Amerika Vizeleri Fotoğraf Ölçü ve Özellikleri

Amerika Vizeleri Fotoğraf Özellikleri

Amerika vize başvurularında dikkat edilmesi gereken en önemli işlemlerden biriside evraklar listesinde bulunan fotoğraftır. Amerika Konsolosluğuna sunmuş olduğunuz fotoğraflar, konsolosluğun istediği özellikleri karşılamalıdır. Bundan dolayı bu sayfamızda; Amerika vizeleri için istenen fotoğrafların ölçü ve özellik, fotoğraf arka plan rengi, gözlük, baş örtü, şapka, parlaklık, kontrast gibi detayları içeren bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Fotoğraflarınızı bu özellikler çerçevesinde hazırlamış olmanız oldukça önemlidir. Amerika Vizeleri Fotoğraf Ölçü ve Özellikleri hakkında detaylı bilgileri sizler için hazırladık.

 1. Başvuru sahibi son 6 ay içinde çekilmiş tüm yüzü kaplayan bir fotoğraf getirmelidir. Tüm yüzü kaplayan fotoğraf direkt kameraya bakar şekilde çekilmiş olmalıdır.
 2. Yüz, fotoğrafın yaklaşık yüzde 50’sini kapsamalıdır.
 3. Fotoğrafın arka fonu beyaz renkte olmalıdır.
 4. Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır. Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır. Göz seviyesi de  fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olmalıdır.
 5. Fotoğraf başvuran kişiyi açık şekilde tanımlamalıdır.
 6. Fotoğrafta gözlük takılmamalıdır.
 7. Başvuru sahipleri düzgün giyinmiş olmalı ve şapka ve benzeri aksesuarlar takmamalıdır. Üniforma ya da başvuru sahibinin saçını veya başka özelliklerini kapayacak eşarp, baş örtüsü giyilmemelidir.  Eğer başvuru sahibi baş örtüsü giymek zorunda ise, fotoğrafta iki kulak ve alın açıkça görünmelidir.
 8. Fotoğraf çerçevesiz basılmalıdır.
 9. Arka fonu desenli veya koyu renkli fotoğraflar kabul edilmez.
 10. Hızlı çekim fotoğraflar ya da dijital kalite fotoğraflar kabul edilmemektedir. Fotoğraflar, standart muamele gerektiren film kullanılarak, standart tek lens refleks tipi fotoğraf makinası ile çekilmelidir.
Amerika Vize Fotoğraf Özellikleri
Amerika Vize Fotoğraf Özellikleri

İyi Hazırlanmış Fotoğraf Örnekleri

Amerika Vizeleri İyi Hazırlanmış Fotoğraf Örnekleri

Kağıt ve Kafa Fotoğraf Boyutu Örneği

Kağıt ve Kafa Fotoğraf Boyutu Örneği
 1. Fotoğraf 2 inç x 2 inç olmalıdır
 2. Başın yüksekliği (saçın üstünden çenenin altına) 1 inç ila 1 3/8 inç (25 mm – 35 mm) arasında olmalıdır.
 3. Göz yüksekliğinin fotoğrafın altından itibaren 1 1/8 inç ila 1 3/8 inç (28 mm – 35 mm) arasında olduğundan emin olun.

Dijital Görüntüde Kafa Boyutları

 1. Saç da dahil olmak üzere başın üst kısmı, çenenin altına kadar, görüntünün toplam yüksekliğinin %50 ila %69’u arasında olmalıdır. Göz yüksekliği (görüntünün altından göz hizasına kadar ölçülür) görüntünün yüksekliğinin %56 ile %69’u arasında olmalıdır.
 2. Görüntü piksel boyutları kare en boy oranında olmalıdır (yani yükseklik, genişliğe eşit olmalıdır). Minimum kabul edilebilir boyutlar 600 piksel (genişlik) x 600 pikseldir (yükseklik). Kabul edilebilir maksimum boyutlar 1200 piksel (genişlik) x 1200 pikseldir (yükseklik).

Fotoğraf Örnekleri

NOT: Yeni vize fotoğraflarında 1 Kasım 2016’dan itibaren “Gözlük” kullanımına izin verilmemektedir.

Kabul Edilebilecek Vize Fotoğraf Örnekleri

Amerika Vizeleri için Kabul Edilebilir Fotoğraf Örnekleri | Amerika fotoğraf örnekleri

Vize Fotoğrafları İle İlgili Detaylı Örnekler

Gölgeler ve Aydınlatma

Amerika Vizeleri Fotoğrafta Gölgeler ve Aydınlatma
 1. Fotoğraf: Fotoğraf net ve renklidir, cilt tonlarını doğru bir şekilde göstermiş ve gölgesiz bir şekilde çekilmiş.
 2. Fotoğraf: Çekilen fotoğraf aşırı veya az pozlanmış olmamalıdır. Kamera pozunuzu ayarlamalı veya ekstra aydınlatma kullanılmalıdır.
 3. Fotoğraf: Aydınlatmaya bağlı olarak kameranızın beyaz dengesi ayarı yapılmalıdır.
 4. Fotoğraf: Fotoğraf net ve renklidir, aydınlatma iyi yapılmış, cilt tonlarını doğru bir şekilde göstermiş ve gölgesiz bir şekilde çekilmiş.
 5. Fotoğraf: Yüzde ve arka planda gölge oluşmasını önlemek için tek tip aydınlatma kullanılmalıdır.

Gözlükler

Amerika vize fotoğraf gözlük
 1. Fotoğraf: Gözlük her gün takıldığında bile, vize fotoğrafı için gözlük takılmamalıdır.
 2. Fotoğraf: Vize fotoğrafında güneş gözlüğüne izin verilmez. Gözlük çıkarılmalıdır.
 3. Fotoğraf: Gözlük kullanılmamış ve bu fotoğrafı vize fotoğrafı olarak kullanmak uygundur.
 4. Fotoğraf: Her gün gözlük takılsa bile fotoğraf için gözlük çıkarılmalıdır.

Boyut ve Konumlandırma

Şahsen veya posta yoluyla başvuruyorsanız, fotoğrafınız 2”x 2” (51 x 51 mm) boyutunda ve baş ortalanmış ve 1” ile 1,4” (25 ve 35 mm) arasında olmalıdır. Çevrimiçi olarak yenileme yapıyorsanız, fotoğraf aracımız tarafından otomatik kırpma işlemi için başınızın etrafında yeterli alan olduğundan emin olun. Dijital fotoğrafınız .JPEG dosya biçiminde, en az 600 x 600 piksel ve en az 54 kilobayt boyutunda olmalıdır.

Çözünürlük, Baskı Boyutları ve Kalite

Yüksek kaliteli bir yazıcı mürekkebi, kağıdı veya baskı ayarı kullanılmalı. Bunun dışında yazıcının çözünürlüğünü (inç başına nokta (DPI) ayarı) arttırabilirsiniz. Yüz odakta olmalı ve hareket bulanıklığı olmamalıdır. Kamera hareketini engellemek için daha kısa pozlama süresi seçilebilir veya kamera sabit bir yüzeye yerleştirilebilir.  Ayrıca fotoğrafınız 2” x 2” (51 x 51 mm) ölçülerinde olmalı ve baş ölçüsü 1” ile 1,4” (25 ve 35 mm) arasında olmalıdır. Dijital fotoğrafınız .JPEG dosya biçiminde, en az 600 x 600 piksel ve en az 54 kilobayt boyutunda olmalıdır.

Dijital Değişiklikler ve Rötuş

 1. Fotoğraf: Fotoğrafınızın arka planı kırpmak yerine beyaz veya beyaz olmayan bir arka planın önünde çekinebilirsiniz.
 2. Fotoğraf: Görüntüde dijital bir değişiklik yok ve vize için kabul edilebilir.
 3. Fotoğraf: Fotoğraf photoshop kullanılarak inceltme işlemi yapılmış. Başınızın veya yüzünüzün şeklini dijital olarak değiştirmemelisiniz.
 4. Fotoğraf: “Kırmızı göz” içermeyen bir fotoğraf çekinmelisiniz. (Kırmızı gözü gidermek için bir fotoğrafa dijital olarak rötuş yapamazsınız.)

Poz ve İfade

Başvuru sahibi ciddi bir ifadeyle doğrudan kameraya bakmalıdır. Gözler açıkça görülebilir olmalıdır. Düz oturmalı veya ayakta durmalı, kameraya düz bir şekilde bakılmalıdır.

Kıyafet, Şapka ve Saç

Amerika Vize Fotoğraf Şapka

Dini veya tıbbi amaçlar dışında şapka veya başörtüsü takılamaz. Yüzün tamamı görünür ve gölgesiz olacak şekilde başınızı örtün. Yüzünüzün fotoğrafta tam görünür olması önemlidir. Saç yüzü kapatmamalı, yüzün tamamı görünecek şekilde kullanılmalıdır.

Arka Plan

Amerika vize fotoğraf arka plan rengi

Arka plan tek tip, düz olup rengi beyaz veya kirli beyaz olmalıdır. Gölge olmamasına dikkat edilmelidir.

Çocuklar

Bebeğin gözlerinin (özellikle yeni doğan) tamamen açık olmaması kabul edilebilir. Saçların yüzü kapatmadığından emin olunmalıdır. Doğru ışıklandırma ile doğru aydınlatma sağlanmalıdır. Çocuğun yüz ifadesi kabul edilebilir şekilde olmalı abartılı yüz ifadesi olmamalıdır. Çocuğun kameraya doğrudan baktığına emin olunmalıdır. Fotoğraf bulanık veya çözünürlüğü düşük kamera ile çekilmemeli, çocuğun yüzüne odaklanarak net bir görüntü elde edilmelidir. Fotoğrafta çocuktan başka kimse bulunamaz, arka fon beyaz veya kirli beyaz olup yüzü net görünür şekilde fotoğraf çekilmelidir.

Çevrimiçi Fotoğraf Yenileme Başvurusu

Kişi doğrudan kameraya bakıyor, nötr bir ifadeye sahip ve kişinin kafasının etrafında geniş bir alan var. Çevrimiçi olarak yenilediğinizde yüklediğiniz fotoğraf başınızın etrafında geniş bir alana sahip olmalıdır. Uygulamada kırptıktan sonra fotoğraf farklı görünecektir. Dijital fotoğrafınız .JPEG dosya biçiminde, en az 600 x 600 piksel ve en az 54 kilobayt boyutunda olmalıdır.

Amerika vize fotoğraf ölçü ve özellikleri hakkında daha detaylı bilgiler için;

Fotoğraf Ölçüleri

Fotoğraf Özellikleri

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın