Danimarka

DANİMARKA VİZE İŞLEMLERİ

Danimarka, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz. Sayfamızda, Danimarka vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Danimarka Vizesi nasıl alınır? Danimarka vize başvurusu nasıl yapılır? Danimarka vize türleri, vize evrakları nelerdir? Danimarka Vizesi kaç günde çıkar? Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz. 

Danimarka Vize İşlemleri
Danimarka Oturum İşlemleri
Danimarka Vize Form ve Dökümanlar
Danimarka Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

Danimarka Vize Başvuru Formu 

Danimarka Vizesi Başvuru Formu

Danimarka vizesine başvuru için en önemli adım gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Başvuru formu doldurulmadan yapılacak hiçbir Danimarka vize başvurusu kabul edilmemektedir. 

Danimarka Vize Başvuru Formu, başvuru sahibi tarafından İngilizce ya da Danca olarak doldurulabilir. 

Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgiler Danimarka Konsolosluğu vize yetkililerinin sizi tanımasına yönelik olacağından, bu bilgileri belgelerle ispatlamanız istenecektir. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Danimarka vize başvuru formunda yapacağınız usulsüzlükler ülkeye giriş çıkışınızı zorlaştırabilir ve para cezasına çarptırılmanıza neden olabilir.

Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka vizenizin çıkış süresi vize yetkililerinin başvurunuzu değerlendirme sürecine, sizin evraklarınızı hazırlama ve toplama sürenize göre farklılıklar gösterebilir. Danimarka vize başvuruları başvuru tarihinden sonra 7-15 iş günü arasında sonuçlanmaktadır. Bu süreler Danimarka Konsolosluğu’nun yoğunluğuna veya kapalı olduğu tarihlere göre uzayıp kısalabilmektedir. Ayrıca Danimarka vizesine Gaziantep’ten, Antalya’dan, Trabzon’dan veya Bursa’dan yapılacak başvurularda işlem sonuçlanma süresi öngörülen sürelerden daha uzun olabilir.

Danimarka’ya planladığınız tarihte seyahat edebilmeniz için Danimarka vize başvurunuzu seyahat tarihinizden en az 1 ay önce yapmalısınız. Seyahat tarihinizden 15 gün önce yapacağınız vize başvurularınızın yetişmeme olasılığı oldukça yüksektir. Bu süreler Danimarka Konsolosluğu’nun C Tipi vize başvurularıyla ilgili sürelerdir. Danimarka vizesine en erken başvuru yapma süresi ise 90 gündür.  Danimarka Konsolosluğu vize yetkilileri gerekli gördükleri takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir. Bu da vize değerlendirme sürenizin uzamasına neden olacaktır. Böyle durumlarda vizeniz 30-60 iş gününde çıkabilir.

Yabancı pasaport sahiplerinin Danimarka vizesi için Türkiye’den yapacakları başvuruları ortalama 3 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. 

Danimarka Vize Türleri

Danimarka Vize Türleri

Danimarka, 90 günden az olan seyahatler için kısa süreli Schengen vizesi, 90 günden fazla olan seyahatler içinse ‘uzun süreli D vize vermektedir. Danimarka kısa Süreli seyahatler için Schengen vize türleri aşağıdaki gibidir.

  • Danimarka Turistik Vize
  • Danimarka Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi
  • Danimarka Ticari Vize
  • Eğitim / Araştırma Ziyaret Vizesi
  • Kültürel / Spor Ziyaret Vizesi

Danimarka Uzun Süreli vize türleri ise şöyledir:

  • Aile Birleşimi
  • Çalışma
  • Eğitim Vizesi
  • Au-pair

Ülkeye giriş amacınıza uygun olacak şekilde vize türüne başvuru yapmanız önemlidir. 

Danimarka vizeleri pek çok ülke için geçerli olduğu gibi Kısa Süreli ve Uzun Süreli olarak iki ana türe ayrılıyor. 

Kısa süreli vizeler, 90 günü aşmayacak geziler yapılacağı zaman talep edilir. Bunlardan en çok bilinenleri, tatil veya turistik amaçlar için yabancı bir ülkeye gidileceği zaman alınması gereken Turistik Vizesi, bir iş anlaşması yapılacağı durumlarda Ticari Vize ,ülkenin vatandaşı olan veya Oturma İzni bulunan birinin yanına gidileceği durumlarda alınabilecek olan Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi. 

En çok kullanılan bu vize çeşitlerinin dışında Danimarka’daki kısa süreli eğitim ve araştırma görevlerinde veya kültürel, sportif ve konferans gibi etkinliklere gidileceği zaman aynı isimli vizeler de alınabiliyor.   

90 günden fazla sürecek olan Danimarka ziyaretlerinde ise uzun süre konaklama hakkı veren vize türlerinden biri için başvuru yapılmalı. 

Bir akrabanın yanına gitmek istendiğinde Aile Birleşimi Vizesi, ücret kazanılacak bir görevle gidileceğinde Çalışma Vizesi ve ülkede eğitim görülecekse de Öğrenci Vizesi alınması en doğru karar olacaktır.  

Türkiye’den ayrıca Danimarka’nın vize işlemlerinde temsil ettiği üç ülke için de vize başvurusu yapılabiliyor. Bunlardan ilk ikisi İzlanda ve Faroe Adaları… Diğeri ise Danimarka’ya bağlı özerk bir bölge olan Grönland. Bu bölge Danimarka’ya bağlı olunsa da ülkeye girişlerde Schengen Vizesi kullanılamıyor. Ayrıca bir vize alınması gerekiyor.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Danimarka’ya belli amaçlarla gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları eğer Umumi yani bordo pasaport sahibi ise vize almak zorundadır. Diplomatik, Hususi, Hizmet pasaport sahibi vatandaşlar ise 90 gün için vizesiz giriş yapabilir.

Danimarka Schengen vizesi aldıysanız diğer Schengen ülkelerini de bu vize ile ziyaret edebilirsiniz. Ancak En uzun kalacağınız ülke Danimarka ise o ülkenin Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunmanız gerekir.

Danimarka seyahatiniz için seçeceğiniz vize türüne göre Danimarka vize ücretleri değişebilmektedir. Güncel vize ücreti bilgisine ulaşmak için Ligarba Turizm vize uzman ekibi ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın