Çinli Turistlerin Türkiye’de En Çok Ziyaret Ettiği Yerler

1 Temmuz 2020
969
Çinli Turistlerin Türkiye’de En Çok Ziyaret Ettiği Yerler

Çin’in ekonomik kalkınmasıyla birlikte Çinlilerin seyahat süreleri ve farklı destinasyon tercihleri de çeşitlendi. Özellikle 80’li yıllardan sonra Çinli turistler Japonya, Kore ve Singapur gibi Çin’e yakın yerlere seyahat tercihinde bulunurken son yıllarda Avrupa ve Amerika kıtasındaki ülkeleri de tercih ediyorlar. Türkiye’ye de son on yılda Çinli turistlerin gelişi %500 gibi bir artış gösterdi.

Çinli turistler seyahat rotası tercihlerini genellikle tarihi kültürel yerleri gezme ve doğal güzellikleri görme şeklinde belirliyorlar. Çinliler seyahat rotalarını belirlerken öncelikle turizm acentelerine danışıyorlar. Arkadaş tavsiyesi, sosyal medya, aile ve TV aracılığı ile seyahat edeceği yeri belirlemeleri acentelerden sonra gelmektedir

Genellikle aileleri ile seyahat etmeyi tercih eden Çinlilerin Türkiye destinasyonu tercih edenler ise çoğunlukla bekârlardan oluşuyor. Özellikle evlenmeyi düşünen genç erkekler sevgilisini Türkiye’ye getirip evlenme teklifini Kapadokya’daki balon turunda yapıyor.

Çinli Turistlerin Türkiye’de en çok ziyaret ettiği yerler sırasıyla; İstanbul, Kapadokya, Bursa, Safranbolu, İzmir, Bolu, Ankara, Konya, Antalya, Pamukkale ve Çanakkale’dir.

İstanbul Seyahat

İstanbul

 • İMPARATORLUKLAR BAŞKENTİ İSTANBUL

Roma İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu ve Osmanlı Devletine başkentlik yapan İstanbul, Halifelik Osmanlılara geçince 450 yıldan fazla İslam Dünyasının da merkezi olmuştur. İstanbul dünya tarihini etkileyen üç farklı devlete başkentlik yaptığı için bu devletlerin mimari ve kültürel özelliklerini de günümüze taşımıştır. İstanbul, Surları, Su kemerleri, Ayasofya Müzesi, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Yerebatan Sarnıcı, Kapalıçarşı, Sultanahmet Cami, Süleymaniye Cami, Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı gibi birçok tarihi kültürel yerler yanında Boğaziçi, Haliç ve Adalar gibi doğal güzellikleri barındırmaktadır. İstanbul’un kendine özgü mutfağı, müziği ve yaşam kültürü ile Çinli turistleri cezbetmektedir.

Kapadokya Cappadocia

Kapadokya Cappadocia

 • PERİBACALARININ ŞEHRİ, KAPADOKYA

Kapadokya Bölgesi, Türkiye’de Nevşehir ilinde Uçhisar, Ürgüp, Avanos, Göreme, Derinkuyu, Kaymaklı, Ihlara ve çevresinden ibarettir. Kapadokya’da 7000 yıl öncesine kadar yerleşim izlerine rastlanmaktadır. Kapadokya Bölgesi, doğanın yazıp çizdiği ve bize bahşettiği büyülü bir masaldır. Kapadokya, doğa ve tarihin dünyada en güzel bütünleştiği yerdir. Coğrafi olaylar Peribacalarını oluştururken, insanlar da tarih boyunca bu peribacalarının içlerine konut ve kilise oymuştur. Peribacaları fresklerle süslenerek binlerce yıllık medeniyetlerin izlerini günümüze kadar taşımıştır. Ayrıca günümüzde bu güzellikleri balonla gökyüzünde izlemenin keyfi de eklenmelidir. Çinli erkekler evlenecekleri kıza Kapadokya’da evlilik teklifi yapıyorlar veya Çinli çiftler düğün fotoğrafları Kapadokya’da çektiriyorlar.

Bursa

Bursa

 • YEŞİL BURSA

Uludağ’ın eteklerine kurulmuş yeşilin binbir çeşidini barındıran Bursa, Osmanlı Devletinin kuruluş sürecinde başkentlik yapmış tarihi ve kültürel dokusunu doğal güzellikleriyle tamamlayan bir şehirdir. Tarihi ipek yolunun uğradığı noktalardan biri olan Bursa’da ipek dokumacılığı yaygındır. Çinileriyle ünlü Yeşil Cami, içindeki şadırvanıyla Ulu Cami, Emir Sultan, Muradiye ve Cumalıkızık tarihi yapıları barındırırken Nilüfer ve Uludağ doğal güzellikleri ile ünlüdür. Kış aylarında Uludağ’da kayak yapmaya gelen Çinli turistleri görmek mümkündür.

Safranbolu

Safranbolu

 • MÜZE KENT SAFRANBOLU

Safranbolu, birbirinden güzel ahşap evleri, cami, han, hamam, çeşme, türbe ve lonca çarşıları gibi tarihi eserlerini günümüze kadar korumuş safranıyla meşhur bir ilçedir. 5000 yıllık tarihiyle birçok medeniyeti ev sahipliği yapan ve Tarihi İpek Yolunun duraklarından biri olan Safranbolu’da üretim, ticaret ve kültürel çeşitlilik birlikte yaşar. Safranbolu’da Osmanlı Evleri, Kaya Mezarları, Tümülüsler ve Yörük Köyü gibi 1500 tarihi eseri görülebilmektedir. Safran Tarlaları, Tokatlı ve Düzce Kanyonları, Bulak Mencilis Mağrası gibi doğal güzellikleri gezip Safranbolu’nun safran baharatlı yemeklerini tadılabilir. Çinli Turistleri en çok kentin tarihi dokusu cezbetmektedir.

Efes Ephesus - İzmir

Efes Ephesus – İzmir

 • EGE’NİN İNCİSİ İZMİR

Ege Denizi’nin liman kenti olan İzmir; tarihi, ticari ve turistik bir şehirdir. İzmir, antik çağda Smyrna adıyla bilinir ve bölgenin en gelişmiş şehridir. İzmir tarihi merkez konumunu günümüzde de korumaktadır. Çok kültürlü yapısı ve çevresindeki doğal güzellikleri çok sayıda turisti kendisine çekmektedir. Özellikle İzmir merkezdeki Konak Meydanı görülmeye değerdir. Konak’a giderseniz meşhur İzmir Saat Kulesi önünde mutlaka bir Çinliyi fotoğraf çekerken görürsünüz. İzmir’in Çeşme ilçesindeki 5 yıldızlı otellerde kalarak deniz keyfini çıkarabilir ve Alaçatı’da rüzgar sörfü yapabilirsiniz. Çinliler Selçuk ilçesinde Efes Antik Kentini geziyor, Meryem Ana’yı ziyaret edip, Şirince’de tarihi yapılar arasında yerel lezzetleri tadıyorlar.

Abant - Bolu

Abant – Bolu

 • DOĞAL GÜZELLİKLERİYLE BOLU

Ankara ile İstanbul arasındaki ana yol üzerinde yer alan Bolu, Bolu tünelleri yapılmadan önce Bolu Dağı aşılması gereken bir engeldi. Bolu dağlarındaki Aban ve Yedi Göller gibi saklı güzellikler Bolu Dağı engelini geçtikten sonra ulaşılabilen eşsiz dinlenme mekânlarıydı. Şimdilerde rahat ulaşımı sayesinde bu güzelliklere kolayca ulaşılıyor, meşhur Bolu Mutfağının lezzetleriyle harika bir tatil imkânı sunuyor. Yine Bolu’nun İlçelerinden Göynük, tarihi yapıları korunması yanında Akşemsettin Türbesi ile turizme hizmet etmektedir.

Çinli turistler en çok Aban ve Yedigöller’i ziyaret edip buralarda fotoğraf çekmeyi seviyorlar.

Anıtkabir

Anıtkabir – Atatürk’s Mausoleum – Ankara

 • ATATÜRK’ÜN EBEDİ İSTİRAHATGAHI ANKARA

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu yer ve başkenti olan Ankara, Mustafa Kemal Atatürk’ün öncülüğünde Modern Türkiye’nin görünen yüzüdür. Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir Ankara’nın simgesidir. Hititlerden itibaren yaşamın devam ettiği Ankara çokça tarihi eser barındırmaktadır. Roma Hamamı, Ankara Kalesi, Hacı Bayram Cami, Kocatepe Cami, Ulus Atatürk Heykeli, Atakule, İlk TBMM Binası ve Etnografya Müzesi görülmeye değerdir. Kızılcahamam ilçesinde kaplıcalara girebilir ve Osmanlı’dan kalma evler arasında kendinizi tarihin içerisinde bulabilirsiniz.

Çinliler daha çok okul kitaplarında hayatını ders olarak gördükleri Mustafa Kemal Atatürk’ün ebedi istirahatgahı Anıtkabir’i görmeye geliyorlar.

Konya

Mevlana – Konya

 • MEVLANA’NIN ŞEHRİ KONYA

Selçuklu Devletinin merkezi olan Konya için dilimize yerleşmiş olan “Gez dünyayı, gör Konya’yı” sözü Konya’nın güzelliklerini ortaya koyar. Konya merkezde Mevlana Türbesi ve Alâeddin Tepesi tarih ve kültür turizminin merkezidir. Mevlana’nın öğretileri ile Konfüçyüs öğretilerinin birbirine benzemesi ve “erdem” üzerine toplumsal ahlakın kurulması düşünceleri Çinlileri Mevlana’nın Türbesini görmeye yöneltmektedir. Ayrıca Tuz Gölünün doğal güzelliği Çinli Turistleri cezbetmektedir.

Antalya

Antalya

 • YERYÜZÜNDEKİ CENNET ANTALYA

Bergama Kralı II. Attalos, askerlerine “Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun” der. Askerler ona Antalya’nın bulunduğu yeri gösterirler ve böylece Antalya şehri kurulur. İstanbul’la birlikte Türkiye’nin en çok ziyaret edilen turizm şehri Antalya’dır. Antalya’da kültür turizmi başta olmak üzere deniz, spor, sağlık, kış, kongre, yayla, mağara, kamp ve inanç turizmi yapılabilmektedir. Antalya, farklı turizm çeşidi ve 5 yıldızlı otelleriyle dünyada en çok ziyaret edilen şehirlerdendir.

Antalya’daki kültür turizmi noktaları; Murat Paşa Camii ve Yivli Minare Camileri, Side’deki Apollon Tapınağı, Demre’de Noel Baba ve Alanya’da 1400 yıllık Aya Yorgi Kiliseleri bulunmaktadır. Antalya, doğuda Gazipaşa’dan batıda Kaş’a kadar uzanan sahil şeridi yaz turizminin yoğunluğunu alır. Antalya Sahillerindeki en ünlü plajları Kleopatra, Konyaaltı ve Lara plajlarıdır. Antalya yaz turizmiyle öne çıksa da kış turizminde de ülkenin önde gelen illerindendir. Antalya’daki Saklıkent Kayak Merkezi ve Alanya’daki Akdağ Kış Sporları Turizm Merkezi Antalya’yı kış turizminde önde tutan tesislerdir.

Çinli turistler Antalya’nın tarihi ve doğal alanlarını gezmeyi seviyor.

Pamukkale

Pamukkale – Cottoncastle- Denizli

 • TÜRKİYE’NİN BEYAZ CENNETİ PAMUKKALE

İstanbul’dan bir saatlik uçak yolculuğuyla Denizli’nin Pamukkale ilçesine diğer adıyla Akköy’ye ulaşılır. Dünyanın 8. harikası denizlen Pamukkale sizi tüm görkemi ile karşılar. Hafif bir tepelik alan bembeyaz bir şapka takmış gibi size güzelliğini sunuyor. Sanki karşımızda bir yelpaze gibi serpilmiş travertenlerin görsel şenliğini hayranlıkla bakarsınız. Pamukkale; termal suları ile çağlar boyu bir tedavi merkezi ve dinsel anlamda da bir arınma yeri olarak tarihe geçmiştir. Çinliler Pamukkale’de mutlaka termal suyu olan bir otelde kalıyor. Antik havuza giriyor. Travertenlerin yürüyüş alanını, Kutsal Şehir olarak bilinen Hiearapolis antik kenti ve antik tiyatroyu mutlaka geziyor. Balon turuna çıkıyor ve Denizli kebabından tadıyor.

Çanakkale

Çanakkale

 • TARİHE TANIKLIK EDEN ÇANAKKALE

Marmara Denizini Ege Denizine bağlayan noktada kurulan Çanakkale, tarihin dönüm noktaları olan Truva ve Çanakkale Savaşlarına mekân olmuştur. Antik Çağda kurulan Truva şehri Asya’yı Avrupa’ya bağlayan önemli bir merkezdi. Akalarla Truvalılar arasında yapılan savaşta kullanıldığı düşüncesiyle yapılan Truva atı Çinlilerin görmek istedikleri eser olarak Çanakkale merkezde sergilenmektedir. I. Dünya Savaşı Cephelerinden Çanakkale Cephesi savaşları Gelibolu Yarımadasında gerçekleşti. Türk Bağımsızlık savaşının başlangıcı olarak gerçekleşen Çanakkale Savaşlarını Çinliler de ders olarak okuttuğundan Çinli turistler Şehitlikleri ziyaret ediyorlar.

 

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın