Yeşil ve Gri Pasaportu Avrupa Tanımayacak!

9 Aralık 2019
429
Yeşil ve Gri Pasaportu Avrupa Tanımayacak!

Avrupa Birliği bölgesine vizesiz seyahat etme hakkına sahip olan Yeşil (Hususi) pasaport ile Gri (Hizmet) pasaport sahipleri artık ülkeye giriş izni almaları gerekecek.

Avrupa Birliği’ne üye olmamasına rağmen, vize almadan Avrupa ülkelerine seyahat hakkı bulunan 61 ülke ile, ülkemizde yeşil ve gri pasaport sahipleri artık Avrupa Seyahat Bilgileri Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) sisteminin yürürlüğe girmesi itibari ile seyahat öncesinde izin alınması ve ücret ödenmesi gerekecek. Yetkililer, son dönemde yaşanan terör olayları ve göç krizi dolayısı ile böyle bir karar alındığını bildirmektedirler. 

Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi (ETIAS) nedir?

ETIAS, Schengen bölgesine girmek için vizeye ihtiyaç duymayan ülke vatandaşlarını girişlerine izin verip, giriş çıkışları kontrol altına alan bir elektronik sistemdir. Ülkemiz özelinde ise; Schengen bölgesine vizesiz girme hakkı bulunan Yeşil ve Gri pasaport sahiplerine uygulanacak olan sistemdir. Seyahat amacına bakılmaksızın, iş, turistik, sağlık veya transit amaçlı olarak ETIAS uygulanacaktır. Ayrıca, Schengen ülkelerine vizesiz giriş hakkına sahip bütün ülkelere de zorunlu olacaktır. 

ETIAS Yetkilendirmesine Neden Gerek Duyulmuştur?

Avrupa Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker ; 2016 yılında yapmış olduğu bir konuşmada: “Sınırlarımızdan kimlerin gelip geçtiğini bilmemiz gerekiyor. Bu sistem sayesinde kişiler buraya gelmeden önce kimlerin geleceğiniz bilmiş olacağız” demiştir. 

Bu sistemin uygulanmasının asıl amacının güvenlik olduğu belirtilmiştir. Son dönemde yaşanan terör ve güvenlik olaylarından dolayı, bu sistem sayesinde daha güvenli bir ortam sağlanacağı düşünülmektedir. Elektronik sistem ile toplanacak bilgiler, güvenlik endişelerini ciddi şekilde azaltacağı ön görülmektedir. Sistem, riskli görülen kişinin, Avrupa’ya gelmeden reddedilmesi sayesinde, güvenlik sıkıntısı daha oluşmadan önlenmiş olacaktır. 

ETIAS Kimlere Uygulanacak?

Vizesiz Avrupa’ya seyahat hakkı olan 61 ülke vatandaşları ile ülkemizde Yeşil ve Gri pasaport sahibi olup, vizesiz giriş hakkına sahip olan kişilere uygulanacaktır. 

ETIAS Sisteminin İşleyişi Nasıl Olacak?

 • Online Başvuru Formu Doldurulacak:
  Seçilen ülkeye bağlı olarak çıkan form doldurulacak. 
  Formda:
  Biyometrik Bilgileriniz : Adınız, Soyadınız, Doğum Tarihi ve Yeri
  Vatandaşlık Bilgileri
  Adres
  E-Mail Adresiniz
  Telefon Numaranız
  Eğitim Durumunuz
  İş Tecrübeniz
  İlk girişi yapacağınız Avrupa Birliği Ülkesi
  Sağlık durumunuzu, savaş ülkelerine veya sürgün edildiğiniz veya reddedildiğiniz yerlere seyahat ve ayrıca suç kayıtlarını sorgulayacak olan öz geçmiş ve uygunluk soruları
  Başka ülkelerden AB vatandaşlarının aile üyeleri akrabalık ispatı, ikamet belgesi ve diğer öz geçmiş bilgilerini ibraz etmelidir
  Reşit olmayan kişilerin başvuruları yasal vasileri tarafından yapılacaktır. 
 • Başvuru Formunun Gönderilmesi:
  Form doldurulduktan sonra ücreti ödeyip formu göndermeniz gerekecektir. Sistem formunuzu gönderdiğinizde, bilgilerin doğruluğunu ve uygunluğunuzu kontrol edecek, risk faktörlerinizi inceleyecektir. Eğer bütün bilgileriniz doğru ise ve girişe uygun iseniz, sistem bir kaç dakika içerisinde onay verecektir. Eğer herhangi bir problem olursa, kontroller manuel olarak yapılacak olup bu işlem 4 gün ile 2 hafta arasında sonuçlanacaktır.

ETIAS başvuru ücreti ne kadardır?

Her başvuru için 7 Euro ücret talep edilmesi planlanmakta olup, 18 yaşının altındaki kişilerden ücret alınmayacaktır. Ödeme banka kartı veya kredi kartı ile yapılabilir. Alınmış olan yetkilendirme 3 sene süre ile geçerli olacaktır. 

 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın