Vizesiz Gidilebilecek 9 Muazzam Ülke!

23 Ekim 2017
666
Vizesiz Gidilebilecek 9 Muazzam Ülke!

Bu kez ne vize başvurusu var ne çıktı çıkacak sancısı! Müsaade sizin, hayaller peşinen kurulsun, askılar dolaplardan insin, kıyafetler bir bir dürülsün, valizler hazır, pasaportlar nazırsa sıkı durun! Sizi muazzam yerlere götürüyoruz ? Dünyada bizi olduğumuz gibi kabul eden, banka hesaplarımızı gözden geçirip, sabıka kaydı istemeyen, bizi biz olduğumuz için tanrı misafiri kontenjanından bekleyen 102 ülke var! Her an kapılarına bekçi dikebilecek olan bu ülkelere seyahatte el çabukluğu marifet! “Çok gezesim var da bana vize mi çıkar?” diyenler; serbest geçişli yerleri sizin için derledik!

 

Bosna Hersek

Bugün Türkiye’de birlikte yaşadığımız nice Müslüman Boşnak’ın ata toprağı Bosna Hersek! Damat halayını bilmeyenimiz, Sarajevo ezgilerinde kıpırdanmayanımız yoktur! Kaymaklı turşuları; soka, raflarımızda, mantı böreğinin tadı canımızın çektiği an damaklarımızda, haliyle Bosna ziyareti tanıdık bir kültürün rahatında, Avrupa’nın tam ortasında. Ne duruyoruz öyleyse, haydi ilk uçakla Boşnak diyarına. Şehir; Sırp, Hırvat ve Boşnak olmak üzere esasen üç kardeşin, üç düşmana dönüşmesiyle, 94 yılında hafızalara acıyla kazınan Srebrenitsa’nın kapanmayacak yaralarıyla solgundur! Yakın tarihi çıplak gözle öğrenilmeye, kültürü dokunarak hatmedilmeye değer! Mostar köprüsünün öyküleri dinlemekle bilmez, doğa güzelliğinin alameti harikasına varmaya hayal gücü yetmez.

 

Sırbistan

Hafta sonu İstanbul trafiğinde saatler harcayıp öfkelere doymak, İzmir güneşinde yatıp yuvarlanmak, ya da evde pineklemek yerine Sırbistan’a kısa bir kaçamak yapmak hiç de fena olmaz! Ortalama 1,5 saatlik bir uçuş süresiyle cumadan pazara harika bir tatil için kaçırılmayacak fırsat. Tarihi ve kültürel mirası dışında; tanıdık halkı, büyüleyici doğası ve capcanlı gece hayatıyla, Sırbistan bir harika! Sava ve Tuna nehri kıyıları üzerindeki duba üstü gece kulüplerinde Avrupa’nın gençleri eğlenmeye doyamıyor. Sırbistan, nehirlerinin üzerinde yüzen sal partileriyle genç nüfusun dikkatini çekip, turist yaş ortalamasını oldukça düşürmeyi başardı.

 

Tayland

Uzak Doğu’nun yakın baş şehri Bangkok’tan başlayalım anlatmaya. Turizm cenneti Bangkok’un gündeliği ucuz, keyif dağıtan elinin cömertliğine diyecek yoktur! Çok da bilindik olmayan kültürü ve asırları deviren tarihiyle her adımda karşınıza yeni sürprizler çıkaran bir vaha desek hiç de abartmış olmayız! Asya denince tarifi biraz zor, gezmesi gerçek bir rüya! Pattaya gece hayatında Red Light ile kapışır, Phuket’in doğa harikası plajlarında güneşlenip, adalarında gezintiye çıkmayan çok şey kaçırır! Kültürü bol Tayland oldukça renkli bir coğrafya, gelsenize ?

 

Tunus

Geldik Kuzey Afrika’nın engin çöllerinde serap peşinde koşmaya, kıyılarında skuba ekiplerinin peşine takılıp maceralı birkaç saat yaşamaya, göz alabildiğine sahalarda meraklısıyla golf oynamaya! Tüm bu ilginç deneyimler için vize başvurusu yapmadan yola çıkmaya, iyisi mi ucuz bilet için Ligarba’ya bir danışmaya varım diyenler, takılın arkamıza! Çölün çıkmazından kurtulup yönümüzü Tunus’a çevirdik, mutfağının çeşidinde bir güzel doyduk, kasinolarında “Ya tutarsa?” dedik, şansımızı denedik durduk! Gece hayatında eğlencenin de dibine vurduysak, kumun kahvesine yeşilin oksijenine doyup, yeterince para da kazandıysak, haydi dönelim evimize! Nasılsa vize istemiyorlar, yine geliriz!

 

Fas

Dünyanın en büyük antik şehrinde soluk almak nasıl bir duygudur bileniniz var mı? Tarih kitaplarında okuduğumuz herhangi bir taş kırpığını görmek dahi öyküye capcanlı bir ruh katarken, tarihini rüzgâr değmeden yaşatan, kraliyet saraylarıyla aklı selimi mecnuna çeviren bu cennet köşenin tadına doyulmaz! Bize çok da yabancı olmayan harika bir tarih ve muhteşem mimarisi de cabası. Yerel kültürlerin renk kattığı minik kasabalarda keşfe çıkmak için dahi Fas’a gidilir! Kazablanka gözle görülmeden, Marakeş’in muazzam yapıları kayda geçmeden bu dünya bırakılıp gidilir, Sahra’ya uğramadan kuzey kapısından geçilir mi? Geçilmez!

 

Arjantin

Geldik aşkın ve ihtirasın dansı tangonun merkezine, Tanrı’nın kadını yaratıp güzelliğini sahneye taşısın diye bıraktığı ateşli Arjantin’e! Güney Afrika’nın kadim kültürünü, gizemli tarihini de bu topraklar halen koruyup, yaşatıyorken keşfin doruğuyla tanışalım, soluğu en kısa zamanda Arjantin’de alalım! Gece hayatının hareketinden sual olunmaz, bu insanların keyfine de doyulmaz. Biraz uzak, azıcık pahalı olsa da fırsat bulunursa gidilmeden olmaz!

 

Lübnan

Kültürümüzden esinlerle karşılaşıp yakınlık kurmakta zorlanmayacağımız, bambaşka bir toplumun henüz tanışmadığımız gelenekleriyle hasbihal olacağımız, keşfetmeye olan yüksek arzumuzu dizginleyemeyeceğimiz bir coğrafyada sıra; burası Ortadoğu’nun Paris’i; Lübnan! Geçirdiği onca savaşın, yaşadığı ardı gelmez yıkımların ardından geriye kalan, hüzün dolu bir avuç toprak! Kültürel bir gezi yapmak, entelektüel doyumun hazzına varmak, dini öğretiler haznesine yeni bilgiler eklemek isteyenler, yüksek hoşgörünün ayırdına varacak, eğlenceye de Lübnan mutfağının leziz mezelerine de doyacaksınız!

 

Brezilya

Karnavalın en renkli elbiselisi, gösterişin gözünü çıkartan, abartının dibine vuranı, festivalin katılmak için can atılanı Brezilya; sıcacık, eğlenceli, keyifli mi keyifli! Güney Amerika’nın coşku seven, dans bilen insanlarıyla tam bir cazibe merkezi. Müziği bir an olsun susmayan, gülen yüzü hiç solmayan sokakları, her adımda sizi güler yüzleriyle karşılayan musmutlu insanları, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularının da ev sahibi Brezilya. Madem salsa memleketine gidip, kalça performansı bol danslar izleyecek, an gelip eşlik edeceğiz, Rio Karnavalına da gitmedik demeyelim. Rio de Janeiro’nun gecekondusu bile bir başka!

 

Japonya

Başkent Tokyo’da otuz sekiz milyon insan yaşadığını, komikli fotoğraflarda rastladığınız tepiştirici metro görevlilerinin burada görev aldığını söyleyerek başlayalım, en ilginç ülkelerden biri olan Japonya’yı anlatmaya. Amerika’ya gidesim yok ama Disneyland’a da pek hevesim var diyenleri de Japonya da harika bir eğlence parkı bekliyor, ismi de aynı, o sayılmaz demeyen, sayılır! Eyfel’i Fransa’da herkes görüyor bir değişiklik yapmak isteyeni Japonya’da Eyfel de bekliyor. Sıradışılık denince akla gelen ilk yer Japonya, farklı bir dünyada olduğunuzu düşünebilir, mimarisiyle büyülenip, karşılaştığınız bu bambaşka kültürde şaşkınlığa uğrayabilirsiniz. Bu şahsına münhasır gezegene bir yolculuk vakit varken muhakkak yapılmalı. Ek bilgi olarak ölümsüzlüğün sırrını arayan, henüz uzun yaşamanın bir iki tüyosunu dahi bulamayanlara, Japonya’ya tek yönlü uçuş öneriyoruz, zira yüz yaşının üzerinde elli bin insan yaşıyor, bu insanlar belli ki bir şeyler biliyor ? Bir de lokantalarda bol bol ağız şapırdatın, bir tür leziz ifadesi, aşçıya teşekkür anlamına geliyor!

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın