Top
 

Fransa Vizesi | Schengen Vizesi

ÖNEMLİ : Dünya çapında yaşanan Covid-19 salgını nedeniyle Fransa vize işlemlerini geçici bir süreliğine durdurmuştur.

Fransa Vizesi

Fransa, Schengen vizesi ile ilgili en kapsamlı sayfaya hoş geldiniz.

Avrupa Birliği üyesi olan Fransa, Fransa Vize işlemleri için Avrupa Birliği ülkelerinin almış oldu kararlar doğrultusunda Fransa Vize işlemleri standartlarını oluşturmuştur. Fransa Vizesi kısa süreli başvurularda Schengen Vize protokolüne göre işlem yapılmaktadır.

Fransa Vizesi alabilmeniz için ziyaret amacınızı doğru bir şekilde tespit edip buna göre Fransa Vize Başvuru Evraklarının tam olması gerekmektedir. Fransa Vize’sinde önem göstermeniz gereken durumlar; Fransa Başvuru Evraklarının tam, Fransa Başvuru Formlarının eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmak ve Fransa Konsolosluğunun ilave olarak isteyeceği belgelerin hazır edilmesi gerekmektedir. Her ülkenin kendi standartlarına göre vize başvurusu esnasında talep etmiş olduğu Schengen vize başvuru evrakları değişkenlik gösterebilmektedir.

Sayfamızda, Fransa vizesi ile ilgili vize çeşitleri, vize evrakları, doldurulması gereken formlar ve vize hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Sitemizde bulunan Fransa vizesi başvuru bilgileri, Fransa Cumhuriyeti’nin Türkiye’de bulunan büyükelçilikleri, konsoloslukları ve yetkili birimleri tarafından bildirilmiş bilgilerdir. Bu bilgilerde bazı dönemlerde değişiklik olması olasıdır. En güncel bilgilere sitemizi takip ederek sahip olabilirsiniz.

Vize süreci oldukça profesyonel şekilde yürütülmesi gereken bir süreçtir. Vize başvurusunda bulunmadan önce gerekli hazırlıkların doğru şekilde yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Vize işlemleriniz ile ilgili olarak her zaman vize ekibimiz ile görüşebilirsiniz. 

Ligarba Turizm Fransa Vizesi başvuru süreci boyunca eksiksiz dosya oluşturup Fransa Vizesi sonuçlanana kadar uzman kadrosuyla yanınızda olmaktadır.

Fransa Vize Başvuruları ve Fransa Vize İşlemleri ile ilgili detaylı bilgileri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Hangi Pasaport Türleri Fransa Vizesine Başvurabilir?

Fransa Schengen ülkesi olması nedeniyle 90 güne kadar olan vizeleriniz için Schengen vizesi almalısınız. 90 günden fazla kalacak iseniz Fransa Ulusal D tipi vizesi almanız gerekmektedir. Bu kapsamda bulunan Çalışma izni, vatandaşlık, aile birleşimi gibi talepler bulunmaktadır. Fransa Hükümeti Türk vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Diplomatik, Hususi ve hizmet pasaportları olan vatandaşlarımız 90 güne kadar olan Fransa seyahatlerinde vize almasına gerek yoktur. Umuma Mahsus (Bordro) pasaportu olan vatandaşlarımız ise Fransa (Schengen) vizesi alması gerekmektedir.  

Fransa Schengen vizesine üye bir ülkedir. Fransa vizesi ile diğer Schengen ülkeleri ziyaret edilebilir. Ancak Fransa’dan vize alarak diğer Schengen ülkelerine gitmek isteyenler öncelikle Fransa’ya giriş yapmak zorundalardır. Fransa vizesi alarak diğer Schengen ülkelerine direkt giriş yapılamamaktadır. Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 3 ay öncesine kadar yapabilirsiniz. Başvuru esnasında başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır. Fakat 12 yaş altı çocukların, fiziksel olarak parmak izi vermeye müsait olmayanların ve resmi davetle seyahat edecek olan hükümet üyelerinin parmak izi zorunluluğu yoktur.

Süresine Bağlı Olarak Fransa Vize Türleri

Fransa Schengen ülkesi olması nedeniyle 90 güne kadar olan vizeleriniz için Schengen vizesi almalısınız. 90 günden fazla kalacak iseniz Fransa Ulusal D tipi vizesi almanız gerekmektedir. Bu kapsamda bulunan Çalışma izni, vatandaşlık, aile birleşimi gibi talepler bulunmaktadır.

Kısa Dönem Fransa Schengen Vizesi(90 Gün ve Daha Kısa Süreli)

Fransa Turistik Vize

Fransa Ticari Vize

Fransa Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Transit Vize

Tedavi amaçlı Vize

Tır Şöförü, Denizciler, Sanatçılara Özel Vizeler

Kültürel, Sportif veya Konferans Katılımcılarına yönelik Vize

Eğitim Programı, Araştırma odaklı Vizeler

Uzun Dönem Fransa Vizesi (FRANSA D VİZE)

Seyahatiniz 90 günden uzun sürecek ise Fransa D vizesi almanız gerekmektedir. Çalışma, öğrenim, aile birleşimi bunlardan bazılarıdır. D vize başvurularınız doğrudan konsolosluğa veya başvuru merkezine şahsen yapmanız gerekmektedir.

Fransa Vizesi Nasıl Alınır

Fransa Vizesi işlemlerinin sağlıklı şekilde yürümesi ve başarılı şekilde sonuçlanması için adım adım “Fransa Vizesi Nasıl Alınır?” basamaklarının takip edilmesi önemlidir.

  1. Fransa’ya yapılacak seyahatin amacı belirlenmeli : Yapılacak seyahatin amacının belirlenmesi çok önemlidir. Seyahat amacına bağlı olarak başvuru yapılması gereken vize türü değişiklik göstermektedir. 
  2. Seyahat amacına göre vize türüne karar verilmeli : Seyahat amacına göre vize türünün belirlenmesi, belirlenen vize türü ile ilgili olarak hazırlanması gereken belgelerde farklılıklar gösterecektir. Bundan dolayı doğru vize türü belirlenmesi önemlidir. Ayrıca, vizeye başvuru yapacak kişinin iş durumu,mesleği, iştigal konusu da önemlidir.
  3. Vize türüne göre gerekli olan belgeler hazırlanmalı: Her vize türü başvurusu için hazırlanması gerekli olan ortak belgeler olduğu gibi, vize türüne bağlı olarak hazırlanması gerekli olan farklı belgeler de vardır. Vize türünüze uygun belgelerin hazırlanması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki, talep edilen belgelerden farklı olarak konsolosluk ek belge talep edebilir. 20 Yılı aşkın tecrübeye sahip acentamız, tecrübesi sayesinde sizleri doğru şekilde yönlendirerek, maddi ve zaman kaybına uğramadan vize başvurunuzu tamamlamış olursunuz.
  4. Vize Başvurusu için randevu alınması: Vize evrakları hazırlandıktan sonra sistem üzerinden online randevu alınması gerekmektedir. Randevu işlemlerimiz vize ekibimiz tarafından alınmaktadır.
  5. Vize Evraklarının Teslim Edilmesi: Randevu gün ve saatinde konsolosluk vize merkezinde vize başvuru evrakları verilerek başvuru işlemi tamamlanmış olur. Eğer son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi alınmış ve parmak izi (VIS) konsolosluk sistemine kaydedilmiş ise, başvuru sahibinin başvuru esnasında bulunmasına gerek yoktur.  

Fransa konsolosluğu, vize başvuru işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi için, İstanbul, Ankara, İzmir, Trabzon, Bursa, Antalya ve Gaziantep’te Fransa Vize Başvuru merkezlerini, vize başvurularını kabul etmeleri için yetkilendirmiştir. 

Fransa Vize Randevusu

Fransa Vize Başvurusu yapılabilmesi için Fransa Vize Randevusu alınmış olması gerekmektedir. Vize randevusu alınmamış başvurular kabul edilmez. Başvuru yapacağınız vize türüne göre belgeler hazırlandıktan sonra, vize ekibimiz sistem üzerinden vize başvuru merkezinin başvuru için müsait olunan ilk tarih ve saate randevunuzu alır. Bayram, Yılbaşı, yaz tatili gibi  konsolosluğun yoğun olduğu dönemlerde randevular ileri tarihlere verilebilmektedir. Bundan dolayı bu dönemlerde yapılacak başvurularda, randevuların erken alınmasında yarar olacaktır.

Eski veya geçerli pasaportunuzda son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi alınmış, sistemlere VIS kaydı girilmiş ve biometrik bilgileriniz kayıtlı ise, başvuru zamanında şahsen bulunulmasına gerek yoktur. Fakat VIS kaydı yoksa başvuru esnasında hazır bulunulması gerekmektedir. 

Fransa Vize randevusu gün ve saatinde, vize başvuru merkezinde hazır bulunulmaması durumunda randevu iptal olur ve yeniden randevu alınması gerekir.

Randevu esnasında Fransa Vize Başvuru personelimiz randevu formunu belgelerle beraber başvuru merkezine getirecektir. Başvuruyu kendiniz yapmanız durumunda, bu forumun beraberinizde getirilmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru merkezi başvurunuzu kabul etmeyecektir.

Fransa seyahati süresince diğer Schengen ülkelerine ziyaretler yapılacaksa, en uzun kalınacak ülke konsolosluğu üzerinden vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Eğer her ülkede aynı sürede konaklayacaksanız ilk giriş yapılacak ülke üzerinden vizenin alınması gerekmektedir. Alınan vize ile ilk giriş, vizenin alındığı ülkeden başka ülkeye yapılmaması gereklidir. Bu durumda sonraki vize başvurularınız için sorun teşkil edebilir.

Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar

Umama mahsus Bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının Fransa ve Schengen bölgesine yapacakları seyahatler için almaları gerekli olan Fransa Vizesi ile ilgili olarak en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan “Fransa Vizesi Kaç Günde Çıkar?” sorusunun ne yazık ki tek bir cevabı yoktur. 

Vize almaya karar verilen andan, vize başvurusunun tamamlanıp, vizeyi elinize almanız arasında geçen zaman, her şeyin normal şartlar altında seyretmesi durumunda 4 ile 7 iş günü arası olduğu söylenebilir. 

Fransa vizesi işlemlerinin sonuçlanma süresinin pek çok şarta bağlı olarak değişmesi çok olasıdır. 

  • Resmi tatil, bayram, yaz tatili – sömestr, festival gibi dönemlerde, randevunun alınma ve vizenin çıkma süresi uzayabilir
  • Başvuru evraklarının hazırlanması aşamasındaki gecikmeler, eksiklikler, hatalar
  • Konsolosluk tarafından ek belge talep edilmesi

Bu veya benzeri sebeplerden dolayı vize başvurusu ve sonuçlanma süresinde gecikmeler olabilir. Ligarba Turizm vize servisi olarak,  Fransa vize başvurularınızı seyahatinizden en az 1 ay önce başlatmanızı tavsiye ederiz.

Fransa Vize Reddi

Fransa vize başvurularınızın reddedilmesinin pek çok nedenleri vardır. Vizenin reddedildiğine dair konsolosluk onaylı vize ret mektubu verilir. Bu dokümanda vizenin ret sebebi belirtilir. Vize başvurunuzun reddedilmiş olması paniğe sebep olmamalıdır. Öncelikle vize ret mektubunda işaretlenmiş olan vize ret sebebi incelenmeli ve nedeni anlaşılmalıdır.

Eğer belirtilen işaretli sebep sizin için doğru olmadığını düşünüyorsanız, karara itiraz edebilirsiniz. Fransa Konsolosluğu vize bölümüne hazırlayacağınız itiraz dilekçesi ile karara itiraz edebilirsiniz. İtiraz dilekçesi standart bir formatı yoktur, net ve açık şekilde hazırlayacağınız dilekçeyi, konsolosluk vize bölümüne sunarken, yanına destekleyici ekstra dokümanlarınız varsa bunları da eklemelisiniz. İtiraz dilekçeniz, vize ret kararının tarafınıza ulaşmasından sonra maksimum 30 gün içerisinde konsolosluğa teslim edilmiş olması gerekmektedir. Dilekçeyi kargo ile gönderiyorsanız, kargoda meydana gelebilecek muhtemel gecikmeleri de hesaba katmanız gerekmektedir. 

Fransa Vize Reddi, ret mektubunu incelediğinizde sebeplerinin makul olduğunu düşünüyorsanız, karara itiraz etmek yerine yeniden vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeni vize başvurusunda bir önceki başvurudaki hataların düzeltilmesi gereklidir. Aksi takdirde tekrar ret alma ihtimaliniz yüksektir. İlk vize başvurusunun reddedilmiş olması, ikinci başvuruda oldukça titiz belge hazırlığı yapılmasını gerektirir. Çünkü ilk başvurunun reddedilmiş olması, ikinci başvuru için de negatif bir referans taşımaktadır.

Fransa Vize Reddi, ret durumunda nasıl davranılması gerektiği, itiraz mı edilmeli yeni başvuruda mı bulunulmalı gibi detaylar için detaylı sayfaya gidiniz.

 

TURİSTİK FRANSA VİZELERİ
Şirket Sahipleri Tüccar ve Sanayiciler için Turistik Fransa Vizesi
Şirket Çalışanları İçin Turistik Fransa Vizesi
Öğrenciler İçin Turistik Fransa Vizesi
Emekliler İçin Turistik Fransa Vizesi
Çiftçiler İçin Turistik Fransa Vizesi
Reşit Olmayanlar İçin Turistik Fransa Vizesi
KISA SÜRELİ TİCARİ FRANSA VİZE TÜRLERİ
Şirket Sahipleri Tüccar ve Sanayiciler için Ticari Fransa Vizesi
Şirket Çalışanları İçin Ticari Fransa Vizesi
Öğrenciler İçin Ticari Fransa Vizesi
Emekliler İçin Ticari Fransa Vizesi
Çiftçiler İçin Ticari Fransa Vizesi
FRANSA KISA SÜRELİ AİLE – ARKADAŞ ZİYARET VİZE TÜRLERİ
Şirket Sahipleri Tüccar ve Sanayiciler için Aile – Arkadaş Ziyaret Vizesi
Şirket Çalışanları İçin Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi
Öğrenciler İçin Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi
Emekliler İçin Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi
Çiftçiler İçin Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi
Reşit Olmayanlar İçin Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi
FRANSA UZUN SÜRELİ ÖĞRENİM VİZESİ
Fransa’da Uzun Süreli Öğrenim Vizesi

Yorum Yazın

Bu site; spam mesajları azaltmak için Akismet kullanmaktadır.