Belçika

BELÇİKA VİZE İŞLEMLERİ

Belçika vize işlemleri, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz. Sayfamızda, Belçika vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Belçika Vizesi nasıl alınır? Belçika Vize türleri nelerdir? Belçika vizesi için gerekli evraklar nelerdir? Belçika Schengen Vize başvurusu işlemleri nelerdir? Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz. 

Belçika Vize İşlemleri - Ligarba Turizm banner küçük
Belçika Oturum İşlemleri - Ligarba Turizm banner küçük
Belçika Vizeleri Formlar ve Dokümanlar
Belçika Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Pasaport Türleri Belçika Vizesine Başvurmalıdır?

Belçika Krallığı, umuma mahsus (bordo) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşlarından Belçika’ya seyahat etmeleri durumunda vize talep etmektedir.

Belçika Krallığı’nda, siyah (diplomatik), hizmet (gri), ve yeşil(hususi) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları Belçika ziyaretlerinde 90 güne kadar olan ziyaretler için Belçika vizesinden muaftır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları uzun süreli D tipi Belçika vizesine tabidirler.

Türkiye’den Belçika’ya umuma mahsus(bordo) pasaport ile seyahat edebilmek için Belçika turist vizesi, Belçika ticari vizesi, Belçika aile ziyareti vizesi, Belçika eğitim vizesi gibi ziyaret amacına uygun bir vize alınması gerekmektedir.

Belçika Vize Türleri

Süresine Bağlı Olarak Belçika Vize Türleri

Belçika Vize türleri, seyahat edecek kişinin seyahat süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. 90 gün ve üzeri Belçika’da kalma amaçlı olarak seyahat etmeye izin veren vize türüne Uzun Dönem Vize, 90 gün ve daha kısa süreli seyahat etmeye izin veren vize türüne ise Kısan Dönem Vize olarak adlandırılır. Uzun dönem vize aynı zamanda oturum vizesi olarak da adlandırılır. 

Ticari ziyaretler ve fuar ziyaretleri, turistik amaçlı geziler, aile veya yakın ziyaretleri, spor – sanat – organizasyon -etkinlik amaçlı vb. ziyaretler Kısa Dönem Vize kapsamında değerlendirilir. Bu vize türü Schengen vizesi olarak da adlandırılır ve bu vize ile Schengen ülkelerinin hepsi ziyaret edilebilir. Bu vize ile oturum ve çalışma hakkı kazanılamaz. 

Kısa Dönem Belçika Schengen Vizesi ( 90 Gün ve Daha Kısa Vizeler)

Schengen vizesi kapsamında olan C tipi vize ile Belçika’da 90 güne kadar kalabilir, turistik ya da kültürel faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Eğitim faaliyetleri, tedavi maksatlı ziyaretler gibi durumlar içinde kullanılabilen bu vize en sık başvurulanlar arasındadır.

 • Belçika turist vizesi: Belçika Krallığı’na turist olarak kısa bir süre seyahat edebilmek için kullanılan kısa süreli C tipi bir türüdür.
 • Belçika aile ve arkadaş ziyareti vizesi: Belçika Krallığı’nda yaşayan aile yakını ya da arkadaşları kısa süreliğine ziyaret etmek için kullanılan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika ticari vize: Belçika Krallığı’nda iş insanları tarafından kısa iş seyahatleri için alınması gereken kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika kültür ve spor etkinlikleri vizesi: Spor müsabakası veya konser gibi etkinliklere katılım durumlarında Belçika Krallığı’na giriş sağlanması için kullanılan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika tır şoförü vizesi: Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Belçika Krallığı’na uluslararası kargo ve yolcu taşımacılığı hizmetleri vermek için kullanılan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika evlenme vizesi: Belçika Krallığı’nda evlilik yapmak isteyenlerin başvurduğu kısa süreli C tipi bir vize türüdür.
 • Belçika birlikte yaşam vizesi: Belçika Krallığı’nda yasal olarak birlikte yaşam hakkına sahip olmak isteyen kişiler tarafından başvurulan kısa süreli C tipi bir vize türüdür.

Belçika kısa süreli C tipi vizesi bir Schengen vizesi olduğundan; hamiline, 180 günlük periyot içerisinde en fazla 90 güne kadar Belçika’da bulunma hakkı tanımaktadır. Belçika Schengen Vizesi ziyaret edilecek Schengen bölgesinde en fazla 90 güne kadar kalma hakkı sunmaktadır.

Uzun Dönem Belçika Schengen Vizesi ( 90 Gün ve Daha Uzun Vizeler)

Belçika D Vizesi (Uzun Süreli) Türleri

 • Belçika aile birleşimi vizesi: Belçika vatandaşı olan kişilerin aile ferdi olup, Belçika’da uzun dönem oturmaları amacıyla kullanılan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika çalışma vizesi: Belçika Krallığı’nda çalışmak isteyen yabancı uyruklu kişilerin yetkili yerel kurumlardan önceden alınacak randevu aracılığıyla çalışma izni edinebilmesini sağlamak için kullanılan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika au pair vizesi: Belçika Krallığı’nda yabancı uyruklu kişilerin 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika’da devlete ait bir üniversite veya yükseköğretim kurumunda staj veya öğrenci vizesi: Belçika Krallığı’nda yabancı uyruklu kişilerin 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanımak için kullanılan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika’da özel bir eğitim kurumunda staj veya öğrenci vizesi: Belçika Krallığı’nda yabancı uyruklu olan kişilerin 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanımak için başvurulan uzun süreli bir D tipi vize türüdür.
 • Belçika single permit vizesi: Belçika’da yabancı uyruklu kişilerin Belçika Krallığı’nda 90 günden fazla kalabilmelerine imkan tanıyan uzun dönem D tipi bir vize türüdür. Belçika vatandaşı olan kişilerin aile ferdi olup, Belçika’da uzun dönem oturmak isteyen kişiler içindir.

Belçika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belçika Vizesi nasıl alınır? Belçika vize başvurusu için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.

 1. Seyahat amacına uygun Belçika vize türü seçilir.
 2. İlgili Belçika vizesi için gerekli evraklar hazırlanır.
 3. Belçika vize başvuru merkezleri üzerinden randevu oluşturulur
 4. Randevu tarihinde evrak beyanı yapılır ve biyometri işlemleri tamamlanır
 5. Başvuru sonucu beklenir.
Belçika Vizesi Vize Randevu işlemleri

Belçika Vizesi için Gerekli Evraklar

Belçika Schengen Vizesi için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Belçika vizesi başvuru formu ve taahhütname: Belçika vize başvuru formu online olarak tamamen doğru bilgilerle eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve 2 adet çıktısı alınarak imzalanmalıdır.
 • 2 adet vesikalık fotoğraf: Schengen vize fotoğraf kriterlerine uygun, biyometrik 2 adet özdeş fotoğraf çektirilmelidir.
 • Geçerli bir pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve Belçika seyahatinden dönüşte minimum 3 ay daha geçerli ve en az iki adet boş sayfası olan geçerli bir pasaport olması gerekmektedir.
 • Pasaportun fotokopisi ve varsa sahip olunan eski vizelerin fotokopileri
 • Seyahat sağlık sigortası poliçesi: Belçika’da kalınacak olan süre boyunca tüm sağlık masraflarını karşılayabilecek bir sağlık sigortasına sahip olunduğuna dair bir kanıt gerekmektedir. Sigorta detayı için tıklayınız.
 • Mali yeterliliğin kanıtı: Belçika’da kalınacak olan süre için Belçika vizesine başvuran kişinin kendisini finanse edebileceğine dair kanıt gerekmektedir. Finansal araçların kanıtı, sahip olunan bir banka hesabı ya da Belçika ‘daki kalışı finanse edecek sponsor olan kişinin beyanı kanıt olarak sunulabilmektedir.
 • Belçika’daki konaklama yerini kanıtı: Belçika’da kalınan süre boyunca kişinin nerede kalacağını kanıtlaması gerektiğinden Belçika’da konaklama kanıtı rezervasyon bilgileri, kira sözleşmesi veya bir yakının yanında kalınılıyor ise adres bilgileri ile kanıtlanmalıdır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Belçika vizesine başvuran kişinin adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Belçika vize harcı ödeme dekontu: Belçika vizesi başvuru ücretinin ödendiğine dair kanıt olarak bir dekont sunulması gerekmektedir.
 • Var ise iş kabulünün veya kurs, okul kabulünün kanıtı
 • Belçika’ya gitme nedenini açıklayan motivasyon mektubu: örneğin iş, eğitim vb. gibi.

Belçika vize başvurusu için gerekli evraklar başvuru yapılmadan en geç 3 gün içerisinde düzenlenmelidir. Vize için gerekli evrakların başvuru yapılacak vize türüne göre değişiklik göstermektedir. İstenen Belçika vize başvuru evrakları başvuru yapılmadan önce eksiksiz ve doğru beyanlar sunularak hazırlanmalıdır.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Belçika Hükümeti, Umuma mahsus pasaport sahibi olup Belçika’ya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşından vize talep etmektedir. Siyah, gri, yeşil pasaport sahibi Türk Vatandaşları 90 günü geçmemek kaydıyla Belçika’yı ziyaretlerinde vizeye gerek yoktur.

Belçika Konsolosluğunun belirttiği şartlar yerine getirildiği takdirde, evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlandığı durumda yaklaşık olarak 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanır.

Belçika Vizesi almak için ne yapılır? Belçika vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz;

  1. Yapacağınız seyahatin amacına uygun Belçika vize çeşidi belirlenir.

  1. Seçilen Belçika vizesi için Konsolosluğun istediği evraklar özenli bir şekilde hazırlanır.

  1. Belçika vize başvuru merkezleri aracılığı ile randevu alınır.

  1. Randevu tarihinde evrak beyanı yapılır ve biyometri işlemleri yapılır.

  1. Başvuru sonucu beklenir.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın