Çin Vizesini Tanıyalım

Çin’e yapacağınız seyahatiniz için vizenizi ve uçak biletinizi aldınız, artık seyahate hazırsınız? Almış olduğunuz vizenin üzerinde, vize kategorisi, vize türü, giriş tarihi, son kullanma tarihi, kalma süresi, giriş sayısı gibi pek çok bilgi yer almaktadır. Peki, almış olduğunuz vizenin üzerinde yazan bu bilgilerin ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Bilmeniz size ne sağlayacak, bilmemeniz ne gibi sıkıntılara sebep olacak. Kısaca bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Şimdi Çin vizesini tanıyalım…

Vize Kategorisi

Çin vizesi üzerinde bulunan bilgileri doğru anlamak seyahatiniz için çok önemlidir. Vize kategorisi yapacağınız seyahat amacına uygun şekilde olmalıdır. Vize tipi, Ticari amaçlı olarak alınmış bir vize ile çalışamayacağınız gibi, turistik vize ile yaptığınız seyahati eğitim amaçlı bir seyahate çeviremezsiniz. Kısaca; yapacağınız seyahate uygun kategoride vize almalısınız ki seyahatiniz planladığınız şekilde gerçekleşsin.

Vize Giriş Sayısı

Benzer şekilde, vize giriş sayısı da seyahatiniz için çok önem arz etmektedir. Çin vizesi, kategorisine bağlı olarak; tek girişli, Çift Girişli, 6 aylık çok girişli ve Yıllık Çok Girişli olarak ayrılır. Yapacağınız seyahat Çin’e birden daha fazla giriş çıkış yapmanızı gerektiriyorsa, en az çift girişli vize almanız gerekmektedir.

Çin’e bir toplantı veya fuar ziyareti için giriş yaptıktan sonra; Hong Kong, Japonya, Tayvan veya Kore gibi yakın ülke veya bölgelere çıkış yaptıktan sonra tekrar Çin’e giriş yapmanız gerekiyorsa tek girişli vize seyahatinizi tamamlamanıza olanak sağlamayacaktır.

Bunun gibi pek çok sebeplerden dolayı, almış olduğunuz Çin vizesi giriş çıkış sayısı, seyahatinize uygun olacak şekilde başvuru yapılması gerekmektedir. 

Vize Son Kullanma Tarihi

Çin vizenizin en son ne zamana kadar kullanılabileceğini belirten “Expiry Date” kısmında yazan tarih her zaman kafa karışıklığına sebep olan bir kısım olmuştur. Ticari Çin vize kategorisinde bu tarih, Çin’e en son giriş yapabileceğiniz tarihi belirtir. Yani ticari vize sahibi bir kişi en son bu tarihte – ki biz en az bu tarihten bir gün önce girmenizi tavsiye ederiz- Çin’e giriş yapıp, vize üzerinde bulunan “Duration of Stay” kısmında yazan gün sayısı kadar kalabilir.

Ticari Çin vizesi kategorisinde durum böyleyken, oturum vizelerinde bu tarih Çin’de kalınabilecek en son tarihi belirtir. 

Vize Başlangıç Zamanı

Çin vize türleri; vizenin Çin Başkonsolosluğu veya Çin Büyükelçiliği tarafından basılmasının hemen ardından aktif hale gelir. Yani; Çin vize türlerinde ilk giriş tarih kısıtlaması yoktur. Schengen ve bazı diğer ülke vizelerinde ayrıca vizenin ilk kullanım tarihi vardır ve bu tarihten önce seyahat edemezsiniz. 

Çin Vizesi Parmak İzi Sistemi

Çin vizesi başvurularından parmak izi sistemine geçildikten sonra vize üzerinde bulunan fotoğrafın hemen altında bulunan sayının altında “Y” veya “N” harfinden birisi bulunur. Eğer vize alırken Çin Konsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından kişinin parmak izi alınmışsa “Y” , alınmamış ise “N” harfi bulunur.Yeni Çin vizesi sistemine göre 5 yılda bir parmak izi alınacaktır. 

ÖNEMLİ : Çin vizenizi aldıktan sonra KESİNLİKLE vizenizi iyice kontrol ediniz. Nadiren de olsa, vize üzerinde bulunan bilgilerde yanlışlıklar olabilir. Vizeler basılırken, yanlışlıkla başkasının fotoğrafının dahi vizeye tarandığı olmuştur. 

Konsolosluk yetkilileri , acenta görevlileri ve sizin gözünüzden kaçan bir detay gümrük memurunun gözünden kaçmayabilir ve Çin’e giriş yapmanıza mani olabilir. Bundan dolayıdır ki vize bilgilerinizi dikkatli şekilde kontrol ediniz. 

Çin Vizesi için gerekli evraklara ve daha fazlasına ulaşmak için tıklayınız…

Çin Vizesi
Çin Vizesini Tanıyalım

Çin Vizesi Nasıl Okunmalıdır?

 1. Vize Kategorisi – Vize kategorileri listesi aşağıdadır.
 2. Vizenin Verildiği Tarih : Konsolosluğun vizeyi uyguladığı tarih.
 3. Vize ile Çin’e Son Giriş Yapılabilecek Tarih: Bu tarihten önce giriş yapıp, vize süresi kadar Çin’de kalınabilir. Mesela 15 Günlük vizesi olan ve Vize son kullanım tarihi 10 Nisan olan bir kişi 9 Nisan tarihinde giriş yapıp, 15 gün – vize geçerlik süresi kadar – Çin’de kalabilir.
 4. Giriş Sayısı : Tek Giriş (01) / Çift Giriş (02) / 6 Aylık Çok Giriş (M) / Yıllık Çin Vizesi Çok Giriş (M) olabilir.
 5. Her girişte kalınabilecek maksimum gün sayısı.
 6. Vizenin Verildiği Yer : 伊斯坦布尔 – ISTANBUL  / 安卡拉 ANKARA olabilir.
 7. Kişinin Adı
 8. Cinsiyeti
 9. Doğum Tarihi
 10. Pasaport Numarası
 11. Vize Numarası
 12. Fotoğraf

Çin Vize Kategorileri

M: Ticari Çin Vizesi
L: Turistik Çin Vizesi
Z: Çin Çalışma Vizesi
X1: Çin Öğrenci Vizezi (6 Aydan uzun süreli)
X2: Çin Öğrenci Vizesi (6 Aydan kısa süreli)
C: Mürettebat Vizesi
S1: Aile Oturum Vizesi (6 Aydan uzun süreli)
S2: Yakın Ziyaret Vizesi (Kısa Süreli)
L : Grup Vizesi (Bu vize türü pasaporta basılmaz)
Q1: Akraba Ziyaret Vizesi (Uzun süreli)
Q2: Akraba Ziyaret Vizesi (Kısa süreli)
F: Staj Vizesi
D: Daimi İkamet Vizesi
J1: Basın Vizesi (Uzun süreli)
J2: Basın Vizesi (Kısa süreli)
R: Uzman Vizesi
G: Transit Vize

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın