Top
 

İtalya Vizesi | Schengen Vizesi

İTALYA VİZESİ

İtalya Devleti’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden üçüncü ülke vatandaşları İtalya’ya giriş yapabilmek için İtalya Konsolosluğu’na İtalya vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Pasaportunda çok girişli ve geçerlilik süresi devam eden Schengen  vizesi bulunan kişiler, bu vize ile ilk Schengen ülke giriş şartını yerine getirerek, İtalya seyahatlerini de bu vize ile gerçekleştirebilirler. Vize başvurunuzu ikamet ettiğiniz şehre bakan İtalya Konsolosluğu üzerinden yapmanız gerekmektedir.

Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaportu ve Diplomatik (Siyah ve Kırmızı) Pasaport sahibi olan kişiler 180 günlük zaman diliminde 90 günü aşmama şartıyla İtalya seyahatleri için İtalya vizesi başvurusundan muaf tutulmaktadırlar.

Uzun süreli (çalışma, oturum vb.) İtalya’ya seyahat etmek isteyen tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve üçüncü ülke vatandaşları İtalya vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır. Uzun süreli İtalya vize başvuruları doğrudan İtalya Konsolosluğuna ya da İtalya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

İtalya Vize Türleri

İtalya’ya seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İtalya vizesi başvurularını, İtalya seyahatlerinin amacına uygun yapmalıdırlar. İtalya Konsolosluğu İtalya vizesi türlerini yapılacak seyahatin amacı ve süresi doğrultusunda,

 • İtalya Turistik Vizesi
 • İtalya Aile Ziyareti Vizesi
 • İtalya Ticari Vizesi
 • İtalya Oturma Vizesi
 • İtalya Çalışma Vizesi

Şeklinde beş kategoriye ayırmıştır. 

  • İtalya Kısa Süreli Vize (Schengen Vizesi): İtalya’ya, resmi, turistik, ticari, eğitim, tedavi ve ziyaret gibi amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler için uygulanan vize türüdür.
  • İtalya Uzun Süreli (Ulusal) Vize: İtalya’da kesintisiz olarak 90 günden fazla konaklaması gereken kişiler için (öğrenci, aile birleşimi, çalışma amaçlı) uygulanan vize türüdür.

İtalya vizesi için Ekspres vize uygulaması bulunmaktadır. 2014 yılında başlayan bu vize uygulamasına başvuran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İtalya vize işlemleri 24 saat içinde tamamlanmaktadır.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi başvurusunda dikkat edilecek en önemli evrak başvuru formudur. Başvuru formu, başvuru amacına göre İtalyanca ve Türkçe olarak büyük harflerle, eksiksiz, hatasız ve doğru olarak doldurulmalıdır. İtalya konsolosluğu başvuru sahiplerinden seyahatlerinin amacını, masrafları nasıl karşılayacağını ve Türkye’ye geri dönmeleri için olan gerekliliği beyan eden evrakları talep eder. Başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgiler ile sunmuş olduğunuz evraklarda ki bilgiler tutarlı ve aynı olmak zorundadır. Seyahat amacınıza ve türüne göre evraklar değişiklik gösterebilir.

İtalya vizesi başvurusunda bulunan kişiler parmak izi taraması uygulamasını yaptırmak zorundadırlar. Ancak son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesine başvurup vize almış kişiler parmak izi işleminden muaftır.12 yaşının altında ki başvuru sahipleri bu uygulamadan muaf tutulmaktadır. Sağlık sorunları nedeni ile parmak izi veremeyecek kişiler tıbbi raporlar ile bunları ispatlamak zorundadırlar.

Üçüncü Ülke Vatandaşları İçin İtalya Vizesi

Türkiye’de yaşayan üçüncü dünya ülkeleri İtalya vizesine başvuru yapma hakkına sahiptirler. Başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi için Türkiye’de oturum iznine sahip olmalıdırlar. Başvuru sahipleri Türkçe bilmiyorsa bir bilen refakatçiliğinde başvuru yapmalıdırlar.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya vizesi, tatil zamanlarında yaşanan yoğunluklar dışında normal şartlarda belgelerin doğru ve eksiksiz olmasıyla birlikte 7 iş günü içerisinde çıkmaktadır. Başvuru sürecinde İtalya konsolosluğu başvuru sahibinden ek belge ya da mülakat talep edebilir.

İTALYA TURİSTİK VİZE TÜRLERİ
İşverenler için Turistik İtalya Vizesi
Serbest Meslek Sahipleri için Turistik İtalya Vizesi
Çalışanlar İçin Turistik İtalya Vizesi
Devlet Memurları için Turistik İtalya Vizesi
Emekliler için Turistik İtalya Vizesi
İTALYA TİCARİ VİZE TÜRLERİ
İşverenler için Ticari İtalya Vizesi
Çalışanlar için Ticari İtalya Vizesi
Serbest Meslek Sahipleri için Ticari İtalya Vizesi
İtalya Denizci Vizesi

Comments:

 • Muin saidov
  31 Ağustos 2021 at 16:12

  Peki yabancilara turist vize italyaya yapiyormusunuz??

  • Ligarba Çözüm Merkezi
   31 Ağustos 2021 at 16:14

   Merhaba;
   İtalya Şu an için Turistik seyahate izin vermiyor bu yüzden başvuru yapamıyoruz.
   Saygılarımızla

Yorum Yazın

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.