İsveç

İSVEÇ VİZE İŞLEMLERİ

İsveç vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz. Sayfamızda, İsveç vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. İsveç Vizesi nasıl alınır? İsveç Vizesi için gerekli evraklar, Türleri nelerdir? İsveç Vizesi ücreti nedir? Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz. 

İsveç Vize İşlemleri
İsveç Vize Oturum İşlemleri
İsveç Vizesi Formlar ve Dökümanlar
İsveç Vizesi Sıkça Sorulan Sorular

İsveç vizesi Schengen vizesidir ve Schengen üyesi olan 26 ülke sınırları içinde serbest dolaşım hakkı vermektedir. 

İsveç Vizesi nasıl alınır? Vize ücreti nedir? Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport, yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri İsveç’e yapacakları seyahatlerinde her 180 günde 90 güne kadar Schengen vizesinden muaftır. Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları İsveç’e vize ile seyahat edebileceklerdir. Bütün pasaportların vize bitiş tarihi itibariyle, seyahatten sonra 3 ay daha geçerli olması koşulu vardır. Schengen vizesi ile İsveç’i ziyaret edecek olan misafirlerimiz kısa süreli C tipi vize için başvuru yapıyorlar. Uzun dönem kalacak olanların ise D tipi vize almaları koşulu var. 

İsveç Schengen Vizesi Kategorileri

İsveç Vizesi Türleri

Kısa Süreli Vizeler(C)(90 günden Kısa süreli)

 1. İsveç Turistik Vize 
 2. İsveç Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 3. İsveç İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 4. İsveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 5. İsveç Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 6. İsveç Öğrenci Gezileri için Vize
 7. İsveç Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Uzun Süreli Vizeler(D)(90 günden Uzun Süreli)

 1. Oturum vizesi (D Vize) 
 2. Çalışma vizesi
 3. Eğitim vizesi
 4. Evlilik Vizesi

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

İsveç Vizesi Gerekli Evraklar

İsveç Vizeleri için Genel Evraklar
 1. Başvuru Formu: Vize başvurusu için formun eksiksiz doldurulmuş olması gerekiyor. Eksik evrak veya yanlış doldurulmuş form nedeniyle işlem süresi uzayabiliyor. Ebeveyninin pasaportuna kayıtlı reşit olmayanlar için de ayrıca başvuru formu doldurulması koşulu aranıyor.
 2. Pasaport: Pasaportunuzda vize için en az 2 boş sayfa bulunması isteniyor. Pasaportta yer alan kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopisinin ibraz edilmesi gerekiyor.
 3. Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, 35-40 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerine olmalı. Yüzün fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak kadar, baş ve omuzlar görünüyor şekilde yakın çekim olması gerekiyor. Gözlüklü fotoğraflar kabul edilmiyor.
 4. Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinin tamamı için geçerli, ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da içeren minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortasının yaptırılması gerekiyor. Sigorta detayı için tıklayın.
 5. Uçak-Otel rezervasyonları: Uçak ve otel rezervasyonlarının çıktısını diğer evraklarla birlikte başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Uçak ve otel rezervasyonlarının satın alınması koşulu bulunmuyor.
 6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (güncel ve orijinal olması gereken belge kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)
 7. Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair belgeler:
 8. Banka Hesabı: Son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümünün ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.
 9. Maaş Bordrosu: Son üç ayı gösteren maaş bordrolarının da başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.
 10. Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa seyahate katılmayan ebeveynin noter tasdikli muvafakatnamesinin de dosyaya eklenmesi gerekiyor.
 11. Aşı Kartı: E-Nabız sistemi veya HES uygulaması üzerinden alınmış 2 Doz aşının da detaylarını gösteren Aşı Kartı

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın