Seyahat Ederken Güzel Fotoğraf Çekmenin 5 Sırrı

16 Haziran 2020
483
Seyahat Ederken Güzel Fotoğraf Çekmenin 5 Sırrı

Seyahat fotoğrafçılığında yeni bir sayfa açılıyor… Kameralı telefonlar ve küçük boyutlu dijital kameralar harika!

Peki seyahat ederken güzel fotoğraf çekmenin sırları neler? İşte o püf noktalarını da sizler için derledik…

Sonbaharda Fotoğraf Çekmek

Bir başkadır sonbaharda fotoğraf çekmek

Sonbahar Eşsiz Bir Manzaradır

Her mevsim güzeldir ama sonbaharın yeri ayrı! Esrarengiz renklerden hoşlanıyorsan sonbahardan faydalan. Işığın az olmasına aldırış etme. Farklı şeyler denemeye çalış. Çıplak ağaçların ardındaki gökyüzü şahane bir kontrast oluşturabilir. Yerleri kaplayan sapsarı yapraklar ise apayrı bir görsel şölen… Tüm bu detayları renk kaynağı olarak kullanabilirsin.

 

Kamera Lensi

Kamera Lensi Seçimi Önem Taşır

En İyi Tercih 50mm Lens

Tam olarak nasıl fotoğraflar çekmek istiyorsun? Şayet insanların fotoğraflarını çekmeyi tercih ediyorsan 50mm’lik prime lens doğru tercih olabilir. Hem uygun fiyatlıdır hem de işlevsel bir kullanım imkânı yaratır. Manzara fotoğrafları çekmek için tripod ve uzaktan kumanda gibi ekipmanlar kullanabilirsin. Bu tür fotoğraflar için ek olarak geniş açılı bir lens edinmek de işini kolaylaştırır.

Klişelere takılma fotoğraf çek

Klişelere takılma gönlünce çek fotoğrafını

Klişelerden Koşarak Uzaklaşmak

Instagram çekeceğiniz sıra dışı fotoğraflara engel olmasın. Yurt dışına çıktıysan mutlaka Pisa Kulesi önünde fotoğraf çekilmek zorunda değilsin. Kimsenin keşfetmediği bir tepeden günbatımı ya da tenha bir sokak arası yepyeni kareler yaratabilir. Merak hissini kullan ve ara sokaklara dal. Yerel halk ile iletişim kur. Bu fotoğraf keşfi şehri tanımanı da sağlayacak.

Flaş ile fotoğraf Çekme

Flaşlı mı Flaşsız mı, emin değilseniz flaşsız çekin

Flaş Kullanımında Titizlik

Flaşı nasıl kullanacağını biliyor musun? Cevabın evetse sorun yok. Fakat bilmiyorsan onu hiç kullanmaman daha doğru olabilir. Flaşlı fotoğrafçılık apayrı bir sanat türüdür. Evet, flaş güçlü bir etki yaratır. Ancak doğru kullanılmadığı takdirde kâbusa dönüşebilir. Bu yüzden gün ışığının canlandırıcı etkisinden faydalanman işini kolaylaştıracak.

Mobil Fotoğraf Deneyimi

En iyi fotoğraf her an çekilebilen fotoğraftır

Yanında Olan Kameraya Güvenmek

Kamerada en iyisini aramana gerek yok. En iyi kamera yanında taşıyabildiğin kameradır. Mobil fotoğrafçılık pahalı ekipmanlardan ziyade seyahat duygusuna dayanır. Hem günümüz imkânları sayesinde çekimlerini kolaylıkla düzenleyebilirsin. Spontane çekimler için maceracı bir ruh ve merak duygusundan fazlasına ihtiyacın yok.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın