Yabancı Turistler, COVID-19 Salgını Sürerken Küba’ya Dönüyor

7 Eylül 2020
255
Yabancı Turistler, COVID-19 Salgını Sürerken Küba’ya Dönüyor

Kanada’dan 104 yabancı turisti taşıyan uçak, cuma günü, Küba’daki Jardines del Rey Uluslararası Havalimanı’na indi. Bu, Karayip ülkesinin haftalar önce yabancı ziyaretçilere turizmi yeniden açmasından bu yana ülkeye inen ilk ticari uçak oldu.

Uçuş, Küba’nın ikinci koronavirüs dalgasıyla karşı karşıya kaldığı ve salgının merkez üssü olan Havana’da kısıtlamaların yeniden yürürlüğe girdiği bir döneme rastladı.

Bundan önce, Küba’nın sınırlarını temmuz ayı başlarında kısmen turistlere açmasının ardından, sadece Bahamalar’dan yedi kişilik bir aileyi taşıyan charter uçuşu adaya ulaşmıştı.
Tur operatörü Air Canada Vacations, sosyal medya mesajında, “Tatilleri bir kez daha geri getiriyoruz. Bugün Cayo Coco, Küba’ya seyahatlerin tekrar başlamasını kutluyoruz,” ifadesine yer verdi.

Küba Turizm Bakanlığı, yabancı ziyaretçilerin yalnızca ülkenin kuzey ve güney sahillerindeki tatil yerlerine girmelerine izin verileceğini ve turizm aktiviteleri için ayrılan alan içindeki turların turistlerin hizmetinde olacağını belirtti.
Küba havalimanlarına geldiklerinde yolcuların ateşleri ölçülürken, polimeraz zincir reaksiyon testlerine de tabi tutuluyorlar. Sağlık ekipleri ayrıca, turistik merkezlerde ve otellerde epidemiyolojik izleme yapıyor.
Gran Caribe Otel Zincirinin Başkanı Cristina Leon, Xinhua’ya, Kanada, Avrupa ve Çin’in ülke turizmi için çok önemli olduğunu ancak sağlık alanındaki acil durumların turistlerin buraya seyahat etmesini zorlaştırdığını söyledi.

Cristina, “Birçok turist Küba’ya seyahat etmek, doğamızın keyfini çıkarmak ve kültürümüzü keşfetmekle ilgileniyor. Yabancı ziyaretçilerin burada güvende hissetmelerini istiyoruz,” diye konuştu.
Üniversite profesörü ve turizm endüstrisi analisti Jose Luis Perello, insanların seyahatlere olan güvenini yeniden inşa etmenin önemine değinirken, pek çok COVID-19 hastasının uçaktayken virüse yakalandığına işaret etti.
İspanyol Iberostar Otel Zincirinin Pazarlama Bölümü Direktörü Alexei Torres, adaya uluslararası turistlerin gelişinin ülkenin ekonomik toparlanması için çok olumlu olduğunu belirtti.

Alexei, “Bu anı çok uzun zamandır bekliyorduk. Küba, ziyaretçilere sadece doğal güzelliğiyle değil, aynı zamanda sosyal mesafe kurallarının ve COVID-19 sağlık protokollerinin otellerde sıkı bir şekilde uygulanması nedeniyle de ziyaretçilere benzersiz bir deneyim sağlayabilir,” dedi.
Yeni düzenlemeler aynı zamanda tatil yerlerinde yabancı ziyaretçilere hizmet veren personeli de koruyor. Personelin, yedi gün çalıştıktan sonra bir hafta boyunca tıbbi gözlem altında evde kalmaları isteniyor.

241 kumsalı olan Küba, yabancı turist sayısı açısından Karayipler’de Dominik Cumhuriyeti’nin ardından ikinci sırada yer alıyor.
Küba’nın turizm endüstrisi, 2019’da, ABD yönetiminin ABD vatandaşlarının Küba’ya seyahatlerine yeni kısıtlamalar getirmesinin ve ABD havayollarının Karayip ülkesindeki tüm noktalara uçmasını yasaklamasının ardından önemli ölçüde azaldı.

Turizm, ada ülkesi için temel bir endüstri ve önemli bir ulusal gelir kaynağı. Karayip ülkesi, bugüne kadar 100 ölümle beraber 4.266 COVID-19 vakası bildirdi.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın