Çek Cumhuriyeti Vize İşlemleri

ÇEK CUMHURİYETİ VİZE TÜRLERİ

Çek Cumhuriyeti Vize işlemleri ve başvuruları doğrudan Çek Cumhuriyeti Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Başvurular Almanya hükümetinin yetki vermiş olduğu vize başvuru merkezlerine ve yetkili seyahat acentalarına yapılmaktadır. Ligarba Turizm Çekya vize başvurularında yetkili seyahat acentasıdır. Seyahat amacına bağlı olarak farklı türlerde Çekya vizesi bulunmaktadır. Ana kategori olarak Çekya kısa süreli Vize, ve Çekya Uzun süreli vize türleri diye ikiye ayırmak uygun olacaktır. 

KISA SÜRELİ VİZE TÜRLERİ

SCHENGEN VİZE ÇEŞİTLERİ

Vizesi 90 günden kısa süreli vizelerdir. Bu vizeler; Çek Cumhuriyeti Turistik Vizesi; Kültürel gezi, festival, konser gibi aktivitelere katılım için gereken vizedir. Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi; Çek Cumhuriyeti’nden transit geçecek yolcuların alması gereken izin belgesidir. Çek Cumhuriyeti Ticari ve Fuar Vizesi; Kısa süreli şirketler arası ziyaret ve ortaklıklar için görüşme yapmak için ihtiyaç olan vizedir. Bu vize türüne aynı zamanda Schengen Vizesi ( C ) tipi vize de denir.

ÇEK CUMHURİYETİ TURİSTİK VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Turist Vizesi

Çekya’ya turistik amaçlı seyahat, gezi yapmak için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 

ÇEK CUMHURİYETİ TİCARİ VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Ticari Vizesi

Çekya’ya ticaret yapmak, fuar ziyaretinde bulunmak amaçlı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gerekli vize türüdür.

ÇEK CUMHURİYETİ TRANSİT VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Transit Vizesi

Çekya üzerinden Schengen bölgesi içinde olmayan herhangi bir 3. ülkeye yapılan aktarmalı seyahatlerde alınması gereken vize türüdür.

ÇEK CUMHURİYETİ ZİYARET VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Aile Ziyaret Vizesi

Çekya’ya bulunan aile, akraba veya arkadaş tarafından davet edilmiş kişilerin, sahip oldukları davet mektupları ile beraber başvuru yapabilecekleri vize türüdür.

ÇEK CUMHURİYETİ ŞOFÖR VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi

Uluslararası kara yolu taşımacılığı yapan nakliye firmalarının, Çekya’ya nakliye yapacak araçlarını kullanacak olan şoförleri için almaları gereken vize türüdür.

UZUN SÜRELİ VİZE TÜRLERİ

ULUSAL ( D TİPİ) VİZE TÜRLERİ

Çekya’ya 90 günden daha uzun ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türleri Ulusal Vize olarak adlandırılır ve D Tipi vize olarak bilinir. 3 aydan uzun sürecek, eğitim, Erasmus, Staj, Aile Birleşimi, Yatırım ve Çalışma gibi vize türleri Ulusal vize olarak değerlendirilir.

ÇEK CUMHURİYETİ AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Aile Birleşim Vizesi

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; Çekya’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmek; veya Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşından küçük olan çocuklarını yanlarına almak için başvuru yapılması gerekli olan vize türüdür.

ÇEK CUMHURİYETİ ÖĞRENCİ VİZESİ
Çek Cumhuriyeti Öğrenci Vizesi

Çekya’ya gezi amaçlı olarak gitmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Çek Cumhuriyeti‘ne gitmek için ilk olarak diplomatik temsilciliklerden randevu alınmalıdır. Seyahat amacınızı belirledikten sonra seyahat amacınıza göre olan vize türü seçilir ve o vize türüne ait gerekli tüm evraklar eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanır. Ardından Çekya İstanbul Başkonsolosluğu veya Çekya Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapılır.

Vize işlemlerinizi başlatıp evraklarınızı telim ettikten sonra yaklaşık olarak 15-20 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Seçilen vize türüne göre, evraklarınızın durumuna ve Konsoloslukların yoğunluğuna göre bu süre uzayabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak vize işlemlerinizi seyahatinize göre erken bir zamanda başlatmanız tavsiye edilir.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın