Çin’i Keşfet: Çin-ABD işbirliği onuruna “Uçan Kaplanlar”sergisi

5 Eylül 2020
262
Çin’i Keşfet: Çin-ABD işbirliği onuruna “Uçan Kaplanlar”sergisi

İkinci Dünya Savaşı sırasındaki Çin-ABD işbirliği onuruna “Uçan Kaplanlar” sergisi ,.

Cuma günü Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde düzenlenen bir sergide, Amerikan ordusuna ait bir c-87 nakliye uçağının enkazı ziyaretçilerin dikkatini çekti. Uçak, 2. Dünya Savaşı sırasında, Çin’in Japon saldırılarına karşı mücadelesine yardım etmek için ünlü “Hump” hava rotasında Çin’in güneybatısına yük taşımakla görevli ABD pilotları tarafından uçurulmuştu.

Enkazın yer aldığı Jianchuan Müzesi’nin küratörü  Fan Jianchuan, “Çin-ABD ilişkileri ne kadar değişirse değişsin, şimdi veya gelecekte Çin ve Amerikan halkları tarihte birlikte savaştığımız ve müttefik olarak birbirimizi desteklediğimiz dönemi asla unutmayacak”  dedi. Hump rotası, Hindistan’ın Assam eyaleti ile Çin’in Sichuan eyaleti arasında, Himalayalar üzerinden geçiyordu. 1942’de kurulmuş, 1945’teyse kapatılmıştı.

650.000 ton malzemenin taşındığı güzergâh, Çin’in o günlerde zayıf olan savaş dönemi lojistik sistemi açısından büyük önem taşıyordu.  Uçağın enkazı ilk olarak 1993 yılında Çin’in güneybatısındaki Tibet Özerk Bölgesi’nde, Bomi ilçesi sınırları içindeki dağlık alanda halk tarafından bulunmuştu. O sırada uçağın nakliyesi için kaynaklar yetersizdi.  Ancak bazı havacıların cansız bedenleri buzuldan aşağı taşındı. Uçak enkazı ve enkazda kalan diğer cansız bedenler 2015 ağustosuna kadar  dağda kaldı. O yıl, kazada hayatını kaybedenlerin bedenleri Amerika Birleşik Devletleri temsilcilerine teslim edildi.

Jianchuan Müzesi’ndeki bir bölüm, üyeleri “Uçan Kaplanlar” olarak bilinen Amerikan Gönüllü Grubu’na ithaf edilmiş durumda. “Uçan Kaplanlar Kahramanlar Salonu” adlı özel bölümde, İkinci Dünya Savaşı sırasında Çinlilerle birlikte savaşan ABD’li askerlerin kahramanlıklarını anlatan 3.000’den fazla parça sergileniyor. Bunların arasında, Japon uçaklarının enkazından yapılmış bir çerçevenin içinde, gönüllü Amerikan askeri Robert Gruber’in kız arkadaşının fotoğrafı da var. Savaşa katıldıktan sonra Gruber kız arkadaşıyla bağlantısını kaybetmiş ve onu bir daha asla bulamamış Daha sonra da hayatı boyunca bekar kalmış.

Müzenin küratörü Fan, “Fotoğrafı gördükten ve Gruber’in hikayesini duyduktan sonra birçok Çinli ziyaretçi çok etkilendi” diyor. Perşembe günü, Çin Halkının Japon Saldırısına Karşı Direniş Savaşı ve Dünya Anti-Faşist Savaşı’nda kazanılan zaferin 75. yılıydı.

Bir Yorum Yazın

Yorumlar

Henüz yorum yapılmadı.
Bizi Arayın