Üreten İnsanların Büyük Ülkesi Çin’in 3 Şehri!

13 Ekim 2017
566
Üreten İnsanların Büyük Ülkesi Çin’in 3 Şehri!

Düşlerinize uğramayan, hayallerinizin ucundan geçmeyen doğa harikalarını görmeye hazırsanız, Uzak Doğu gözünüzde büyüse de burnum oralara tütüyor diyorsanız, hiç yanılmıyorsunuz! Akıl almayacak kadar fantastik manzara, kültürün en bol çeşitlisi Çin’e gitmeye hazırsanız, hemen bir göz atıp, ardından gazı alıp, işlemleri hızlandırın.

Duvarlarının toplam uzunluğu 50bin km olan bir seddi vardır ki Çin’in, dünyanın yedi harikasında ikinci sıraya yerleşir! Asya’nın en büyük ve en kalabalık ülkelerinden biri olma özelliğiyle yaklaşık 1.5 milyar insana ev sahipliği yapar! 292 dilin aynı anda konuşulduğu, 5.000 yıllık köklü geçmişinin yazılı belgelerce sunulduğu Çin, adına çoğulcu deyip kurtulmuş,ç halk türlü inançlara mensup olmuştur! Şimdi elimizin ermediği, dilimizin lisanına becerip de varmadığı, küçük insanların uzak ülkesinde gezilecek yerlerden bahsetmek zamanı! Sizin için şehirlerden şehir beğendik, üç tanesiyle konuya hızlı bir giriş yaptık!

 

Pekin

Dört büyük başkentin ilki; kuzey başkenti anlamına gelen Pekin; Çin ziyaretçilerinin ilk durağı, meşhur ördeklerin ve dünyanın en eski yerleşim yerlerinin ana vatanıdır. Tarihi zenginliğiyle uçuklayan dudağınıza, doğal güzellikleri merhem gibi gelir! Aydan göründüğü efsanesi naylon çıksa da 21km boyunca uzanan, Unesco mirası Çin Seddi, görülmeye değer harikalıktadır! Unesco’nun koruduğu bir diğer Pekin yapısı, 500 yıl Çin hanedanlığına ev sahipliği yapan, Yasak Şehir’de varlığını sürdüren imparatorluk sarayı; dünyanın en çok ziyaret edilen sanat müzesi olma özelliğini taşır. Sarayın tüm işlemeleri dini ve felsefesi düşünceleri zarafetle yansıtır. Çin’de olup da Unesco’nun korumaya almadığı yapı yok denecek kadar az, şimdi de karşınızda Cennet Tapınağı! 15. Yüzyılda tamamen ahşaptan inşa edilmiş ve varlığını bu güne dek korumuştur! Malum, Yazlık Saray da koruma altında, bir de Kunming Gölü kıyısında, Ömür Tepesi yamacında, havalar ısınınca hanedan doğru yazlığa! Gece hayatı da ayrı keyifli Pekin’in gez, dolaş bitmez, bir iki gün yetmez!

 

Hong Kong

Britanya Krallığı’na bağlı adalar bütünüyken, 1997 yılında Çin’e bağlı özel yönetim bölgesi olmuştur! Mizacı pek çam kokulu ahşap Çin’e benzemez, plazalar köyü, gökdelenler kasabası desek kim yemez! Çin’in güney kıyılarında yeşeren Hong Kong, Asya’nın en büyük limanı ve duyanlar bilir eğlence vaadi en bol turistik lokasyonudur! 235 irili ufaklı adacıktan oluşan, su kıyısına dizilen, gökyüzüne uzanan yapılarca çevrelenen bölge, 1915 yılında şehrin meydanına inşa edilen saat kulesiyle adından sıkça söz ettirir. 135 yılını batılının himayesinde geçirmiş olan Hong Kong’un kütüğü Asya’da olsa da genleri Avrupa’lıdır! Çinin tarihini buram buram koklayıp, manzarasını tadan, bir de günümüz kent yaşamına konuk olmak, eğlencenin ayarını kaçırmak isteyen için Hong Kong bire birdir!

 

Guilin

Sıra geldi son model telefonuyla acayip fotoğraflar çekme heveslilerine, selfie’nin gözünü çıkarmaya yolda ant içen sosyal medya fenomenlerine, profesyonel makinesini boynundan indirmeyen dünya mirası gönüllülerine; Guilin nefes kesen manzaralarıyla kadrajınızı dolduracak, heyecandan titreyen eller deklanşörlere zor basacak; bizden söylemesi! Birbirinden tarihi ve dolayısıyla turistik kasabanın ev sahibi Guilin görülmeden ölünmez! İsa’dan önce 300’lerde Li Nehri kıyısına kurulan şehrin tarihini varın siz düşünün! Doğasını kimse ne düşünsün, ne anlatmak için kısıtlı kelimesiyle kendini paralasın, herkes gitsin çıplak gözle görsün, başka türlü olmaz!

“Bizim bütçemiz yetmez, elimiz de dilimiz de yanar bu tatilden! Böyle muazzam yerlere gitmek sağlam bütçe ister.” gibi safsatalara kulak verip, zihninizi bulandırmadan; buyurun en avantajlı fırsatlarla gözünüzü, gönlünüzü şenlendirin, olmaz demeyin, bu tatilde Çin’i boylayın! Ne kuzey başkenti kalsın ne güney! Gecesini gündüzüne katın, doğal güzelliğini adımlamalara doymayın! Bunun için Ligarba’dan destek alın, ne olduğunu anlamadan kanatlanın!

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Dünyanın En İlginç 10 Oteli! – Ligarba Turizm Seyahat ve Turizm Hizmetleri
| Tem 14, 2022

[…] sıcak suyun içinde; deneyimin böylesi yaşanmadan bilinmez, ilgili blog içeriğine buradan ulaşabileceğiniz Çin’in güzellikleri saymakla bitmez ama bu saklı cenneti de görmeden, […]


Dünyanın En İlginç 10 Oteli! – Ligarba Turizm Seyahat ve Turizm Hizmetleri
| Tem 14, 2022

[…] sıcak suyun içinde; deneyimin böylesi yaşanmadan bilinmez, ilgili blog içeriğine buradan ulaşabileceğiniz Çin’in güzellikleri saymakla bitmez ama bu saklı cenneti de görmeden, […]


Geribildirimler

Bizi Arayın