Schengen Vizesini Tanıyalım

Schengen Vizesini Tanıyalım

Schengen vizeniz üzerindeki bilgilerin doğru şekilde okunması, Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi için önem arz etmektedir. Vize üzerindeki bilgiler, seyahatinizin başlangıç tarihi, bitiş tarihi, toplam kalabileceğiniz süre, giriş sayısı, ülke, vize tipi, pasaport numarası gibi pek çok bilgi içerir. Bu bilgilere göre seyahatinizi planlamanız hem zaman hem de maddi kayıp yaşamadan seyahatinizi gerçekleştirmenize yardımcı olur.

Dilerseniz bilgi ve destek için ofisimizi arayabilirsiniz: +90 212 291 73 73

Şimdi Schengen vizesini tanıyalım;

Schengen Vize Ligarba Turizm Vize Tanıtım | Schengen Vizesini Tanıyalım | Ülke | Vize Tipi | Pasaport Numarası | Giriş Sayısı
Schengen Vizesini Tanıyalım

Schengen Vizesinin verildiği ülkeyi belirtir. Almanca / İngilizce / Fransızca şeklinde sıralanır.

Fotoğrafta olduğu gibi DEUTSCHLAND / GERMANY / ALLEMAGNE.

Diğer ülke kodları ise: A – Avusturya / B – Belçika / CH – İsviçre / CZE – Çekya / D – Almanya / DK – Danimarka / E – İspanya / EST – Estonya / F – Fransa / FIN – Finlandiya / GR – Yunanistan / H – Macaristan / I – İtalya / IS – İzlanda / L – Lüksemburg / LT – Litvanya / LVA – Letonya / M – Malta /N – Norveç / NL – Hollanda / P – Portekiz / PL – Polonya / S – İsveç / SK – Slovakya / SVN – Slovenya

Vize Numarası

Vizenin Geçerli Olduğu Ülke ve Bölgeler: Eğer burada «ETATS SCHENGEN» veya «SCHENGEN STATES» yazıyorsa, bütün Schengen ülke ve bölgelerini ziyaret edebilir anlamında gelir.

Bu kısımda bu ibareler yerine herhangi ülke kodları yazıyorsa; mesela «LVA, M, N, NL, P, PL» gibi; bu vize sahibi sadece Litvanya, Malta, Norveç, Hollanda, Portekiz ve Polonya ülkelerini ziyaret edebilir anlamına gelir. 

Vizenin Geçerlilik Başlangıç Tarihi: VOM – FROM – DU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen’e giriş yapabilirsiniz. Vize başlangıç tarihinden önce giriş yapamazsınız. 

Vizenin Geçerlilik Bitiş Tarihi: BIS – UNTIL – AU kelimelerinin karşısına yazılmış olan tarih itibari ile Schengen ülkesi veya bölgesinden çıkış yapmanız gerekir. 

Vize Tipi: ARTS DES VISUMS – TYPE OF VISA – TYPE DE VISA kelimelerinin karşısına yazılmış olan kodlar almış olduğunuz vizenin türünü belirtir.  

  «A» : Bu tip vize, Airport Visa – Hava limanı vizesidir. Bu vize türü, hava limanının uluslararası kısma geçisine müsaade etmez.

                «C» : Kısa dönem vize türü olup, kişiye 3 aydan fazla Schengen bölgesinde kalmasına müsade etmez.

               «D» : Uzun süreli vize türü olup, kişi 3 aydan fazla Schengen bölgesine kalmasına müsade eder. 

Pasaport Numarası : REISEPASS NR. – PASSPORT NO – PASSEPORT NO karşısında yazan numara kişinin pasaport numarasını gösterir.

Vizenin Verildiği Yer : AUSGESTELLT IN. – ISSUED IN – DELIVRE A karşısında yazan yer adı, vizenin verildiği Büyükelçilik veya Konsolosluğun bulunduğu ilin adıdır. 

Soyadı Adı : NAME VORNAME – SURNAME NAME – NOM PRENOM yazan kısmın karşısında kişinin SOYADI ADI yazılmaktadır. 

Kalma Süresi : DAUER DES AUFENTHALTS – DURATION OF STAY – DUREE DE SEJOUR karşısında yazan kısmın karşısında kişinin toplam olarak Schengen bölgesinde vize geçerlilik süresi içerisinde kalabileceği maksimum süreyi belirtir. 

Uyarı : Maksimum kalma süresinin aşılması durumunda, daha sonraki vize başvuru süreci 30 – 60 gün arasında uzayabileceği gibi, süre aşım sayısına bağlı olarak 2 ile 5 yıl arası Schengen vizesinden men alınabilir.

Giriş Sayısı : ANZAHL DER EINREISEN – NUMBER OF ENTRIES – NOMBRE D ENTRESS karşısında yazan kısım kişinin Schengen bölgesine girebileceği sayıyı gösterir. 

«MULT» Çok girişli vize tipini

«1» Tek girişli vize tipini

«2»Çift girişli vize tipini belirtir.

Vize Veriliş Tarihi : AM – ON – LE karşısında yazan kısım vizenin verildiği tarihi gösterir. 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Emre
| Şub 13, 2023

Merhaba,

Bende 3. kisim icin Deutschland yaziyor sadece. Ancak vize tipim D tipi vize. Bu durumda diger AB ulkelerine seyahat hakkim yok sanirim degil mi?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Şub 13, 2023

Merhaba,

Detaylı bilgilendirme Mail yoluyla yapılmıştır.

Saygılarımla


Kemal
| Nis 4, 2023

Danimarka vizemde 11. Kısımda 01 yazıyor. Yani tek girişli vize tipi. Vizem Şengen vizesi olarak çıktı. Danimarka’ya girdikten sonra Şengen ülkelerinde (Hollanda Almanya Belçika) seyahat edip tekrar Danimarka dönebiliyor muyum? Yoksa tek giriş vizesi olduğu için sorun yaşar mıyım?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Nis 5, 2023

Merhaba;

Araba veya tren ile yolculuk yapıldığı takdirde Danimarka girişinizden sonra diğer avrupa ülkelerine giriş yapabilirsiniz. Ancak Danimarka’dan uçak ile çıkış yaparsanız sorun yaşayabilirsiniz.

Saygılarımızla


Basak
| May 25, 2023

Merhaba,
Benim vizemde 3.kısımda Espana yazıyor sadece fakat vizem C tipi vize. Bu durumda ilk önce İspanyaya girdikten sonra İspanyadan diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor muyum ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| May 26, 2023

Merhaba,

Schengen vizenizde “Number of Entries” Kısmında “Multi” yazıyor ise vizeniz çok girişli demektir ve İspanya girişinden sonra diğer Schengen ülkerine vize süresi kapsamında giriş çıkış yapabilirsiniz.
Saygılarımızla


sinan
| May 31, 2023

Selamlar; Türkiye’den Polonya’ya kara yolu ile gedeceğim. Vizem onaylandı lakin başvuruda multi vize işaretledim pasaporta tek girişli 01 vize şeklinde verilmiş. Sormak istediğim şu; Yolculuğum kara yolu ile olacağı için Bulgaristan’dan giriş yaparak sıra ile Sırbistan, Macaristan, Slovakya, Çekya ve Polonya’ya giriş yapacağım. Dönüşümde de aynı ülkelerden geçeceğim. Tek girişli olması sorun yaratır mı.?


Ligarba Çözüm Merkezi
| May 31, 2023

Merhaba,

Her defasında karayolu gümrüklerinden geçiş yaparak ülkelere giriş yapacağınız için vizenizin multi vize olması gerekmektedir.
1 giriş ile polonyaya direk uçuş yapabilir ve gümrüklerden geçmeyecek şekilde schengen ülkelerine giriş yapabilir ve polonyadan çıkış yapmanız gerekmektedir.

Saygılarımızla


Ayben
| Haz 2, 2023

Merhaba, Yunanistan Multi girişli Schengen Vizesi ile , Yunanistan’a giriş çıkış yaptıktan 1 hafta sonra direkt İspanya’ya gidebilir miyim ?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Haz 2, 2023

Merhaba,

Multi Schengen vizeniz ile Vize aldığınız ülkeye giriş yaptıktan sonra geçerli olan seyahat tarihi boyunca diğer schengen ülkelerine giriş çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Naile çetin
| Haz 7, 2023

Merhaba
Polonya vizemde c tipi ve 90 gün yazıyor ama giriş ve çıkış tarihim 6 ay olacak şekilde gözüküyor. Bu ne anlama geliyor


Ligarba Çözüm Merkezi
| Haz 7, 2023

Merhaba Naile Hanım,

6 ay verilen tarih aralığında maksimum 90 gün kalış yapabileceğiniz demektir.
6 ay verilen vizede 6 ay konaklama yapamazsınız.

Saygılarımızla


adem elmas
| Haz 8, 2023

Merhaba, schengen vizem çıktı. vizeme baktığımda sağ alt tarafta KARADENİZ ibaresi yazıyor. o kısmı anlamadım. bu konuda bilgi aydınlatabilir misiniz?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Haz 8, 2023

Merhaba Adem Bey,

Vize görüntünüzü aşağıda detayları verilen email adresimize iletebilir misiniz?
info@ligarbatravel.com

Saygılarımızla


Fatma
| Tem 11, 2023

İyi günler pasaportumda NUMBER OF ENTRIES yazan yerde sadace M yaziyor çoklu giriş anlamına mı geliyor.


ligarbatravela
| Tem 11, 2023

Merhabalar, hangi ülke vizesi olduğunu yazmamışsınız fakat genel olarak vizeler üzerindeki MULT , M , gibi ifadeler çoklu girişi ( Multiple) ifade eder.


Burhan
| Tem 28, 2023

Ben D tipi çalışma vize başvurusu yaptım 1 ay 10 gün oldu ne zaman sonuçlanır bilgi verirmisiniz


Ligarba Çözüm Merkezi
| Tem 28, 2023

Merhaba,

Konsolosluklar yoğunluklarına göre 5 ile 10 hafta sürebileceğini iletiyorlar.
Başvuru yaptığınız aracaı kurumdan ya da konsolosluktan bilgi alabilirsiniz.

Saygılarımızla


Umut Aslan
| Eki 16, 2023

Merhabalar iyi günler. Soracağım soru şudur 6 aylık multi C tipi vizem mevcut ve otel 3 aylığına (Hollanda) curacao ülkesine çalışmaya gönderiyor ben de 3 ay çalışıp, çıkmam gerekiyor schengen bölgesinden. Tekrardan girip 3 ay kalma hakkına sahibim fakat 2 ci girişimde her hangi bir otelden rezervasyon yapmadan evrak hazırlamadan hollanda ya sıkıntısız girebilir miyim? Sadece pasaportum la birlikte? Şimdiden teşekkür ederim. Son olarak 1 ci çıkışım da schengen bölgesine girmek için tekrardan türkiye de kaç gün beklemek gerekiyor yoksa hemen hollanda ya tekrardan girebilir miyim?


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 17, 2023

Merhaba Umut Bey,

Her ülkeye girişinizde Pasaportunuz kontrol edilirken otel ve uçak rezervasyonlarınızı görmek isterler bu yüzden lütfen rezervasyonlarınızı hazırlayın.
Schengen vizenizde ki kalış süresini aşmamanız gerektiğini ayrıca vurgulamak isteriz.
Giriş çıkış yapılırken türkiyede kalınması gereken belirli bir süre yoktur hemen giriş hemen çıkış yapabilirsiniz.

Saygılarımızla


Burhan
| Eki 28, 2023

Dün vize sonucum geldi fakat pasaporta hiç birşey işlenmemiş ve pasaportun üzerinde mülakat yeri ve saati var ama tarih yok ve 6 sayfa birşeyler gelmiş bu ne demek oluyor yardımcı olursanız sevinirim


Ligarba Çözüm Merkezi
| Eki 31, 2023

Merhaba Burhan Bey,

Genelde vize pasaporta işlenmemiş ise ve 6 sayfalık bir kağıt verildiyse bu vize sonucunuzun red olduğu anlamına gelir.
Mülakat saati ve yeri tam olarak nerede yazıyor bizlere email iletebilir misiniz?
vize@ligarbatravel.com.

Saygılarımızla


Burak
| Kas 4, 2023

Çok faydalı bir paylaşım, teşekkürler.


Tahir Himmetli
| Kas 24, 2023

Merhaba,Ben Tahir benim 90 günlük multi Şengen vizem var vizemin başlangıç tarihi 22/11/2022 bitiş tarihi 24/11/2023 ,1 yıllık ama ben son 6 ayda toplam 30,35 gün kalmışım vizem devam eder mi?acaba hesaplama motoru dan bakınca daha 60 gün kalabilirsiniz diyor selamlar


Ligarba Çözüm Merkezi
| Kas 24, 2023

Merhaba Tahir Bey,
Yıllık Multi giriş vizenizde 90 gün kalış hakkınız var.
35 gün kalış hakkınızı kullandiysaniz 55 gün daha kalış hakkınız var demektir.

Saygılarımızla


Bizi Arayın