Turistleri Baştan Çıkarmaya Yeminli AVM’ler!

16 Ocak 2018
354
Turistleri Baştan Çıkarmaya Yeminli AVM’ler!

Çoğumuz sohbetlerimizde alışverişin sıkıcılığından, alışveriş merkezlerinin kalabalığından, vaktimizin azlığından yakınsak da boş kaldığımız ilk anda AVM’lere hücum etmeden duramayız. Zaten sen gitmezsen, ben gitmezsem kim yapıyor ki bu kalabalığı? Dünya seyahatine de herkes gönüllü. Sorsanız herkesin ağzında aynı lakırdı; tarihine, kültürüne, mutfağına yolculuk var herkesin fikrinde. Ama sınırı geçip yabancı topraklara adım attığı anda muhakkak giyimine kuşamına, ucuzundan elektroniğine, hediyelik eşyasına herkesin gözü dalar, aklı uçar.

Bu kez durağımız dünyanın en ünlü, en klas, en büyük, en eğlendirmeye yeminli alışveriş merkezleri. Bunlar AVM ise bizim AVM’ler ne? Sorularını soracak, devasa eğlence ve yaşam merkezlerini görünce, ağzınızı bir karış açacaksınız. Garantisi bizden 🙂

 


Dubai Mall, Birleşik Arap Emirlikleri

Dünyanın en yüksek ve görkemli binası Burç Halife’nin de yer aldığı Dowtown’ın bir ayağını da Dubai Mall oluşturur. Kapladığı alan bakımından dünyanın en büyük alışveriş ve eğlence, içinde bulunan beş yıldızlı gösterişli otelle biraz da yaşam merkezidir! Dünyanın en ünlü markalarını bulabileceğiniz, paranız ceplerinizden, çantalarınızdan taşıyorsa rahatça suyunu çektirebileceğiniz 1200’ü aşkın mağaza bulunuyor burada. Dünyanın en büyük akvaryumlarından birinin yanında kayak severlere bir de dev paten pisti imkanı sunuyor. Alışverişe doymakla kalmıyor, deniz altını keşfe dalıyor, spor ya da eğlence amaçlı bir iki tur kaydıktan sonra, beş yıldızlı otelinizde dinlenmeye çekiliyorsunuz. Kulağa hoş gelmiyor mu ama? Bunun için çok çalışıp az harcamayı ihmal etmiyoruz. Zira Dubai Mall için tomarla para lazım 🙂

 


Grand Canal Shoppes, Las Vegas, ABD

Ta Amerika’ya gidip, alışveriş merkezi gezisinde hiç de farkında olmadan Venedik turuna çıkmış hissine kapılmak nasıl olurdu acaba? Merak edenler ilk uçakla Las Vegas’a buyurun, tecrübelerinizi lütfen duyabileceğimiz tonda duyurun! Zira merak içindeyiz. Büyük kanaldan anlamazlarsa, Palazzo Shoppes olarak da tanınır bilginiz olsun. Siz elinizde alışveriş poşetleri acaba neler alsam ama uçakta da maksimum ağırlık limitimi geçmesem, Türkiye’de kimselerde görmesem bir tek bende olsa geçirirken içinizden, yanınızdan bir saltanat kayığı içinde Venedik turistleri geçer, bir yandan sokak sanatçıları icraya devam eder. Burası bilindik AVM’lerin çok uzağında olmasının dışında mimarisi ile ayrıca şaşkınlık verir. Listemizdeki diğer lüks merkezilerin içerisinde metre kare olarak küçük kalsa da işlevsel olarak hepsiyle kafa kafaya yarışır.

 


West Edmonton Mall, Edmonton, Kanada

Dünyanın en büyük kapalı su parkına sahip, en büyük alışveriş merkezinde sıra; 25 metre yüksekliğine varan, mini bir okyanusu andıran dev bir dalga havuzuna ev sahipliği yapan, West Edmonton burası. Kanada’da aileler sıcak, soğuk farketmiyor, hava koşulu dinlemiyor, burada bulunan su oyun parkına sıkça çocuklarını da alıp gidiyor, hafta sonlarını eğlenceye doyarak geçiriyor. Bu sırada aileler ister golf oynasın, ister buz pateni deneyimi yaşasın ya da çocuklarıyla el ele kaysın veya kapalı göl kıyısında yürüyüş yapsın, alternatif bol, tercih sizin! Yine AVM içine bulunan kapalı Galaxyland Parkı’nda hoşça vakit geçirip, poligonda atış talimleri yapabilirsiniz; elbette spor olarak! Alışverişin sıkıcı tarafları bu merkezde bir güzel örtbas edilmiş, merkez eğlence severlerin reddedemeyeceği deneyim alanları kurarak kendini ilk tercih haline getirmiş.

 


Okhotny Ryad, Moskova, Rusya

Kalkıp Rusya’ya gitmişim, bir de Moskova’ya varmışımda yapılacaklar listemin sonuna varıp, AVM ziyaretlerine başlamışım demeyin, bir müze ziyareti, modern geleneksel karışımı mimari örneği, dünyaca ünlü markaların da muazzam vitrinleri, bu yılki kreasyonlarını görmek için listenize muhakkak Okhotny Ryad ekleyin. Rica ediyoruz altı üstü alışveriş merkezi deyip geçmeyin; altını da dışardan görünümünü de çıplak gözle gözlemleyin. Bildiğiniz AVM’lere benzemez, demedi demeyin. Öncelikle niyet ettiyseniz gitmeye “meydanlarda bulurum nasılsa, çok da büyükmüş karşıma çıkar ne de olsa” deyip boşuna gezmeyin. Bu alışveriş merkezinin küçük bir kısmı, hatta kubbesi yerin üstünde görünse de buz dağının görünmeyen kısmı yerin altına inşa edilmiş, açık adres isteyin. Bir değil birkaç kubbenin her biri bir başka şaheser. Yeryüzüne açılan bu camdan kubbeler sayesinde AVM’nin içine doğal ışık giriyor ve aydınlatma natürel bir hal alıyor.

 


Sunway Pyramid, Selangor, Malezya

Gözlerimizi amacından biraz uzaklaştırıp, AVM denince söylemeden geçemeyeceğimiz, mimarisiyle dikkatleri üzerine çeken bir yapıya çeviriyoruz; Sunway Pyramid. Malezya’nın Selangor bölgesinde yer alan bu AVM isminden de anlaşılacağı üzere; mimarisini Mısır Piramid’lerinden almış. Binanın girişinde bulunan dev Aslan heykeli, bu dev AVM ile boyutları konusunda yarışıyor. Gün doğumu ve batımında muazzam bir manzaraya dönüşen bu alışveriş merkezi esasen olağanüstü bir sanat eseri. İç mimarisiyle de herkesin beğenisini toplayan Piramit görünümlü merkez; akşam saatlerinde bir tür görsel şova dönüşen iç aydınlatmasıyla da ziyaretçisini büyülüyor. Gördüğünüz üzere AVM denince öncelikle akla gelen dünyaca ünlü markalar yerlerini çoktan almasına rağmen, önceliği şüphesiz alan mimarisi yüzünden, söz oraya bir türlü gelemiyor. Yemeye, içmeye, eğlenmeye de doyacağınız bu muazzam yapı, fotoğraf makinesiz geleni üzüyor.

 


Villaggio Mall, Doha, Katar

İtalyan mimarisine de doğal güzelliklerine de dünyanın bu denli hayran olduğunu, turistini ağırlamak için Avrupa’nın modasıyla, mutfağıyla aşkıyla ünlü kentlerinden esinleneceğini düşünmezdik. Bu kez kendi Venedik, adı Venedik bir AVM’deyiz ama adresimiz Katar! Gözüne Dubai’yi kestirmiş, aşık atmaya heveslenmiş bir AVM’de sıra! Dubai Mall’ın dünyaca ünlü markaları sağ baştan nizami olarak sıralanmış, günün belli saatleri de eğlenceye ayrılmış. Macera severler için roller coaster başta olmak üzere çeşit çeşit dev oyuncak hazır bekliyor. Modern çizgisiyle dikkat çeken AVM’nin adını Venedik’ten aldığı dört yanını su kanallarıyla çevrelediği yetmiyor gibi, koridorlarında da Milano rüzgârları esiyor.

 

BONUS; Dongguan, Çin

Dünyanın en büyük alışveriş merkezi olma iddiasıyla, hedeflenen ölçüde çok para harcanarak, Çin’in Dongguan bölgesine yapılan bu merkez’i biz anlatmayı sürdürsek de hikayesi çoktan noktalanmış, merkez binası perili köşke, hayaletli kasabaya döneli de çok olmuş. 2350 mağaza kapasiteli, bilmem kaç farklı konseptte otoparklı bir AVM düşünün ki Türkiye’nin en büyük AVM’sini çok rahat dörde beşe katlar. İçerisinde; 2 km uzunluğunda bir Amsterdam kanalı, Paris kulesi, Roma çeşmesi, Mısır piramidi gibi türlü konsept var. Eğlence severe, “adrenalinsiz alışveriş mi olur” diyene dev bir roller coaster’ı dahi var. Ama AVM ne havaalanına yakın ne metroya ne de otobüs durağına. Çinli sade bir vatandaşın yalancısıyız; AVM’ye ulaşmak minimum 2,5 saat sürüyormuş. Bir de burası asırlardır fabrikalar bölgesi olarak kullanılan bir alana inşa edilmiş. Zira zenginin boş vakti var, işçinin yok, zenginin parası var, işçinin yok, zengin AVM’ye gider, işçi gitmez! Bu masal da burada biter.

 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın