Top
 

Romanya Vizesi

Romanya Hükümeti Türk vatandaşlarından Umumi (bordo) pasaport sahiplerine vize uygulamaktadır. Ancak Hususi pasaport (yeşil pasaport), Hizmet pasaportu (gri pasaport) ve Diplomatik pasaport (siyah pasaport) sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeye tabi değillerdir. Romanya Schengen vizesine üye bir ülkedir. Romanya vizesi ile diğer Shengen ülkeleri ziyaret edilebilir. Ancak Romanya ’dan vize alarak diğer Schengen ülkelerine gitmek isteyenler öncelikle Romanya ‘ya giriş yapmak zorundalardır. Romanya vizesi alarak diğer Schengen ülkelerine direkt giriş yapılamamaktadır.
Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 3 ay öncesine kadar yapabilirsiniz. Başvuru esnasında başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır.

ROMANYA VİZE TÜRLERİ
Turistik Romanya Vizesi
Ticari Romanya Vizesi
 1. Pasaport :Seyahat tarihinizin bitişinden itibaren en az 3 ay süresi ve vize için en az 2 boş sayfası olan, veriliş tarihi 10 yılı geçmemiş pasaport aslı. Eski ve yeni pasaportlarınızın ilk ve işlenmiş bütün sayfalarının fotokopisi sunulmalıdır.
 2. Fotoğraf: 2 Adet arka fonu beyaz ve yeni çekilmiş fotoğraf.
 3. Başvuru Formu: Başvuru formu gerçeğe uygun şekilde doldurulmuş, okunaklı ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 4. Otel ve Uçak Bilet Rezervasyonu: Kişinin yapacağı seyahate uygun otel ve uçak bileti rezervasyonlarının belgeleri.
 5. Seyahat Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli en az 30.000 Euro teminatlı tüm seyahat süresini ve gideceğiniz tarihten 1 gün öncesini-dönüş tarihinizden 1 gün sonrasını kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım yada acil hastane bakım masraflarını kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası.
 6. Mali Durum Belgeleri: Kişinin yapacağı seyahatin masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren belgeler sunulmalıdır. Tüm masrafları karşılamaya yetecek miktarda para bulunan şahsi banka hesabınızın güncel tarihli, imzalı, kaşeli son 3 aylık dökümü.
 7. Kimlik Fotokopisi: Kişinin okunaklı ve net şekilde olan kimlik fotokopisi.
 8. Davetiye: Portekiz ‘deki bir kurum (konferans,toplantı vb.) tarafından davet edildiyseniz, kurumdan imzalı ve kaşeli, toplantının yer ve zaman bilgisini içeren davetiye. Davetiye orjinal olmak zorunda değildir.
 9. Başvuru Sahibi Çalışan İse: Bağlı bulunduğu kurumdan iş yeri izin belgesi, çalıştığı şirkete ait imza sirküleri,faaliyet belgesi, vergi levhası, resmi gazete fotokopileri. SGK işe giriş bildirgesi, son 3 aylık maaş bordrosu ve son 3 aylık SGK hizmet dökümü sunulmalıdır.
 10. Başvuru Sahibi İş Veren İse: Şirketin antetli kağıdına imza sirküleri, ticaret odası kaydı, vergi levhası ve resmi gazete sunulmalıdır. Eğer bireysel olarak çalışıyorsanız yaptığınız iş anlaşmalarını ve gelir beyanınızı sunmanız gerekir.
 1. Pasaport :Seyahat tarihinizin bitişinden itibaren en az 3 ay süresi ve vize için en az 2 boş sayfası olan, veriliş tarihi 10 yılı geçmemiş pasaport aslı. Eski ve yeni pasaportlarınızın işlenmiş bütün sayfalarının ve kimlik bilgileri sayfalarının fotokopisi sunulmalıdır.
 2. Fotoğraf: 2 Adet yeni çekilmiş ve biometrik fotoğraf.
 3. Başvuru Formu: Başvuru formu gerçeğe uygun şekilde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
 4. Otel ve Uçak Bilet Rezervasyonu: Kişinin yapacağı seyahate uygun otel ve uçak bileti rezervasyonlarının belgeleri. Kişi tur organizasyonu ile gidecekse turun detayları sunulmalıdır.
 5. Seyahat Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli en az 30.000 Euro teminatlı tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım yada acil hastane bakım masraflarını kapsayan Seyahat Sağlık Sigortası.
 6. Mali Durum Belgeleri: Kişinin yapacağı seyahatin masraflarını nasıl karşılayacağını gösteren belgeler sunulmalıdır. Son 3 aylık hesap hareketlerini gösterir banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş bordroları vb.
 7. Fuar Giriş Kartı: Başvuru sahibi fuara katılacaksa giriş kartı yada katılıma ilişkin belgeler.
 8. Başvuru Sahibi Çalışan İse: Bağlı bulunduğu kurumdan iş yeri izin onayı/ iş veren mektubu, SGK işe giriş bildirgesi ve SGK hizmet dökümü sunulmalıdır.Ayrıca çalışmakta olduğunuz şirketin ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi kopyası ve vergi levhası sunulmalıdır.
 9. Başvuru Sahibi İş Veren İse: Şirketin ticaret odası kaydı, ticaret sicil gazetesi kopyası ve vergi levhası sunulmalıdır.
 10. Başvuru Sahibi Çiftçi İse: Bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçi belgesi sunulmalıdır.

Yorum Yazın

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.