Kış Tatiliniz için 5 Masalsı Şehir!

23 Ekim 2017
443
Kış Tatiliniz için 5 Masalsı Şehir!

Yazın tatile çıkamayanlar ya da yaz demedim, kış demedim, bu sene de tatile doyamadım diyenler; kar altında kalıp kazma kürek yakmadan, soğuktan donup eve kapanmadan yapın planınızı! Kışın seyahat fikri aklınızda durup çenenize vuracağına, erken bilet kesenizi ısıtsın!

Madem “Winter is coming!”. Al biletini, “Beni evimde, kalorifer kıyısında, bereler içinde, kabanlar altında sıkıştırıp etkisiz hale getiremezsin” de, çık karşısına! Dünyanın dört bir yanında, kar kürelerinin içinde dolaş, karın ilk tanesini rüya şehirlerden birinde karşıla, bu şehirleri bir de beyazlar içinde seyret! Kışın keyfini çıkarmaya hazır mısınız? İşte size kışı sevdirecek düşsel şehirler!


Prag – Çek Cumhuriyeti

Yüzyıllarını sandıkta geçirmiş, tozu da örümceğinin ağı da gökyüzü heykellerine bezenmiş, Avrupa’nın gotik tacının sahibi Prag! Petrin Tepesi’nden, mucizevi mimarisiyle katedralin hemen kıyısından bakmalı nehre, dünyanın ilk astroloji saatine bir göz atıp, Kafka okurların defalarca hayalinde yaşattığı sokaklarda, şehri güzelce turlamalı! Gitmişken Kafka’nın müzesine uğrayıp, kuklalarla oynarken çocuk olmalı! Charles köprüsünün büyüsüyle adımları sağlam atmalı, bembeyaz şehrin tadına; jazz müzik eşliğinde, sıcacık içeceklerle varılmalı! Bu kış Prag’da muhakkak üç beş tur atmalı!

 


Salzburg – Avusturya

Alp dağlarının eteklerinde, Salzach Irmağının hemen kıyısında uzanan, mimarisiyle büyülü, atmosferiyle etkileyici Salzburg; misafirine benzersiz bir buluşma vadediyor. Avusturya’nın tarihi kenti Unesco dünya mirası Altstadt Salzburg sokaklarında attığınız her adım, Barok dönemi mimarisini bugüne taşıyan yapılarıyla, dimağınızı susturup, tüm hayranlığınızı alıp götürecek! Tarihin tozlu sayfaları içinde, hiç bilmediğiniz bir diyarın kuytu köşesinde, rüyalarınıza muhakkak taşıyacağınız yemyeşil manzaralarla karşılaşacak, bu kadar sarayı bir arada görmek kısmet olmaz deyip, gezmelere doyamayacaksınız. Mozart’ın bestelerine kulak misafiri, kendisine yuva olan bu Ortaçağ kenti, Hohensalzburg kalesinin görkemli surlarıyla çevreleniyor.

 


Tallinn – Estonya

Kuzey Avrupa’nın hayal gücünü zorlayan, rengarenk masal diyarı, liman başkenti Tallin, Estonya’nın en büyük kıyı şehri. Denizin hemen kıyısında, iki mavinin arasında, cümbüş gibi bir şehir burası! Gemiyle yanaşmak isterseniz şehre, yarı yolda başlar heyecanınız, sivri kulelerine, surlarla çevrili gizemli mimarisine bir an önce kavuşup, Arnavut kaldırımlı sokaklarında derin soluklar alıp, şehri derin soluklarla içinize çekmek istersiniz! Toompea Tepesi’ne çıkmalı, şu Tallin’e bakmalı! Uzunca bakakalıp hafızalara iyice kazımalı! Böyle güzellik zor bulunur!

 


Brugge – Belçika

Brugge kışın pusunun, karın sisinin hakkını verecek, önünüzde bir köprü açılacak, yere inen bulutlar ilk adımda dağılacak ve şehir tüm güzelliğiyle o an önünüze serilecek! Evleri ısırmaya, sokakları paketleyip eve taşımaya çalışmayın! Dünü unutup, geleceği bırakın; Brugge’da Brugge’u yaşayın! Hangi masalı yazsak, öyküyü anlatsak, hayalin bin bir tonunu kursak, inanamadığımız şu gözleri Ortaçağ’a götürüp bıraksak; “Nasıl yapsak da bu güzelliğe doysak?” diye kara kara düşüncelere dalıp aman kıymetli vaktinizin bir kırıntısını dahi harcamayın, koyulun yola! Her bir zerresine bakın şehrin, her bir penceresine tuğlasına her evin, böyle mimari, böyle ambiyans, “Böyle bir şehir rüyalardan başka nerede bulunur?” diye diye hatmedin, gezin!

 


Edinburgh –İskoçya

Sabah tüm şehri saran sıcak ekmek kokusuna uyanacağınız, kimselere diyemeseniz de gözlerinizle etekli erkekleri arayacağınız, şimdi gayda duyulur diye kulağınızı dört açıp, soğuğunda sersem olacağınız rüya şehri Edinburg! Adamlar boşuna The Scotch Whisky Experience yapmamışlar oraya, gidin tadına varın, adı üstünde; deneyimleyin! Alın bir iki yudum içiniz ısınsın, çeşidine doyun, viski kültürünüz ana vatanında doğsun. Şatolarından hayalet mi çıkacak, saraylarından şövalyeler mi fırlayacak, heykeli, biblosu derken gez gez bitmeyecek bu şehrin tadı damağınızda kalacak!

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın