Dünyanın Başı Göğe Eren Binaları!

1 Şubat 2018
449
Dünyanın Başı Göğe Eren Binaları!

Yükseklik korkuları olanlardan müsaade istiyor, adrenalin sevenleri peşimize takıp göklere doğru heyecan dolu bir yolculuğa çıkmayı teklif ediyoruz! Bizimle misiniz? Alçaklarda ruhu daralanlar, hep aynı şeyler yapmaktan sıkılanlar, uçaktan uçağa biraz irtifa kazananlar, dünyanın en yüksek binalarının tepelerine çıkıp, “oralarda havalar nasıl” bakmaya ne dersiniz? Madem hepimiz gönüllüyüz, Ligarba Turzim de destekçi, hadi o zaman; ne bekliyoruz 🙂

 


Burj Khalifa, Dubai

Gözlerimizi Arap Emirlikleri cephesine çeviriyor, ful teknolojik ışık oyunlarıyla Dubai’nin gecelerine ayrı bir hava katan, ucu bucağı aşağıdan bakan göz için epey uzak olan, tepesinde kuş dahi uçmayan bulut geçidini; Burj Khalifa’yı ilk sıraya iftiharla yerleştiriyoruz. Dubai; son dönemlerin en lüks alışveriş mekânları, gösterişli otelleri ve pahası el yakan tatil imkânlarıyla dünyanın yükselen yıldızı unvanını bırakacakmış gibi görünmüyor. 829,8 metre yüksekliğindeki Burj Khalifa, dünyanın en uzun binası olmakla kalmıyor, terasına kondurduğu mekânla en yüksek restoranın da sahibi oluyor. Çevresini saran alışveriş merkezi ise dünyanın alışveriş çılgınlarını ağırlamaya hız kesmeden devam ediyor.

 


Taipei 101, Tayland

Burj Khalifa isimli gökyüzü fatihi yapılana dek en yüksek bina tahtının sahibi olan Taipei ne yazık ki şimdilerde ikincilikle yetiniyor ancak yine de şehrin genel görüntüsündeki devasa yapısı görenleri hayrete düşürmeye yetiyor. 91. katta bulunan seyir terası; muazzam şehir manzarasını izlemek isteyenlerle tıklım tıklım doluyor. Tayland’ın başkenti kuşbakışını bu yapıdan alıyor. Burası ne otel ne de sadece görüntü olsun diye yapılmış bir heykel; şehrin en önemli finans noktalarından biri olan yapı bir iş merkezi olarak kullanılıyor. İnşaatı 6 yıl süren selvi boylu gökdelen 101 katlı olduğu için, ismi de ait olduğu şehrin yanında bu kodla anılıyor. Taipei 101’in ise; 509 metre yüksekliğinde

 


Şanghay Dünya Ticaret Merkezi, Çin

Ne demişler “Olmaz olmaz deme! Benim başıma gelmez sanıp fazla da sevinme!” Vaktiyle Tayland’ın baş şehrine Taipei 101 inşa edilmeden önce, namı diyar en yüksek bina Çin’in Şanghay şehrinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi’ydi. Taipei en birinci olduğunu sanırken Dubai boş durmadı, vaktiyle Şanghay’ın başına geleni yaptı, tarihin tekerrürden ibaret olduğunu gösterdi ve tabi ki hesap günü geldi! Neyse lafı fazla uzatmadan, üçüncülük nişanını takalım, eskinin en yükseği olduğunu da aman ha unutmayalım. Son derece modern, göz alıcı ve görkemli mimarisiyle turistlerin uğrak noktası olan yapı, tepesinde bulunan 360 derece seyir terasıyla da büyüleyici bir deneyim vadediyor.

 


Hong Kong Uluslararası Ticaret Merkezi, Çin

“Dikey bir şehir kursak nasıl olur?” diyen Hong Kong sakinleri düşünüp taşınıp bu Uluslararası Ticaret Merkezini yapmaya karar vermişler. Şehrin kıyılarına inşa ettikleri boylu boyunca göklere uzanan yapının içine; ofisler, restoranlar, alışveriş mağazaları, konaklamak için apart daireler koymuşlar, yüksek bir şehir yaşamı kurgulamış bunu da uluslararası sahaya açmışlar. 118 katlı bu yapı, 484 metre yüksekliğinde. Bu göz alabildiğine bulutları delen binanın en yüksek binanın yarısı kadar olduğunu düşünmek de oldukça ürkütücü. Zira bunda dahi yükseklik insanın aklını başından almaya yelteniyor. Hong Kong malumunuz gece hayatıyla meşhur olduğu kadar şehrin modern mimarisi de konuşulur. Bu bina da eminiz ki ilk sıralarda övgüleri kabul eden olur.

 


Petronas Kuleleri, Malezya

Dünyanın en yüksek ikiz kuleleri klasmanında ipi göğüslese de ikizi olmadan beşinci sıraya dek gerileyen, düşleri gıdıklayan büyülü bir çiftte sıra; başkent Kuala Lumpur’da yer alan yapılar isimlerini yönetim binası olarak kullanan Petronas Holding’den alır. Ve ikiz kulelerin namı böylece, boylarıyla yayılır. İçerisinde doğal bilimler müzesi, sanat galerisi, restoranlar, alışveriş merkezleri… ne ararsanız var! Anlayacağınız ikiz kardeşler ziyaretçileri için her telden çalarak eşsiz bir ziyafet hazırlıyor. İkiz kulenin 76. Katından bir de bağlantı köprüsü var ki adrenalin tutkunları için harika bir deneyim olmak için orada bekliyor. Bir binadan diğerine geçmek için zemin kata inmek istemeyenler, 88. kattaki seyir terasını gördükten sonra, ara katın köprüsünden karşıdan karşıya geçebiliyor.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın