Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri 2023

Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri

Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri
Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri

Çin Vize Başvuru İşlemlerinde hazırlanması gerekli fotoğraf ölçü ve özellikleri, Çin Konsolosluğunun talep ettiği şekilde olması çok önemlidir. Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüleri, konsolosluk tarafından talep edilen ölçü, özellik ve standartlarda değilse, bu durum vizenin reddedilmesine sebep olabilir. Çin hükümetinin güvenlik amaçlı olarak başlatmış olduğu yeni vize uygulaması ile artık vizelerin üzerine vize sahibinin biyometrik özelliklere sahip biyometrik fotoğrafı basılmaktadır. 

Çin Vize başvurularında, Online Başvuru Formu doldurulurken, forma kişinin fotoğrafı da taranmalıdır. Dijital olarak taranması gerekli olan biyometrik fotoğraf ölçüleri piksel değerleri ile yukarıdaki görselde gösterildiği şekilde olmalıdır. Forma eklenen dijital fotoğrafın yanı sıra; Çin konsolosluğu vize sistemine taranması için 2 Adet, yukarıdaki fotoğrafta görülen ölçülerde fotoğraf eklenmelidir. 

Çin Vize Fotoğrafı Genel Özellikleri

Şablon: Dijital ve Basılı kağıt fotoğraf şablonu yukarıdaki örnek fotoğraflarda gösterildiği gibi olmalıdır. 

Boyutlar: Dijital fotoğraf; 354 piksel genişlik * 472 piksel yükseklik ile 420 piksel genişlik * 560 piksel yükseklik aralığında olmalıdır. Basılı kağıt fotoğraf 33 mm genişlik * 48 mm yükseklik boyutlarında olmalıdır.

Renk ( Dijital ) : Biyometrik fotoğraf, RGB 24 Bit gerçek renk olmalıdır.

Görüntü Sıkıştırma: Biyometrik fotoğraf, JPG formatında 20 KB ile 120 KB arasında olmalıdır.

Yüz Özellikleri: Cepheden çekilmiş, bütün yüzün ve kafanın tamamen net görünür olması gereklidir. Gözler açık, yüz ifadesi nötr, ağız kapalı ve her iki kulak görünür olmalıdır. Yüz özelliklerinde gözle görünür bir tahrifat olmamalıdır. Fotoğrafta başka birisi, el, oyuncak gibi yabancı bir unsur bulunmamalıdır. Gözlüklerde film, yansıma, gölge veya gözleri kapatan çerçeve bulunmaması durumunda kullanılabilir. Kafa sağa veya sola 20 dereceden, yukarı ve aşağı 25 dereceden fazla eğik olmamalıdır. 

Baş Örtüsü: Baş örtüsü ve şapka dini sebepler ile kullanılıyor ve yüzün net görünürlüğünü engellemiyorsa kullanılabilir.

Fotoğraf Kalitesi: Fotoğrafta hasar veya kirlilik olmamalıdır. Yüze düşen gölge veya ışık bulunmamalıdır. Çok aydınlık veya karanlık olmamalı, çok fazla veya az pozlanmamalıdır. Biyometrik fotoğrafta, Yüz, bütün özellikleri net görülecek şekilde, fotoğrafa tam ortalanmış ve doğal cilt renginde olmalıdır. Gözler arası mesafe 60 pikselden fazla olmalıdır.

Dijital Fotoğraf için kafa boyutu ve konumu: Yukarıdaki örnekte olan 354 piksel genişlik 452 piksel yüksekliğe sahip fotoğrafı baz alacak olursak, kafa fotoğrafta yatayda tam ortaya gelecek şekilde, genişliği 205 + – 14 piksel olmalıdır. Kafanın tepesinden fotoğrafın en üst noktasına kadar olan boşluk 10 – 70 piksel arası olmalıdır. Fotoğrafın en altından göze kadar olan mesafe 256 pikselden daha büyük olmalıdır. Özel durumlarda eğer saçlar çok kabarıksa yüz ölçülerinin tutturulabilmesi için saçın kaba kısımları kesilebilir.

Kağıt Fotoğraf için kafa boyutu ve konumu: Kafa genişliği 15 mm – 22 mm arasında olmalı, kafa yüksekliği çeneden tepeye kadar 28 mm – 33 mm arasında olmalıdır. Kafanın tepesinden fotoğrafın en üst noktasına kadar olan boşluk 3 mm – 55 mm arası olmalıdır. Çene ile fotoğrafın en alt kısmı arasındaki mesafe 7 mm veya daha büyük olmalıdır.

Arka fon ve çerçeve: Fotoğrafın arka fonu beyaz veya beyaza çok yakın olmalı ve çerçevesiz olmalıdır.

Süre: Fotoğraf en son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir.

Fotoğraf Standartları

1. Fotoğraf Kalitesi

Çin Vizesi Fotoğraf Özellikleri Fotoğraf Kalitesi

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Düşük ve Yüksek Kontrast, Bulanıklık, Az veya fazla pozlanmış, Işık Doygunluğu az, Doğal Olmayan Cilt Rengi, Yüzde Gölge, Arka Fonda Gölge, Hasarlı veya Yıpranmış, Tahrip edilmiş, Kızıl Göz

2. Kafa Pozisyonu

Çin Vizesi Fotoğraf Ölçüleri ve Özellikleri Kafa Pozisyonu

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Kafa fotoğrafta çok yakın veya çok uzak olmamalı, iki göz arası en az 60 piksel olmalıdır. Fotoğraf çerçeveye ortalanmış olmalı ve yüzün bütün kısmının net görünecek şekilde olması gerekmektedir.

3. İfade

Çin Vize Fotoğraf Özellikleri Yüz İfade Kuralları

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Açık ağız, kapalı veya baygın bakan gözler, ağlama veya normal olmayan yüz ifadeleri ve mimikleri

4. Poz

Çin Vizesi Fotoğraf Özellikleri Poz

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Kafa pozisyonun cepheden olmaması, yana yatık olması, kameradan başka yere bakılması, Portre şeklinde poz verilmesi veya kafanın aşağıya veya yukarıya eğik olması

5. Gözlük

Çin Vize Fotoğraf Özellikleri Gözlük

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Gözlük çerçevesi yüz özelliklerini kapatacak kadar büyük olmamalı, gözlük uygun takılmış ve gözü kapatmayacak şekilde olmalı, gözlük camı renkli olmamalı

6. Takı ve Arka Fon

Çin Vize Fotoğraf Özellikleri Takı ve Arka Fon

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Mücevher ve takı takılmamalı, fotoğrafta el, oyuncak veya başka bir kişi olmamalı, arka fon beyaz olmalı, renkli olmamalı ve kıyafet arka fon rengi ile aynı veya benzer olmamalıdır.

7. Engelleyiciler

Çin Vize fotoğraf özellikleri engelleyiciler

Kaçınılması Gereken Genel Problemler: 

Fotoğrafta yüzün net görülmesini engelleyen mühür, leke, peçe gibi unsurlar ile yüzü kaşları, gözleri ve kulakları kapatacak şekilde taranmış saçlar

Sıkça sorulan sorular

Çin vize fotoğrafı için gerekli olan ölçüler 48 mm x 33 mm olmalıdır. Çehre tam ortada olacak ve üstten 3.5 mm beyaz fon boşluktan başlamalıdır. Yanlardan ise çehre 3.5 – 5 mm ortalanmış olmalıdır..

Hayır, biyometrik fotoğraflarınızın boyutunu küçültseniz yada kesseniz dahi bu fotoğrafı kullanamazsınız. Biyometrik fotoğraflar Çin vize fotoğrafı ölçülerine uygun değildir.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın