Macera Tutkunlarına Avrupa’nın En İdeal Kayak Merkezleri!

15 Kasım 2017
316
Macera Tutkunlarına Avrupa’nın En İdeal Kayak Merkezleri!

Kayaksız kış geçirmem, Avrupa görmeden edemem diyenler zaten başımızın üstünde! Ne işim var ecnebi memlekette ister Uludağ’a giderim ister bir poşet bulur yokuş aşağı kendimi salarım, ne yapar eder buralarda kayarım diyenler, özellikle siz hazırlanın, dünyaya kucak açmanın lezzetiyle tanışmaya birlikte gidiyoruz. Kayak takımları hazırsa, önümüz kış gözümüzü Avrupa’ya dikiyoruz! Hem tatilimizi yapıyoruz, hem sporumuzu, gezdiğimiz yerin, tanıştığımız türlü kültürün yanında maceraya da doyuyoruz. Hadi o zaman seçimi size bırakıyor, alternatifleri sunmaya başlıyoruz 🙂 Bekleyin bizi dik yokuşlar! Kış tatilinde kayak keyfi için geliyoruz!

 


Bansko, Bulgaristan

Anlatmaya kapı komşumuzdan başlıyor, hem Avrupa’ya uzun bir adımla kolayca geçiyor, hem de tomarla para ödeyip tatili yüreğimize indirmiyoruz. Biraz da erken rezervasyon yaptırırsak ki elimizi çabuk tutmamızda fayda var; harika bir hafta sonu kaçamağı için gün saymaya başlıyoruz. Gelelim Bansko’nun pistlerine, huzurlu beyaz örtüsüne. İster yanınızda getirin kayak takımınızı ister sırt çantanızı takıp rahatça gelin, burada kiralayabileceğiniz zevkinize göre bir dolu seçenek mevcut. Pistler de çeşit çeşit; ilk kez kayıyorum diyene hafif eğim, geniş alan, benim işim artistik, yerim sahneler diyene dik yokuş, dar geçit var! Bulgaristan’ın dağlarından kardeş ülkeye davet var!

 


Bukovel, Lviv

Madem bir kimlik yeter Ukrayna’ya girmeye, vize soran yok kapı nöbetinde, Ukrayna’nın en büyük kayak merkezine yolculuk için daha neyi bekliyoruz? Akrobatik hareketler yapabilmek için ısınma turlarındaysanız bekleriz ama bir götürenimiz yok diyorsanız, güceniriz! Biz Ligarbayız, yanınızdayız.  İster snowboard yapın ister kayak, 50 kilometre pist; ister yan gel yat ister koştur çıplak ayak. Çeşit çeşit otel, çokça tesis, türlü aktivite sunan Bukovel, keyifli bir kış tatili için muhakkak görülmesi gereken muazzam bir yer. Söylemesi bizden, heves etmesi sizden.

 


Val D’isere, Fransa

Bir bakmışsın Alplerin doruklarında cennetin bulutlarındasın, bir bakmışsın hızlı bir rüzgarla dağın eteklerinde, yokuşun dibinde! Bir yanında seyrek ağaçlıklar öte yanında yamaçların arasından görünen, küçük bir kasaba tatlılığında kümelenen “Val d’esire”! Macera dolu bir tatil için kaybolma riskinin sıfırın altında seyrettiği, önü ardı açık parkurlarda gönlünce süzülebileceğin bir merkez burası. Kulağın rüzgarın melodisinde, gözün bembeyaz örtünün ardında saklı cennette olsun, varsın bu kez de akış seni alsın, canının çektiği yere götürsün! Kayaktan sonra aşırı dozda heyecan isteyeni, eğlencesi bol snow parka davet ediyoruz.

 


Kitzbuhel, Avusturya

Gelelim yaz kış spora başkentlik yaptığı yetmiyormuş gibi sokaklarında estirdiği Ortaçağ rüzgarıyla da büyüleyen Kitzbuhel adındaki Avusturya kasabasının alameti şahanesine. 120km bisiklet parkurunu duyanınız varsa beri gelsin, peki 500km’lik yürüyüş yoluna ne dersiniz? Yaz aylarını şenlendiren tenis turnuvaları, eski toprak klasik otomobillerin çekişmesinin izlendiği araba yarışları yanında kışın tam bir kayak cennetine dönüşüyor burası. “Dağların başına gidemem, kayak severim ama durmadan da kayamam, sıcak bir şeyler içerken tarihi bir manzaraya bakmazsam rahat edemem, ben o Avrupa’ya Avrupa demem” diyenler için biçilmiş kaftandayız, hiç başka terzi aramayınız. Hem ruhunuz doysun, hem adrenalin sevdanız son bulsun. Gelin bu şirin kasabada kış keyfimiz beraber olsun.

 


Dolomites, İtalya

Bir ulaşım aracı olarak kayak; Dolomites’e kış tatiline gidiyor, boardları ayağına geçiriyorsan, düşsem de yer pamuktan deyip yokuş aşağı kendini koyveriyorsan, tam on beş köyü kayarak gezebiliyorsun. Kulağa garip gelse de zeminin kar, tek rengin beyaz olduğu bu yerde, kayakla keşif turu yapmanın, yazlık bölgelerde kıyı şeridini bisikletle gezmekten bir farkı yok. Peki duyması garip bu deneyimin yaşaması nasıl olur dersiniz? Şehirden uzakta sonsuz bir huzura kavuşmak, karın mehtabında tüm gün aldığın keyfin yanında içini ısıtırken sıcak içkin, Avrupa’nın bir köşesinde, İtalya’nın kuzeydoğusunda uzanan dağ eteklerinde aldığın nefesin şükrüne varmak için, Dolomites’ten bekleniyorsun. Doğa güzellikleriyle ünlü, tatlı çevre kasabalarının ahşap görünümleriyle tatlı mı tatlı kayak merkezine süslenmiş, püslenmiş ziyaretçilerini bekliyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın