Dünyanın İştah Düşmanı Yemekleri!

15 Mart 2018
635
Dünyanın İştah Düşmanı Yemekleri!

Her kültürün, şehrin, coğrafyanın mutfağını tanımak için, bitkiden, baharattan, ağırlıklı gıda tercihlerinden öte coğrafi konumuna, iklimine, toprağının türüne ve inanışına bakmak gerekir. Zira bazı damak lezzetlerini deneyimlerden çok, önyargılar belirler. Midesi hassas olanlar, yemek seçip üç tür sebzeden gerisini ağzına sürmeyenler, rüzgârdan nem kapanlar zaten doğru evlerine, bu kez bize bulantı eşiği çok yüksek okuyucular ve gezginler gerekli. Zira çoğunun aç kalmayı tercih edecek, öleyazsa bir lokma yiyemeyeceksiniz.

İştahlar kaçsın, mümkünse ikinci bir emre kadar oldukları yerde kalsın, ağızlar bantlansın, çantalara konserveler, bisküviler dolsun! Öyle bir tura çıkıyoruz ki ne mide alır ne kursak! Seyahat bloğunda manzara bol olur, resimli kitap gibi görsele bakar geçeriz diyenler de hiç yeltenmesin. Uyarılarımızı yaptık, günah bizden gitti! Başlıyoruz…

 

 
Muktuk, Grönland

Bolca C ve D vitamini var, günlerce güneşin alnında yatsanız, narenciye tarlalarına dadansanız böylesini alamazsınız desek, kabul eder misiniz? Tabi önce teklifimizi sunmamız gerek, haklısınız! Kutup balinalarının donmuş derileri ve deri altı yağlarından yapılan, bir tür ekstra malzemesiz salata ya da söğüş ancak yerel halk tarafından adı “muktuk” olarak biliniyor. Bildiğiniz kuşbaşı balina derisini insanlar kaşık kaşık yiyor!

 


Dev karınca yumurtası, Meksika

Meksika’da bir tür havyar olarak tüketiliyor, iç kaldırmayı da hiç ihmal etmiyor. Dev karıncaların yumurtaları toplanırken, çiftçilerin çoğu yara alıyor, zarar görüyor! Zira analar doğmamış evlatlarını korumak için belli ki iyi savaşıyor, çabuk teslim olmuyor. “Escamoles” isimli bu vahşi karınca yavruları, önce baharatlanmış yağda kızartılıyor, daha sonra bayıla bayıla yediğiniz tortillanın içine özenle sarılıyor. Yumurtaların kızartmanın etkisiyle emdikleri yağ sebebiyle hayli yumuşak bir dürüm servise hazır hale geliyor.

 


Tavuk Ayağı, Çin

Patates kızartması, soğan halkası, peynir çubukları ya da tavuk ayağı; hangisini tercih edersiniz? “O sonuncuyu anlamadım, ne, ne dedi, tavuk ayağı mı dedi o?” dediğinizi, bir de bunu söylerken kekelediğinizi, şaşkınlıkla karışık bir bulantı nöbeti geçirdiğinizi duyar gibiyiz! Çin’de garip onlarca besinin yanında pek de sırıtmayan, en azından mutfağımızda başka bölümleri görünün bir hayvanla karşılaşmak dahi sevindirici, bu ayağı dahi olsa! Tavuk ayağı bar tabaklarına giriyor, kızartma olarak baharatlanıp servis ediliyor.

 


Akrep şiş, Çin!

Akrebi canlı görse çığlık çığlığa kaçacak, korkudan yüreği alev alacak insanlar, çöp şişini bir güzel mideye indirmeden duramıyormuş! Yer tabi ki Çin! Çin’de boğaza takılan, kültürel değer çıkmazında sıkışan yiyecek bulmak zordur, mutfakta çeşitliliğe ayrılan sınırsız boşluk her an yeni bir garipliği misafir etmek için hazırdır! Mesela çöp şişlere sadece akrepleri mi geçiriyorlar dersiniz, deniz atı, deniz yıldızı da ocaktaki yerini alıyor, sudan çıktıkları yetmiyor gibi yüksek ateşe de maruz kalıyorlar! İnsanlar da bu garip görünümlere aldanmayıp afiyetle yiyor! Kuru kuru boğazımdan geçmez diyene, çorbası da pek meşhur!

 


Ton balığı gözü, Japonya

Kendinizi “fear factor” yarışmasında hissetmenizi sağlayacak, lezzet demeye de dilimizin varmadığı bir tür yiyecekte sıra! Ton balığı gözü! Öyle el kadar kutularda yiyorsunuz diye küçük bir şey sanmayınız, gözünden de anlaşılacağı üzere ton balıkları son derece yetişkin hayvanlardır. Eğer Ligarba Turizm’in düzenlediği tur ile gidiyor ve illa da gözün tadına bakacağım, üstelik bir buçuk porsiyon söyleyip iyice gözümü doyuracağım diyorsanız, acele edin! Zira gözü ne çiğnemek ne yutmak ne de sindirmek sanıldığı kadar kolay değildir. İsterseniz kayıf söyleyelim!

 


Tarantula, Kamboçya

Kamboçya mutfağından ismi ürpertici, tadından bahsedilmesinin yersizliğiyle müsemma bir lezzet var sırada, tarantula! Tüyleri damağımı kaşındırır, midemi yakar, gözüme değer iştahım kaçar diyenleri de düşünmüş pek şahane aşçılar, bu kimilerince çirkinliği renginden ve sık tüylerinden kaynaklanan canlı panelenmiş, yetmemiş kızartılış. Bir heykel gibi örümcekliğinden hiçbir şey kaybetmediğini söylemek gerek. Örümcek yiyenlere de saygı duyup afiyetler dilemek gerek! Tabi örümcek yiyenin acı sevmesi beklenir, kızarmış örümceğin üzerine bolca kırmızı biber serpiliyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın