Amerika Vize Reddi

Amerika Vize Reddi, Nedenleri ve Redde İtiraz

Amerika vize ret nedenleri, öğrenci vizesi reddi, Work & Travel vize reddi hakkında detaylı bilgiler; Vize reddi sonrası tekrar başvuru yapılır mı? Amerika  vizesi için belgelerinizi titizlikle hazırladınız ve sundunuz. Artık yapılacak tek şey vizeyi alıp seyahate başlamak kalmıştır. Fakat vize başvurusunda bulunmak her zaman vizenin onaylanacağı anlamına gelmemektedir. Amerika vize başvurusunda bulunulduğunda, vizenin onaylanması veya reddedilmesi Amerika  konsolosluğunun inisiyatifindedir. Konsolosluk vize bölümünün, başvuruda görebileceği herhangi bir eksiklik veya tutarsızlık vizeyi reddetmesi için yeterlidir. Vize başvurusu Amerika  konsolosluğu tarafından reddedildiğinde, pasaportunuz ile beraber vizenin reddedilme sebebini bildiren Vize Talebinin Reddi belgesi verilir.

Randevu günü mülakat bitiminde eğer vize görevlisinin kararı olumlu yönde ise bu bilgi anında kişiye beyan edilmekte ve pasaportu vize basım sürecine girmektedir. Ancak başvuru sahibi için verilen karar olumsuz ise, vize görevlisi tarafından kişinin pasaportu ve tüm evrakları mülakat esnasında tekrar tarafına teslim edilmekte ve vize sonucunun ret olduğu bir belge ile kişiye iletilmektedir.

 Alınan Amerika Vizesi Ret Kararı sonrası, kişilerin yeniden başvuru yapma hakkı vardır. Ancak kişilere ret gerekçesini iyileştirmek ve koşullarda bir değişiklik yapılması halinde yeniden başvuruda bulunulması tavsiye edilmektedir. Nitekim koşulları aynı olarak yeniden vize başvurusu yapmak, kişinin tekrar ret kararı ile karşılaşma olasılığını yükseltir.

Amerika Vize Ret Nedenleri

Amerika Vize Ret Nedenleri Nelerdir

Amerika Konsolosluğu mülakat günü vizenize onay vermez ise size ABD 214b vize reddi yazısı verecektir. 

214b aslında göçmen olmayan kişiler için uygulanan yasalardan birisidir. Vize retleri ve onayları The Immigration and Nationality Act (INA) (Göç ve vatandaşlık yasası) uyarınca belirlenmektedir. Yani aslında alınan ret, Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasasının, 214b maddesi uyarınca verilmiştir.

Vize memuru başvurduğunuz vize tipi için sizi bulunduğunuz şartlarda ABD vizesini vermeye yeterli görmemiştir.

Ülkenizde güçlü bağlarınız yoktur veya verilebilecek bir geçici vize sonunda ülkeyi terk edeceğinize dair yeterli kanıtlar bulunamamıştır.

Finansal Nedenlere Bağlı Vize Reddi

Amerika vizesi başvurusunda bulunurken, Amerika’da geçireceğiniz süre zarfı boyunca seyahatiniz ile ilgili tüm masraflarınızın sizin ya da sponsorunuz tarafından karşılanacağına dair bir delil göstermeniz gerekmektedir.

Maddi imkanlarınızı gelir düzeyinizi , İş yerinde çalışma sürenizi , maaş ve gider oranını, birikiminiz nereden ve hangi zaman diliminde yapıldığını iyi bir şekilde izah edilmesi gerekmektedir.
Hesaplarda bulunan paranın izahının yapılabilinilir, belgenebilinir olmama durumu vize reddi nedenlerindedir.

Ülkeyle Bağlarının Yeterli Görülmediği Durumlarda

Ülkeye olan bağlılık kavramı; Türkiye’de bulunan aile bağlarının, sosyal bağların, evinizin ve iş hayatının toplamıdır. Örneğin, başvuru yaparken çalışmayan ve bekar bir bireyin Amerika vizesi alabilmesi oldukça zor olacaktır. İstikrarlı bir iş hayatına sahip, kurulu bir düzeni olan bir kişinin, Amerika vize görevlisinin gözünde daha iyi bir intiba bırakacak ve vize onay şansı daha yüksek olacaktır.

Formun Yanlış ve Eksik Doldurulması Sebebiyle Vize Reddi

Amerika vize başvurusunda en önemli form DS-160 formudur. DS-160 formuna yazılacak bilgilerdeki eksiklikler ya da yanlışlıklar muhakkak vize reddine sebep olacaktır. Formun yanlış ve eksik doldurulması sebebiyle alınan Amerika vizesi reddi en çok rastlanan neden olarak karşımıza çıkmaktadır. Ligarba Turizm Amerika Vize Ekibi  ile yapacağınız başvuruda bu formun eksiksiz ve doğru şekilde başvuru yapma imkânınız olacaktır.

Eksik Ve Yanlış Bilgilendirme Sebebiyle Vize Reddi

Amerika vize başvurusu sırasında vereceğiniz eksik ve yanlış yönlendirme sebebiyle alınan vize reddidir. Burada vereceğiniz bilgiler sizin bir daha vize alıp alamayacağınız belirleyen ana faktör olmaktadır. Vize başvuru formunda Amerika’da arkadaş ve ya akrabanız olmadığını belirtip Konsolosluk araştırmasında sizin uzak diye bahsetmek bile istemediğiniz akrabanız olduğunu tespit ederlerse ,yanlış /eksin beyan nedeniyle vize ret kararı ile karşılaşabilirsiniz.

Yine aynı şekilde aylık gelirinizi net bir şekilde ifade etmeniz gerekir. Ve açıklamasını yapamayacağınız para size olumsuz şekilde yansıyacaktır ve Amerika vizesinin reddine sebep olacaktır.

Bazı başvurularda isteyerek olmasa da büyük hatalar yapılabilmekte ve bu durum konsolosluk gözünde sahtecilik olarak algılanabilmektedir. Örneğin vize mülakatında söylediğiniz bir bilgi vize formunuz ve evraklarınızla örtüşmeyebilir. Bu tip bir yanlış anlaşılmayı vize memuru yalan beyan olarak işleme koyarak vize başvurunuzu reddedebilir. Bu sebeple başvurunuzu kendiniz yapıyorsanız, doldurduğunuz bilgileri tekrar tekrar kontrol ederek, doğruluğundan emin olmalısınız. Tabii ki Amerika vizesi gibi zorlu formları her zaman profesyonel bir danışmanla tamamlamanızı tavsiye ederiz.

Daha Önce Alınan Amerika Vizesinin Yanlış Kullanımıyla Oluşan Vize Reddi

Daha önce alınmış Amerika vizesini yasal oturum izin süresini vize başvurusu yapmadan uzatması durumunda yaptığı vize başvurusu reddedilecektir. Aynı durumda kişinin ailesi vize başvurusunda bulunacaksa bu durumda onlarında Amerika vize başvurusu reddedilecektir.

Amerika’da Yasal Süreden Fazla Kalındığında Alınan Amerika Vize Reddi

Daha önce Amerika seyahati yapmış bir kişinin, yasal oturma izni olan 180 günden (bazı durumlarda daha az da olabilir) resmi bir vize uzatma başvurusu yapmadan daha fazla ülkede kalması durumunda, sonraki vize başvurusunda verilen vize reddidir.

Bu vize reddi için iki farklı sonuç mevcuttur:

  • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 6 ay ila 1 yıl arası kaldıysanız, bu tarihten sonra 3 yıl başvuru yapamazsınız.
  • Amerika’da yasal vize uzatma başvurusu yapmadan 1 yıldan fazla kaldıysanız, bu tarihten sonra 10 yıl başvuru yapamazsınız.

Genellikle turistik başvurulardaki Amerika vize reddi yukarıda belirtilen maddeler ile açıklanır. Yaygın olarak görülen diğer bir vize reddi türü de F1 öğrenci vizesi reddidir.

Amerika Öğrenci Vizesi Reddi

Amerika öğrenci vizesi reddi genellikle F1 vize türünde sıkça karşılaşılan, turistik başvuru reddinden daha farklıdır. Çoğunlukla vize reddi sebebi, neden eğitim alınacağını ve bunun getirisini iyi açıklayamamaktan kaynaklanır.

Eğitim masrafları, konaklama, ulaşım ve diğer yaşam giderlerinin karşılanacağı net bir maddi kaynağın gösterilememesidir. Tüm bu tutarlar titizlikle hesaplanmalı ve belirlenen son toplam şüphe götürmeyecek şekilde ibraz edilmelidir.

Bazı durumlarda ise ABD vizelerinde evrak sunma zorunluluğunun olmadığı düşüncesine kapılarak herhangi bir belgeyi yanlarına almadan görüşmeye gitmektelerdir. Adayların geçerli I20 formunu ve SEVIS belgelerini yanlarında bulundurmaları, transkript belgelerini hazırlamış olmaları ve diğer destekleyici evrakları yanlarında getirmeleri öğrenci vizesi için büyük önem taşır.

Work & Travel Vize Reddi (J1 Vize Reddi)

Work and Travel vize reddi (J1 vize reddi), Amerika’da geçici olarak çalışmaya ve gezmeye gitmek isteyen öğrencilerin vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasıdır.

J1 vize reddinin, turistik veya öğrenci vize redlerinde olduğu gibi pek çok sebebi olabilir. Ret sebebini anlayabilmek için; Ds 160 formuna, mülakata ve destekleyici evraklara birlikte bakılarak analiz edilmelidir. J1 vize reddinde en çok karşılaşılan sebepler:

  • İngilizce seviyesinin yetersizliği
  • Üniversite ders notlarının düşük olması
  • Gidilecek iş programı ile ilgili problemler en öne çıkanlarıdır.

ABD Vize Reddinden Sonra Tekrar Başvuru Yapmak

ABD vize reddi tekrar başvuru süreci, oldukça iyi incelenerek karar verilmesi gereken bir durumdur.

En başta da belirttiğimiz gibi vize reddi çoğu zaman vizeye tekrar başvuru yapmanızı engellemez. Evet biraz daha ince eleyerek sık dokumamız gerekecek ancak hala düzeltilmiş bir vize başvurusu ile ABD vizesi alma şansınız var.

Bunun için öncelikle vize reddiniz her ayrıntısı ile incelenerek, yeni bir başvuru yapıp yapmamanız gerektiği size bildirilecek

Danışmanlarımız dosyanızı inceledikten sonra eğer vize ret sebeplerini düzeltilebilir bulurlarsa, sizi bu konuda bilgilendirerek yeni bir başvuru dosyasını hazırlamak için gerekli talimatları mail yolu ile gönderecektirler.

Amerika vize başvuru formu olan DS 160 formu sizin adınıza doldurulması ile başlayan süreç, Amerika vize mülakatı hazırlıklarına kadar danışmanlarımız aracılığı ile yapılacağından, vize alma şansınız en yüksek seviyede olacaktır.

Sıkça sorulan sorular

Mülakat için Amerika Konsolosluğuna gittiğinizde Konsolosluk vizenize ret verecek ise size ABD 214b vize reddi yazısı verir. Amerika Vize başvurunuzun reddedilme sebeplerine bakacak olursak;

  • Yasal süre dışına çıkıldığında
  • Daha önce alınmış olan vizenin yanlış kullanılması
  • Belgelerde eksiklik ya da yanlışlıkların olması
  • DS 160 Başvuru formunun yanlış doldurulması
  • ….

Amerika’ya Work and Travel vizesi alarak gitmek istediğinizde bazı sebeplerden dolayı Konsolosluk vize başvurunuzu reddedebilir. Bu sebeplerden en önemlileri; İngilizce dilini yeterli seviyede bilmemek, planlanan iş ile ilgili pürüzlerin olması, ders notlarınızın yeterli düzeyde olmaması …

Amerika Vizeniz reddedildikten sonra vize başvuru süreciniz detaylı bir şekilde incelenerek yeniden başvuru yapabilme olasılığınız belirlenebilir. Bu süreçte bulunan olgular sonuçta yeterli görülürse tekrar başvuru yapma şansınız olabilir. Amerika Vize Reddi tekrar başvuru sürecinizi dilerseniz Ligarba Turizm seyahat acentemizin uzman vize ekibi ile daha sağlıklı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın