fbpx
logo
Ligarba Turizm 1994 yılında kurulmuş IATA üyesi A grubu seyahat acentasıdır. Tüm dünya vize işlemleri, Çin Vizesi, Uçak Bileti, Otel Rezerbasyonları, Yurtdışı Kültür ve Fuar Turları, MICE, Incentive turlar düzenlemektedir. Türk Çin Kültür Derneği kuruluşudur.
+902122917373
info@ligarbatravel.com
Top
Ligarba Turizm / Ankara Anlaşması ve İngilterede Oturum

 

Neden İngiltere?

İngiltere dünya ekonomisinde sanayi devrimini başlatan, bilimsel buluşlar ve icatlarla insanlığın tarım toplumundan sanayi toplumuna geçişine önderlik eden, sermaye akışına yön veren, bilgi üretimi ve teknolojik yeniliklerde söz sahibi olan bir ada ülkesidir. Yüz yıllardır iç barışa önem vermesiyle sosyal, siyasal ve ekonomik kriz yaşamayan bir istikrar ülkesidir. Aynı zamanda sanat, moda, spor, sosyal aktivite, eğitim ve sermaye merkezidir. Bu yönüyle, her yıl yayınlanan ekonomik verilerde dünyanın en fazla sermaye ve gayrimenkul yatırımı alan ülkesidir. Ekonomik hayatı canlı olması, insanların kendisini güvende hissetmesi, risk unsurunun minimum olması, demokratik özgürlük standartlarının yüksek olması dünyanın her yerinden insanların ilgi göstermesine sebep olmuştur. Sosyal hayatın renkli olması, yaşam standartlarının cazibesi, yaşam kalitesinin cezp edici olması İngiltere’ye yerleşmek isteyenler için önemli fırsatlar sunmaktadır.                

   

Ankara Anlaşması nedir?                                                                                                                                                                                                 

Ankara anlaşması olarak bilinen ECAA (European Community Association Agreement) yani “Avrupa Topluluğu İşbirliği Anlaşması” Türk vatandaşlarının Avrupa birliği ülkelerinde iş kurma, ortaklık yapma ya da bir iş yerini devir alma yoluyla yerleşmesine imkan tanımaktadır. Esasen 1963 yılında imzalanmış olmasına rağmen 2004 yılına kadar uygulanma imkanı olmamıştır. Diğer AB ülkelerinede iş kurma yoluyla yerleşme imkanı tanıyan Ankara anlaşması başvuruları Birleşik Krallık tarafından aktif olarak değerlendirmeye alınmaktadır. Ankara anlaşması ile Türk vatandaşları Birleşik Krallıkta (AB ülkeleri de dahil) öncelikle 1 yıl oturum alır, sonrasında gerekli şartların sağlanması ile 4 yıllık uzatmaya başvuru yapar. 4 yıllık uzatmanın ardından yani 5. yılın ardından süresiz oturum başvurusu için başvuru yapabilir. Süresiz oturum için kişinin kendisi dahil kendisine bağlı her bir birey için de 2389 GBP başvuru ücreti ödeme yapması gerekir. Ayrıca Life in the UK kıriterlerini sağladığını göstermelidir. Bu gereklilikleri sağlayanlar süresiz oturum başvurusu yapabilir. Sonrasında ise kişiler dilerse süresiz oturum ile dilerse vatandaşlık başvurusu yaparak İngiltere’de hayatlarına devam edebilir. 

 

Hangi Meslek Grupları Başvuru Yapılabilir?                                                                                                                                                                           

Ankara anlaşması başvurularında, herhangi bir meslek kriteri bulunmamaktadır. Temelde kişilerin mesleki tecrübeleri, başarıları, maddi durumları, uluslararası firmalarda çalışmış olması ya da çalışıyor olması, farklı ülkelerdeki firmalarla olan ticari ilişkileri belirleyici faktör olmaktadır. Mesleki tecrübenin yanısıra, İngilizceyi biliyor olmak önemli bir avantaj sağlamaktadır. Adayların mesleki alanda yeterli düzeyde İngilizce bilmesi, hem uyum sağlama sürecini kısaltmakta  hem de iş hayatında adaptasyon sürecini kolaylaştırmaktadır. 

Süreç Nasıl İşlemektedir?

 • Ankara anlaşması başvuruları Türkiye’den, İngiltere’den, yurtdışındaki diğer ülkelerin İngiltere konsolosluklarından yapılmaktadır.
 • Türkiyeden yapılan başvurularda süreç son uygulamalarla biraz daha uzamış durumda olup 12 haftalık süre içerisinde başvuru sonuçlandırılmaktadır. Başvurunun olumlu olması halinde adayların 1 yıllık oturum süresi başlamış bulunmaktadır.
 • İngiltere’den yapılan başvurularda ise süreç 4-6 aylık bir zaman aralığında sonuçlanmaktadır. Başvurudan sonraki bekleme sürecinde adayların resmi olarak çalışma hakkı bulunmamaktadır. Zaruri haller dışında ülke dışına çıkılmamalıdır.
 • Diğer ülkelerde oturumu olan adaylar ise bulundukları ülkelerin İngiltere konsolosluğundan başvuru yapabilmektedir. Başvuru sonrası değerlendirme bir kaç haftalık süre içerisinde sona ermektedir.

 Avantajlı Meslek Dalları                                                                                                                                                                                                           

 • Güzel sanatlar, sinema, tiyatro, moda, ressamlık, radyo-TV sanatçıları ve çalışanları
 • Yazılım bilgisayar mühendisliği ve programcılığı 
 • E Ticaret, grafik tasarım, dijital hizmetler
 • Finansal meslek dalları
 • Avukatlık
 • Öğetmenlik
 • Dotorluk ve diş hekimliği
 • Makina, elektrik-elektronik, gıda, tekstil mühendislikleri
 • Serbest meslek dalları (Kuaförlük, berberlik, restoran, kafe, market işletmeciliği) 
 • Turizm işletmeciliği(Otel, pansyon, öğrenci yurdu)
 • Müteahhitlik hizmetleri
 • Otomotiv diğer sektörlere ait yedek parça üretim ve satışı
 • Farklı sektörlere ait danışmanlık hizmetleri

 Dil Seviyesi Ne Olmalıdır?    

İngiltere’de iş kurmak ve yatırım yapmak için başvuru yapmak isteyenler için resmi olarak herhangi bir dil bilme seviyesi istenmemektedir. Ancak bazı vize türlerinde ve meslek dallarında İngilizce bilmek gerekmektedir. Ayrıca İngilizceyi konuşuyor olmak kişiler için büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

 

 Oturum Vizesi Alanların Aileleri de Aynı Haklardan Yararlanabilirler mi?

İngiltere’de oturum alanlar için tanınan haklar aileler için de geçerlidir. Anne baba haricindeki bireylerden, belli bir yaşın altında olanlar aynı haklardan yararlanır. Belli bir yaşın üstündeki çocuklar için prosedür değişmekte ve farklı işlemler gerektirmektedir. Başvuru sahiplerinin Ligarba Turizm ile uyumlu çalışması, karşılarına çıkacak olumsuzlukları en asgari seviyelere indirecektir.

İş Konusunda Herhangi Bir Kısıtlama Var Mı?

Ankara anlaşması ya da diğer vize türleriyle İngiltere’de oturum alıp iş kuranlar, daha sonra başka bir iş kurabilir ya da başka bir meslek yapabilir. Kişiler ya da şirketler önceden bir fizibilite çalışması yapmalı, İngiltere ortamını iyi araştırmalı, vakit ve maddi imkanlarını en verimli şekilde kullanarak yatırım yapmalıdır. Ligarba Turizm, asistanlık yaptığı müşterilerini en doğru ve isabetli şekilde yönlendirerek, altyapı ortamı oluşturulmasında gereken desteği verecektir.

 

İngiltere’de Oturum Adımlarını Bizimle Atmanız Size Neler Kazandırır?

 • İngiltere’de çalışma ve oturum izinleri ve yöntemleri, İngiltere’de eğitim ve İngiltere’de yaşam ile ilgili rakipsiz bilgilerimizden ve kişiye özel danışmanlık hizmetimizle,
 • İngiltere’de oldukça köklü ve yaygın olan iş etiği, sosyal normlar ve kültürel aidiyet konularında tecrübe ve yönlendirmelerimizle,
 • Tercih ettiğiniz oturum ya da kariyer süreçlerinin her birisi için İngiltere’ye yerleşmenize müteakiben sürece dair 360 derece danışmanlık ve concierge hizmetimizle,
 • İşini büyütmek ve taşımak isteyenler için satış, pazarlama, market araştırması, insan kaynakları vb alanları kapsayan yönetim danışmanlığı hizmetlerimizle sürecin tamamında yanınızdayız.

 

Başvurular Nereden ve Nasıl Yapılır?

Kişiler ya da şirketler başvurularını bulundukları ülkenin İngiliz konsolosluğundan yapabileceği gibi İngiltere’den başvuru yapılabilir. Başvuru dosyaları alanında deneyimli ve tecrübe sahibi kişilerce hazırlanmalıdır. Dosyanın eksik ya da yanlış hazırlanması, İngiltere’de yapılacak olan iş planının yetersiz ve ikna edici olmaması, başvuru sahiplerinin emek ve bütçelerinin verimsiz kullanılmasına sebep olacağından Ligarba Turizm tecrübesine güvenerek sürecin başarıyla tamamlanmasını sağlayacaktır.

 

İngiltere’de Süresiz Oturum Almak Mümkün mü?

Son durumda, Türkiye ya da başka ülkelerde bulunan Türk vatandaşları Ankara anlaşması başvurusu yaptıkları takdirde, öncelikle 1 yıllık sonrasında 3 yıllık uzatma vizesi alabilirler. 5. yılda verilen süresiz oturum uygulaması şimdilik uygulanmayacak. Sınırsız oturum yerine 3 yıllık geçici dönemler halinde 10. yıla kadar uzatma yaparak süreli oturum verilecek. İngiltere’de yasal vize türleriyle 10 yıl kalan kişiler yasal olarak süresiz oturum alma hakkını elde etmektedir. Dolayısıyla Ankara Anlaşmasıyla İngiltere’de bulunanalar en kötü senaryoya göre 10. yıldan sonra süresiz oturum alabilmektedir. Diğer şekillerde kalanlar da 10 yıldan sonra süresiz oturum hakkı elde etmektedirler. Yalnız unutulmaması gereken konu süresiz oturum almak için yasal prosedürlerin yerine getirilmesi gerektiğidir.

 

Bütçe Ne Kadar Olmalı?

İngiltere’ye yatırımcı olarak ya da iş kurmak amacıyla başvuru yapacak olanlar belli şartlarda bütçe oluşturmalıdırlar. Başvuru sahibi kişiler İngiltere’de yapmayı planladıkları iş için gerekli olan maddi durumlarını nakit varlıklar ve diğer menkullerle göstermeleri gerekmektedir. Maddi kaynakların belgelenmesi ve gösterilmesi detaylı ve dikkatli bir çalışma gerektirmektedir. Ligarba Turizm uzman danışmanlarıyla sizin yanınızda olacaktır.

 

Kimler Başvuru Yapabilir?

İngiltere hükümetinin istediği kriterleri karşılayan herkes ya da her işletme başvuru yapabilir. Bizimle irtibata geçerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

  

Merak Ettiklerinizi Sorun!…

Cevaplayalım

Leave a Reply:

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.