Bulgaristan

BULGARİSTAN VİZE İŞLEMLERİ

Bulgaristan, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz. Bulgaristan Vizesi nasıl alınır? Bulgaristan vize türleri, süresine göre Bulgaristan vizeleri, Bulgaristan vizeleri için evraklar, Bulgaristan vize başvuru formu gibi detaylara yazımızda yer verdik. Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz. 

Bulgaristan Vize İşlemleri - Küçük Banner
Bulgaristan Oturum Vizesi İşlemleri
Bulgaristan Vizesi Formlar ve Dokümanlar
Bulgaristan Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Pasaport Türleri Bulgaristan Vizesine Başvurmalıdır?

Bulgaristan’a seyahat edecek tüm Umumi (Bordo) pasaport sahipleri vize başvurusu gerçekleştirmek zorunda iken Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportu sahipleri yalnızca kısa süreli ziyaretleri için vize başvurusundan muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan, Yeşil, siyah ve gri pasaportlar bakımından Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasındadır. Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri Bulgaristan’a 6 ay içerisinde maksimum 90 gün ülkede ikamet edecek şekilde vizesiz giriş hakkına sahiptirler. Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaportu sahipleri iste Bulgaristan’da 6 ay içerisinde maksimum 30 gün vizeden muaf tutularak Bulgaristan’da bulunabilir.

Süresine Bağlı Olarak Bulgaristan Vize Türleri

Bulgaristan’a 90 günden daha kısa süreli gerçekleştirilecek seyahatler için C tipi vize başvurusu yapılırken 90 günden uzun sürecek seyahatler için D tipi vize başvurusu gerçekleştirilmektedir.

Bulgaristan Cumhuriyeti Vizesi Türleri

Genel olarak 4’e ayrılır;

 • Bulgaristan A tipi vizesi: A tipi vize, başka bir ülkeye Bulgaristan üzerinden seyahat gerçekleştirecek olan kişilerin alması gereken transit vize türüdür.
 • Bulgaristan B tipi vizesi: B tipi vize 180 gün içerisinde Bulgaristan’da maksimum 90 gün ikamet etme hakkının bulunduğu kısa süreli vize türüdür.
 • Bulgaristan C tipi vizesi: C tipi vize 180 gün içerisinde Bulgaristan’da maksimum 90 gün ikamet etme hakkının bulunduğu kısa süreli vize türüdür.
 • Bulgaristan D tipi vizesi: D tipi vizeler ise Bulgaristan’da 90 günden uzun süreli ikamet etmesi gereken bireylerin başvuru gerçekleştirdiği vize türleri olarak bilinmektedir.

Kısa Dönem Schengen Bulgaristan Vizesi ( 90 Gün ve Daha Kısa Vizeler)

C Tipi (Kısa Süreli) Vize
 1. Turist Vizesi
 2. Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 3. İş Gezisi Vizesi
 4. C Tipi Transit Vize
 5. Bilimsel Araştırma/ Kültür/ Spor Etkinlikleri Vizesi
 6. Kamyon Sürücüsü Vizesi
 7. Tıbbi Tedavi Vizesi
 8. Bulgaristan Vatandaşı Eş-Aile Ferdi Vizesi
 9. Şirket Ortaklığı Vizesi

Uzun Dönem Schengen Bulgaristan Vizesi ( 90 Gün ve Daha Uzun Vizeler) Kısa Dönem Schengen Bulgaristan Vizesi ( 90 Gün ve Daha Kısa Vizeler)

D Tipi (Kısa Süreli) Vize
 1. Bulgaristan’da ticari yatırımlar yapmak veya şirket kurmak
 2. Bulgaristan’da çalışmak
 3. Bulgaristan’da eğitim almak
 4. Bulgaristan’a göç etmek
 5. 90 günden uzun süreli tıbbi tedavi görmek
 6. Bulgaristan vatandaşlarının 1. dereceden aile fertleri olmak
 7. Medya mensubu olmak

Bulgaristan Vize Başvurusu için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan vize başvurusu için gerekli belgeler, vize başvurularında Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliği tarafından başvuru sahiplerinden talep edilen belgelerdir.

Aşağıda Bulgaristan vizeleri için gerekli evraklar listelenmiştir:

 1. Vize başvuru formu
 2. Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 6 ay daha geçerliliği bulunan bir pasaport olmalıdır.
 3. 2 adet biometrik fotoğraf: 35 mm 45 mm boyutunda, 6 aydan eski olmayan güncel fotoğraflar olmalıdır.
 4. Seyahat sağlık sigortası: En az 30000 Euro değerinde olmalıdır. Sigorta detayı için tıklayınız.
 5. Bulgaristan vize harcı ödeme dekontu
 6. Bulgaristan vize talep dilekçesi: Başvuru sahibi tarafından Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Otel rezervasyonu, konaklama belgelerini de içermelidir.
 7. Son 3 aylık banka hesap dökümleri
 8. Gelir ve varlık belgeleri
 9. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 10. Çalışanlar için işveren mektubu ve çalışma belgeleri
 11. Seyahat masraflarını başka biri karşılayacak ise sponsorluk mektubu
 12. Öğrenciler için: öğrenci belgesi
 13. 18 yaşından küçükler için veli izni ve muvafakatname
 14. Davet mektubu
 15. Adli sicil kaydı
 16. Evlilik cüzdanı
 17. Emekli kişiler için: Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan emeklilik belgesi
 18. Çiftçiler için: çiftçilik belgeleri
 19. Bulgaristan vize başvurusu için gerekli belgeler başvuru sahibinin durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.
 20. Aşı Kartı: E-Nabız sistemi veya HES uygulaması üzerinden alınmış 2 Doz aşının da detaylarını gösteren Aşı Kartı

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan vizesi işlem süresi Bulgaristan Temsilciliklerinin tatil günleri, iş yoğunluğu gibi sebeplerle değişiklik gösterebilir. Bulgaristan vizesi almak isteyen başvuru sahipleri başvurularını planladıkları seyahat tarihine göre en az 15 gün önce yapmalıdır. Vize başvurusu yapıldıktan sonra eğer kısa süreli vize ise yaklaşık olarak 10 iş günü, D vize yani uzun süreli vize ise 45 iş gününü bulabilir. Burada Temsilciliklere sunduğunuz evraklarınızda eksiklik ya da yanlışlık varsa Temsilcilik başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir. Bu durum ise vize karar sürecini uzatabilir.

Bordo pasaportu olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Bulgaristan’a gitmek için seyahat amacına en uygun Bulgaristan Vizesini alması gerekmektedir. Diplomatik ve Hizmet pasaport sahiplerinin 30 güne kadar olan kısa süreli Bulgaristan ziyareti için vize almalarına gerek yoktur. Yeşil pasaport sahibi kişiler de 90 güne kadar olan kısa süreli ziyaretleri için vize almadan seyahat edebilir. Burada dikkat edilmesi gereken durum pasaportunuzun geçerlilik süresinin yeterli olmasıdır.

Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunacak kişi öncelikle seyahat amacını belirlemelidir. Ardından seyahat amacına uygun olan evrakları eksiksiz olarak hazırlamalıdır. Başvuru sahibi Bulgaristan Konsolosluğuna vize başvurusu için gittiğinde evrakları da teslim etmelidir. Seyahatinizle ilgili vize başvurusu için kararı Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçilikleri vermektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsoloslukları kendilerine ait olan bölgedeki vize başvuruları ile ilgilenir. Örneğin İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu; İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya illerinde bulunan kişilerin vize başvurularını kabul eder.

Vize süreci mümkün olduğunca profesyonel bir şekilde yürütülmesi gereken süreçtir. Bulgaristan vizesi almak için yetkili olan acentemiz Ligarba Turizm vize ekibi sizler için vize işlemlerinizi yürütür, evraklarınızın eksik veya doğru olup olmadığını inceler, sizlere yardımcı olur. Bulgaristan Vize başvurunuzun sorunsuz onay almasını sağlamak için uzman vize ekibimizle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz…

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın