Normal şartlarda Yunanistan’dan alacağınız çok girişli vize ile Yunanistan’a giriş yapıp hemen arkasından başka bir Avrupa ülkesine giriş yapmanızda herhangi bir sıkıntı yoktur.
Bir sonraki Yunanistan vize başvurunuzda Yunanistan’da hiç kalış yapmama sebebiniz sorulabilir.

Saygılarımızla


Ferhat
| Şub 9, 2024

Merhaba polonya d tipi mlt vizem var bir yıllık iş için polonya ya gideceğim iş yerim almanya sınırına daha yakın olduğu için Türkiye ye giriş çıkışlarımı almanya dan yaptığım da problem yaşarmıyım acaba


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 9, 2024

Merhaba,
Herhangi bir sorun yaşamazsınız.
Saygılarımızla


Şeyma
| Şub 9, 2024

Merhabalar. Eşimle birlikte ilk kez Schengen vizesi alacağız. 11 temmuz Hollanda giriş, 30 temmuz Almanya çıkış 19 günlük tatil planlıyoruz. Ancak ilk kez başvuruda bulunduğumuz için 19 günlük tatil uzun olduğundan dolayı red verme ihtimalleri yüksek mi olur? Tatili kısaltmamız mı gerekir? Öneride bulunursanız çok seviniriz. Teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 9, 2024

Merhaba
Genel kurallar gereği hangi ülkede konaklamanız daha uzun süre olacak ise o ülkeden vize başvurusu yapmanız önerilir.
Önerimiz vize başvurunuzda niyet dilekçesinde planladığiniz tur programınızı iletmenizdir.
Saygılarımızla


Aysima
| Şub 9, 2024

Merhaba, Bulgaristan C vizesi ile 90 gün kaldım. Türkiye ye dönüyorum. Hemen Yunanistan başvurusunda bulunup yunanistan üzerinden bulgaristana gelmeyi planlıyorum . Bulgaristanda belirli bi kalma gün sayısı sınırı var mıdır ? Bg vizesi ile 90 yunan vizesi ile bg de 40 gün daha kalırsam sıkıntı yaşar mıyım?


Mehmet
| Şub 14, 2024

Merhaba,

Belçikada single permit vizesi aldım. Avrupaya ilk giriş yeri olarak daha ucuz olduğundan Almanya duseldorfa bilet buldum. Türkiyeden Almanya Düsseldorf girip oradan Belçikaya geçebilir miyim?

Şimdiden teşekkür ederim saygılarımla


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 15, 2024

Merhaba Mehmet Bey,
Belçika’dan alınan Schengen vizeniz ile ilk girişinizin Belçika olması önerilir, Almanya’ya giriş yaparken otel konaklamaları ve dönüş biletinizi görmek isteyebilirler.

Saygılarımızla


Timur
| Şub 15, 2024

Merhaba. Bu hafta Polonya çalışma vizesi randevusuna gireceğim. Pasaportumu ucuz diye öğrenciyken çıkartmıştım, 2025 Ocak 1’e kadar geçerli. Vize 1 yıllık veriliyor ama pasaportumun 10 aylık geçerliliği kaldı. Bu durum red sebebi midir?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 16, 2024

Merhaba,

Polonya çalışma vizeleri ile ilgili ne yazık ki danışmanlık hizmetimiz bulunmamaktadır.
Konsolosluk ile görüşerek detayları öğrenebilirsiniz.

Saygılarımızla


Gülay
| Şub 16, 2024

Merhabalar, Erasmus öğrenim hareketliliği kapsamında Almanya’da 6 ay bir üniversitede bulunacağım. Aynı zamanda araştırma görevlisiyim. Çalıştığım üniversiteden görevlendirme talebinde bulunarak gri (hizmet) pasaportuna başvurmayı ve Almanya’ya bu şekilde gitmeyi düşünüyorum. Ancak oturum izninin maksimum 90 gün olduğunu duydum. Benim eğitim sürem ise 180 gün. Gri pasaportumun bir yıllık olacağını tahmin ediyorum. Bu durumda oradayken Erasmus eğitimi gerekçemi bildirerek oturum almam mümkün müdür? Ya da başka ülkerlere giriş çıkış yapmam yeterli olur mu? Aynı zamanda beş yıllık bordo pasaportum var. Bunun 90 günden sonra oturum almamda bir katkısı olur mu? Vize için randevu bulmak çok uzun sürdüğü için gri ile gitmeyi planlıyordum.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 16, 2024

Merhaba,

Erasmus vizeleri ile ilgili ne yazık ki danışmanlık hizmetimiz bulunmamakta.
Sahip olduğunuz pasaporttaki vize ile oturum işlemleri birbirinden farklı olup gri ve ya bordro pasaport almanız oturum işlemlerinizi etkilemez.
Gri pasaport ile ülkeye giriş yaptıktan sonra kalış süreniz sonrasında Türkiye’ye dönüş sağlayıp yeniden Almanya’ya giriş yaptığınızda yeniden 90 gün kalış hakkı kazanırsınız.

Saygılarımızla


Kadir
| Şub 22, 2024

Merhabalar, 18 haziran ile 3 temmuz 2024 Tarihleri arasında Avrupa tatili yapmayı planlıyorum karayolu üzerinden araçla giriş yapacağım için ilk girişi Yunanistan ipsala sınır kapısı üzerinden yapmayı düşünüyorum, fakat en fazla kalacağım ülke İtalya bu durumda Multi Schngen başvurusunu İtalya üzerinden mi yapmalıyım Yunanistan üzerinden mi ? eğer İtalya üzerinden Multi Schengen alsam karayolu ile Yunanistan’dan giriş yapabilir miyim ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 26, 2024

Merhaba,

İtalya üzerinden alacağınız multi girişli vize ile yunanistan’dan karayolu ile geçiş sağlayabilirsiniz.
Ancak italya vize başvurunuzda niyet dilekçenizde seyahat programınızı iletmeniz önemlidir.

Saygılarımızla


Ceren
| Şub 23, 2024

Merhabalar☺️
Sizlere küçük bir şey danışmak istiyorum cevap verebilirseniz çok sevinirim.
Haziran’da Hollanda için gidiş biletimiz bulunuyor. Randevumuz Mart sonu , dönüş biletini de randevu öncesi alacağız. Fransa‘ dan dönmek istiyoruz ancak bu onay sürecimizi etkiler mi? Dönüş biletimizin Fransa görünmesi olumsuzluk oluşturur mu? Hollanda ‘ dan dönüş biletimizin olması daha mı olumlu olur onay sürecimizde? Yoksa herhangi bir şey farketmez mi? Seyahatimiz 1 hafta ve ortalama 4 günü Hollanda kalış , fazla geçireceğimiz günün orası olduğunu da belirteceğiz .Hollanda’dan dönüş bileti görmek onlar için daha olumlu bir şey ise bileti henüz almadığımız için en uygun şekilde olması açısından konuyu incelemekteyiz. Konuda çok kararsız kaldık.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 26, 2024

Merhaba,

Vize başvurunuzu yaparken gidiş dönüş uçak bileti rezervasyonu görmek ister konsolosluk kesilmiş bileti iletmeniz gerek yoktur.
Hollanda vize başvurunuzda niyet dilekçesi yazarken Fransa seyahatinizden bahsetmenizde fayda var.
Hollanda vize başvurunuzu yaparken Hollanda gidiş dönüş şeklinde bilet ve otel rezervasyonları yapmanızı öneririz.

Saygılarımızla


Ozan
| Şub 26, 2024

Merhaba
eşimle İtalya vize başvurusu yapacağız ancak eşimin pasaportunda sadece kızlık soyadı yazıyor şuan iki soyadı kullanmakta kızlık soyadı da mevcut kullanıyor yani bu pasaportla başvurabilir miyiz


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 26, 2024

Merhaba,

Pasaport yenileme işlemi yapmalı eşiniz.
Diğer evraklarında muhtemelen evlendikten sonraki soyadı yazıyordur.
Yeni pasaport ile başvuru yapılması gerekmektedir.

Saygılarımızla


Ceren
| Şub 27, 2024

Merhaba,
Bir önceki soruma vermiş olduğunuz cevap için birkaç detaya ihtiyacım bulunuyor :/

“Hollanda vize başvurunuzu yaparken Hollanda gidiş dönüş şeklinde bilet ve otel rezervasyonları yapmanızı öneririz” diye belirtmiştiniz. Gidiş – dönüş bileti Hollanda olarak alırsak konsolosluk tarafından onay için daha olumlu görünebileceğimizi anlıyorum. Fransa ‘ ya gitmek istiyoruz ama Fransa dönüş bileti kafa karışıklığı yaratabilir demek istiyorsunuz sanırım.
Ancak ;
“Hollanda vize başvurunuzda niyet dilekçesi yazarken Fransa seyahatinizden bahsetmenizde fayda var.” diye belirtmişsiniz. Gidiş – dönüş bileti Hollanda alırsak dahi planda Fransa seyahatinden bahsetmemizi mi öneriyorsunuz?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 28, 2024

Merhaba Ceren Hanım,

Detaylı bilgilendirme email yoluyla yapılmıştır.

Saygılarımızla


Umay
| Şub 29, 2024

Merhaba,
Daha öncesinde Hollanda’dan vize başvurusunda bulunmuştum ve çok girişli vize alabilmistim. Vizenin süresi bitmeden, Türkiye’den Almanya’ya yolculuk yapabilir miyim yoksa yine Schengen bölgesine Hollanda’dan mı girmem gerekiyor bu vize ile?
Teşekkürler


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 5, 2024

Merhaba,
Hollanda’dan aldığınız multi Schengen vizeniz ile ilk girişi Hollanda üzerinden gerçekleştirdikten sonra diğer Schengen ülkerine giriş yapabilirsiniz.
Almanya ülkeye girişte size dönüş uçak bileti ve Almanya’da konaklayacağınız yer bilgilerini sorabilir.

Saygılarımızla


Yaren
| Mar 1, 2024

Merhaba, İtalya’dan vize randevusu alamadığım için Yunanistan’dan almayı deneyeceğim. Yunanistan’dan Schengen vizesi alsam, Atina’ya indikten sonra ülkeye giriş yapıp sonra direkt İtalya uçağına binsem sorun yaşar mıyım? Yani, Atina’da hiç kalmasam ve aynı gün başka uçakla İtalya’ya geçsem sorun olur mu?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 5, 2024

Merhaba,
Yunanistan’dan aldığınız multi Schengen vizeniz ile ilk girişi Yunanistan üzerinden gerçekleştirdikten sonra diğer Schengen ülkerine giriş yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Serdar
| Mar 4, 2024

Merhaba almaya vizesi alıp kara yolu ile almanyaya gidile bilir mi ? Diğer ülkelerden bu vize ile giriş yapabilirmiyim ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 5, 2024

Merhaba,

Almanya’dan aldığınız/alacağınız multi(çok girişli) Schengen vizeniz ile Diğer schengen kapsamındaki ülkeleri seyahat edebilirsiniz.
Ancak her ülke girişlerinde sizlere tur programınızı sorup detay isteyebilirler.
Saygılarımızla


Kerem Altuntaş
| Mar 5, 2024

Merhaba,
Öncelikle, kapamlı ve çok detaylı bir sayfanız var bu konuda sizi içten tebrik ederim. Soruma gelecke olursak ben evlilik sebebiyle bulgarsitanda D tipi kısa süreli oturum kartım var. Bu yıl mayıs ayında nasipse EGN hakkı kazanıyorum ve uzun süreli vite tipie dönüşüyor. Sormak istediğim benim gibi olan ama sonradan başvuran tanıdıklarımda mevcut, malum nisan başında bulgaristan schengen bölgesine geçiyor. EGN aldıktan sonra ben ve EGN olmadan yıllık oturum kartı olan benim gibi Türk vatandaşları artık avrupa ülkelerine vizesiz seyahat edebilecekmiyiz eğer evet ise bu seyahat illaki bulgaristan üzerinden mi gerçekleşmeli? Yani Türkiyeden direkt hollanda uçağına atlasam yada yunanistan üzerinden kara yoluyla girdiğime kimliğimin geçerlilik süresi boyunca sorunsuz geçiş, kalış vb haklarına sahip olabilecekmiyim?

Saygılar.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 5, 2024

Merhaba,

Detaylı bilgilendirme e-mail yoluyla yapılmıştır.

Saygılarımızla


Cengiz
| Mar 5, 2024

Merhaba

Sizlere bir soru sormak istiyorum. 2 arkadaş olarak ilk defa haziran ayı seyahati için Macaristan üzerinden schengen vizesine başvuracağız. 29 yaşında ve inşaat mühendisiyim aynı zamanda şuan yüksek lisans son sınıf öğrencisiyim. 9-10 ay önce açmış olduğu şahıs firmam var ve başka bir yerde sigortalı değil bağkurluyum. Şahıs firmaları için bir zorunluluk olmadığı için ticaret odasına kayıtlı değilim. Bundan dolayı başvuruda istenen faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesi bulunmamaktadır. Sadece vergi levham var. Bu durum vize başvurusunda problem teşkil eder mi? Eğer edecekse nasıl farklı bir yol izlenebilir? Şimdiden şirketimi kapatmadan başka firmada sigortalı olarak işe girmem bir çözüm olur mu? Ama randevum henüz net değil belki bu ay içinde de olabilir. Yoksa öğrenci durumu ile başvurmam daha mı etkin olur? Yada başka bir öneriniz olur mu?

Diğer sorum da arkadaşım öğrenci ancak babasının inşaat firmasından dolayı bir kerelik şantiye ziyareti için gittiği Irak ait pasaportunda giriş çıkış damgası var. Sizce bu durum problem teşkil eder mi? Eğer ederse pasaportunu yenilemesi bir çözüm müdür?

Değerli önerileriniz ve cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 13, 2024

Merhaba,

Detaylı bilgilendirme email yoluyla yapılmıştır.

Saygılarımızla


Elif
| Mar 8, 2024

Merhaba davetiye ile tek girişli Almanya (gidiş dönüş uçak bileti alınmış) aile ziyaret seyahatinde iken, Fransa- İtalya gezisi yaptıktan sonra Almanyadan Türkiyeye dönüş yapmak mümkünmü? Teşekkürler.


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 13, 2024

Merhaba,

Hangi ülkeden vize aldıysanız ilk önce o ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Almanya tek girişli vizeniz ile İtalya’ya giriş yaparken gümrükte sorun yaşayacak olup olmayacağınız ile ilgili ne yazık ki net bir bilgi verememekteyiz.

Saygılarımızla


Alya
| Mar 9, 2024

Merhaba, konsolosluk bana 9 12 nisan arası almanyaya uçağımız olmasına rağmen 2 gunlük mult vive verdi. Annemler yeşil pasaportlu onlarla gidiyorum ve16 yaşındayım. Uçağımızı değiştiremiyoruz. Konsolosluga geri gönderdik ve sorun olmaz bir dahakine 1 yıllık veririz dedi. Hala uğraşıyoruz. Güvenmelimiyiz


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 13, 2024

Merhaba,

Vize sürenizin ne kadar olacağına konsolosluklar karar veriyor ve bu konu ile ilgili net bilgiyi yine konsolosluklardan alabilirsiniz.Konu ile ilgili herhangi bir yorum yapamamaktayız.

Saygılarımızla


Cansın pelek
| Mar 12, 2024

Merhaba fransa icin shengen aldın 90 günlük verdiler ben 8 gün kalıcam nisan 8de baslıyor ben de basvururken nisan 8 giriş yapacağım demiştim. Tam nisan 8 olarak baslatmıslar vizeyi bu bir sorun olur mu ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 13, 2024

Merhaba,

Vizenizin başlangıç tarihi itibariyle Ülkeye giriş yapabilirsiniz, herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

Saygılarımızla


Ceren
| Mar 13, 2024

Merhaba 😊
Hollanda için 2 kişi olarak randevumuz bulunuyor , booking üzerinden yaptığımız otel rezervasyonu esnasında yalnızca randevuyu gerçekleştiren için kişi bilgisi girebiliyoruz , iki kişilik oda ancak kalacak 2.kişi bilgisi ek olarak yer almıyor , evrakları sunarken arkadaşım da aynı çıktıyı almış olacak ama kendi adının görünmemesi herhangi bir sorun oluşturur mu? bunun bir çözümü var mıdır? ya da böyle mi olması gerekmektedir? ikimiz aynı evrağı vereceğiz iki kişilik rezervasyon olarak ancak sadece benim adım görünüyor


Fatih
| Mar 19, 2024

Merhaba kolaylıklar gelsin. Tek girişlik hollanda shengen vizem var. Daha önceki vizemde aynı şekildeydi almanya cekta avusturya ya sorunsuz girdim ve dönüşüm avusturyadan oldu. Bu sefer Hollandaya giriş yaptıktan sonra avusturya ıtalya ve ıtalyadan gemiyle yunanistana gecmek istiyorum. Gemiyle gecerken gümrük kontrolu olur mu? Olursa burda sıkıntı yasarmıyım? Ona gore program yapacagım bana yardımcı olurmusunuz? Teşekkür ederim 🙏🏽


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 20, 2024

Merhaba,

İtalya’dan gemiyle yine Avrupa ülkeleri arasında seyahat yapacak iseniz herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Saygılarımızla


Fatma
| Mar 19, 2024

Merhaba. Benim şahıs şirketim var ama freelancer çalıştığım için Ticaret odası kaydım yok. Hollanda vizesi için istenen “Ticaret odasında şirket sicili ve ticaret sicili bülteninin bir kopyası” belgelerine sahip değilim ama vergi levham ve hatta sigortalı çalışanım var. Muhasebecim kayıtlı olmadığım için bu belgeleri temin edemeyeceğini söylüyor. Bu belgeler yerine hangi belgeleri koymalıyım? Ya da başka ne yapmalıyım?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Mar 20, 2024

Merhaba,

Faaliyet edilen sektörlere göre iş belgeleri değişiklik gösterebiliyor ve bu durumu konsolosluklar biliyor bu yüzden hangi belgeleri temin edebiliyorsanız iş evraklarınıza onları eklemeniz gerekir bu durumu konsolosluğa ya da aracı kurum olan VFS’ye sorabilirsiniz.

Saygılarımızla


Bizi Arayın