Çin’in 10 Geleneksel Tatil Yeri

14 Aralık 2017
809
Çin’in 10 Geleneksel Tatil Yeri

Merhaba. Bu köşede size Çin’in gezilip görülmeye değer yerlerini tanıtmaya çalışacağım. Bunu bazen şef editörlüğünü yaptığım China Today Türkiye’deki yazılar, bazen serbest gezginlerin notları ve bazen de kendi gözlemlerimden yararlanarak yapacağım.

Karşınıza çıktığım ilk yazıda bir şehir efsanesini yıkmak istiyorum. Çin hakkında bilgisi olan olmayan kısacağı moda deyimli ‘ağzı olan kunuşuyor’ bazıları Çinlilerin deniz-kum-güneşi hiç sevmediğini ileri sürüyor. Tam tersine Çin’de deniz kıyısında olup yerli-yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği birbirinden güzel kentleri var. Bu kentlerin güzelliklerini sizin için özetleyeceğim.


Çin’in Hawaii’si Sanya

Sanya, Haikou ve Qinhuangdao, iç kısımlardaki şehirlerin  yaz sıcaklarından kaçmak  isteyen milyonlarca şehirlinin geleneksel rotası. Çin’in en güneyindeki Hainan  ada bölgesindeki  Sanya ve Haikou  genelde  Hawaii ile kıyaslanıyor. Tropik iklimi ve doğasıyla Çin’in diğer sahil yerlerine hiç benzemiyor. Egzotik tropik manzaralar milyonlarca gezginin burayı akın etmesine yol açıyor. Sanya’nın 90 kilometre güneyinde bulunan Jianfeng Tepesi, Çin’in en büyük tropik  ilkel yağmur or manını  taşıyor.  Hainan  Adasında  bulunan bitki türlerinin  yüzde 75’ine ve vahşi doğa türlerinin  de yüzde 85’ine ev sahipliği yapıyor. Uzmanlar biyonik bozulma- mışlık ve bitki örtüsü  çeşitliliğinin Ama- zon Nehri ile kıyaslanabileceğini iddia ediyor. Devasa ilkel ağaçlar, yayılan sarmaşıklar  ve çağlayanların  yanı  sıra  orman  parkı  üzerinde  sürüklenen ruhani sis her  yerde  görülebiliyor.  Park  günümüzde çeşitli ekolojik ve macera dolu gezi rotaları  sunuyor.


Kibar dalgalı Qinhuangdao

Qinhuangdao, Beijing’in 280 kilomet- re ötesinde  Hebei  Eyaletinin  kuzeydoğu ucunda yer alıyor; 124 kilometre  uzunluğundaki  sahil şeridi Bohai Denizini  sarmalıyor. Qinhuangdao plajları güzel kumları,  bol güneşi ve kibar dalgalarıyla biliniyor. Bunların  büyük bir  kısmı Beidaihe ve Nandaihe’de kümeleniyor. 19’uncu  yüzyıl sonlarında,  üst  sınıfa mensup halk ve Batılılar Beidaihe’de villalar yapmaya başladı. 1949’a gelindiğinde 719 tanesi bitmişti. Bunların  483’ü yabancılar  tarafından çeşitli yabancı mimari stillerle  yapıldı. Beidaihe’de ayrıca İngilizler tarafından inşa edilmiş, iyi korunmuş  bir 19. yüzyıl tren  istasyonu bulunuyor. Plajları  dışında, Çin Seddi’nin  Qinhuangdao’da  kalan  280 kilometrelik  bölümü de turistleri cezbediyor. Günümüzde Beidaihe’nin yıllık ziyaretçi sayısı 6 milyonu aşıyor.


Dağ ve deniz geçidi Şanghay

Çin Seddi’nin  doğu  ucunda bulunuyor. Ming  Hanedanlığı (1368-1644) sırasında inşa edildi. Burası 10 geçit, 7 sur, 37 kale ve 14 işaret kulesiyle çevrilmiş bir kasabadır.  Kasabalılar, turistler Çin Seddi’nin bu kesimini ve kasabanın   tahkimatlarını gezebilsin  diye üç yaya yolu yapmış. Eski Ejder  Kafasından  Cennet  Altındaki  İlk Geçide  (Shanghai Geçidine) ve Jiao Dağına; Jiao Dağından  Sandao  Geçidine  ve Jiumenkou’dan Huangtuying’e. Eski Ejder Kafası, kasabadan 5 kilometre  uzaklıkta  ve bir ucu Çin Seddi’nin Bohai Denizine uzanıyor. Diğer ucu Jiao Dağı kasabadan 3 kilometre uzakta ve Çin Seddi’nin denizden dışarı çıkıp kuzeye doğru uzanışından  sonraki tırmandığı ilk dağda. Sandao  Geçidi, iki dikey eğimli dağın arasındaki vadiyi koruyor ve yan duvarları dağ eteklerinde neredeyse dik olarak asılı duruyor.


Kadın polis devriyeler

Qingdao,  Xiamen,  Dalian  ve Ningbo şehirleri, sahip oldukları gelişmiş kent kültürleriyle öne çıkıyor.  Liaoning eyaletindeki Dalian, Kuzey Çin’in ünlü  bir  sahil  kenti.  100 yıl önce  Rusya’dan bir grup Fransız hayranı mimar ellerinde “Oryantal Paris” planlarıyla buraya geldiklerinde ufak bir balıkçı ka- sabasıydı.  Sonraki  yüzyılda Dalian,  birçok meydanından uzanan  sokak ve mahallelerle meydan merkezli bir şehire dönüştü.  Günümüzde şehrin belirgin meydan özelliklerine sahip 80’den fazla meydanı var. Çimenler,  güvercinler, heykeller,  çeşmelerin  yanı sıra  ülkenin  tek atlı kadın polis devriyeleri burada. Dalian ayrıca  moda  ve  futbol  şehri. Her  yıl Uluslararası  Moda  Festivaline sahne  oluyor. Dokuz  ulusal lig turnuvasından sekizinde şampiyonluk alan Dalian Wanda Futbol Takımına  da ev sahipliği yapıyor.  Yerlilerinin   futbol  hevesinin, Brezilyalı fanatiklerinkinden geriye kalır yanı yok.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın