Belçika Vize İşlemleri

BELÇİKA VİZE TÜRLERİ

Belçika genel vize işlemleri, Belçika Vize başvuruları doğrudan Belçika Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Belçika vize başvuru işlemleri nelerdir? Belçika vize evrakları listesi. Başvurular Belçika hükümetinin yetki vermiş olduğu vize başvuru merkezlerine ve yetkili seyahat acentalarına yapılmaktadır. Ligarba Turizm Belçika vize başvurularında yetkili seyahat acentasıdır.

Seyahat amacına bağlı olarak farklı türlerde Belçika vizesi bulunmaktadır. Ana kategori olarak kısa süreli Belçika Vizesi, ve Uzun süreli Belçika vizesi diye ikiye ayırmak uygun olacaktır. 

KISA SÜRELİ BELÇİKA VİZE TÜRLERİ

BELÇİKA SCHENGEN VİZE ÇEŞİTLERİ

Schengen vizesi kapsamında olan C tipi vize ile Belçika’da 90 güne kadar kalabilir, turistik ya da kültürel faaliyetlerde bulunabilirsiniz. Eğitim faaliyetleri, tedavi maksatlı ziyaretler gibi durumlar içinde kullanılabilen bu vize en sık başvurulanlar arasındadır.

BELÇİKA TURİSTİK VİZESİ
Belçika Turist Vizesi - Belçika Turistik Vize

Belçika’ya turistik amaçlı seyahat, gezi yapmak için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 

BELÇİKA TİCARİ VİZESİ
Belçika Ticari Vizesi

Belçika’ya ticaret yapmak, fuar ziyaretinde bulunmak amaçlı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gerekli vize türüdür.

BELÇİKA TRANSİT VİZESİ
Belçika Transit Vizesi

Belçika üzerinden Schengen bölgesi içinde olmayan herhangi bir 3. ülkeye yapılan aktarmalı seyahatlerde alınması gereken vize türüdür.

BELÇİKA ZİYARET VİZESİ
Belçika Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Belçika’ya bulunan aile, akraba veya arkadaş tarafından davet edilmiş kişilerin, sahip oldukları davet mektupları ile beraber başvuru yapabilecekleri vize türüdür.

BELÇİKA KÜLTÜR VE SPORTİF ETKİNLİK VİZESİ
Belçika Kültürel, Sportif ve Konferans Vizesi

Belçika’da düzenlenen bir kültürel veya sportif etkinliğe davet edilmiş, veya etkinlik katılım belgesi, bileti satın almış kişilerin başvurmaları gerekli olan vize türüdür.

BELÇİKA ŞOFÖR VİZESİ
Belçika Şoför Vizesi

Uluslararası kara yolu taşımacılığı yapan nakliye firmalarının, Belçika’ya nakliye yapacak araçlarını kullanacak olan şoförleri için almaları gereken vize türüdür.

UZUN DÖNEM BELÇİKA SCHENGEN VİZESİ

ULUSAL ( D TİPİ) VİZE TÜRLERİ

Belçika’ya 90 günden daha uzun ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türleri Ulusal Vize olarak adlandırılır ve D Tipi vize olarak bilinir. 3 aydan uzun sürecek, eğitim, Erasmus, Staj, Aile Birleşimi, Yatırım ve Çalışma gibi vize türleri Ulusal vize olarak değerlendirilir.

BELÇİKA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ
Belçika Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; Belçika’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmek; veya Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşından küçük olan çocuklarını yanlarına almak için başvuru yapılması gerekli olan vize türüdür.

BELÇİKA ÇALIŞMA VİZESİ
Belçika Çalışma Vizesi - Belçika Çalışma İzni

Belçika’ya çalışma amaçlı olarak yerleşip oturum almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

BELÇİKA EĞİTİM VİZESİ
Belçika Eğitim Vizesi

Belçika’ya eğitim, staj, üniversite eğitimi amaçlı olarak gitmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

BELÇİKA ERASMUS VİZESİ
Belçika Erasmus Vizesi

Belçika’da eğitim almak, dil kabiliyetlerini geliştirmek veya staj yapmak amacı ile maksimum 24 ay katılma imkanı olan öğrenci değişim programı olan Erasmus’a katılmak isteyen kişilerin başvurmaları gereken vize türüdür.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Belçika Schengen Vizesi için vize randevusu ilgili vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Vize başvuru merkezlerinden randevunuzu vize başvurusu öncesinde almanız gerekmektedir. Vize işlemleri konusunda yetkili olan acentemiz Ligarba Turizm Vize Ekibi ile iletişime geçerek vize başvuru ve randevu işlemlerinizi rahatlıkla yapabilir, vize başvurusu konusunda detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Belçika Schengen vizeleri başvurunuzda Biyometrik bilgilerinizi vermeniz gerekmektedir. Aksi halde Biyometrik bilgilerinizi vermezseniz Belçika Vize başvurunuz sonuçlanmayacaktır.

Belçika vize başvuru sonucunun açıklamasında randevu tarihi dikkate alınır. Randevu tarihinden sonra yaklaşık olarak 7-15 iş günü içinde vize başvurusu sonuçlanır.

Seyahat amacına uygun olarak hazırlanan evraklar içerisinde başvuru sahibinin ülkesine geri dönüşünün garantisinin yeterli olamaması, banka hesap dökümlerinizde seyahat masraflarınızı karşılayacağınıza dair yetersizlik olduğunda, evraklarınızın güncel olmaması, belgelerinizin seyahat amacınıza uygun olmaması durumunda Belçika Konsolosluğu sizlerden ek evrak talep edecektir.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın