Bulgaristan Diğer Vize Türleri

Bu sayfamızda, Bulgaristan Diğer Vize türleri hakkında ihtiyacınız olacak her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz. Bulgaristan Diğer vize türleri nelerdir? Firma Temsilciliği, Medya Temsilcisi, Bulgaristan Eş Vizesi, Dış Yatırım Vizesi, Bulgaristan Emeklilik Vizesi, Özel Koruma Vizesi, EEA Vizesi Bulgaristan Diğer vize türleri arasındadır. Bulgaristan Diğer vize türleri başvurusu işlemlerinin her aşamasında Ligarba Turizm Schengen Vize Ekibi her zaman desteğe hazırdır.

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceğiniz kapsamlı bir sayfadır. Firma Temsilciliği vizesi başvurusu için gerekli evraklar, doldurulması gereken başvuru formu, fotoğraf özellikleri, randevu alma, başvurunun nasıl ve nereye yapılacağı, vize harç ve başvuru ücreti gibi bilinmesi gereken pek çok bilgi yer almaktadır.

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi, yabancı bir şirket tarafından Bulgaristan’da şirket temsilcisi olarak görevlendirilen bireyler için düzenlenen vize türüdür. Bulgaristan’da şirket temsilciliği oluşturabilecek şirket kategorileri aşağıda verilmiştir:

 • Limited şirketler
 • Anonim şirketler
 • Şahıs şirketleri

Türkiye’de şirketler ürün ve hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmak için Bulgaristan’da temsilcilik açabilirler. Temsilcilik oluşturulacak şirketin ticari ve yasal geçerliliğini kanıtlayıcı belgeler sunmak Bulgaristan Şirket Temsilciliği Vizesi başvurularında oldukça önemlidir.

Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi için gerekli evrakların listesi :

 • Sicil Tasdiknamesi
 • Oda Sicil Kaydı Sureti/ Şirket Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesi İlanları
 • Şirket yönetim kurulu ile alınan “temsilcilik açma” kararının noter onaylı belgeleri
 • Vize başvurusu gerçekleştirecek çalışanlara şirket tarafından sağlanan vekaletname
 • Bulgaristan’da açılacak temsilciliği yönetecek kişinin imza beyannamesi
 • Sabıka Kaydı: E devlet sisteminden alınabilir
 • Nüfus Kayıt Örneği: E devlet sisteminden alınabilir.
 • 2 adet güncel Bulgaristan vizesi fotoğrafı: 35 mm genişliğinde ve 45 mm yüksekliğinde biometrik ölçüde olmalıdır.
 • Bulgaristan Firma Temsilciliği Vizesi başvuru formu
 • Pasaport fotokopisi ve varsa eski pasaportlar
Bulgaristan Diğer Vize Türleri

Bulgaristan Eş Vizesi

Bulgaristan eş vizesi, Bulgaristan’da ikamet eden Avrupa Birliği vatandaşı ya da Bulgar vatandaşı olan resmi nikahlı eşin yanına gidebilmek için alınması gereken Bulgaristan D tipi vize türüdür.

Bulgaristan Medya Temsilcisi Vizesi

Bulgaristan medya temsilcisi vizesi, diğer adıyla Bulgaristan gazeteci vizesi yabancı ülkelerin medya mensuplarının Bulgaristan’da bulunan medya mensupları ile akredite olarak çalışmasını sağlayan vize türüdür.

Türkiye Cumhuriyeti medya mensupları gerekli medya kimliklerini ve belgelerini ispatlayarak çeşitli medya ve basın işleri sebebiyle Bulgaristan’a giriş yapabilirler.

Bulgaristan Emeklilik Vizesi

Bulgaristan emeklilik vizesi, yaşam masraflarını karşılayabilecek birikime sahip yabancı uyruklu ve emekli kişilere, Bulgaristan’a seyahat etme ve Bulgaristan’da yaşama hakkı veren vize türüdür.

Emekliliğini belgeler ile ispatlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, emeklilik vizesi kapsamında Bulgaristan’da 90 günden uzun süre ikamet etme hakkına sahip olurlar. Kişilerin Türkiye’de emeklilik hakkını elde etmiş olduklarını ve Bulgaristan’da yaşam masraflarını karşılayabilecek kadar fona sahip olduklarını gösteren belgeler sunmaları gerekir.

Bulgaristan Dış Yatırım Vizesi

Bulgaristan dış yatırım vizesi, Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından belirlenen asgari yatırım tutarını karşılayan yatırımlar yapacak bireyler için düzenlenen vize türüdür.

Bulgaristan’da asgari 1 milyon Leva yani 512 bin Euro miktarında yatırım yapacak kişiler Bulgaristan yatırımcı vizesi kapsamında başvuru gerçekleştirme hakkına sahiptirler.

Bulgaristan Özel Koruma Vizesi

Bulgaristan özel koruma vizesi, zorla çalıştırılan, cinsel istismara uğrayan, ticari saldırıya uğrayan, insan ticaretine karşı korunmaya ihtiyacı olan bireyler için düzenlenen vize türüdür. Özel koruma statüsüne sahip bireylerin Bulgaristan özel koruma vizesi başvuru gerçekleştirme hakkı bulunmaktadır.

Bulgaristan EEA Vizesi

Bulgaristan EEA Vizesi, Avrupa Ekonomik Alanı ülke vatandaşlarının Bulgaristan’a giriş yapmasına imkan tanıyan bir vizedir. Avrupa Ekonomik Alanı ülke vatandaşları, Bulgaristan EEA vizesi ile üye ülkeler içerisinde serbest dolaşım hakkına sahiptirler.

Sıkça sorulan sorular

Bulgaristan Emekliler vizesi için gerekli olan evraklar aşağıda listelenmiştir;

 1. Pasaport: En az 2 yıl geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 2. Biyometrik fotoğraf: 2 adet 35×45 mm ölçüsünde en fazla3 ay içerisinde çekilmiş olmalı.
 3. Adli Sicil Kaydı
 4. Tüm açıklamaları ile beraber olan Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 5. Konaklanacak adres bilgisi
 6. Kira Kontratı
 7. Taahhütname Belgesi
 8. Banka Referans Mektubu: başvuru sahibi adına açılmış herhangi bir Bulgar bankasından  minumum 3000 euro bakiyeyi gösteren hesap banka referans mektubu.

Belgelerin detaylarıyla ilgili yetkili uzman vize ekibimiz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Bulgaristan uzun süreli vize başvuruları için sunulan evraklar detaylı bir şekilde değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirme detaylı yapıldığı için sunulan evraklara göre uzun sürebilmektedir. Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından sonuca bağlanır. Bu değerlendirme süresi bu durumlara bağlı olarak 45-60 gün sürmektedir. Eğer başvuru döneminizde kurum yoğun ise sürenin uzaması ihtimali olabilir. Verilen başvuru takip fişi ile yaptığınız başvurularınızı sorgulayabilirsiniz. Bulgaristan temsilciliğinin değerlendirme süreci içerisinde kişiyi mülakata çağırma ve ek evrak talebinde bulunma hakkı vardır. İstenilen ek evraklar zamanında ilgili birime teslim edilmelidir.

Bulgaristan’da akredite edilmiş olan yabancı ülkenin medya mensupları Bulgaristan Medya Temsilcisi vizesine başvuru yapabilir. Medya Temsilcisi vizesine başvuruda bulunacak kişiler, bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri sunması gerekmektedir.

3 şirket türünün Bulgaristan’da temsilcilik açma hakkı vardır;

 1. Limited şirketler
 2. Anonim şirketler
 3. Şahıs şirketi adı verilen ticari kuruluşlar

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın