Dünyadan Tuhaf Oldukları Kadar Etkileyici Manzaralar!

26 Kasım 2019
448
Dünyadan Tuhaf Oldukları Kadar Etkileyici Manzaralar!

Tuhaf deyince ne geliyor aklınıza? Belki normal olmayan boyutlar, alışılmışın dışında biçimler ve çoğu zaman görünümü hoş, estetik, istendik olmayan bazı görüntüler… Ancak bazı tuhaflıklar var ki, hiç akla gelmeyen, hayal ötesi manzaralar sunuyor, estetik algımızı yerle bir etmek konusunda hiç mütevazi davranmıyor. Şimdi gelelim pek sık rastlanmayan, rengi, şekli, manzarası itibariyle yeni bir görsel perspektif kazanmamızı sağlayan, dünyanın en tuhaf yerlerine, bir bakıma harikalarına.

 

Çikolata Tepeleri – Filipinler

Değişen iklimle esen rüzgarlar, kocaman dalgalar, hafif sarsıntılarla çöken ardından yeniden katılaşan topraklar… Doğanın mucizesini gösterdiği, asırların yepyeni bir oluşum için sabırla beklediği bir manzara var sırada; Çikolata Tepeleri. Yer “Charlie’nin Çikolata Fabrikası”nın film seti değil, Bohol J Yaklaşık 1268 koniden oluşan bu köstebek tepeciklerinin üzerleri yeşilliklerle kaplıdır ancak mevsim sonbahara dönünce otlar kahverengi olur. İsmini de tam olarak bu kahverengiden alır. Kapladıkları yer ise neredeyse 50 kilometrekare, anlayacağınız göz alabildiğine. Bölge UNESCO Dünya Mirası listesinde. 

 

Kırmızı Plaj – Çin

Alameti farikasının izahı son derece kolay ama böyle bir manzara karşısında suyun mineralini, bitkinin ait olduğu familyayı öğrenmek kaçınızın umurunda? Biz yine de açıklayalım. Çin’in Panjin şehrinin 30km kadar güney batısında, Liaohe nehri deltasında göz alabildiğine bir kırmızılık uzanıyor. Tüm nehir üzerine kurulan köprüler sayesinde bu büyüleyici güzellik birkaç metre üzerinden adımlanıyor. Peki bu rastlamadık manzaraya ne sebep oluyor? Suaeda Salsa isimli bir bitki.

 

Cam Sahili – Amerika

Doğanın dile gelip konuştuğu, insanlığın tüm duyarsızlıklarına karşı nezaketini koruyup ışıltılı olduğu kadar tokat etkisi yaratan mesajlar verdiği de olur! Bakınız Cam Sahili! Yıllarca çöplük olarak kullanılan bu plaj okyanus dalgalarının etkisiyle bambaşka bir hal almış. Rengarenk camdan taşlarla süslü upuzun plajıyla tüm dünyanın dikkatini bir anda çekivermiş. Ziyaretçilerini harika manzaralar bekliyor.

 

Tianzi Dağları – Çin

Fantastik bir filmin içinde olmak, biraz yürek hoplatan, azıcık da ürküten ancak sebep olduğu adrenalin sayesinde mutluluk denizlerinde yüzdüren bir manzara var sırada; Tianzi Dağları. Bu muazzam doğa güzeli Çin’in Hunan bölgesinde bulunuyor. 1260 metre olan mermer dağların görüntüsü, zemininde ve dağ yüzeyinde yeşeren sık ağaçlıklarla mükemmel bir derinlik sunuyor. Fotoğrafına bakınca bile kabul edelim insanın içi bir hoş oluyor 🙂

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın