Schengen Vizesini Tanıyalım

Schengen Vizesini Tanıyalım

Schengen vizeniz üzerindeki bilgilerin doğru şekilde okunması, Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için önem arz etmektedir. Vize üzerindeki bilgiler, seyahatinizin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, toplam kalabileceğiniz süre, giriş sayısı, ülke, vize tipi, pasaport numarası gibi pek çok bilgi içerir. Bu bilgilere göre seyahatinizi planlamanız hem zaman hem de maddi kayıp yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur. Şimdi Schengen vizesini tanıyalım;

Schengen Vize Ligarba Turizm Vize Tanıtım | Schengen Vizesini Tanıyalım | Ülke | Vize Tipi | Pasaport Numarası | Giriş Sayısı
Schengen Vizesini Tanıyalım

Schengen Vizesinin verildiği ülkeyi belirtir. Almanca / İngilizce / Fransızca şeklinde sıralanır.

Fotoğrafta olduğu gibi DEUTSCHLAND / GERMANY / ALLEMAGNE.

Diğer ülke kodları ise: A – Avusturya / B – Belçika / CH – İsviçre / CZE – Çekya / D – Almanya / DK – Danimarka / E – İspanya / EST – Estonya / F – Fransa / FIN – Finlandiya / GR – Yunanistan / H – Macaristan / I – İtalya / IS – İzlanda / L – Lüksemburg / LT – Litvanya / LVA – Letonya / M – Malta /N – Norveç / NL – Hollanda / P – Portekiz / PL – Polonya / S – İsveç / SK – Slovakya / SVN – Slovenya

Vize Numarası

Vizenin Geçerli Olduğu Ülke ve Bölgeler: Eğer burada «ETATS SCHENGEN» veya «SCHENGEN STATES» yazıyorsa, bütün Schengen ülke ve bölgelerini ziyaret edebilir anlamında gelir.

Bu kısımda bu ibareler yerine herhangi ülke kodları yazıyorsa; mesela «LVA, M, N, NL, P, PL» gibi; bu vize sahibi sadece Litvanya, Malta, Norveç, Hollanda, Portekiz ve Polonya ülkelerini ziyaret edebilir anlamına gelir. 

Vizenin Geçerlilik Başlangıç Tarihi: VOM – FROM – DU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen’e giriş yapabilirsiniz. Vize başlangıç tarihinden önce giriş yapamazsınız. 

Vizenin Geçerlilik Bitiş Tarihi: BIS – UNTIL – AU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen ülkesi veya bölgesinden çıkış yapmanız gerekir. 

Vize Tipi: ARTS DES VISUMS – TYPE OF VISA – TYPE DE VISA kelimelerinin karşısına yazılmış olan kodlar almış olduğunuz vizenin türünü belirtir.  

  «A» : Bu tip vize, Airport Visa – Hava limanı vizesidir. Bu vize türü, hava limanının uluslararası kısma geçisine müsaade etmez.

                «C» : Kısa dönem vize türü olup, kişiye 3 aydan fazla Schengen bölgesinde kalmasına müsade etmez.

               «D» : Uzun süreli vize türü olup, kişi 3 aydan fazla Schengen bölgesine kalmasına müsade eder. 

Pasaport Numarası : REISEPASS NR. – PASSPORT NO – PASSEPORT NO karşısında yazan numara kişinin pasaport numarasını gösterir.

Vizenin Verildiği Yer : AUSGESTELLT IN. – ISSUED IN – DELIVRE A karşısında yazan yer adı, vizenin verildiği Büyükelçilik veya Konsolosluğun bulunduğu ilin adıdır. 

Soyadı Adı : NAME VORNAME – SURNAME NAME – NOM PRENOM yazan kısmın karşısında kişinin SOYADI ADI yazılmaktadır. 

Kalma Süresi : DAUER DES AUFENTHALTS – DURATION OF STAY – DUREE DE SEJOUR karşısında yazan kısmın karşısında kişinin toplam olarak Schengen bölgesinde vize geçerlilik süresi içerisinde kalabileceği maksimum süreyi belirtir. 

Uyarı : Maksimum kalma süresinin aşılması durumunda, daha sonraki vize başvuru süreci 30 – 60 gün arasında uzayabileceği gibi, süre aşım sayısına bağlı olarak 2 ile 5 yıl arası Schengen vizesinden men alınabilir.

Giriş Sayısı : ANZAHL DER EINREISEN – NUMBER OF ENTRIES – NOMBRE D ENTRESS karşısında yazan kısım kişinin Schengen bölgesine girebileceği sayıyı gösterir. 

«MULT» Çok girişli vize tipini

«1» Tek girişli vize tipini

«2»Çift girişli vize tipini belirtir.

Vize Veriliş Tarihi : AM – ON – LE karşısında yazan kısım vizenin verildiği tarihi gösterir. 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Emre
| Şub 13, 2023

Merhaba,

Bende 3. kisim icin Deutschland yaziyor sadece. Ancak vize tipim D tipi vize. Bu durumda diger AB ulkelerine seyahat hakkim yok sanirim degil mi?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 13, 2023

Merhaba,

Detaylı bilgilendirme Mail yoluyla yapılmıştır.

Saygılarımla


Kemal
| Nis 4, 2023

Danimarka vizemde 11. Kısımda 01 yazıyor. Yani tek girişli vize tipi. Vizem Şengen vizesi olarak çıktı. Danimarka’ya girdikten sonra Şengen ülkelerinde (Hollanda Almanya Belçika) seyahat edip tekrar Danimarka dönebiliyor muyum? Yoksa tek giriş vizesi olduğu için sorun yaşar mıyım?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Nis 5, 2023

Merhaba;

Araba veya tren ile yolculuk yapıldığı takdirde Danimarka girişinizden sonra diğer avrupa ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Ancak Danimarka’dan uçak ile çıkış yaparsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Saygılarımızla


Basak
| May 25, 2023

Merhaba,
Benim vizemde 3.kısımda Espana yazıyor sadece fakat vizem C tipi vize. Bu durumda ilk önce İspanyaya girdikten sonra İspanyadan diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor muyum ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| May 26, 2023

Merhaba,

Schengen vizenizde “Number of Entries” Kısmında “Multi” yazıyor ise vizeniz çok girişli demektir ve İspanya girişinden sonra diğer Schengen ülkerine vize süresi kapsamında giriş çıkış yapabilirsiniz.
Saygılarımızla


sinan
| May 31, 2023

Selamlar; Türkiye’den Polonya’ya kara yolu ile gedeceğim. Vizem onaylandı lakin başvuruda multi vize işaretledim pasaporta tek girişli 01 vize şeklinde verilmiş. Sormak istediğim şu; Yolculuğum kara yolu ile olacağı için Bulgaristan’dan giriş yaparak sıra ile Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Çekya ve Polonya’ya giriş yapacağım. Dönüşümde de aynı ülkelerden geçeceğim. Tek girişli olması sorun yaratır mı.?


Ligarba Çözüm Merkezi
| May 31, 2023

Merhaba,

Her defasında karayolu gümrüklerinden geçiş yaparak ülkelere giriş yapacağınız için vizenizin multi vize olması gerekmektedir.
1 giriş ile polonyaya direk uçuş yapabilir ve gümrüklerden geçmeyecek şekilde schengen ülkelerine giriş yapabilir ve polonyadan çıkış yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımızla