Kenya’nın turizm geliri Kovid-19 nedeniyle 2020’de yüzde 80 düştü

22 Nisan 2021
417
Kenya’nın turizm geliri Kovid-19 nedeniyle 2020’de yüzde 80 düştü

NAİROBİ, 21 Nisan (Xinhua) — Kenya Turizm Kurulu Başkanı Jimi Kariuki, Çarşamba günü Xinhua’ya verdiği demeçte Kenya’nın turizm sektöründen elde ettiği gelirin 2020’de 2019’a kıyasla yüzde 80 oranında azaldığını, ülkenin gerçekleşmiş gelirinin toplam 162 milyar şiline (1,5 milyar ABD doları) ulaştığını söyledi.

Kariuki, Nairobi’de yaptığı açıklamada, ülkenin turizm sektörünün ilk Kovid-19 vakasının teyit edildiği 2020’nin Mart ayında kapandığını ve 2020’nin Ağustos ayına kadar açılmadığını belirtti. “Ayrıca, sektör, en önemli turizm kaynağı olan pazarların uyguladığı seyahat kısıtlamalarından da etkilendi” diyen Kariuki, turizm ve konaklama sektöründe ön saflarda çalışanların Kovid-19’a karşı aşılamasının da an itibarıyla sürdüğünü söyledi.

Kenya Turizm Bakanlığı’nın verilerine göre, turizm sektörü, ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılasının (GSYİH) yüzde 4,4’üne doğrudan katkıda bulunuyor. Kariuki, ülkenin turizm sektörünün yabancı ziyaretçilere bağımlı olduğunu ve yabancı ziyaretçi sayısının 2020’de azaldığını söyledi. Hükümet kuruluna göre, yerel konaklama ve dinlence sektörü geçtiğimiz yıl ağırlıklı olarak iç turizme dayandı. Kariuki, İngiltere ve ABD’nin Kenya’ya seyahate getirdiği kısıtlamalar nedeniyle ülkenin turizm sektörü gelirlerinin bu yıl da önemli ölçüde etkileneceğini ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın