Rahat Bir Uçuş İçin 6 İpucu!

19 Ekim 2017
324
Rahat Bir Uçuş İçin 6 İpucu!

Neneler at arabasını katır sırtına tercih etmiş, traktör at arabasının sarsıntısını bastırıp geçmiş, mobiletlerin sesi de neymiş, araçlar rüzgarın çarpmasını tümden kesmiş, derken tayyare diye bir sema kaşifi belirmiş, uzağı yakına getirmiş! Uçaklar yaşamımızı nasıl da kolaylaştırmış, memleket hasreti bitmiş, gurbet şiirleri yazılmaz olmuştur! İnsanoğlu pek doyumlu olmamasıyla müsemmadır, gün geçtikçe uçağa da kusurlar bulmuş, şikayetlerinin ardı gelmez olmuştur! Şimdi sıra uçuşta rahata ermenin püf noktalarında!


Evinde köşe koltuk, uçakta acil çıkış!

Eskiden havadan kuş uçuşu fişek gibi gidecek, öyle uzun yollar çekmeyeceksin ama koltuğu yok deselerdi, kim kabul etmezdi! “Aa yok ben ayakta duramam”, “Belim ağrır benim uzanmadan yapamam” dediğinizi duyar gibiyiz 🙂 Her zaman salon salamanje koltuklara denk gelmeyip, sıkış tepiş küçük uçaklarda uçmak zorunda kaldığınızda yaşadığınız mutsuzluk da yüzünüzden okunuyor hani! Biraz da boyluysanız, işi şansa bırakıp katlanmış bacakları uyuşturmaya gerek yok, acil çıkış kahraman da yapar, bacaklarını uzatıp oturabildiğin koltuk keyfinden hallice bir rahatlık da sağlar!

 


Check-in yap, koltuğu kap!

Hava yolu şirketlerinin uçak kapasitesinin üstünde bilet satışı yapabildiğini daha da enteresan olanı bu bolca satışın yasal olduğunu biliyor muydunuz? Ağzınız açık, siz şok! İlk duyduğumuzda biz de böyle olmuştuk, safları sıklaştırıp üç kişi mi oturacağız, kaptan köşküne misafir olup eski usul, muavin koltuğunda mı uçacağız orası meçhul! Siz ne olur ne olmaz, bir koltuğu bölüşmek zorunda kalmayın, online check-in açıldığı an koltuğunuzu seçip, oturarak seyahatinizi garantiye alın!

 


Her boş koltuğu sahipsiz sanma!

Hevesli gibi uçak dolmadan boş bulduğunuz yerlere oturup, ardından duaya koyulup yok yere stres yaşamayın. Camdan dışarı bakar, uyukluyor taklidi yaparsam beni es geçer, kıyıp uyandıramazlar diye düşünüp, koltuğun gerçek sahibi gelince de; “Kaldı mı bu devirde böyle kural bilmezler?” bakışlarına maruz kalmayın! Bakışlarınız gözünüze kestirdiğiniz koltukta, kulağınız anonsta olsun! Kabin amirinin, tüm yolcuların uçak içinde olduğunu bildirdiği anonsunun ardından, rakipleriniz harekete geçmeden davranın! Ohh! “Bugün de şanslı günümdeyim!” huzurunuz hayırlı olsun, kaptan pilot yatak odasından iyi uçuşlar diler 🙂

 


Kulaklık in, gürültü out!

“İşte talihim döndü, sessizlik çöktü.” dediğiniz ilk an, bir cayırtı kopar! Arkanızda, önünüzde ya da dibinizde; duyabileceğiniz yakınlıkta yeni konuşmayı sökmüş baldan tatlı bir çocuk olabilir, onlarca kez bunun ne olduğunu sorsa doymaz, bunun ne olduğunu muhakkak sormayı sürdürür! Henüz konuşamasa da ses çıkarmanın uzmanı olan; tüm arzusunu, sıkıntısını ağlayarak ifade eden o minnoş bebecik var ya, o da kafanızı fena haşlar! En iyisi; silikon kulak tıkacı, offline dinleyebileceğiniz keyifli bir playlist ve mümkünse dışa ses vermeyen, kimseleri rahatsız etmeden sizi başka diyarlara götürmeye yetecek nefis bir kulaklık! Artık bırakınız çığlıklar uçağı türbülansa soksun, camlar çatlasın, kime ne!

 


Uçuruyoruz diye o kadar da uçmayın!

Yerin bilmem kaç km üstünde, ayaklarınız zaten yerden fersah fersah ötede, ağzınızı açıp esnemez, basıncını dengeleyemezseniz vay halinize, özgürlüğe kanat açmış uçuyorsunuz, keyfiniz de pek yerinde! Bir su içeyim semaya bakarken dersiniz, o da ne? Su altın fiyatında! Karnınız acıkır bir anda, peynir-ekmek servet değerinde! Biraz abartıyor olsak da dip notumuz net, hava yolu şirketleri müşteriyi uçuşta sıkıştırır, “Sağa çek ineceğim!”, “Market bulup gireceğim.” diyemeyen uçuş mağduru ne yapsın, saçar milyarlarını uçakta! Bu da bize ders olsun diyor, uçuş dahil menülere göz atmanızı, üç kuruş ucuzunu seçmek yerine suyunuzu hayrına veren hava yolu şirketini tercih etmenizi diliyor, mümkünse karnınızı evde doyurmanızı öneriyoruz.

 


Hostes hanım müsaitseniz uçmaya geleceğiz!

Eller otobüslerde helak olsun, trenlerde gecelerce yol gitsin, arabalarında yorgunluktan ölsün, ben ise tüm heybetimle uçak yolculuğumun süksesini yapayım diye düşünenler, devir özel jetle semalarda tur atma, her çatıda bir pist devri, siz diyorsunuz hostes bana hizmet etsin, çünkü statüm var, uçuyorum ben! Olmaz! Hostes dediğiniz bilmem kaç dil biliyor, onca mülakatı geçip, oraya geliyor! Devir eski devir değil, güler yüz candır, nezaket hayattır!

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın