fbpx
logo
Ligarba Turizm Seyahat Acentası; 1994 yılında İstanbul Harbiye’de kurulmuş 2782 Belge numaralı A grubu seyahat acentasıdır. Ligarba Turizm 2011 yılında IATA'ya üye olmuştur.
20 Yılı aşkın süredir Çin Vizesi konusunda Türkiye'nin uzman seyahat acentasıdır.

Schengen Vizeleri başvurularının yapıldığı yetkili vize başvuru merkezi olan VFS , IDATA , Kosmos , As Vize gibi vize merkezi yetkili acentasıdır.

Uçak Bileti, Otel Rezervasyonları, Yurt dışı Kültür ve Fuar Turları, MICE, Incentive turlar düzenlemektedir.
Ligarba Turizm bir Türk Çin Kültür Derneği kuruluşudur.
+902122917373
info@ligarbatravel.com
Bizi Takip Edin:
0850 888 89 88
Top
 

SCHENGEN VİZESİNİ TANIYALIM

Schengen vizeniz üzerindeki bilgilerin doğru şekilde okunması, Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için önem arz etmektedir. Vize üzerindeki bilgiler, seyahatinizin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, toplam kalabileceğiniz süre,giriş sayısı gibi pek çok bilgi içerir. Bu bilgilere göre seyahatinizi planlamanız hem zaman hem de maddi kayıp yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Vize üzerindeki bilgiler Almanca, İngilizce ve Fransızca olarak yazılmıştır.

Schengen Vizesinin verildiği ülkeyi belirtir. Almanca / İngilizce / Fransızca şeklinde sıralanır.

Fotoğrafta olduğu gibi DEUTSCHLAND / GERMANY / ALLEMAGNE.

Diğer ülke kodları ise: A – Avusturya / B – Belçika / CH – İsviçre / CZE – Çekya / D – Almanya / DK – Danimarka / E – İspanya / EST – Estonya / F – Fransa / FIN – Finlandiya / GR – Yunanistan / H – Macaristan / I – İtalya / IS – İzlanda / L – Lüksemburg / LT – Litvanya / LVA – Letonya / M – Malta /N – Norveç / NL – Hollanda / P – Portekiz / PL – Polonya / S – İsveç / SK – Slovakya / SVN – Slovenya

Vize Numarası

Vizenin Geçerli Olduğu Ülke ve Bölgeler: Eğer burada «ETATS SCHENGEN» veya «SCHENGEN STATES» yazıyorsa, bütün Schengen ülke ve bölgelerini ziyaret edebilir anlamında gelir.

Bu kısımda bu ibareler yerine herhangi ülke kodları yazıyorsa; mesela «LVA, M, N, NL, P, PL» gibi; bu vize sahibi sadece Litvanya, Malta, Norveç, Hollanda, Portekiz ve Polonya ülkelerini ziyaret edebilir anlamına gelir. 

Vizenin Geçerlilik Başlangıç Tarihi: VOM – FROM – DU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen’e giriş yapabilirsiniz. Vize başlangıç tarihinden önce giriş yapamazsınız. 

Vizenin Geçerlilik Bitiş Tarihi: BIS – UNTIL – AU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen ülkesi veya bölgesinden çıkış yapmanız gerekir. 

Vize Tipi: ARTS DES VISUMS – TYPE OF VISA – TYPE DE VISA kelimelerinin karşısına yazılmış olan kodlar almış olduğunuz vizenin türünü belirtir.  

  «A» : Bu tip vize, Airport Visa – Hava limanı vizesidir. Bu vize türü, hava limanının uluslararası kısma geçisine müsaade etmez.

                «C» : Kısa dönem vize türü olup, kişiye 3 aydan fazla Schengen bölgesinde kalmasına müsade etmez.

               «D» : Uzun süreli vize türü olup, kişi 3 aydan fazla Schengen bölgesine kalmasına müsade eder. 

Pasaport Numarası : REISEPASS NR. – PASSPORT NO – PASSEPORT NO karşısında yazan numara kişinin pasaport numarasını gösterir.

Vizenin Verildiği Yer : AUSGESTELLT IN. – ISSUED IN – DELIVRE A karşısında yazan yer adı, vizenin verildiği Büyükelçilik veya Konsolosluğun bulunduğu ilin adıdır. 

Soyadı Adı : NAME VORNAME – SURNAME NAME – NOM PRENOM yazan kısmın karşısında kişinin SOYADI ADI yazılmaktadır. 

Kalma Süresi : DAUER DES AUFENTHALTS – DURATION OF STAY – DUREE DE SEJOUR karşısında yazan kısmın karşısında kişinin toplam olarak Schengen bölgesinde vize geçerlilik süresi içerisinde kalabileceği maksimum süreyi belirtir. 

Uyarı : Maksimum kalma süresinin aşılması durumunda, daha sonraki vize başvuru süreci 30 – 60 gün arasında uzayabileceği gibi, süre aşım sayısına bağlı olarak 2 ile 5 yıl arası Schengen vizesinden men alınabilir.

Giriş Sayısı : ANZAHL DER EINREISEN – NUMBER OF ENTRIES – NOMBRE D ENTRESS karşısında yazan kısım kişinin Schengen bölgesine girebileceği sayıyı gösterir. 

 

«MULT» Çok girişli vize tipini

«1» Tek girişli vize tipini

«2»Çift girişli vize tipini belirtir.

Vize Veriliş Tarihi : AM – ON – LE karşısında yazan kısım vizenin verildiği tarihi gösterir. 

 

Leave a Reply:

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.