Top
 

Hollanda Vizesi | Schengen Vizesi

HOLLANDA VİZESİ 

Hollanda, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoşgeldiniz.

Hollanda 26 schengen ülkesinden biridir.

Sayfamızda, Hollanda vizesi ile ilgili vize çeşitleri,vize evrakları, doldurulması gereken formlar ve vize hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Sitemizde bulunan Hollanda vizesi başvuru bilgileri, Hollanda’nın Türkiye’de bulunan büyük elçilikleri, konsoloslukları ve yetkili birimleri tarafından bildirilmiş bilgilerdir. Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz.

Hangi Pasaport Türleri Hollanda  Vizesine Başvurmalıdır?

Hollanda Hükümeti Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Ancak Hususi pasaport (yeşil pasaport), Hizmet pasaportu (gri pasaport) ve Diplomatik pasaport (siyah ve ya kırmızı  pasaport) sahipleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile vizeye tabi değillerdir.

Hollanda Schengen vizesine üye bir ülkedir. Hollanda  vizesi  ile diğer Schengen ülkeleri ziyaret edilebilir. Ancak Hollanda’dan vize alarak diğer Schengen ülkelerine gitmek isteyenler öncelikle Hollanda’ya giriş yapmak zorundalardır. Hollanda vizesi alarak diğer Schengen ülkelerine direkt giriş yapılamamaktadır. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 3 ay öncesine kadar yapabilirsiniz. Başvuru esnasında başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır. Fakat 12 yaş altı çocukların, fiziksel olarak parmak izi vermeye müsait olmayanların ve resmi davetle seyahat edecek olan hükümet üyelerinin parmak izi zorunluluğu yoktur.

Süresine Bağlı Olarak Hollanda Vize Türleri

Hollanda Vize türleri, seyahat edecek kişinin seyahat süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. 90 gün ve üzeri Almanya’da kalma amaçlı olarak seyahat etmeye izin veren vize türüne Uzun Dönem Vize, 90 gün ve daha kısa süreli seyahat etmeye izin veren vize türüne ise Kısan Dönem Vize olarak adlandırılır. Uzun dönem vize aynı zamanda oturum vizesi olarak da adlandırılır. 

Ticari ziyaretler ve fuar ziyaretleri, turistik amaçlı geziler, aile veya yakın ziyaretleri, spor – sanat – organizasyon -etkinlik amaçlı vb. ziyaretler Kısa Dönem Vize kapsamında değerlendirilir. Bu vize türü Schengen vizesi olarak da adlandırılır ve bu vize ile Schengen ülkelerinin hepsi ziyaret edilebilir. Bu vize ile oturum ve çalışma hakkı kazanılamaz. 

Kısa Dönem Almanya Schengen Vizesi ( 90 Gün ve Daha Kısa Vizeler)

 • Turistik Hollanda Vizesi
 • Ticari Hollanda Vizesi ( İş, Fuar Ziyaretleri)
 • Hollanda Aile,Yakın, Akraba, Arkadaş Ziyaret Vizesi
 • Hollanda Kültürel Etkinlik, Kongre, Sportif Etkinlik Vizesi
 • Hollanda Kısa süreli Staj ve Eğitim Vizesi
 • Hollanda Transit Vizesi

Not: Yukarıdaki vize türleri için başvurular doğrudan konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir.

Uzun Dönem Hollanda Schengen Vizesi ( 90 Gün ve Daha Uzun Vizeler)

Hollanda Ulusal Vizesi , D , olarak adlandırılan bu vize türü, 90 günden / 6 aydan fazla sürecek olan konaklama ve ikamet için başvurulması gerekli vize türüdür ve D vize türü olarak kodlanmıştır. Ulusal Vize (D) genellikle 90 gün olarak verilir, bazı durumlarda ise 1 yıllık verilir. Bu vize türü ile ülkeye giriş yapıldıktan sonra oturum izni alınması gerekmektedir. 

Hollanda Ulusal vizesi başvuruları doğrudan konsolosluğa yapılan vize türüdür. Bazı durumlarda randevu alınması aşamasında, vize başvuru noktası olarak, vize başvuru merkezleri de atanabilmektedir. 

 • Hollanda’da Aile Birleşimi
 • Hollanda’da Çalışmak
 • Hollanda’da İş Aramak
 • Hollanda’da Au Pair
 • Hollanda’da Bilim ve Araştırma
 • Hollanda’da Gönüllü Sosyal Hizmetler
 • Hollanda’da burslu veya Ücretli Üniversite Öğrencisi olmak
 • Hollanda’da uzun süreli staj yapmak
 • Hollanda’da uzun süreli dil kursu
 • Hollanda’da İstisna Akdi Çerçevesinde Sözleşmeli İşçi
 • Hollanda’da Evlenmek

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda Vizesi işlemlerinin sağlıklı şekilde yürümesi ve başarılı şekilde sonuçlanması için adım adım “Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?” basamaklarının takip edilmesi önemlidir.

 1. Hollanda’ya yapılacak seyahatin amacı belirlenmeli : Yapacağınız seyahatin amacının belirlenmesi başvuru yapılması gereken vize türü açısından çok önemlidir. Seyahat amacınıza göre vize türü ve belgeleri  değişiklik göstermektedir. 
 2. Seyahat amacına göre vize türüne karar verilmeli :Seyahat amacınıza göre vize türü  ile ilgili olarak hazırlanması gereken belgeler farklılıklar gösterecektir. Bundan dolayı doğru vize türü belirlenmesi önemlidir. Ayrıca, vizeye başvuru yapacak kişinin iş durumu da önemlidir.
 3. Vize türüne göre gerekli olan belgeler hazırlanmalı: Her vize türü başvurusu için hazırlanması gereken ortak belgeler olduğu gibi, vize türüne bağlı olarak hazırlanması gereken farklı belgeler de vardır. Vize türünüze uygun belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Bu talep edilen belgelerden farklı olarak konsolosluk ek belge talep edebilir. 20 Yılı aşkın tecrübeye sahip acentamız, tecrübesi sayesinde sizleri doğru şekilde yönlendirerek, maddi ve zaman kaybına uğramadan vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz.
 4. Vize Başvurusu için randevu alınması: Vize evrakları hazırlandıktan sonra sistem üzerinden online randevu alınması gerekmektedir. Randevu işlemlerimiz vize ekibimiz tarafından alınmaktadır.
 5. Vize Evraklarının Teslim Edilmesi: Randevu gün ve saatinde konsolosluk vize merkezinde vize başvuru evrakları verilerek başvuru işlemi tamamlanmış olur. Eğer son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi alınmış ve parmak izi (VIS) konsolosluk sistemine kaydedilmiş ise, başvuru sahibinin başvuru esnasında bulunmasına gerek yoktur.

 

 

HOLLANDA VİZE TÜRLERİ
Turistik Hollanda Vizesi
Hollanda Ticari Fuar Şoför Vizesi
Hollanda Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi
Hollanda Transit Vizesi
 1. Pasaport :Seyahat tarihinizin bitişinden itibaren en az 3 ay süresi ve vize için en az 2 boş sayfası olan, veriliş tarihi 10 yılı geçmemiş pasaport aslı. Eski pasaportlarınızın ve vizelerinizin fotokopisi sunulmalıdır.
 2. Fotoğraf: 2 Adet yeni çekilmiş, arka fonu beyaz, önden çekilmiş; yüz, alın, kulak ve boyun, açık olan (dini nedenlerden dolayı başörtüsü takılabilir.), gözlüksüz yeni çekilmiş fotoğraf.
 3. Başvuru Formu: Başvuru formu gerçeğe uygun şekilde doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse forma iki ebeveynin yada yasal velinin imzası gerekmektedir.
 4. Uçak Bilet Rezervasyonu: Kişinin Türkiye ‘ye geri dönme durumunda gidiş-dönüş uçak bileti rezervasyonu.
 5. Seyahat Sigortası: Bütün Schengen ülkelerinde geçerli, tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakkım yada acil hastane masraflarını kapsayan en az 30.000 Euro teminatlı Seyahat ve Kaza Sigortası.
 6. 3. Ülke Vizesi: Kişinin seyahat edeceği üçüncü ülkeye ait vize.  Eğer üçüncü ülkeye vize gerekmiyorsa; Seyahat amacınızı gösteren evraklar, gidilecek ülkeye ait davetiye, otel rezervasyonu, tapu vb. mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar; tapular, ruhsatlar, kira kontratları, maaş bordroları vb.
 7. Başvuru Sahibi 18 Yaşından Küçükse:Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse ve yalnız yada sadece bir velisi ile seyahat ediyorsa; Ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname gerekmektedir. Yalnız seyahat eden çocuklarda ayrıca beraberinde seyahat eden ve reşit olan kişiye ait noter tasdikli vekaletname gerekmektedir. Ebeveynlerin kimlik fotokopisi de muvafakatname ile birlikte sunulmalıdır.

Yorum Yazın

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.