Fransa Vize İşlemleri

FRANSA VİZE TÜRLERİ

Fransa Schengen vize çeşitleri nelerdir? Fransa vize türleri, D Tipi vizeler hakkında detaylara sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Fransa Vize işlemleri ve başvurusu doğrudan Fransa Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Başvurular Fransa hükümetinin yetki vermiş olduğu vize başvuru merkezlerine ve yetkili seyahat acentalarına yapılmaktadır. Ligarba Turizm Fransa vize başvurularında yetkili seyahat acentasıdır.

Seyahat amacına bağlı olarak farklı türlerde Fransa vizesi bulunmaktadır. Ana kategori olarak kısa süreli Fransa Vizesi, ve Uzun süreli Fransa vizesi diye ikiye ayırmak uygun olacaktır. 

KISA SÜRELİ VİZE TÜRLERİ

FRANSA SCHENGEN VİZE ÇEŞİTLERİ

Fransa’ya 90 günden daha kısa ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Turistik amaçlı ziyaretler, fuar veya iş gezileri, ticari görüşme ve toplantılar, arkadaş, aile veya yakın ziyaretleri, kültür veya spor amaçlı organizasyonlar ve etkinlikler, kısa süreli staj gibi amaçlarla yapılan seyahatlerde başvurulması gerekli olan vize türüdür. Bu vize türüne aynı zamanda Schengen Vizesi ( C ) tipi vize de denir.

FRANSA TURİSTİK VİZESİ
Fransa Turistik Vizesi

Fransa’ya turistik amaçlı seyahat, gezi yapmak için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 

FRANSA TİCARİ VİZESİ
Fransa Ticari Vize

Fransa’ya ticaret yapmak, fuar ziyaretinde bulunmak amaçlı olarak seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gerekli vize türüdür.

FRANSA TRANSİT VİZESİ
Fransa Transit Vizesi

Fransa üzerinden Schengen bölgesi içinde olmayan herhangi bir 3. ülkeye yapılan aktarmalı seyahatlerde alınması gereken vize türüdür.

FRANSA ZİYARET VİZESİ

Fransa’ya bulunan aile, akraba veya arkadaş tarafından davet edilmiş kişilerin, sahip oldukları davet mektupları ile beraber başvuru yapabilecekleri vize türüdür.

FRANSA ŞOFÖR VİZESİ
Fransa Şoför Vizesi

Uluslararası kara yolu taşımacılığı yapan nakliye firmalarının, Fransa’ya nakliye yapacak araçlarını kullanacak olan şoförleri için almaları gereken vize türüdür.

FRANSA GEMİCİ VİZESİ
Fransa Gemici Vizesi

Fransa’ya gemici deniz yolu ile ticari amaçlı seyahat edecek, mesleği denizci veya gemici olan kişilerin alması gereken vize türüdür.

UZUN SÜRELİ VİZE TÜRLERİ

ULUSAL ( D TİPİ) VİZE TÜRLERİ

Fransa’ya 90 günden daha uzun ziyaretler için alınması gereken vize türüdür. Bu vize türleri Ulusal Vize olarak adlandırılır ve D Tipi vize olarak bilinir. 3 aydan uzun sürecek, eğitim, Erasmus, Staj, Aile Birleşimi, Yatırım ve Çalışma gibi vize türleri Ulusal vize olarak değerlendirilir.

FRANSA AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ
Fransa Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; Fransa’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmek; veya Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşından küçük olan çocuklarını yanlarına almak için başvuru yapılması gerekli olan vize türüdür.

FRANSA ÖĞRENCİ VİZESİ
Fransa Uzun Dönem Öğrenci Vizesi

Fransa’ya gezi amaçlı olarak gitmek isteyen öğrencilerin başvurması gereken vize türüdür.

FRANSA ÇALIŞMA VİZESİ
Fransa Çalışma Vizesi

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının; Fransa’da yaşayan eşlerinin veya çocuklarının yanına yerleşmek; veya Türkiye’de yaşayan ve 18 yaşından küçük olan çocuklarını yanlarına almak için başvuru yapılması gerekli olan vize türüdür.

Vizeler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Öncelikle Fransa’ya olan seyahatinizin amacının kesinleştirilmiş olması önemlidir. Seyahat amacınıza göre gerekli evrakları hazırlayarak Fransa Konsolosluğu, Büyükelçiliğine ya da Konsolosluğun yetki verdiği vize başvuru merkezlerine giderek işlemlerinizi başlatmalısınız. Vize başvurunuzun onaylanması kararı Fransa Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından verilir.

Fransa vize randevunuzu aldıktan sonra, işlem süresi başvurunuz için hazırladığınız evrakların tam ve doğru olması, Konsolosluğun istediği şartların yerine getirilmiş olmasıyla alınacak olumlu vize kararı 3-15 iş günü arasında değişiklik göstermektedir.

Fransa vize başvurunuz için hazırladığınız tüm evrakların doğru ve tam olması, aynı zamanda Fransa Konsolosluğu ya da Fransa Büyükelçiliğinin şartlarını yerine getirmeniz durumunda Fransa vizenizi almak kolay olacaktır.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın