Ezberden Değil Adetten Yılbaşı Kutlamaları!

31 Aralık 2019
278
Ezberden Değil Adetten Yılbaşı Kutlamaları!

Her yıl aynı geri sayımla, dansta tutturduğu birkaç adımla, en sevdiğini sarıp dolayan kocaman kollarla, ezberden iyi dilek masalıyla, adı yeni olan umutlarla giren, bir türlü umduğunu bulamayan, istediğini alamayan sen, online mısın? Sence de küçük büyük fark etmez, değişiklik yapmanın zamanı gelmedi mi? Bu yıl geleceğimize bir sayfa açalım, ne beyaz olsun ne siyah! Biraz eflatuna kaçsın ya da fosforlu olsun göz alsın! Alışılmışın uzağında, bildiğimizin dışında yılbaşı kutlamaları yeni hayatımızı koala misali sarsın. Derin nefesler alındıysa, kimse bizi tutmasın başlıyoruz!

Dünyanın her köşesinde beş bilinmez adetle yeni yıla merhaba deniyor. Şöyle hızlıca özetlemek gerekirse;

  • Danimarkalılar eve girerken tabak çanak kırıyor. Kendi evleri olsa yine iyi, davetli olarak gittikleri evin kapısında çantalarında hazır bulunan tabaklar eşiği geçince tuzla buz oluyor.
  • Kolombiyalılar boş valizle sokak sokak geziyor. Tabi bunu yeni yıl dileklerinde bolca gezmek olanlar yapıyor. Boş valiz umutlarla doluyor, niyetleri sırtlanıp ağırlaşıyor. Ele de bir güzel oturunca gelecek yıl elden düşmez oluyor.
  • Almanlar yıl başı geleneklerine eser miktarda hurafe katıyor. Kurşunlar demir kaşıklarda eriyor, sular kaplarında hazır bekliyor. Kötü enerji, nazar, kem göz ne varsa eski yıla gömülürken koruma kalkanlı bir yıl için 1 Ocak’ta güneş umutla doğuyor.
  • İtalyanlar protein ihtiyacından olmasa gerek yeni yıla kaşık kaşık yeşil mercimek yiyerek giriyor. Bolluk ve bereket çağrısıyla yuvarlak ve çok sayıda tane içeren mercimek iyi dileklerin en lezzetli öğünü oluyor
  • Sibirya ismini duyanı zaten bir ürperti alıyor, soğuk hava etkisi psikolojik de olsa seziliyor. Yetmezmiş gibi Sibirya’da yaşayanlar yağan kara, soğuyan havaya aldırış etmeden buz gibi sulara balıklama atlıyor.
  • Bir değil, beş değil tam yedi dalgadan atlanan bir gelenek var ki Brezilya’da çok tutuluyor. Yılbaşı gecesi havada yaprak kımıldamıyor, çarşaf gibi yayılan deniz bırakın dalgayı kıpırdamıyorsa o sene yaş! Haftanın her bir gününü temsil eden 7 dalgadan atlayan bolluğu kapmış oluyor.
  • Geldik ekoseleriyle nam salan İskoç’ların yeni yıl adetlerinde. Tertemiz, bembeyaz kar yığınının içine ayak basmak! Bunu yapmayı kim istemez ki? Yeni yıla atılan ilk adım, bembeyaz bir örtünün ortasında kendini gösteren mühür oluyor.
  • Malum nasıl girersek öyle çıkarız, yeni yıla başladığımız gibi gitmek konusunda hepimiz ısrarcıyız! Hal böyle olunca yapılacaklar listesi ince elenip sık dokunuyor! Her hikayenin sonu dünyayı görmenin bizlere katacağı yeni ufuklara çıkıyor.

Ligarba Travel ile hayalde kalmasın! Hayata geçsin! 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın