Turist Değil Kaşif Diyeceksiniz!

10 Kasım 2019
453
Turist Değil Kaşif Diyeceksiniz!

Z kuşağı malumunuz 2000’li yıllarda dünyaya gelen, yerinde duramayan, kabuğuna sığmayan, özgürlük peşinde koşan, dijital dünyanın içine doğduğu için tek tıkla kainatın bilgisine ulaşan ateş gibi bir nesil! Peki yüz yılın turisti nasıl oluyor da kendine bir anda kaşif diyebiliyor? Akıllı telefonların alameti farikası gizem perdesini aralamakta başrol oynuyor. Nasıl mı? Hadi başlayalım.

Kitaplarda yazsa kaç yazar, Z kuşağının akıllı telefonunda canlı yayın var!

Ne Kristof Kolomb ne Vespucci, Marco Polo da kaşif mi, Evliya Çelebi zaten seyahatnameyi oturduğu yerden adam etti! Z kuşağı için kendi ayak basmadığı yer henüz var olmadı ya da onun ayağıyla bir kez daha dünyanın bilgisine sunuldu! Hal böyle olunca akıllı telefonlar ve instagram, youtube gibi uygulamalar aracılığıyla kaşifliğe soyunanların arasında Z kuşağına rastlama oranı neredeyse yüzde sekseni buldu.

Z kuşağını ne öldürürüz ne de hakkını yeriz, sayelerinde oturduğumuz yerden dünyayı gezdiğimizi de inkar etmeyiz. Çağımızda bir çoğumuz Z kuşağının ülke sınırlarını aşmanın kolaylığını göstermesi sayesinde seyahate öykündük, avantajlı tur programları takip eder olduk. Dünya gözümüzün açılmasında, vizyonumuzun genişlemesinde yarattıkları etki kabul edelim ki aşikar. Bu kuşakta herkes kaşif, rehber, fenomen…

Seyahat edemediği işte dikiş tutturamayan Z kuşağıyla maymun gözünü açtı!

Öyle bir masanın başında ömür çürütme, kendini kurumsal denen zindana hapsetme devri Y kuşağının son demlerinde kapanayazdı, Z kuşağının keskin çizgisiyle son buldu. Artık içinde seyahat olmayan, kişinin kariyerini besleyen eğitimlerle dolmayan işler tarih oldu! Girdiği ilk sigortalı işten emekli olma, kapağı devlete atıp gençliğini soldurma devri de ebediyen son buldu.

Çağımızda bilgi, yerini deneyime bıraktı, Z kuşağı tümden ipini kopardı!

Eskiden büyüklerin dizinin dibinde masalsı hikayeler dinlemek, ansiklopedi karıştırıp bilgi edinmek, “Çok okuyan mı bilir çok gezen mi?” sarmalında cevabı vermeden uzun uzun düşünmek yaygınken bugün “Çok gezen mi bilir sosyal medyadan sıkı takip eden mi?” sorusu gündemde! Tabii ki yine Z kuşağı sayesinde.

Çağımızın bulaşığı hastalığı, en büyük dileği seyahat! Dijital çağın hüküm sürmesiyle dünyanın kapıları hazır keşfe açılmışken gümrüklerden geçmeyen, pasaport kontrollerine girmeyen kaçırdığı her gün için bin pişman. Ligarba Turizm Z kuşağının hayatında pişmanlığa yer vermiyor, kaşif dostu tur programlarıyla en popüler ya da en el değmemiş, akla gelen tüm destinasyonlara kolay keşif imkanı sağlıyor. Artık bizlere de haritadan yer seçip harekete geçmek kalıyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın