Avustralya Vize Reddi

Avustralya Vize Reddi

Avustralya  vizesi için belgelerinizi titizlikle hazırladınız ve sundunuz. Artık yapılacak tek şey vizeyi alıp seyahate başlamak kalmıştır. Fakat vize başvurusunda bulunmak her zaman vizenin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Avustralya vize başvurusunda bulunulduğunda, vizenin onaylanması veya reddedilmesi Avustralya  konsolosluğunun inisiyatifindedir. Konsolosluk vize bölümünün, başvuruda görebileceği herhangi bir eksiklik veya tutarsızlık vizeyi reddetmesi için yeterlidir. Vize başvurusu Avustralya konsolosluğu tarafından reddedildiğinde, pasaportunuz ile beraber vizenin reddedilme sebebini bildiren Vize Talebinin Reddi belgesi verilir. 

Öncelikle şahısların verdiği bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesi gerekmektedir. Daha sonra da planlanan seyahatin amacına uygun olarak gerçekleştirilecek olması konusunda ikna edilmelilerdir. 

Vize başvurularının reddedilmesinde en çok rastlanan sebeplerden birisi istenilen evrakların yanlış hazırlanması ve evraklar hazırlanırken yanlış, yanıltıcı ve ya yalan beyanlarda bulunulmasıdır. Bu durumlarda Avustralya Konsolosluğu vize talep başvurularını doğrudan reddetmektedir.

Ayrıca vize talebinde bulunurken seyahat planınızı da ibraz etmeniz gerekmektedir. Binlerce kilometre uzakta bulunan bir ülkeye plansız programsız seyahat düzenlemeniz Konsolosluk çalışanlarına mantıklı ve makul gelmeyecektir.

O yüzden vize talebinizin amacını net olarak açıklayan ifadeler ve tur planlarınız ile başvurunuzu desteklemelisiniz. Bunun yanı sıra yapmanız gerekenlerden başlıca olanlardan maddi durumunuzun Avustralya’ya düzenleyeceğiniz seyahat süresi boyunca sizin ihtiyaç ve gereksinimlerinizi karşılayacak durumda olduğudur.

Bütün ülkeler bu kritere çok dikkat etmektedirler. Çünkü dünya üzerinde birçok insan turistik amaçlı başladığı seyahatlerini o ülkede kaçak kalarak mülteci olma yöneliminde değiştirmektedir. Bu durum hiçbir ülkenin kabul edeceği bir şey değildir.

Eğer seyahatiniz boyunca sizlere sponsor olmak isteyen kişi, kurum ve ya kuruluşlar var ise onların sponsor olmak istediğini belirten resmi imzalı yazıları ve taleplerini de ibraz etmeniz gerekmektedir.

Maddi ve ekonomik açıdan sizin düzenleyeceğiniz seyahati finanse edebileceklerini gösteren maddi gelir ve gider belgelerini konsolosluk çalışanlarına ibraz etmeniz gerekmektedir. Sponsorunuzun sizin giderlerinizi karşılayabilecek maddi ve ekonomik durumunun olmaması durumunda vize talep başvurunuz reddedilecektir.

Alınan Avustralya Vizesi Ret Kararı sonrası, kişilerin yeniden başvuru yapma hakkı vardır. Ancak kişilere ret gerekçesini iyileştirmek ve koşullarda bir değişiklik yapılması halinde yeniden başvuruda bulunulması tavsiye edilmektedir. Nitekim koşulları aynı olarak yeniden vize başvurusu yapmak, kişinin tekrar ret kararı ile karşılaşma olasılığını yükseltir.

Avustralya Vize Ret Nedenleri

Avustralya Vize Reddi Nedenleri

Avustralya Vize Reddi Genel Sebepler;

  1. Belgelerden Kaynaklı Vize Reddi: Avustralya vize başvurusu sırasında başvurunuz için bir takım belgeler istenmektedir. Belgelerin güncel, orijinal ve eksiksiz olmalıdır. Belgeler internet üzerinden yüklenmelidir. Avustralya vizende en çok ret verilmesinin nedeni belge kaynaklı nedenlerdendir.
  2. Seyahat Sağlık Sigortası: Avustralya seyahatlerinizde, olağan dışı sağlık sorunlarında kullanılması için Seyahat Sağlık Sigortası yapılmalıdır. Seyahat Sağlık Sigortası’nın uluslararası geçerliliği olmalıdır. Ayrıca en az 30.000 Euro teminatı olmalıdır.
  3. Finansal Yetersizlik: Avustralya’ya yapacağınız seyahatlerinizde masraflarınızı karşılamanız gerekmektedir. Seyahat masraflarınızı karşılayabileceğinizi belgeler ile kanıtlamanız gerekmektedir.
  4. Avustralya Güvenliği: Avustralya Hükümeti, Avustralya’ya gelecek olan yabancıların ülke güvenliğini tehlikeye atmasını istememektedir. Büyükelçilik vize başvurularını incelerken bu durumdan şüphelenirse vize reddi alabilirsiniz.

Başvuru Formunun Yanlış Doldurulması

Avustralya vize başvuru formu son derece önemli bir formdur. Bu formun yanlış şekilde doldurulması vize reddinin en büyük nedenidir. İstenilen dilde doldurulmuş olmaması, bilgilerin eksik ve yanlış olması, verilen bilgilerin diğer evraklarla uyuşmaması, vize türünün işaretlenmemiş olması önemli nedenler arasında sayılabilir.

Vize işlemleri sırasında kişilerin kullanması gereken pasaportun mutlaka güncel olması gerekir. Seyahat bitiminden sonra süresinin devam etmesi, boş yaprağının olması gereklidir. Kişiler gerekirse seyahat öncesinden pasaportlarını yenilemelidir. Aksi halde vize reddi kaçınılmazdır.

Vize türü son derece önemlidir. Başvuru formu üzerinde işaretlenmesi gerekli olan bu vize türünde diğer tüm evrakların uygun şekilde hazırlanmış olması gerekir. Aksi halde kişiler vize başvurularından olumsuz sonuç alabilirler. Vize reddi ile karşılaşmak istemeyen kişiler hangi vize türüne başvurmuşlarsa standart evrakların yanında diğer ek evrakları da hazırlamak zorundadırlar.

Avustralya vizesi alacak kişilerin finansal açıdan yeterli olması gerekiyor. Eğer yeterli finansal olanakları yok ise vize almaları zorlaşabiliyor. Banka hesabında yeteri kadar nakit bulunmayan vize reddi alabilirler. Bu nedenle vize işlemlerine başlamadan önce mutlaka konsoloslukların belirlemiş olduğu maddi kriterleri öğrenmelisiniz.

18 yaş altı kişilerin veliden izin kâğıdı yoksa ve başvuru formu velileri tarafından imzalanmamış ise vize reddi alırlar. Bu kişilerin tüm işlemleri velileri ile birlikte yapmaları gerekiyor. Vizenin olumlu sonuçlanmasında veli desteği ve izni şart olan durumlar arasındadır.

Avustralya Vize Reddi İtiraz

Avustralya vize başvurusunda bulunmuş olan kişiler, Avustralya Konsolosluğu tarafından istenen şartların yerine getirilmemesi sonucu Avustralya vize reddi almaktadır. Avustralya vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat amacını kanıtlamaması, sahte ya da eski evrakla başvuru yapması ya da sahte beyanda bulunması durumunda vize reddi almaktadır.

Avustralya vizesi başvurununsa bulunan kişinin başvuru esnasında sunulan belgeleri orijinal, güncel ve geçerliliği devam eder nitelikte sunması gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu’na geçersiz, sahte ya da eski belge sunulması durumunda Avustralya vize başvurunuz reddedilecektir. Bu yüzden Avustralya vize başvurusunda sunulan belgelere dikkat edilmelidir.

Avustralya vize reddi alınmasının diğer bir nedeni seyahat amacının açık bir şekilde ifade edilmemesidir. Kişi başvuru yaptığı Avustralya vize tipinin şartlarını yerine getirmelidir. Örneğin ticari amaçlı olarak Avustralya’ya seyahat ediyorsanız buna uygun davetiye ile başvuru yapmanız gerekmektedir.

Avustralya vizesi reddi almanızı sağlayacak bir diğer neden Avustralya’daki masraflarınızı karşılayacak yeterliliğinizin yani finansal yeterliliğinizin olmamasıdır. Avustralya Konsolosluğu vize başvurusunda banka hesap dökümü istemektedir. Finansal durumunuzu yeterli görmez ise vize başvurunuzu reddedebilir.

Vize başvurunuzun sonucu size bir e posta ile bildirilir. Vize reddi alındıysa nedeni detaylıca anlatılır. Vize başvurunuzun reddedilmesi durumunda buna itiraz edebilirsiniz. Bunun için Avustralya Konsolosluğu’na vize reddi itiraz dilekçesi yazmalısınız. Bu dilekçe ile vize başvurunuzun yanlış değerlendirildiğine dair yetkilileri ikna etmeniz gerekmektedir. Bazı belgeler ile bu dilekçeyi destekleyebilirsiniz. Dilekçeniz ne kadar iyiyse vizenin yeniden değerlendirilmesi sürecinde onay alma şansınız o kadar artmaktadır. Başvurunuz eksik belge nedeni ile reddedildiyse eksik belgeleri tamamlayıp itiraz etmeniz gerekmektedir.

Sıkça sorulan sorular

Avustralya vize başvurularının reddedilmesi ile ilgili bir çok sebep olabilir. Bu nedenlere kısaca göz atmak isterseniz;

  1. Başvuru sırasında Avustralya’da bulunmanız için maddi durumunuzun yeterli görünmemesi
  2. Belgelerinizin orijinal olmaması, eksik olması
  3. Avustralya Vize başvuru formunun yanlış, eksik doldurulması
  4. Seyahat sağlık sigortanızın geçerli olmaması, yapılmaması gibi nedenlerden dolayı vize reddi alınabilir.

Avustralya Vize başvurunuzun sonucunu e-posta ile iletirler. Başvurunuz vize reddi ile sonuçlandığı durumda bu sonuca itiraz edebilirsiniz. Öncelikle Avustralya Konsolosluğu’na vize reddi itiraz dilekçesi yazmalısınız. Herhangi bir eksik belge nedeniyle ret verildiyse, bu belgelerinizi tamamlayıp o şekilde itiraz etmeniz gerekir. Bu itiraz dilekçesi ile vizenizin yanlış değerlendirildiğini yetkililere detaylıca açıklamalı, gerekirse belgeler hazırlayarak bu savunmanızı destekleyebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

erenay
| May 11, 2023

red için dilekçe verecek adres yok


Ligarba Çözüm Merkezi
| May 12, 2023

Merhaba;

Konsolosluk ile iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla


Bizi Arayın