Luksor’daki Karnak Tapınağı’na vuran “kış güneşini” yüzlerce kişi izledi

22 Aralık 2020
281
Luksor’daki Karnak Tapınağı’na vuran “kış güneşini” yüzlerce kişi izledi

Yüzlerce Mısırlı ve turist, 21 Aralık günü gerçekleşen kış gün dönümünde Luksor’un ünlü tarihi Karnak Tapınağı’ndaki eski Mısır Tanrısı Amun Ra’nın mabedine vuran gün doğumuna tanık olmak için Pazartesi günü soğuk havaya meydan okudu.

Arkeologlar, yetkililer ve ziyaretçiler, güneşin doğuşuna yerel saatle sabah 05:30’da tanık oldu ve tapınağa vuran Güneş ışınlarının hareketini, yerel saatle 06:42’de Karnak’ın merkezinde bulunan Amun Ra’nın Büyük Tapınağı’nın üzerine yansıyana kadar takip etti.

Doğa olayı 20 dakika kadar devam etti ve Güneş daha sonra kadın firavun Hatşepsut’un tapınağına doğru ilerledi. Luksor Valisi Mustafa Alham, Xinhua’ya yaptığı açıklamada, “Kovid-19’un yayılmasına ilişkin endişeler sürse de bu doğa olayı eski Mısırlıların astronomi bilimi hakkındaki olağanüstü bilgileri nedeniyle hayrete düşen yaklaşık 120 turistin ilgisini çekti” dedi

Ligarba Turizm

Alham, her yıl aynı günde, yani antik Mısır’da kış mevsiminin başlangıcını simgeleyen günde, güneş ışınlarının Amun Ra’nın Büyük Tapınağı’nın üzerine düşüşünü görmeye can atan ziyaretçilerin güvenliğini sağlamak için sıkı tedbirler alındığını belirtti.

Törende, Luksor mirasını temsil eden bir dizi popüler geleneksel dansın da sergilendiğini kaydeden Alham, Luksor’daki turizm sektörünün Kovid-19 pandemisinden ciddi şekilde etkilendiğini ve bu tür olayların ülkeye daha fazla turist çekmeye yardımcı olabileceğini ifade etti. Karnak Tapınağı, tarihi 12. hanedana dayanan Ptolemaios Krallığı egemenliği dönemine uzanan eski Mısır hükümdarları tarafından inşa edilen en etkileyici tapınaklardan biri. Güneş, antik Mısır dininin başat tanrısıydı

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın