Bulgaristan Vize İşlemleri

BULGARİSTAN VİZE TÜRLERİ

Bulgaristan Vize başvurusu doğrudan Bulgaristan Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Bulgaristan vize türleri nelerdir? Başvurular Bulgaristan hükümetinin yetki vermiş olduğu vize başvuru merkezlerine ve yetkili seyahat acentalarına yapılmaktadır. Ligarba Turizm Bulgaristan vize başvurularında yetkili seyahat acentasıdır.

Seyahat amacına bağlı olarak farklı türlerde Bulgaristan vizesi bulunmaktadır. Ana kategori olarak kısa süreli Bulgaristan Vizesi, ve Uzun süreli Bulgaristan vizesi diye ikiye ayırmak uygun olacaktır. 

KISA SÜRELİ BULGARİSTAN VİZE TÜRLERİ

BULGARİSTAN SCHENGEN VİZE ÇEŞİTLERİ

Bulgaristan’a 90 günden daha kısa ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Turistik amaçlı ziyaretler, fuar veya iş gezileri, ticari görüşme ve toplantılar, arkadaş, aile veya yakın ziyaretleri, kültür veya spor amaçlı organizasyonlar ve etkinlikler, kısa süreli staj gibi amaçlarla yapılan seyahatlerde başvurulması gerekli olan vize türüdür. Bu vize türüne aynı zamanda Schengen Vizesi ( C ) tipi vize de denir.

BULGARİSTAN TURİSTİK VİZESİ
Bulgaristan Turist Vizesi

Bulgaristan’a turistik amaçlı seyahat, gezi yapmak için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 

BULGARİSTAN ZİYARET VİZESİ
Bulgaristan Aile ve Arkadaş Ziyaret Vizesi

Bulgaristan’a bulunan aile, akraba veya arkadaş tarafından davet edilmiş kişilerin, sahip oldukları davet mektupları ile beraber başvuru yapabilecekleri vize türüdür.

BULGARİSTAN TRANSİT VİZESİ
Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan üzerinden Schengen bölgesi içinde olmayan herhangi bir 3. ülkeye yapılan aktarmalı seyahatlerde alınması gereken vize türüdür.

BULGARİSTAN TİCARİ VİZESİ
Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri

Bulgaristan’a ticaret yapmak, fuar ziyaretinde bulunmak amaçlı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gerekli vize türüdür.

UZUN DÖNEM BULGARİSTAN SCHENGEN VİZESİ

ULUSAL ( D TİPİ) VİZE TÜRLERİ

Bulgaristan’a 90 günden daha uzun ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türleri Ulusal Vize olarak adlandırılır ve D Tipi vize olarak bilinir. 3 aydan uzun sürecek, eğitim, Erasmus, Staj, Aile Birleşimi, Yatırım ve Çalışma gibi vize türleri Ulusal vize olarak değerlendirilir.

BULGARİSTAN AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ
Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; Almanya’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmek; veya Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşından küçük olan çocuklarını yanlarına almak için başvuru yapılması gerekli olan vize türüdür.

BULGARİSTAN ÇALIŞMA VİZESİ
Bulgaristan Çalışma İzni Vizesi

Bulgaristan’a çalışma amaçlı olarak yerleşip oturum almak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

BULGARİSTAN ÖĞRENCİ VİZESİ
Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan’a gezi, eğitim, dil okulu ve Erasmus amaçlı olarak gitmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

BULGARİSTAN EVLİLİK VİZESİ
Bulgaristan Evlilik Vizesi

Bir Bulgar vatandaşı ile arasında evlilik bağı bulunan Türk vatandaşları bu vize türüne başvuru yapabilirler.

BULGARİSTAN D TİPİ VİZE
Bulgaristan D Tipi Vizesi

Bulgaristan D Tipi Vize, Bulgaristan’da 90 günden uzun süreli ikamet edecek kişiler için düzenlenen uzun dönemli vize türüdür.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Seyahat amacına uygun olarak doldurulmalıdır. Başvuru sahibi seyahat amacına uygun olan vize türünü ve seyahat tarihlerini doğru yazmalıdır. Vize başvuruları sunulan evraklar çerçevesinde değerlendirileceği için yapılacak herhangi bir yanlış işlem vize sonucunuzu olumsuz etkileyebilir.

Bulgaristan ziyaretiniz için alacağınız Bulgaristan Vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilememektedir. Bulgaristan, Avrupa Birliği ülkesi ancak henüz Schengen işbirliğine dahil değil. Bundan dolayı bu vize ile sadece Bulgaristan’a seyahat edilebilir.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın