İtalya’da Turizm Sektörünün 2020’de 100 Milyar Euro Küçülmesi Bekleniyor

8 Eylül 2020
329
İtalya’da Turizm Sektörünün 2020’de 100 Milyar Euro Küçülmesi Bekleniyor

İtalya’nın en önemli sektör gruplarından ikisi tarafından Pazartesi günü yayınlanan araştırmalara göre Kovid-19’un İtalya turizm sektörü üzerindeki etkisi, önceki tahminlerden çok daha büyük olacak. Etki sonucu ortaya çıkacak rakamın 100 milyar Euro’ya (118 Milyar ABD Doları) ulaşabileceği tahmin ediliyor.

Bu tutar, Uluslararası Para Fonu’na göre İtalya’nın 2019 sonu itibarıyla 2.014 Trilyon ABD doları olan Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) yüzde 6’sına denk geliyor. Gerçekleşmesi halinde bu, geçen yıl İtalya’nın GSYİH’sının yüzde 13,3’ünü oluşturan turizm sektörü gelirlerinin bu yıl neredeyse yarı yarıya azalacağı anlamına geliyor.

Turizm sektörü grupları Confiturismo ve Assoturismo’nun araştırmaları, İtalya’ya Haziran-Ağustos aylarında 65 milyon daha az ziyaretçi geldiğini gösteriyor.Confiturismo Başkanı Luca Patane, “Mart ayı sonunda, turizm sektörünün bu yıl 100 Milyar Euro kaybedeceği öngörüsünde bulunduk ve o dönem bu, aşırı dramatik bir öngörü gibi göründü. Ama bu rakamın gerçeğe dönüşmesine her geçen gün biraz daha yaklaşıyoruz” diye konuştu. Confiturismo ve Assoturismo tarafından verilen rakam, diğer tahminleri gölgede bırakıyor. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi, en son, İtalyan turizm sektörünün bu yıl 36,7 milyar Euro kayba uğrayacağına ilişkin bir değerlendirme yayınlarken, İtalya ekonomisinin bu kaybın etkisinden birkaç yıl kurtulamayacağı tahmininde bulundu.

Confiturismo ve Assoturismo, sektörün, devlet desteği olmadan onarılamaz hasarlarla karşı karşıya kalabileceğine vurgu yaptı. İç turizmin bu yaz yüzde 1,1 arttığına dikkat çeken sektör grupları, yabancı turist sayısındaki yüzde 66’lık düşüş nedeniyle bu artışın silindiğini vurguladılar.
İtalya’da turizm sektörü, karantina nedeniyle Mart ve Mayıs ayları arasında tamamen durdu. İtalya, Mayıs ayında karantina önlemlerini hafifletmeye başladıysa da turizm verileri düzelmedi. ABD ve Çin başta olmak üzere birçok ülkeden ziyaretçiler hâlâ İtalya’ya kısıtlama olmaksızın seyahat edemiyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın