Küba bu yıl 2,2 milyon turist bekliyor

21 Mayıs 2021
367
Küba bu yıl 2,2 milyon turist bekliyor

HAVANA, 21 Mayıs (Xinhua) — Küba Ekonomi ve Planlama Bakanı Alejandro Gil, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Küba’ya yıl sonuna kadar yaklaşık 2,2 milyon turistin gelmesini beklediklerini söyledi. Küba ekonomisinin 2021 performansı hakkında düzenlenen bir basın toplantısında konuşan Gil, “Turizm sektörü adanın ekonomik toparlanmasında birinci derecede öneme sahip” dedi.

Kübalı Bakan, yılın ilk aylarında adaya gelen turist sayısının Kovid-19 pandemisi nedeniyle planlandığı gibi gerçekleşmediğini söyledi. Gil, “ABD’nin Küba’ya uyguladığı ambargo, ülkenin kalkınmasının önündeki ana engel olmaya devam ediyor” diye ekledi.

Bir ada ülkesi olan Küba, uluslararası havaalanlarını açmasının ve Noel tatilinin ardından Kovid-19 vakalarında yaşadığı en ölümcül yükselişi kontrol altına almaya çalışıyor. 2016 yılından bu yana her yıl 4 milyonun üzerinde turist çeken Küba’yı geçen yıl sadece 1,1 milyon civarında turist ziyaret etti. Küba’nın rezerv para gelirlerinin yüzde 10’undan fazlasını turizm sektörü karşılıyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın