Tac Mahal, 6 Ay Aradan Sonra Ziyarete Açıldı

21 Eylül 2020
851
Tac Mahal, 6 Ay Aradan Sonra Ziyarete Açıldı

Covid-19 salgını nedeniyle 17 Mart’ta kapatılan Hindistan’ın simgesel yapılarından Tac Mahal, kapılarını ziyaretçilere açtı. Bölgedeki bir diğer başka tarihi eser olan Agra Kalesi de yeniden açıldı.
Ziyaretçilerin, anıt mezar ve kaleyi ziyaret ederken, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları gerekiyor.

Yeni düzenlemeye göre, Tac Mahal’i günde en fazla 5 bin turistin ziyaret etmesine izin verilecek ve ziyaretçiler iki ayrı zaman diliminde kabul edilecek. Yetkili, “Öğlene kadar sadece 2.500 turiste, yerel saat ile 14.00’ten sonra ise 2.500 turiste izin verilecek” dedi. Ancak Agra Kalesi’nde her gün sadece 2.500 turiste izin verilecek
Tarihi yerleri ziyaret edenlerin maske takması ve tüm biletlerin çevrimiçi olarak satılması zorunlu kılındı. Bir yetkili, “Şu anda bilet gişeleri açılmayacak” dedi.
Hindistan’ın kuzey eyaleti Uttar Pradesh’te bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Tac Mahal, dünyanın gözde turistik noktalarından. COVID-19 salgınından önce Tac Mahal’i yılda 7 milyon turist ziyaret ediyordu. Agra Kalesi de yıllık 3 milyon ziyaretçi sayısına sahipti.

Tarihi eserlerden elde edilen gelir, Uttar Pradesh hükümetinin en önemli gelir kalemlerinden birini oluşturuyor. Tarihi yerlerin ziyarete açılması, hükümetin karantinadan çıkma ve salgına yönelik önlemleri hafifletme çabalarının bir parçası olarak görülüyor. Hindistan’da Kovid-19’dan en kötü etkilenen beşinci eyalet olan Uttar Pradesh’te bugüne kadar 5 bini ölümlü toplam 350 binin üzerinde vaka görüldü. Hindistan’ın genelinde ise Kovid-19 tespit edilen kişi sayısı 5 milyonu aşarken, 87.882 kişi hayatını kaybetti. Küresel olarak bakıldığında Hindistan, Kovid-19 salgınından en çok etkilenen ikinci ülke.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın