Dünyanın En Renkli Festivalleri!

25 Ocak 2018
381
Dünyanın En Renkli Festivalleri!

Manzarasına doyulmaz, kültürünün çeşidinden sual olunmaz seyahat planları mı yapmadık? Sevgiliyi takıp kolumuza keyfimize mi bakmadık? Alıp başımızı tatillere mi çıkmadık? Ligarba Turizm’in peşinden kıtalar mı aşmadık? Kışın ortasında yaz tatilini zaten çoktan planladık. Şimdi sırada yaz festivalleri var! Malum sıcak havalar gelip çatmadan, zaman at koşup son dakika haberimiz olmadan yapalım planımızı, koyalım kenara. “Festivalimiz hazır, kafamız rahat olsun” dedik, hepimiz için bir liste hazırladık. Beğendiğimizi seçip bu yaz doyasıya eğlenmeyi kafamıza koyduk. Dünyanın en renkli festivalleri var sırada.

 


Çin Yeni Yılı, Çin

Her yılın ilk yeniayı ile dolunayı arasında kutlanan, türlü maskotun eşliğinde ağzına kadar keyifle dolu on beş gün sunan harika bir festival var sırada. Çin’de gerçekleşen yeni yıl festivali her yıl tam bir bayram havasında geçer! İnsanlar tanrılarını hatırlar, atalarının ruhlarına şükür eşliğinde adaklar adarlar. Aile masaları kurulur, ziyafet sofralarının bir ucundan diğer ucu tıka basa doldurulur, en sevilen dostlar, yakın akrabalar bir hanede toplanıp, festival havası evlere taşınır.

Gelelim festivalin sokaktaki yüzüne, dünyanın her köşesinden turist akımına uğramasının alameti harikasına. Kutlamalar on beş gün boyunca sürer, ancak son gün tarihi savaşlara ait kültürel kostümlerini giyen maskotlar sokakları süsler, yapılan geçit törenleri dans gösterileriyle izleyenleri bir başka etkiler. Her yılın bir hayvanla temsil edildiği Çin takviminin canlandırmasıyla sokaklar renkli görüntülere sahne olur.

 

 


Holi Festivali, Hindistan

Kelimenin tam anlamıyla dünyanın en renkli festivallerinden biri Holi Festivali. Zira festival renklerin özgürleşmesi, binlerce insanın aynı anda dünyayı gökkuşağına bulaması üzerine kurulmuş. İsmi de renklerin manasına geliyor.

Hindistan’da baharın gelişi, binlerce insanın katılımıyla gerçekleşen bir eğlenceler bütünü ve renk cümbüşüyle kutlanıyor. Herkes kendi vücudunu istediği renklerde boyadıktan sonra, havaya her renkten boya tozu hunharca atılıyor ve ortalık tam bir renk gölüne dönüşüyor. Hindu’lar mart ayının ilk dolunayında baharın gelişini bu festivalle süslüyor. Gün boyunca sokaklarda bembeyaz giyimli insanlar dolaşıyor. Festivalin başlangıcıyla beraber tıpkı beyaz örtüsünden kurtulup, yeşeren, renklenen doğa gibi boyalar havada uçuşuyor, dünya bir anda renklerine kavuşuyor. Yine baharla birlikte yapılan bu festival aynı zamanda doğanın uyanışını da simgeliyor.

Dünyanın dört bir köşesinden katılan misafirlerine ise rengarenk bir mutluluk, sonsuz bir eğlence sunuyor. Tabi ki festivale ev sahipliği yapan Delhi şehri de keşfedilmeyi bekliyor.

 


Loy Krathong Festivali, Tayland

İsminden bir şey anlayan varsa beri gelsin, biz anlamayanlara hemen özet geçerken bu görkemli manzarayı muhakkak çıplak gözle görmelerinde konusunda ısrarımızı yapalım. Işıkların Festivali olarak bilinen festival Tayland’da her yılın Kasım ayında, dolunay gecesi gerçekleşiyor. Gökyüzünün büyülü manzarasına insanlar kayıtsız kalmıyor, geceyi en masalsı hale getirmek için binlerce insan birlik olup geceyi sayısız ışıkla aydınlatıyor.

Işıklar festivali tümüyle eğlence için yapılmıyor, gökyüzüne salınan fenerler, nehrin üzerindeki sandallar üzerine bırakılan minik meşaleler sayesinde insanlar su tanrıçasına sevgi ve minnetlerin yolluyor. Işıklarla birlikte yanan kötülüklerin, kederlerin rüzgâra kapılıp kişiden tümüyle uzaklaştığına inanılıyor. Su bu kez bedenleri değil ruhları temizliyor; her yıl insanın tüm dertlerini alıp yerine tertemiz, berrak bir yaşam bırakıyor.

 


Rio de Janeiro Karnavalı, Brezilya

Renkli deyip, adına da festival deyip Rio Karnavalından bahsetmemek olur mu? Dünyanın en özenli, en emekli, en kültürel yapıyı sergileyen, dansa doyuran, eğlenceyi doruklarda taşıyan; dünyanın en ünlü ve en büyük festivali; Rio Karnavalı, özellikle samba geçidiyle göz dolduruyor. Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde düzenlenen festivale katılan dansçılar, muazzam yeteneklerini binlerce kişinin katılımıyla tüm dünyaya sergiliyor. Okullar arasında yapılan renkli dans mücadelesini de unutmamak gerekiyor.

Karnavala her yıl yüz binlerce bilet satılıyor ve dünyanın her yerinden gelen konuklar bu gösterişli, renkli, sanat ve dans dolu karnavalın bir parçası olmak için yıllar öncesinden yerlerini ayırtıyor. Bu yıl sizin olsun, varsın tek eğlenceniz bu olsun, tüm seneyi kapatmaya değer bu karnaval aylarca çalışma eder!

 


Ölülerin Günleri, Meksika

Los Dias de los Muertos Festivali, ne tanrılardan merhamet istemek ne dünya nimetlerinden oluşan lezzetli bir ziyafet çekmek için yapılır, tümüyle ölülere saygı temasıyla hayata geçen festivalde yaşayanlarla ölüler bir araya gelir. Kulağa garip gelse de aslında ne ölüler diyarının kapısı aralanır ne yaşayanlar festival için öteki tarafı boylamayı göze alır, özetle bir tür cadılar bayramı teması yaratılır ve kendilerine ölüler diyarından gelmiş süsü veren insanlar makyajlı halleriyle şehrin sokaklarında renkli görüntülere sahne olur. Tabi bu kez renk cümbüşü biraz boz, biraz kan kırmızıdır.

Festival boyunca yaşayanlar, yakın akrabalarından ölmüş kişileri yemeğe çağırır, korku temalı birçok yiyecek birlikte tüketilirken, eğlencenin fitili ateşlenir. Ölülerle canlılar ne hikmetse bir anda kaynaşıp dünyanın tadını çıkarmaya koyulur.

 


Harbin Buz Festivali, Çin

Buz gibi bir festivalde sıra ancak gibisi fazla, buz festivalinin ta kendisinde aslında! Çin’in kuzey doğusunda yer alan, başkenti Harbin olan Heilongjiang Bölgesinde yapılan festival oldukça renkli, ışıltılı, kristalize ve parlak görüntülere sahne olur. zira hayal gücünüzün sınırlarını zorlayın, buz temalı bir festival olsa içinde ne gibi etkinlikler olurdu tahmin etmeye çalışın. Aklınıza düşenin çok daha fazlasıyla karşılaşacağınızın garantisini veriyor, sizleri Ligarba Turizm’in ikinci yuvası Çin’e davet ediyoruz.

Buzdan yapılmış rengarenk kuleler, kardan adamların yedi sülalesi çeşit çeşidinin çoktan hazır bulunduğu ustalık eserleri heykeller, buzdan yapılan görenleri şaşkına çeviren daha neler neler sizleri bekliyor. Mesela buz feneri şovu izlediniz mi hiç? Ya da festival dediğin oyunlu olur diyorsanız, buz hokeyi, buzda sailing, buz futbolu; siz eğlence şeklinize karar verin, başına buz ekleyip gelin. Eldivenlerinizi de yanınızda getirin. İşte bu festival soğuk olacak!

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın