Litvanya

LİTVANYA VİZE İŞLEMLERİ

Litvanya vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz. Sayfamızda, Litvanya vizesi ile ilgili ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Litvanya Vizesi İşlemleri nasıl yapılır? Litvanya Schengen Vizesi mi? Litvanya Vize Türleri nelerdir? Litvanya Vizeleri için gerekli evraklar nelerdir? Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz. 

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz. 

Litvanya Vize İşlemleri
litvanya oturum vizesi
litvanya vizesi formlar ve dökümanlar
litvanya vizesi sıkça sorulan sorular

Litvanya vizesi Schengen vizesidir ve Schengen üyesi olan 26 ülke sınırları içinde serbest dolaşım hakkı vermektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti diplomatik pasaport, yeşil pasaport ve hizmet pasaportu sahipleri Litvanya’e yapacakları seyahatlerinde her 180 günde 90 güne kadar Schengen vizesinden muaftır. Ancak bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Litvanya’ya vize ile seyahat edebileceklerdir. Bütün pasaportların vize bitiş tarihi itibariyle, seyahatten sonra 3 ay daha geçerli olması koşulu vardır. Schengen vizesi ile Litvanya’yı ziyaret edecek olan misafirlerimiz kısa süreli C tipi vize için başvuru yapıyorlar. Uzun dönem kalacak olanların ise D tipi vize almaları koşulu var. 

Litvanya Schengen Vizesi Kategorileri

litvanya vizesi türleri

Kısa Süreli Vizeler(C)(90 günden Kısa süreli)

 1. Litvanya Turistik Vize 
 2. Litvanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi
 3. Litvanya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi
 4. Litvanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi
 5. Litvanya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar)
 6. Litvanya Öğrenci Gezileri için Vize
 7. Litvanya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize

Uzun Süreli Vizeler(D)(90 günden Uzun Süreli)

 1. Oturum vizesi (D Vize) 
 2. Çalışma vizesi
 3. Eğitim vizesi
 4. Evlilik Vizesi

Seyahat amacınıza uygun vize kategorisini seçmeniz ve ilgili vize kategorisine göre için gerekli evrakları hazırlamanız gerekmektedir.

Litvanya Vizesi Genel Evraklar

litvanya vizeleri genel evrak listesi
 1. Başvuru Formu: Vize başvurusu için formun eksiksiz doldurulmuş olması gerekiyor. Eksik evrak veya yanlış doldurulmuş form nedeniyle işlem süresi uzayabiliyor. Ebeveyninin pasaportuna kayıtlı reşit olmayanlar için de ayrıca başvuru formu doldurulması koşulu aranıyor.
 2. Pasaport: Pasaportunuzda vize için en az 2 boş sayfa bulunması isteniyor. Pasaportta yer alan kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin bulunduğu sayfaların fotokopisinin ibraz edilmesi gerekiyor.
 3. Fotoğraf: 2 adet biometrik fotoğraf. Fotoğraf son 6 ay içinde çekilmiş, 35-40 mm ölçülerinde, beyaz fon üzerine olmalı. Yüzün fotoğrafın %70-80’ini kaplayacak kadar, baş ve omuzlar görünüyor şekilde yakın çekim olması gerekiyor. Gözlüklü fotoğraflar kabul edilmiyor.
 4. Sağlık Sigortası: Schengen ülkelerinin tamamı için geçerli, ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da içeren minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortasının yaptırılması gerekiyor.
 5. Uçak-Otel rezervasyonları: Uçak ve otel rezervasyonlarının çıktısını diğer evraklarla birlikte başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz. Uçak ve otel rezervasyonlarının satın alınması koşulu bulunmuyor.
 6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (güncel ve orijinal olması gereken belge kişinin aile ve adres bilgilerini içermelidir)
 7. Seyahat masraflarının kim tarafından karşılanacağına dair belgeler:
 8. Banka Hesabı: Son üç aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümünün ıslak imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.
 9. Maaş Bordrosu: Son üç ayı gösteren maaş bordrolarının da başvuru dosyasına eklenmesi gerekiyor.
 10. Muvafakatname: Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa seyahate katılmayan ebeveynin noter tasdikli muvafakatnamesinin de dosyaya eklenmesi gerekiyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın